Turris Omnia jako malý firemní intranetovy server

Kkt1

Re:Turris Omnia jako malý firemní intranetovy server
« Odpověď #15 kdy: 03. 04. 2018, 14:32:49 »
At to nasadi, on mu to nekdo pak omlati...


David1234

Re:Turris Omnia jako malý firemní intranetovy server
« Odpověď #16 kdy: 03. 04. 2018, 15:38:32 »
Jak budeš takovýto server v případě potřeby škálovat?

Emil Potužný

Re:Turris Omnia jako malý firemní intranetovy server
« Odpověď #17 kdy: 03. 04. 2018, 17:06:22 »
a proc ano microserver a ne turris? kua protoze turris je router s orezanym OSem a microserver je server, sice prichchiplej, ale uz vykazuje urcite znamky serveru (ecc/raid/atd) ale bez do turrisu a udelej na tom celou infrastrukturu pro danou firmu a pak prosim referuj jak to maka, zajima me to...

argumentovat spotrebou je uplne irelevantni, prijde mne to stejne debilni jako tvrdit, ze pojedu pariz-dakar ve skoda citygou a ne v landcruiseru bo citygou min zere

Tak ještě jednou - celý prototyp nyní uspokojivě funguje na Rasp Pi 3. Protože SD karta, "sdílená" sběrnice, debilní napájecí konektor a ještě pár drobností, tak to není reálné/praktické pro produkci. Použít klasické železo je ve vešech parametrech overkill (nejen ta zmiňovaná spotřeba). Navíc celé řešení plánuji běžet ve virtuálu turiise.

Emil Potužný

Re:Turris Omnia jako malý firemní intranetovy server
« Odpověď #18 kdy: 03. 04. 2018, 17:15:35 »
Jak budeš takovýto server v případě potřeby škálovat?

Co to znamená reálně škálovat k výše uvedeným požadavkům? Celé to plánuji ve virtuálu turise na konkrétní distribuci. V dokumentaci je seznam apt-get balíčků, v zálohách je tar s kompletní strukturou k nakopírování 1:1 do fs onoho virtuálu. Celá "obnova" trvá pár minut a vyžaduje minimum pozornosti obsluhy. Přenést aplikaci do cloudu, na mikroserver či kamkoli jinam, není žádný problém. Chápete?!

Proč řešíte něco, na co jsem se neptal? Ptal jsem se na reálné zkušenosti s provozem routeru turris jako malého/nenáročného serveru. Ještě jednou díky těm, kteří reagují věcně.

David1234

Re:Turris Omnia jako malý firemní intranetovy server
« Odpověď #19 kdy: 03. 04. 2018, 17:25:08 »
Tak pardon pane, nechtěl jsem vás rozrušit, omlouvám se.


Milfaus

Re:Turris Omnia jako malý firemní intranetovy server
« Odpověď #20 kdy: 03. 04. 2018, 17:27:57 »
Tak ještě jednou

Když ti jeden chlap řekne, že jsi vůl, uhoď ho.
Když ti to řeknou dva, spráskej je.
Když ti to řeknou tři, měl by sis koupit volský potah.

Milfaus

Re:Turris Omnia jako malý firemní intranetovy server
« Odpověď #21 kdy: 03. 04. 2018, 17:28:44 »
Tak pardon pane, nechtěl jsem vás rozrušit, omlouvám se.

Chytrému napověz...kolikrát že už mu bylo napovězeno?

milous

Re:Turris Omnia jako malý firemní intranetovy server
« Odpověď #22 kdy: 03. 04. 2018, 17:30:36 »
Jak budeš takovýto server v případě potřeby škálovat?

Co to znamená reálně škálovat k výše uvedeným požadavkům? Celé to plánuji ve virtuálu turise na konkrétní distribuci. V dokumentaci je seznam apt-get balíčků, v zálohách je tar s kompletní strukturou k nakopírování 1:1 do fs onoho virtuálu. Celá "obnova" trvá pár minut a vyžaduje minimum pozornosti obsluhy. Přenést aplikaci do cloudu, na mikroserver či kamkoli jinam, není žádný problém. Chápete?!

Proč řešíte něco, na co jsem se neptal? Ptal jsem se na reálné zkušenosti s provozem routeru turris jako malého/nenáročného serveru. Ještě jednou díky těm, kteří reagují věcně.

a co Ti brani si onen HW koupit a zkusit to? nejvetsi zkusenosti ziskas svym zkousenim a badanim a objevovanim slepych ulicek

Lol Phirae

Re:Turris Omnia jako malý firemní intranetovy server
« Odpověď #23 kdy: 03. 04. 2018, 17:33:35 »
Proč řešíte něco, na co jsem se neptal? Ptal jsem se na reálné zkušenosti s provozem routeru turris jako malého/nenáročného serveru. Ještě jednou díky těm, kteří reagují věcně.


j

Re:Turris Omnia jako malý firemní intranetovy server
« Odpověď #24 kdy: 03. 04. 2018, 18:53:09 »
Kromě jediné odpovědi (děkuji za ni) samý anonymní odpad. Slušně prosím jen reálné postřehy. Děkuji.
Mno tak jinak, na debilni otazky debilni odpovedi, co bys cekal ze?

Normalni lidi pri smyslech zatloukaj hrebiky hladivem i kdyz sroubovakem to de taky.

Hádáš špatně (asi dle vzorce podle sebe soudím tebe). Microserver (dost široký pojem) mi kromě řádově vyšší spotřeby energie (UPS) přinese oproti turrisu co navíc? Je rozdíl ve spolehlivosti? Odejde mi mSATA disk dříve než SSD? Na to se ptám - prakticky. Rozumějte, tím že HW běží na Linuxu, lze v případě jakýchkoli dodatečných potřeb okamžitě kamkoli přemigrovat.
A tohle jen potvrzuje ze mam(a jak vidno nejen ja) pravdu ... ty neco bastlis, vubec netusis co a proc, nemas ani paru o tom, jak co (ne)funguje, ale mas plnou hubu kecu, jak ti tu nikdo nechce poradit, jak ten hrebik do ty zdi zatlouct pesti - coz se mimochodem da taky.

Sem vazne zvedav, jak budes data (ktery nemas) presouvat na HW (kterej taky nemas), az (protoze to neni jestli) se ti to cely rozsype. Mimochodem, kdyby sis precet ty stitky co takhle obcas na HW sou, tak bys zjistil, ze zdaleka nejvetsi spotrebu ma vzdy ten disk(y). A ta tvoje radove vyssi spotreba je +-40W VCETNE 4 bezicich disku. I jednomuzna firma si muze dovolit koupit trebas ten zminenej microserver, idealne 2x, a k tomu 4 disky. Jeden mas provozni, druhej pro zalohovani a pripadne nouzovej provoz. Standardni PC, s drobnym doplatkem vcetne onsite supportu. S moznosti pridat dalsi 2 disky bez dalsich nesmyslu kolem. Nainstaluje se na to cokoli. Sakumprdum do 20-30kKc na 5let, tzn cca 4-6k rocne. To je fakt vydaj hodnej krale.

Alternativne muzes ty data zverejnit nekde v cmoudu, i to je o 3 rady lepsi napad.

Kit

Re:Turris Omnia jako malý firemní intranetovy server
« Odpověď #25 kdy: 03. 04. 2018, 19:37:12 »
Kromě jediné odpovědi (děkuji za ni) samý anonymní odpad. Slušně prosím jen reálné postřehy. Děkuji.
Mno tak jinak, na debilni otazky debilni odpovedi, co bys cekal ze?

Není to zas tak debilní otázka, jak to na první pohled vypadá. Spotřeba energie u zařízení 24/7 hraje v TCO významnou roli. Každý ušetřený watt se hodí.

Hádáš špatně (asi dle vzorce podle sebe soudím tebe). Microserver (dost široký pojem) mi kromě řádově vyšší spotřeby energie (UPS) přinese oproti turrisu co navíc? Je rozdíl ve spolehlivosti? Odejde mi mSATA disk dříve než SSD? Na to se ptám - prakticky. Rozumějte, tím že HW běží na Linuxu, lze v případě jakýchkoli dodatečných potřeb okamžitě kamkoli přemigrovat.

Turris Omnia žere 15-20W bez disků, Microserver cca 40W včetně disků. Spotřeba je tedy zhruba stejná. Turris Omnia má smysl jen tehdy, když ho budeš užívat jako router, firewall a nějaký server ve vnitřní DMZ. Jeho hlavními benefity jsou právě WiFi a routování, které nemáš v úmyslu využívat.

Pro podobné účely používám vyřazený notebook s rozbitým displejem, což vyšlo řádově levněji. Ovšem je to pro domácí použití. Firma o pěti lidech by si zasloužila malý server - stávající NAS by mohl sloužit jako záložní úložiště.

kkt1

Re:Turris Omnia jako malý firemní intranetovy server
« Odpověď #26 kdy: 03. 04. 2018, 19:48:26 »
Jakoze firma o 5ti lidech neni schopna vydelat 1600 za stroj ktery bezi 24/7?

blb

Re:Turris Omnia jako malý firemní intranetovy server
« Odpověď #27 kdy: 03. 04. 2018, 20:31:32 »
Jako router/FW Mikrotic Hex, jako server HP Microserver gen10 nebo gen8 z ebaye. Na nej FreeNAS (umi i virtualizaci pro tvuj webserver a dalsi aplikace) nebo proxmox.

stan

Re:Turris Omnia jako malý firemní intranetovy server
« Odpověď #28 kdy: 03. 04. 2018, 21:06:26 »
Nenech se vyprudit. Byly doby, kdy se na měsíc létalo s hardwarem, který byl z dnešního pohledu směšný. Kdyby o tom rozhodovali zdejší gurus, tak bychom neletěli nikdy nikam. Současný hardware je předimenzovaný a zvládne mnohem těžší úlohy, než si dokážeme představit. Klidně běž do toho. A pro jistotu zálohuj a měj připravený plán, jak to rychle rozžít na něčem záložním (což bys měl mít každopádně).

Kit

Re:Turris Omnia jako malý firemní intranetovy server
« Odpověď #29 kdy: 03. 04. 2018, 21:16:57 »
Ta aplikace by se určitě dala rozběhat i na Arduinu a my mu tady vnucujeme servery.