Železo na domácí server

Železo na domácí server
« kdy: 26. 03. 2018, 09:20:37 »
Momentalne mam mini itx s cpu j1900 + 4GB ram (DC napajanie) a som celkom spokojny (server sa skor flaka). Bezi tam zopar sluzieb, lamp, sftp, cacti a podobne .... Dolezite je, ze to ma nizku spotrebu TDP 10W. Je tam sice okrem SSD (system) aj 1x HDD 3TB, ale ten si zobere tak 4W max.
Uvazoval som nad novym zelezom (na hranie), ale chcem ist trocha do virtualizacie. Celkom sa mi pacia tieto cpu
Intel® Celeron® Processor J4105
Intel® Pentium® Silver Processor J5005
Na niektorych mini itx su uz integrovane na MB (cena MB s CPU je do 100€, ( velmi slusna)), cize staci dokupit RAM + ssd, + zdroj. Nepodarilo sa mi vsak najst MB s DC napajanim. Vsetko co som nasiel je len pre ATX zdroje.
PicoPSU napajanie predrazi a ATX zdroj 100W je asi tazko zohnat a ak ano, tak cenovo to je niekde inde ako DC adapter napr tento. A davat tam 350W zdroj nema asi zmysel.
Takze klasicke MB som zavrhol a uvazujem nad SOC typu raspberry (viac kusov a  spravit z toho cluster).
Jedno raspberry na hranie uz mam. Zatial je v pouzivani ako klasicky desktop (je tam posledny raspbian), Na beznu pracu (net, office, youtube) je uplne v pohode .... ved co by som chcel za 40€ :)
Ale kedze RPI je napr. oproti orange pi dost drahe, tak uvazujem nad orange pi. Momentalne (26.03.2018) na orangepi.org je 20 druhov SOC dosiek.
Zaujmaju ma tie co maju LAN a 1GB RAM, cize napr.
orange pi one plus
orange pi pc
orange pi pc 2
orange pi pc plus
atd ....
Cenovo je to skoro o polovicu menej ako RasPI, cize 4 kusky  orange ma nezrujnuju a budem mat za 100€ 16 jadier a 4GB RAM.
Samozrejme dost dolezita je aj podpora co raspberry ma vinikajucu.
Neviem ako je na tom orange pi, ale hadam to zas take zle nebude
Preto sa chcem opytat ci ma niekto skusenosti s prevadzkou clustra na SOC.
Pouzita virtualizacia napr. proxmox
« Poslední změna: 26. 03. 2018, 14:51:02 od Petr Krčmář »


KK

Re:zelezo na domaci server
« Odpověď #1 kdy: 26. 03. 2018, 09:59:34 »
Nechcem ti brat iluzie ale z tych sraciek co si tu vymenoval skladaj kolko chces a furt len hovno postavis a nie server. Navyse domaci server? Si zaspal v minulom tisicroci? O cloude si uz pocul?

czipis

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zelezo na domaci server
« Odpověď #2 kdy: 26. 03. 2018, 10:04:35 »
koukam ze jsem na tom podobne jako ty.
mam taky ASRock Q1900DC, pripojeno k TV jako multimedialni centrum s Kodi, plus spousta sluzeb bokem k tomu.

Jediny duvod k upgrade jsou HEVC videa, ktera soucasna deska nema akcelerovane, takze cekam az dojde do kramu ASRock J5005-ITX.

PicoPSU jsem objednal z aliexpresu (https://www.aliexpress.com/item/Z3-ATX-200-200W-Power-Supply-Module-High-Power-24pin-mini-ITX-DC-ATX-with-16V/1752377286.html) takze stavajici DC adapter zase pouziju.

Co se tyka tech ARM desek, tak tam bych videl jako problem prave to, ze jsou to ARM CPU. Na beznou x86_64 distribuci najdes tunu uz zkompilovanych balicku, s ARM budes vetsinu veci muset ohybat a kompilovat.

Trupik

Re:zelezo na domaci server
« Odpověď #3 kdy: 26. 03. 2018, 10:57:10 »
Keď sa chceš zabávať s virtualizáciou, na raspi (a jeho klony) asi zabudni. Zostal by som pri miniITX a ATX napájania by som sa nebál - PicoPSU je za pár šupov.

Kkt1

Re:zelezo na domaci server
« Odpověď #4 kdy: 26. 03. 2018, 11:08:02 »
Nenic to zase Macik s nejakou jeho pitchovinou?


Re:zelezo na domaci server
« Odpověď #5 kdy: 26. 03. 2018, 12:01:04 »
Nenic to zase Macik s nejakou jeho pitchovinou?
V dalsom prispevku si do nicku za K(acka) nezabudni dat O(cka) aby sme presne vedeli o koho ide.
Takych mam najradsej co pozrali vsetku mudrost sveta a myslia si ze ked si zaplati nejaky AWS, ze uz vacsi borec ako on neni.
Ja viem, ze sa nejadna o arm ako je v RPI, alebo orangepi, ale skus si precitat toto http://www.dsl.sk/article.php?article=20891
Ked si pozres moj prvy prispevok, tak mne to staci na hranie. Tam sa nebude jednat o produkcne riesenie ani nijako vysoko narocne vypocty.
Cloveka to proste bavi https://blogs.nvidia.com/blog/2013/07/17/raspberry-pi/
Cloud ? a ty si myslis ze cloud je co ??
Ja som sa normalne opytal a ked k tomu nemas co napisat, tak nepis radsej nic

Re:zelezo na domaci server
« Odpověď #6 kdy: 26. 03. 2018, 15:51:16 »
koukam ze jsem na tom podobne jako ty.
mam taky ASRock Q1900DC, pripojeno k TV jako multimedialni centrum s Kodi, plus spousta sluzeb bokem k tomu.

Jediny duvod k upgrade jsou HEVC videa, ktera soucasna deska nema akcelerovane, takze cekam az dojde do kramu ASRock J5005-ITX.

PicoPSU jsem objednal z aliexpresu (https://www.aliexpress.com/item/Z3-ATX-200-200W-Power-Supply-Module-High-Power-24pin-mini-ITX-DC-ATX-with-16V/1752377286.html) takze stavajici DC adapter zase pouziju.

Co se tyka tech ARM desek, tak tam bych videl jako problem prave to, ze jsou to ARM CPU. Na beznou x86_64 distribuci najdes tunu uz zkompilovanych balicku, s ARM budes vetsinu veci muset ohybat a kompilovat.
Ano tato MB je OK, ide mi to uz par rokov (nie ako HTPC, ale ako domaci server). Mal som na tom aj 3x DVB-T a stream po LAN sieti (celkom to aj islo (backend tvheadend)).
Ten picopsu na aliexp. je uz za celkom slusnu cenu, len aby vydrzal :)
Preco neskusis orange pi ten ma podporu 4K