Jak tohle udělám, když nemám MacOS?

anonym

Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« kdy: 24. 03. 2018, 10:59:06 »
Díval jsem se na video pro přechod z Win na MacOS a je to teda dost zajímavé:

https://www.youtube.com/watch?v=tpqMPvKs06M

Neumím si představit ekvivalentní náhradu te synergie aplikací a přístrojů na Win nebo Linuxu.

Tak třeba:

1. Time Machine - v podstatě inkrementální zálohovací systém, trochu mi to připomíná GIT. Je součástí MacOS. Existuje na to vůbec nějaká ekvivalentní náhrada, který by měla takovou vysokou aplikovatelnost? Já si vždycky jako vůl dělal zálohy ve formě ISO, když už. Pak jsem se i na to vykašlal protože se mi to nechce pořád nastavovat.

2. Use Case: komunikuju se zákazníkem, vyberu v textu (třeba v emailu) jeho patičku, OS automaticky rozpozná, že jde o kontakt. Ten si uložím do kontaktů a následně proběhne automatická aktualizace kontaktů i na iPhone a dalších. No tak už tohle by mi ušetřilo dost otravné práce.

3. Někam se potřebuju dopravit autem, k zákazníkovi, kdekoliv. OS mi najde vybranou adresu na mapě a trasu mi hodí do iPhone, takže jen nasednu do auta, šoupnu iPhone někam do držáku a jedu.

4. Automatické propojování dokumentů s iCloudem. Poprvé v životě bych mohl mít skutečně zálohované svoje různé dokumnty, aniž bych byl nucen používat webové služby (Google Calc atp.)

5. Safari je integrován do OS, takže si třeba můžu zálohovat záložky a tyto záložky budou k dispozici i v Safari na iPhone. To se mi ještě nikdy nepoštěstilo, aby moje záložky nějak dlouhodobě přežily - ne že by nešly zálohovat i jinde, ale je s tím otrava a proto to nedělám.

Na Windows by se možná něco podobného dalo taky dosáhnout, ale na Linuxu teda rozhodně ne, leda bych byl nerd, co má čas se štvát s nastavováním všeho možného.


anonym

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #1 kdy: 24. 03. 2018, 11:09:51 »
Co je ale každopádně jisté, tak to, že buďto přilnu k Microsoftímu řešení nebo k tomu od Applu. Sorry to say ale v Linuxu s tímhle prostě nepochodím a přitom to jako živnostník potřebuju, kvůli úspoře času. Nemůž pořád něco nastavovat a řešit, že to nefunguje, potřebuju mít dobře synchronizovány

Emaily
Kontakty
Kalendář
Poznámky
Záložky v prohlížeci
Fotografie
Hudbu

A to mezi počítačem i mobilem. Kdybych se nepodíval na to video na Youtube s MacOS, tak ani nevím, že takováto synchronizace vlastně vůbec je dnes k dispozici.

anonym

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #2 kdy: 24. 03. 2018, 11:14:49 »
Takže mi přijde, že teď ty ceny zařízení u Apple dostávají docela jinačí rozměr, najednou jsou mnohem víc opodstatněné a dokonce můžu mluvit i o značné časové (finanční) úspoře v dlouhodobém horizontu, tzn. že se mi ta investice do MacBooku a iPhone vrátí v střednědobém/dlouhodobém horizontu zpět.

Bollocks

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #3 kdy: 24. 03. 2018, 11:33:04 »
Díval jsem se na video pro přechod z Win na MacOS a je to teda dost zajímavé:

https://www.youtube.com/watch?v=tpqMPvKs06M

Neumím si představit ekvivalentní náhradu te synergie aplikací a přístrojů na Win nebo Linuxu.

Tak třeba:

1. Time Machine - v podstatě inkrementální zálohovací systém, trochu mi to připomíná GIT. Je součástí MacOS. Existuje na to vůbec nějaká ekvivalentní náhrada, který by měla takovou vysokou aplikovatelnost? Já si vždycky jako vůl dělal zálohy ve formě ISO, když už. Pak jsem se i na to vykašlal protože se mi to nechce pořád nastavovat.

2. Use Case: komunikuju se zákazníkem, vyberu v textu (třeba v emailu) jeho patičku, OS automaticky rozpozná, že jde o kontakt. Ten si uložím do kontaktů a následně proběhne automatická aktualizace kontaktů i na iPhone a dalších. No tak už tohle by mi ušetřilo dost otravné práce.

3. Někam se potřebuju dopravit autem, k zákazníkovi, kdekoliv. OS mi najde vybranou adresu na mapě a trasu mi hodí do iPhone, takže jen nasednu do auta, šoupnu iPhone někam do držáku a jedu.

4. Automatické propojování dokumentů s iCloudem. Poprvé v životě bych mohl mít skutečně zálohované svoje různé dokumnty, aniž bych byl nucen používat webové služby (Google Calc atp.)

5. Safari je integrován do OS, takže si třeba můžu zálohovat záložky a tyto záložky budou k dispozici i v Safari na iPhone. To se mi ještě nikdy nepoštěstilo, aby moje záložky nějak dlouhodobě přežily - ne že by nešly zálohovat i jinde, ale je s tím otrava a proto to nedělám.

Na Windows by se možná něco podobného dalo taky dosáhnout, ale na Linuxu teda rozhodně ne, leda bych byl nerd, co má čas se štvát s nastavováním všeho možného.
Windows nic srovnatelného nemá, je ale třeba uvědomit si, že Mac + iPhone je dost drahá koupě. Na druhou stranu 12” MacBook je levný a dostatečně výkonný a člověk nepotřebuje zrovna iPhone X.

anonym

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #4 kdy: 24. 03. 2018, 11:34:26 »
Takže si prostě koupím Maca, protože je nejlepší na světě. A budu vám tady neustále psát, jak je to skvělé.


phpkral

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #5 kdy: 24. 03. 2018, 11:39:05 »
Takže si prostě koupím Maca, protože je nejlepší na světě. A budu vám tady neustále psát, jak je to skvělé.
no jo a dalsi vyhoda udajne je, ze kdyz to vybalis ve vlaku tak se muzou holky zblaznit ... nedavno tu nekdo tvrdil.

Ninak zalozky synchronizuje treba chrome, zalohovaci programy existuji, misto idfive mjzes pouzit dropbox a ... .

nensd

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #6 kdy: 24. 03. 2018, 11:48:00 »
1. Time Machine

2. Use Case: komunikuju se zákazníkem, vyberu v textu (třeba v emailu) jeho patičku, OS automaticky rozpozná, že jde o kontakt. Ten si uložím do kontaktů a následně proběhne automatická aktualizace kontaktů i na iPhone a dalších. No tak už tohle by mi ušetřilo dost otravné práce.

3. Někam se potřebuju dopravit autem, k zákazníkovi, kdekoliv. OS mi najde vybranou adresu na mapě a trasu mi hodí do iPhone, takže jen nasednu do auta, šoupnu iPhone někam do držáku a jedu.

4. Automatické propojování dokumentů s iCloudem. Poprvé v životě bych mohl mít skutečně zálohované svoje různé dokumnty, aniž bych byl nucen používat webové služby (Google Calc atp.)

5. Safari je integrován do OS, takže si třeba můžu zálohovat záložky a tyto záložky budou k dispozici i v Safari na iPhone. To se mi ještě nikdy nepoštěstilo, aby moje záložky nějak dlouhodobě přežily - ne že by nešly zálohovat i jinde, ale je s tím otrava a proto to nedělám.

Na Windows by se možná něco podobného dalo taky dosáhnout, ale na Linuxu teda rozhodně ne, leda bych byl nerd, co má čas se štvát s nastavováním všeho možného.
1. V Linuxu no problem. Je tam samozřejmě možnost jednoduše v GUI nastavit inkrementální zálohování a pokud chceš "time machine" na celý OS, stačí udělat snapshot (otázka pár vteřin) ve FS.
2. Stačí mít třeba Nextcloud a např. v Debian 9 je už přímo možnost propojení se vším. Android s tím taky pracuje no problem. S Google to taky pracuje, pokud nechceš nastavovat vlastní synchronizační server.
3. Tady nevím. Adresu za minutu naťukám do navigace ručně a taky jedu...
4. Myslíš, že iCloud není webová služba? Pokud nechceš Google, je vždy možnost řešit to opět pomocí Nextcloud. Zálohuje se vše, co chceš. Synchronizuje se vše, co chceš. Poznámka- synchronizace na cloud NENÍ záloha!
5. Firefox má synchronizaci spousty věcí na všech platformách. Tady nevím, co řešíš.

kmarty

  • ***
  • 193
    • Zobrazit profil
Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #7 kdy: 24. 03. 2018, 11:49:58 »
1. Time Machine - v podstatě inkrementální zálohovací systém, trochu mi to připomíná GIT. Je součástí MacOS. Existuje na to vůbec nějaká ekvivalentní náhrada, který by měla takovou vysokou aplikovatelnost? Já si vždycky jako vůl dělal zálohy ve formě ISO, když už. Pak jsem se i na to vykašlal protože se mi to nechce pořád nastavovat.

Tohle, asi jako jediny, jde jednoduse udelat pres rsync za pomoci jeho prepinace --link-dest=. Je to vlastne presny zpusob jakym Time Machine zalohuje (porovnava s predchozi zalohou a pokud jde o stejny soubor, pak jen udela hardlink ze stare zalohy do nove). Prichodem Time Machine se vyrojilo (a zase castecne poumrelo) pomerne velky mnozstvi GUI nadstaveb, takze by nemusel byt problem najit nejakou (ja to resim scriptem).
Ale jak tohle udelat v MS Win, to netusim.
« Poslední změna: 24. 03. 2018, 11:55:21 od kmarty »

anonym

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #8 kdy: 24. 03. 2018, 11:56:14 »
1. V Linuxu no problem. Je tam samozřejmě možnost jednoduše v GUI nastavit inkrementální zálohování a pokud chceš "time machine" na celý OS, stačí udělat snapshot (otázka pár vteřin) ve FS.
2. Stačí mít třeba Nextcloud a např. v Debian 9 je už přímo možnost propojení se vším. Android s tím taky pracuje no problem. S Google to taky pracuje, pokud nechceš nastavovat vlastní synchronizační server.
3. Tady nevím. Adresu za minutu naťukám do navigace ručně a taky jedu...
4. Myslíš, že iCloud není webová služba? Pokud nechceš Google, je vždy možnost řešit to opět pomocí Nextcloud. Zálohuje se vše, co chceš. Synchronizuje se vše, co chceš. Poznámka- synchronizace na cloud NENÍ záloha!
5. Firefox má synchronizaci spousty věcí na všech platformách. Tady nevím, co řešíš.

Jenže na Applu to máš integrováno třeba takto: máš tam aplikace Obrázky, Hudba, Kontakty, Kalendář, Dokumenty, Safari atp., ty máš zálohované v Cloudu A ZÁROVEŇ automaticky synchronizované mezi apple zařízeními. Jak docílíš takové integrace a automatizace s jednotlivými aplikacemi a cloudem právě s tím Nextcloud, nebo s Firefoxem?

Bollocks

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #9 kdy: 24. 03. 2018, 11:57:27 »
1. V Linuxu no problem. Je tam samozřejmě možnost jednoduše v GUI nastavit inkrementální zálohování a pokud chceš "time machine" na celý OS, stačí udělat snapshot (otázka pár vteřin) ve FS.
2. Stačí mít třeba Nextcloud a např. v Debian 9 je už přímo možnost propojení se vším. Android s tím taky pracuje no problem. S Google to taky pracuje, pokud nechceš nastavovat vlastní synchronizační server.
3. Tady nevím. Adresu za minutu naťukám do navigace ručně a taky jedu...
4. Myslíš, že iCloud není webová služba? Pokud nechceš Google, je vždy možnost řešit to opět pomocí Nextcloud. Zálohuje se vše, co chceš. Synchronizuje se vše, co chceš. Poznámka- synchronizace na cloud NENÍ záloha!
5. Firefox má synchronizaci spousty věcí na všech platformách. Tady nevím, co řešíš.

Jenže na Applu to máš integrováno třeba takto: máš tam aplikace Obrázky, Hudba, Kontakty, Kalendář, Dokumenty, Safari atp., ty máš zálohované v Cloudu A ZÁROVEŇ automaticky synchronizované mezi apple zařízeními. Jak docílíš takové integrace a automatizace s jednotlivými aplikacemi a cloudem právě s tím Nextcloud, nebo s Firefoxem?
To nedocílíš. Ale zas Apple je lock-in.

anonym

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #10 kdy: 24. 03. 2018, 12:21:33 »
To nedocílíš. Ale zas Apple je lock-in.

TO sice je, podívám se ještě na ten Nextcloud, ale každopádně, mít všechno přes Google, jakou mám jistotu, že mi v tom nebude dělat data mining? Přecejen, Google na rozdíl od Apple je obchodník s informacemi, to se nedá upřít. A má to všechno zadarmo... jakto? Tady třeba více věřím Apple než Google, že nebude zneužívat moje data k získávání informací o mě.

IT tovaryš

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #11 kdy: 24. 03. 2018, 12:32:26 »
To nedocílíš. Ale zas Apple je lock-in.

TO sice je, podívám se ještě na ten Nextcloud, ale každopádně, mít všechno přes Google, jakou mám jistotu, že mi v tom nebude dělat data mining? Přecejen, Google na rozdíl od Apple je obchodník s informacemi, to se nedá upřít. A má to všechno zadarmo... jakto? Tady třeba více věřím Apple než Google, že nebude zneužívat moje data k získávání informací o mě.
Ovšem iCloud je dost zabugovaný.

Jenda

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #12 kdy: 24. 03. 2018, 12:49:46 »
Nedíval jsem se na to video a macOS znám jen z dálky. Přijde mi, že to vše je v Linuxu relativně snadno udělatelné, avšak nikoli hotové - bude to vyžadovat trochu skriptování v shellu.

1. btrfs či zfs snapshoty nebo rdiff-backup-fs

2. správci schránky umí namapovat akci při namatchování regexpu. Synchronizace kontaktů třeba přes CardDAV.

3. přenést GPX soubor do navigace Garmin je otázka jednoho příkazu. A zvládne to i BFU, například své mámě jsem na to udělal tlačítko (propadla geocachingu), které spustí skript, který nahraje všechny .loc a .gpx soubory do navigace. Do Androidích telefonů lze zase trasy kopírovat přes scp. A mezi linuxy je to samozřejmé.

4. Proč jenom dokumenty? Zálohování všeho řeší rsync v cronu.

5. https://www.mozilla.org/cs/firefox/features/sync/

Na Windows by se možná něco podobného dalo taky dosáhnout, ale na Linuxu teda rozhodně ne, leda bych byl nerd, co má čas se štvát s nastavováním všeho možného

Problém s Windows, s iOS, a do značné míry i s macOS je v tom, že perfektně fungují věci, které tam Apple připravil (a to jako fakt smekám, protože to _opravdu_ funguje), ale jakmile chceš něco nepatrně odlišného, tak je to téměř nemožné. Oproti tomu na Linuxu sice nemáš zmíněné featury připravené a odladěné, ale zato se dá naprosto cokoli dodělat několikařádkovým skriptem (příklad, teď tam přibylo „pokud je příchozí hovor, nezvoň, pokud jsi doma a je tma“, což znamená otevřít si manpage pactl a použít dva příkazy). No a protože já se ve většině případů nevejdu do kategorie „běžný uživatel počítače“, tak se ty předpřipravené věci u Applu se mnou míjí a jsem rád, že jsem si mohl na Linuxu snadno naskriptovat přesně to, co potřebuji já.

nensd

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #13 kdy: 24. 03. 2018, 12:56:34 »
Jenže na Applu to máš integrováno třeba takto: máš tam aplikace Obrázky, Hudba, Kontakty, Kalendář, Dokumenty, Safari atp., ty máš zálohované v Cloudu A ZÁROVEŇ automaticky synchronizované mezi apple zařízeními. Jak docílíš takové integrace a automatizace s jednotlivými aplikacemi a cloudem právě s tím Nextcloud, nebo s Firefoxem?
Pokud jde o synchronizaci souborů, není žádný problém to udělat přes Nextcloud. Nastavíš jen, které složky se mají kam synchronizovat. Pokud jde o nastavení samotných programů, v Linuxu se vše ukládá do tzv. konfiguračních souborů, které lze rovněž synchronizovat (tohle bude fungovat alespoň mezi desktopy). Firefox se pak stará o synchronizaci sám a používám ho akorát na záložky.
Není to one-click jak u Apple (protože ti to mají jen svoje a uzavřené), ale pokud to už jednou nastavíš, funguje to OK. Výhodou je, že se ti nic, co nechceš, nedělá samo od sebe a pokud chceš něco navíc, je lehké to provést. Máš nad tím plnou kontrolu.
Apple ti sice dá počáteční pohodlí, ale uzavře tě do svého ekosystému, se kterým se budeš muset spokojit. Něco se ti nebude líbit? Budeš chtít nějakou funkcionalitu navíc? Máš smůlu, můžeš akorát čekat, jestli to přidají v další aktualizaci.

Kkt1

Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« Odpověď #14 kdy: 24. 03. 2018, 13:28:35 »
Ovšem iCloud je dost zabugovaný.
Treba? Nejaky konkretni bug? Nebo jen takove to domaci trolleni?