Mám netradiční dotaz. Za poměrně kuriozních okolnostech mi byl zamítnut minipočítač s atomem v bedýnce Chieftec IX-03B-OP [http://www.chieftec.eu/en/chassis/itx/compact-series/ix-03b.html]
že je bedýnka až příliš perforovaná (ze všech stran prakticky) a že těmito průduchy mohou šlehat plameny, případně odkapávat hořící části v případě závady na dřevěný stůl s papíry a tedy není "požárně bezpečná"
Jelikož jsem se s touto argumentací setkal poprvé, byl jsem bez argumentů, protože jsem nad zabezpečení PC proti požáru nikdy nezabýval, a tedy argumentačně umlácen. Googloval jsem a zjistil, že PCčka čas od času chytaj. Hlavně od zdroje, ale ve zminovaných článcích nebylo, jak pojišťovna k tomuto přistupuje.
Nějaký prodejce PC označil jako důvod požáru neodbornou montáž. A argument, že nelze ve firmě používat něco, co se složilo "na koleni" také padl. I to mě zaskčilo, protože všechna PC ve firmě jsou složena "na koleni", aneb nákup komponent, montáž, vyzkoušení, provoz. Prý je lepší si nechat sestavit PC od firmy, který bere pak zodpovědnost za správnou montáž a když PC v provozu chytne, je člověk z obliga.
Jak jsem psal, v životě jsem tuhle argumentaci neslyšel/neřešil...
Je někdo zkušený z hlediska pojišťoven/požární bezpečnosti, co PC postavené "na koleně" musí splňovat, aby se na něj vztahovalo protipožární pojištění? Měl jsem za to, že stačí, aby všechny komponenty měli CE. Na druhou stranu je pravda, že k čemu CE, pokud člověk.. vymýšlím nějaký extrémní případ.. zapojí napájení procesoru nějakým supertenkým s echt hořlavou izolací drátkem (no nic moc lepšího mě nenapadlo).. nebo reálně - tento kabel je dle výrobce (těžko se to hledalo) definovaný do 2A a na CZC si lze přečist, jak pravděpodobně přetížený hezky hořel [https://www.czc.cz/premiumcord-napajeci-5-25-molex-na-p4-4pin/66652/produkt], takže CE není svatý grál.
PS.: Prý je z tohohle důvodu lepší kovový tower case, jež má méně průduchů a jednolité dno, kde se hořící plast/jiné_srágory bezpečně udrží uvnitř.