Jak tohle udělám, když nemám MacOS?

Kkt1

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #15 kdy: 24. 03. 2018, 13:42:44 »
1. V Linuxu no problem. Je tam samozřejmě možnost jednoduše v GUI nastavit inkrementální zálohování a pokud chceš "time machine" na celý OS, stačí udělat snapshot (otázka pár vteřin) ve FS.
2. Stačí mít třeba Nextcloud a např. v Debian 9 je už přímo možnost propojení se vším. Android s tím taky pracuje no problem. S Google to taky pracuje, pokud nechceš nastavovat vlastní synchronizační server.
3. Tady nevím. Adresu za minutu naťukám do navigace ručně a taky jedu...
4. Myslíš, že iCloud není webová služba? Pokud nechceš Google, je vždy možnost řešit to opět pomocí Nextcloud. Zálohuje se vše, co chceš. Synchronizuje se vše, co chceš. Poznámka- synchronizace na cloud NENÍ záloha!
5. Firefox má synchronizaci spousty věcí na všech platformách. Tady nevím, co řešíš.
Videl jste nekdy macos v realu, nebo jenom jste pozoroval nekoho jak nese mavbook?
1. To GUI myslite nejakou nadstavbu nad rsync - ano, da se to vyladit, ale udela vam to zalohu celeho disku? Kazdou hodinu? Kazdy den? Odstrani vam to stare zalohy kdyz dochazi misto? Nebo vam to sifruje ty zalohy? Aha... ne... ono se v linuxu vse da nastavit, ale v macos pripojim dva externi disky, pridam je do timemachine a vice se nestaram. Automaticky se stridaji zalohy mezi disky atd. V linuxu? Snapshot fs muzete rovnou zapisovat na jiny disk? Nebo rovnou na dva disky? V linuxu si vse muzete vyladit, vytunit, nastavit dle svych predstav. Ale ve srovnani s macos to proste stoji vice casu.
3. Evidentne jste nepochopil moznosti macos - dostanu od obchodniho partnera obycejny e-mail se schuzkou, ja jenom potvrdim schuzku a mam danou schuzku v kalendari na telefonu. Pak mi v kancelari zadrnca telefon ze je uz cas jit na schuzku, protoze dle aktualni dopravy musim vyrazit autem za 10 minut. Sednu do auta a pustim mapy a dostanu navigaci na schuzku. Jak tohle udelate v linuxu? Ano, akceptujete schuzku a tim se vase efektivita konci. Nekdy mam 10 schuzek za den a tohle proste setri cas a misto hledani v mobilu kam mam vlastne jet a hlidani kdy musim vyrazit abych dorazil na schuzku vcas tohle proste neresim, resi to za me integrace od apple..
4. Podporuje next cloud versioning treba u kontaktu? Nevim, ptam se... U icloud kdyz se rozhodnu obnovit ze zalohy kontakty, tak je proste obnovim...


Jenda

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #16 kdy: 24. 03. 2018, 14:01:13 »
Odstrani vam to stare zalohy kdyz dochazi misto?

Ano, mám tam smyčku, která maže staré snapshoty dokud je obsazeno >90 %. Ale obecně tohle nechceš, protože třeba chytíš ransomware, tím se udělá hodně změn, dojde místo na snapshoty a staré snapshoty ti to smaže.

Nebo vam to sifruje ty zalohy?

Zálohuji na LUKS.

Automaticky se stridaji zalohy mezi disky atd. V linuxu? Snapshot fs muzete rovnou zapisovat na jiny disk? Nebo rovnou na dva disky?

https://btrfs.wiki.kernel.org/index.php/Incremental_Backup#Doing_it_by_hand.2C_step_by_step

V linuxu si vse muzete vyladit, vytunit, nastavit dle svych predstav. Ale ve srovnani s macos to proste stoji vice casu.

Na tom se shodneme. Problém je, že narážím na uživatele, kteří najednou chtějí něco vyladit, i když si na začátku mysleli, jak si skvěle vystačí s tím připraveným - a protože používají OS s uzavřeným ekosystémem, tak mají smůlu.

Jester

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #17 kdy: 24. 03. 2018, 14:09:46 »
Ovšem iCloud je dost zabugovaný.
Treba? Nejaky konkretni bug? Nebo jen takove to domaci trolleni?
Zatím tu trolíš jen ty. Kdybys iCloud používal, tak bys věděl.

Kkt1

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #18 kdy: 24. 03. 2018, 14:21:50 »
Ovšem iCloud je dost zabugovaný.
Treba? Nejaky konkretni bug? Nebo jen takove to domaci trolleni?
Zatím tu trolíš jen ty. Kdybys iCloud používal, tak bys věděl.
Icloud pouzivam - 2x imac, 1x ipad pro, 1x macbook pro, 1x iphone 7. Decka maji iphony a imac. V icloudu mam hudbu, fotky, kalendar, kontakty, postu, zalohy, desktop a dokumenty. Zadne bugy jsem nepostrehl, proto se ptam... neco konkretniho, co bych si mohl zopakovat na svem at tusim jestli mohu prijit treba o data...

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #19 kdy: 24. 03. 2018, 14:41:59 »
Nedíval jsem se na to video a macOS znám jen z dálky. Přijde mi, že to vše je v Linuxu relativně snadno udělatelné, avšak nikoli hotové - bude to vyžadovat trochu skriptování v shellu.

[...]

Problém s Windows, s iOS, a do značné míry i s macOS je v tom, že perfektně fungují věci, které tam Apple připravil (a to jako fakt smekám, protože to _opravdu_ funguje), ale jakmile chceš něco nepatrně odlišného, tak je to téměř nemožné. Oproti tomu na Linuxu sice nemáš zmíněné featury připravené a odladěné, ale zato se dá naprosto cokoli dodělat několikařádkovým skriptem [...] a jsem rád, že jsem si mohl na Linuxu snadno naskriptovat přesně to, co potřebuji já.

Myslím, že udělat script není nepřekonatelné problém. Potíž je v tom, že script jednou uděláte, ale pak byste se měl jednou za čas zamyslet, jestli plní stále svůj účel. Je možné, že od té doby ukládáte data na jiný disk, nebo používáte jiný program, ne se změnilo rozložení dat a už moc rychle rotují, ...

A právě na tyto činnosti nemají lidé čas, energii, myšlenky. Proto existuje poměrně velká skupina lidí, kteří se raději přizpůsobí vymyšleným pravidlům, ale proti tomu získají např. to, že mohou v podstatě vypustit z hlavy starosti, jestli jsou plně chráněni.

Málokdy se najde usecase, na který výrobci nemysleli. Mají na něj třeba trochu jiné řešení, než byste si představoval, ale nějaké mají.


Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #20 kdy: 24. 03. 2018, 14:51:24 »
Apple ti sice dá počáteční pohodlí, ale uzavře tě do svého ekosystému, se kterým se budeš muset spokojit. Něco se ti nebude líbit? Budeš chtít nějakou funkcionalitu navíc? Máš smůlu, můžeš akorát čekat, jestli to přidají v další aktualizaci.

Na macOS se s tím dá lecos dělat, pod tou naleštěnou kapotou je to unix. Takže kdyby mi třeba přestal vyhovovat TimeMachine, nic mi nebrání rozjet si rsync v cronu.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #21 kdy: 24. 03. 2018, 15:18:02 »
ja misto Time Machine pouzivam carbon copy cloner, vic mi vyhovuje

jinak mne potesilo ze samba je nastavena "z tovarny", staci zadat ip adresu

anonym

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #22 kdy: 24. 03. 2018, 15:47:38 »
No zkouším teď tu integraci od Google a dost se s tím trápím teda... kdybych vzal v potaz, že za Mac řešení zaplatím o 50000,- za 6 let víc, než s něčím jiným, tak mi to dá 8350,- Kč ročně. No a pokud si čistého za manday vydělám 3000,- tak to mi to dá 3 mandaye ročně. Řekl bych, že s jinačí ekosystémem se budu kvůli nastavování a trápení okolo štvát více času. Takže z finančního hlediska zdá se se to vyplatí.

Nicméně pak je tu ještě hledisko svobody, mě strašně apple vytáčí s tou svou politikou, kde mi zkaazuje nahrávat na iPhone hovory, zařízení mají vendor lock na iTunes, sandboxy mě štvou neskutečně... Je to dilema.

Kkt1

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #23 kdy: 24. 03. 2018, 16:00:26 »
No zkouším teď tu integraci od Google a dost se s tím trápím teda... kdybych vzal v potaz, že za Mac řešení zaplatím o 50000,- za 6 let víc, než s něčím jiným, tak mi to dá 8350,- Kč ročně. No a pokud si čistého za manday vydělám 3000,- tak to mi to dá 3 mandaye ročně. Řekl bych, že s jinačí ekosystémem se budu kvůli nastavování a trápení okolo štvát více času. Takže z finančního hlediska zdá se se to vyplatí.

Nicméně pak je tu ještě hledisko svobody, mě strašně apple vytáčí s tou svou politikou, kde mi zkaazuje nahrávat na iPhone hovory, zařízení mají vendor lock na iTunes, sandboxy mě štvou neskutečně... Je to dilema.
Ja presel windows, linux, zustal u macu. Ve srovnani s pravidelnou reinstalaci win, hledani milionte rozbite alternativy na lin, na macu proste pracuji.

anonym

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #24 kdy: 24. 03. 2018, 16:34:45 »
No zkouším teď tu integraci od Google a dost se s tím trápím teda... kdybych vzal v potaz, že za Mac řešení zaplatím o 50000,- za 6 let víc, než s něčím jiným, tak mi to dá 8350,- Kč ročně. No a pokud si čistého za manday vydělám 3000,- tak to mi to dá 3 mandaye ročně. Řekl bych, že s jinačí ekosystémem se budu kvůli nastavování a trápení okolo štvát více času. Takže z finančního hlediska zdá se se to vyplatí.

Nicméně pak je tu ještě hledisko svobody, mě strašně apple vytáčí s tou svou politikou, kde mi zkaazuje nahrávat na iPhone hovory, zařízení mají vendor lock na iTunes, sandboxy mě štvou neskutečně... Je to dilema.
Ja presel windows, linux, zustal u macu. Ve srovnani s pravidelnou reinstalaci win, hledani milionte rozbite alternativy na lin, na macu proste pracuji.

Já Windows přeinstalovávám průměrně 1 za 2 roky. S Macbookem bych mohl 1 za 6 let. Ono na Windows se nedá ani rozumně udělat záloha, ikdybych ji dělal, přeinstalovávám, když se tam něco začne štvát. Proto nemám žádnou motivaci zálohovat systém. Nemám antivir a odmítám tu nějakého otravu mít, snažím se nechodit ne pochybé weby. Jenže časem se prostě nevyhne člověk tomu, že se mu to zasfiní. A na to ti prostě záloha nepomůže. S Applem bych měl konečně všechno all in one, následujících 10 let bych nemusel řešit zálohy ničeho, prostě bych používal Time Machine a cloud, všechno bych měl synchronizované s mobilem a tabletem.

Teď jsem třeba zkoušel Google Play Music. Nechal jsem to prohlídnout složky s hudbou, on si ji uploudoval. No ale samozřejmě přehrává to jen když jsem online, což je opravdu pitomé. Mělo by to správně vědět, že je ta hudba na mém disku a že ji nemá zbytečně přehrávat z internetu... Prostě není to tak domyšlené, jako to má Apple.

anonym

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #25 kdy: 24. 03. 2018, 16:40:02 »
Tak tomuhle říkám demence:

Citace
Download music to listen offline
You can download music you've purchased or added to Google Play to your mobile device or computer so you can listen when you don't have an Internet connection. If you subscribe to Google Play Music, you can also download subscription tracks to your mobile device.

Note: Signing out of your account will remove downloaded music from your device.
https://support.google.com/googleplaymusic/answer/1250232?hl=en

Tzn. já chci, aby Google Play súpravoval mou hudbu, od teď až navždy. Jenže ten pitomec mi neumožní mít to synchronizované offline. Tak k čemu mi to pak hergot je?  :'(

To je přesně ono. Já měl Android a vždycky jsem tam viděl v menu různé ty předinstalované Google appky. Nikdy jsem je nepoužíval a pěkně mě štvaly. A to je přesně ten důvod, jsou s těma věcma pořád nějaké obstrukce. Mám počítač už 20 let a doteď nepoužívám cloud ani nějaké synchronizace, protože to prostě funguje NA HOUBY.

TomBa

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #26 kdy: 24. 03. 2018, 16:40:49 »
Takže vlastne ťa na apple fascinuje integrácia pc a telefónu s cloud službami apple. No áno, funguje...

Ale podstatne lepšie funguje na chrome os a android. GSearch (záložky, história), gmail (dlhodobo najlepší antispam a antivirus mail), gmaps (mapy, navigacia, mhd), gphoto (neobmedzené úložisko fotografií), gcalendar (s podporou v maile ako napríklad automatické vkladanie letov po objednávke leteniek, kuriér pri objednávke cez web...), gKeep (so zdielaním poznámok, časové i lokačné upozornenia), gPlay (hudba, filmy, knihy, prehrávanie samozrejme funguje offline)...

A to všetko už za zlomok ceny u apple. Priemerný chromebook s priemerným android telefónom sú okolo 500-600€. U apple je to asi 2000€.

Jediný "argument" proti (a to sa týka google, apple, ale i ms ak použiješ ich adekvátne produkty) je to, že google alebo apple čí ms majú prístup ku tvojim dátam. Tento "argument" je podľa mňa nezmysel už len preto, že všetky tri tieto firmy môžu mať rovnaký prístup ku dátam na tvojom PC, či tvojom domácom NAS. A keď už aj veľké firmy ako Airbus prechádzajú na tieto cloudy https://www.reuters.com/article/us-airbus-alphabet/airbus-to-shift-employees-to-googles-g-suite-memo-idUSKCN1GR28I tak neviem ako to s tou bezpečnosťou je.

Kkt1

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #27 kdy: 24. 03. 2018, 17:09:16 »
Takže vlastne ťa na apple fascinuje integrácia pc a telefónu s cloud službami apple. No áno, funguje...

Ale podstatne lepšie funguje na chrome os a android. GSearch (záložky, história), gmail (dlhodobo najlepší antispam a antivirus mail), gmaps (mapy, navigacia, mhd), gphoto (neobmedzené úložisko fotografií), gcalendar (s podporou v maile ako napríklad automatické vkladanie letov po objednávke leteniek, kuriér pri objednávke cez web...), gKeep (so zdielaním poznámok, časové i lokačné upozornenia), gPlay (hudba, filmy, knihy, prehrávanie samozrejme funguje offline)...

A to všetko už za zlomok ceny u apple. Priemerný chromebook s priemerným android telefónom sú okolo 500-600€. U apple je to asi 2000€.

Jediný "argument" proti (a to sa týka google, apple, ale i ms ak použiješ ich adekvátne produkty) je to, že google alebo apple čí ms majú prístup ku tvojim dátam. Tento "argument" je podľa mňa nezmysel už len preto, že všetky tri tieto firmy môžu mať rovnaký prístup ku dátam na tvojom PC, či tvojom domácom NAS. A keď už aj veľké firmy ako Airbus prechádzajú na tieto cloudy https://www.reuters.com/article/us-airbus-alphabet/airbus-to-shift-employees-to-googles-g-suite-memo-idUSKCN1GR28I tak neviem ako to s tou bezpečnosťou je.
Chromeos a android funguji skvele. Ale v cem treba pak upravujes raw fotky? V cem editujes treba video z kamery? Jak vypalis bluray ze svatby bratra? Aha...

Steve

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #28 kdy: 24. 03. 2018, 17:14:22 »
Já Windows přeinstalovávám průměrně 1 za 2 roky. S Macbookem bych mohl 1 za 6 let.

Z me 10ti lete praxe na Macu tvrdim ze neni od veci taky jednou za 2-3 roky ten Mac nainstalovat nacisto. Je to pak rychlejsi a mas i vice mista na disku protoze sirotkove, kesky a smeti z Library pujdou pryc. Zabere to kolem pul hodiny, pak sync kontaktu a zalozek z iCloudu a pripadne vraceni aplikaci a dokumentu z TimeMachine do Applications. Ale ja radeji preinstaluji ty apky znova nacisto.

TomBA

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #29 kdy: 24. 03. 2018, 17:43:37 »
RAW - nepoužívam, ale podľa všetkého posledná verzia Lightroom na Android na chromebooku ide.
Editovanie videa z kamery - základný strih na kamere a YouTube mi celkom stačia. Aj keď už sú aj Android riešenia.
BluRay - je mŕtve . Streamujeme.
Podľa tvojho výberu software by som povedal že nie si typickým "masovým" používateľom. V mojom okolí nepoznám prakticky nikoho, kto by nefotil+nefilmoval už len telefónom.