Vykreslování fontů na Linuxu

%$#@!

Vykreslování fontů na Linuxu
« kdy: 04. 04. 2018, 22:35:43 »
Zdravím. Nevíte někdo o řešení, které by zajistilo vykreslování fontů na Linuxu +/- stejné jako na Windows? Jde mi konkrétně o webové fonty. Na Ubuntu se vykreslují celkem uspokojivě, bohužel většinou s jiným prokládáním/řádkováním. Úplně stejně se to chová i u custom fontů.

Rád bych přešel na Linux jako hlavní systém + Win do VM, ovšem tohle je pro mě dost zásadní překážka. Zabývám se totiž vývojem web aplikací a poměrně často potřebuju nakódovat design nějakého ovládacího prvku, případně celý layout, pokud možno pixel-perfect.

Problém je v tom, že 99% zadavatelů/uživatelů se na výsledek bude dívat na Win/Mac. Pokud budu design kódovat na Linuxu, tak vzhledem k odlišnému prokládání/řádkování pak výsledek na ostatních platformách bohužel nebude odpovídat zadání.
« Poslední změna: 04. 04. 2018, 23:19:39 od Petr Krčmář »


Kit

Re:Vykreslování fontů na linuxu
« Odpověď #1 kdy: 04. 04. 2018, 22:52:01 »
Využívej služeb serverů, které si ten tvůj web zobrazí v určeném prohlížeči a zobrazí ti screenshot.

Lemming

Re:Vykreslování fontů na Linuxu
« Odpověď #2 kdy: 04. 04. 2018, 22:57:20 »
Ty jo, já měl za to, že pixel perfect web design je nesmysl pochopili lidi už tak před dvaceti lety. A ono ne.

Jinak, jelikož to stejně budeš potřebovat zkoušet v IE/Edge tak nejrozumnější je mít puštěný browser ve Windows ve virtuálce.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vykreslování fontů na linuxu
« Odpověď #3 kdy: 04. 04. 2018, 23:11:17 »
BTW, jestlipak to IE a Edge zobrazi stejne?

Jenda

Re:Vykreslování fontů na Linuxu
« Odpověď #4 kdy: 04. 04. 2018, 23:27:48 »
Ty jo, já měl za to, že pixel perfect web design je nesmysl pochopili lidi už tak před dvaceti lety. A ono ne.

Bohužel ne, stačí si nastavit jiné písmo a velikost (špatně vidím) a na rozbité stránky člověk občas narazí.


%$#@!

Re:Vykreslování fontů na Linuxu
« Odpověď #5 kdy: 04. 04. 2018, 23:39:32 »
Citace
Využívej služeb serverů, které si ten tvůj web zobrazí v určeném prohlížeči a zobrazí ti screenshot.

Kódovat interaktivní prvky skrz screenshoty obávám se není nejlepší nápad. Ale dík za radu.

Citace
Ty jo, já měl za to, že pixel perfect web design je nesmysl pochopili lidi už tak před dvaceti lety. A ono ne.

Ne, tahle myšlenka zatím úplně neprorazila. A kdo platí, ten má pravdu... Ostatně s předpokladem, že se výsledek bude co nejvíc blížit předloze(tzn. aspoň v rozlišení, pro která je k dispozici design, to nebude vypadat jako nová futuristická verze designu s výmluvou na to, že přesně takhle to frčí) osobně problém nemám.

Citace
Jinak, jelikož to stejně budeš potřebovat zkoušet v IE/Edge tak nejrozumnější je mít puštěný browser ve Windows ve virtuálce.

Jasně, Edge + Photoshop bych měl ve virtuálce. Nechtěl bych to ovšem provozovat stylem, že všechno bude ve virtuálce a na Linuxu si budu pouštět hudbu ;-)

Citace
Bohužel ne, stačí si nastavit jiné písmo a velikost (špatně vidím) a na rozbité stránky člověk občas narazí.

To, že někdo nastaví rozměry boxů napevno podle textů je na facku, s pojmem pixel-perfect to ale nesouvisí. Každopádně tohle mě nějak netrápí, ani jsem o tom původně diskutovat nechtěl. Zajímá mě jediná věc: dá se na Linuxu zařídit, aby se fonty vykreslovaly se stejným prokládáním, jako na Win/Mac? Díky.

Anton

Re:Vykreslování fontů na Linuxu
« Odpověď #6 kdy: 05. 04. 2018, 09:03:53 »
Pouzivej Firefox, ten si kresli fonty po svem a na vsech platformach stejne. Nevyuziva systemovy rendering.

Ivan Nový

Re:Vykreslování fontů na Linuxu
« Odpověď #7 kdy: 05. 04. 2018, 09:46:20 »
Citace
Využívej služeb serverů, které si ten tvůj web zobrazí v určeném prohlížeči a zobrazí ti screenshot.

Kódovat interaktivní prvky skrz screenshoty obávám se není nejlepší nápad. Ale dík za radu.

Citace
Ty jo, já měl za to, že pixel perfect web design je nesmysl pochopili lidi už tak před dvaceti lety. A ono ne.

Ne, tahle myšlenka zatím úplně neprorazila. A kdo platí, ten má pravdu... Ostatně s předpokladem, že se výsledek bude co nejvíc blížit předloze(tzn. aspoň v rozlišení, pro která je k dispozici design, to nebude vypadat jako nová futuristická verze designu s výmluvou na to, že přesně takhle to frčí) osobně problém nemám.

Citace
Jinak, jelikož to stejně budeš potřebovat zkoušet v IE/Edge tak nejrozumnější je mít puštěný browser ve Windows ve virtuálce.

Jasně, Edge + Photoshop bych měl ve virtuálce. Nechtěl bych to ovšem provozovat stylem, že všechno bude ve virtuálce a na Linuxu si budu pouštět hudbu ;-)

Citace
Bohužel ne, stačí si nastavit jiné písmo a velikost (špatně vidím) a na rozbité stránky člověk občas narazí.

To, že někdo nastaví rozměry boxů napevno podle textů je na facku, s pojmem pixel-perfect to ale nesouvisí. Každopádně tohle mě nějak netrápí, ani jsem o tom původně diskutovat nechtěl. Zajímá mě jediná věc: dá se na Linuxu zařídit, aby se fonty vykreslovaly se stejným prokládáním, jako na Win/Mac? Díky.

Photoshop nepotřebujete, pro Atom existuje rozšíření od Adobe, které vám pomůže předlohu roztříhat, stačí vám jen testovat v nějaké "cross browser test" službě na internetu, díky rozšíření Atomu který umožňuje do záložky umístit browser, můžete mít výsledek v záložce editoru. Například https://www.browserling.com/browse/win/7/ie/11/http%3A%2F%2Flupa.cz nebo https://www.browserstack.com/#

Ivan Nový

Re:Vykreslování fontů na Linuxu
« Odpověď #8 kdy: 05. 04. 2018, 09:49:51 »
Super je taky česko-vietnamský https://avocode.com/

anon

Re:Vykreslování fontů na Linuxu
« Odpověď #9 kdy: 05. 04. 2018, 11:50:16 »
Stejne to nebude nikdy. Stejne jako nikdy nedonutis windows aby vykreslovali stejne jako freetype nebo OS X aby vykresloval stejne jako windows nebo aby nejnovejsi OS X vykresloval stejne jako dve verze zpatky.

Musis si pohrat s nastavenim freetype aby to bylo co nejbliz tomu jak ti to bude vyhovovat. Pripadne klidne upravit zdrojaky - zas tak hrozne to neni ...

anon

Re:Vykreslování fontů na Linuxu
« Odpověď #10 kdy: 05. 04. 2018, 11:52:05 »
> Zajímá mě jediná věc: dá se na Linuxu zařídit, aby se fonty vykreslovaly se stejným prokládáním, jako na Win/Mac? Díky.

Ne, protoze i Win a Mac vykresluje jinak!

> Zajímá mě jediná věc: dá se na Linuxu zařídit, aby se fonty vykreslovaly se stejným prokládáním, jako na Win?

Ne

> Zajímá mě jediná věc: dá se na Linuxu zařídit, aby se fonty vykreslovaly se stejným prokládáním, jako na Mac?

Ne

Ivan Nový

Re:Vykreslování fontů na Linuxu
« Odpověď #11 kdy: 05. 04. 2018, 13:47:07 »
Ale dá, browserling.com vám to tak vykreslí, zobrazí vám online zobrazení toho vykreslení, které proběhne na reálném stroji a programu. Viz odkaz co jsem vám poslal.

Testovat v domácích podmínkách jen na jednom zařízení stejně k ničemu není. Ať už je to Linux, nebo Windows, v tom už rozdíl není.

anon

Re:Vykreslování fontů na Linuxu
« Odpověď #12 kdy: 05. 04. 2018, 14:06:56 »
Ano, je mozne vyrenderovat to na windows a poslat si screenshot  :D :D :D.

Ivan Nový

Re:Vykreslování fontů na Linuxu
« Odpověď #13 kdy: 05. 04. 2018, 14:34:37 »
Ano, je mozne vyrenderovat to na windows a poslat si screenshot  :D :D :D.

Nejen na Windows, ale i na androidu, konkrétním telefonu atp. Co byste k ladění více potřeboval? Přece hnusné rozkostičkované vykreslování Windows nikdo nemůže chtít. Používá Windows jen proto, že nemá jinou možnost. Ne proto, že by se mu líbilo.

S.J.

Re:Vykreslování fontů na Linuxu
« Odpověď #14 kdy: 05. 04. 2018, 14:59:14 »
S linuxem uz roky nepracuji ale mam tady nejake poznamky z doby kdy jsem jeste mel silenou ideu, ze to bude pouzitelny desktop. Na Ubuntu slo zapnout lepsi subpixel hinting pro freetype, cairo, libxft. Defaultne to bylo vypnuty protoze nejake patenty ci co.
Kód: [Vybrat]
sudo dpkg-reconfigure fontconfig-configA tam pak zvolit autohinting na full a povolit pouzivani bitmap. Pak uz ttf a otf fonty byly mnohem blize renderingu z Windows ci OSX, minimalne od velkosti 12-13 to uz bylo snesitelny.

Co se tyce webfontu v browseru tak ty obvykle renderuje sam browser a nevyuziva systemove knihovny takze by to melo byt vesmes stejny napric platformama (ale ne napric ruznymi prohlizeci!).