Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti

hledačpráce

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #15 kdy: 15. 03. 2018, 23:36:01 »
Citace
Uz vidim, jak dnes vzorek kazdeho pocitace od skladacu jde do zkusebniho ustavu, aby dostal esc znacku.
Tohle by platilo (omluvte prosím nepřesnosti), pokud byste to chtěl uvést na trh.

Legislativa se nám už před pár lety změnila. I co si firma vyrobí jen pro svoji vnitřní potřebu, tak musí projít stejnou procedurou, jak když to budu vyrábět pro veřejnost. Zkrátka i tento případ spadá pod uvedení na trh.
Máš k tomu nějaký věrohodný odkaz?

Podle mě se to týká věcí které si sám stavíš od začátku a hrozí nějaké nebezpečí úrazu (jako vlastní zdroje domácí výroby). Počítač stavíš z hotových modulů a žádné nebezpečí u toho nehrozí.


Kkt1

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #16 kdy: 15. 03. 2018, 23:52:20 »
Citace
Uz vidim, jak dnes vzorek kazdeho pocitace od skladacu jde do zkusebniho ustavu, aby dostal esc znacku.
Tohle by platilo (omluvte prosím nepřesnosti), pokud byste to chtěl uvést na trh.

Legislativa se nám už před pár lety změnila. I co si firma vyrobí jen pro svoji vnitřní potřebu, tak musí projít stejnou procedurou, jak když to budu vyrábět pro veřejnost. Zkrátka i tento případ spadá pod uvedení na trh.
Máš k tomu nějaký věrohodný odkaz?

Podle mě se to týká věcí které si sám stavíš od začátku a hrozí nějaké nebezpečí úrazu (jako vlastní zdroje domácí výroby). Počítač stavíš z hotových modulů a žádné nebezpečí u toho nehrozí.
A jak zarucite, ze ty hotove moduly jsou spravne zapojene? Co kdyz date na napajeni 12V neco co ma byt na napajeni 5V? Uz rozumite proc je tohle vyzadovano?

Behemot

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #17 kdy: 16. 03. 2018, 00:12:26 »
Zpravidla proto, že školy pustí do oběhu každýho debila, a až debil někde udělá průser, tak co? Zákonoserce nebo jinej podobnej pošuk vymyslí zákon. Případně jiný podobný lejno lejstro.

Stále víc norem už je dneska naprosto stupidní až absurdní, ale při stávajícím směřování se to lepšit nebude.

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #18 kdy: 16. 03. 2018, 06:44:08 »
Promluvte si s nekterym reviznim technikem... jako firma nevite co za zarizeni ma vas zamestnanec doma, tudiz mu je nedovolite zapojit ve svych prostorach. Nebo chcete jako majitel firmy riskovat existenci firmy jenom kvuli tomu, ze si vas zamestnanec objedna levnou nabijecku nekde z ciny, ktera treba nesplnuje ceske normy?

Ano, vím o tom, že dneska se nosí stoprocentní alibismus. Bohužel ten revizák si neuvědomuje, že tímto postupem TAKY riskuje. Pokud dává nesmyslná nebo nesplnitelná doporučení, stimuluje lidi (firmy, zaměstnance) k tomu, že se nehledí na žádnou bezpečnost. A tedy je jeho práce kontraproduktivní - nenaučil lidi rozpoznávat a předcházet rizikům. Je to podobné, jako kdyby na školení řidičů Vám doporučili jezdit ve městě maximálně 25 km/h a pro jistotu blikat výstražnými blikači. Obojí je v rámci zákona a obojí je naprosto špatně. Pokud takového školitele řidičů poslechnete a způsobíte nehodu takovým prdlým řízením, odnesete to Vy, ne školitel.

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #19 kdy: 16. 03. 2018, 07:01:42 »
Ad zbylá diskuse.

Na skladání počítačů není potřeba elektrovyhláška, ani zkoušení výrobku. Napájecí zdroj je uzavřené zařízení, ale s bezpečnostní zkouškou (homologace, shoda s ní) a k pracovníkovi se dostává bezpečné napětí. Je to stejné, jako zdroj k notebooku či nabíječka k mobilu. Pochopitelně nesmíte rozebírat samotný zrdoj, tam už je vyhláška potřeba, neuplatňuje se ani homologace ani shoda. Podobně, jako nic takového není potřeba dítěti, které dostalo od Ježíška stavebnici "Malý elektrotechnik".

Počítač jako celek ted nemusí projít žádným testováním. Je to čistě na výrobci. Určitě nemusí dodávat ani žádný protokol - prostě Vám prodává výrobek, jako každý jiný. K televizoru také nedostáváte protokol z továrny a nemáte tucha, jestli testují každý kus, nebo třeba jen namátkově (např. automobily se po výrobě testují namátkově, čas od času do autosalonu dorazí kus s najetými několika málo kilometry).

Jediný rozdíl je v té odpovědnosti. Když mi udělá průšvih vlastní zaměstnanec, tak se na to vztahuje jiné pojištění, než když mi firmu podpálí výrobek koupený jinde. V případě práce vlastního zaměstnance se bude zkoumat, jestli jsem já, jako zaměstnavatel, něco nezanedbal. Tedy, jestli jsem zaměstnance proškolil, dal mu správné podmínky pro práci, ... V lepším případě (jen škoda na majetku) se mě bude ptát pojišťovna. Pokud dojde k poškození zdraví, bude se mě ptát ještě pojišťovna pojištění zaměstnavatele (ze zákona Kooperativa), bude se ptát stát (kvůli regresi výdajů na léčení a nemocenské), a pokud léčba zranění přesáhně 7 dní (což jde neuvěřitelně lehce), budou se ptát i orgány činné v trestním řízení. Pěkně děkuji, tohle když si vybavím, tak zaměstnance nenechám dělat nic, co dělat opravdu nemusí (radějí PC koupím třeba u mimozemšťana).

Jako majiteli firmy je mi úplně jedno, jestli můj zaměstnanec umí počítače skládat či ne. Nechci tu činnost dělat a tím pro mě myšlenka končí. Kdybych tu činnost dělat chtěl, musel bych se zamýšlet nad tím vším, co jsem psal.

Celému tomuto myšlenkovému postupu se říká "zodpovědnost", tedy schopnost uvažovat a vést sebe (svoji firmu) tak, aby se chovala odpovědně. Odpovědně pak znamená že ochraňuji zdraví a majetek. Majetek ochraňuji nejen tím, že se snažím mít bezpečná zařízení, ale i tím, že jsem pojištěn. Jsem-li pojištěn, snažím se navíc plnit podmínky tak, abych nebyl chybným postupem z plnění vyloučen.


Kkt1

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #20 kdy: 16. 03. 2018, 07:27:58 »
Promluvte si s nekterym reviznim technikem... jako firma nevite co za zarizeni ma vas zamestnanec doma, tudiz mu je nedovolite zapojit ve svych prostorach. Nebo chcete jako majitel firmy riskovat existenci firmy jenom kvuli tomu, ze si vas zamestnanec objedna levnou nabijecku nekde z ciny, ktera treba nesplnuje ceske normy?

Ano, vím o tom, že dneska se nosí stoprocentní alibismus. Bohužel ten revizák si neuvědomuje, že tímto postupem TAKY riskuje. Pokud dává nesmyslná nebo nesplnitelná doporučení, stimuluje lidi (firmy, zaměstnance) k tomu, že se nehledí na žádnou bezpečnost. A tedy je jeho práce kontraproduktivní - nenaučil lidi rozpoznávat a předcházet rizikům. Je to podobné, jako kdyby na školení řidičů Vám doporučili jezdit ve městě maximálně 25 km/h a pro jistotu blikat výstražnými blikači. Obojí je v rámci zákona a obojí je naprosto špatně. Pokud takového školitele řidičů poslechnete a způsobíte nehodu takovým prdlým řízením, odnesete to Vy, ne školitel.
Revizak ale nedava zadne nesmyslna nebo nesplnitelna doporuceni, smyslem revizniho technika je zabranit skodam. Vy jste opravdu tak naivni, ze jste ochoten ve firme treba se 100 zamestnanci dovolit svym zamestnancum zapojit si nejaky jejich elektricky pristroj (treba nabijecku)? Statisticky alespon 1 z nich bude mit nabijecku za 5Kc z Ciny ktera o evropskych normach netusi nic. Jeho prace neni rikat cloveku s IQ80 ze opravdu levna nabijecka z ciny nesplnuje parametry vyzadovane evropskymi normami, jeho praci za kterou dostane od firmy zaplaceno je zkontrolovat funkcnost a bezpecnost elektrickych zarizeni a elektroinstalace. On neni zadny skolitel, pouzivat hlavu vas meli naucit rodice.

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #21 kdy: 16. 03. 2018, 07:39:29 »
Revizak ale nedava zadne nesmyslna nebo nesplnitelna doporuceni, smyslem revizniho technika je zabranit skodam. Vy jste opravdu tak naivni, ze jste ochoten ve firme treba se 100 zamestnanci dovolit svym zamestnancum zapojit si nejaky jejich elektricky pristroj (treba nabijecku)? Statisticky alespon 1 z nich bude mit nabijecku za 5Kc z Ciny ktera o evropskych normach netusi nic. Jeho prace neni rikat cloveku s IQ80 ze opravdu levna nabijecka z ciny nesplnuje parametry vyzadovane evropskymi normami, jeho praci za kterou dostane od firmy zaplaceno je zkontrolovat funkcnost a bezpecnost elektrickych zarizeni a elektroinstalace. On neni zadny skolitel, pouzivat hlavu vas meli naucit rodice.

Takový výklad je absurdní. Nabíječka koupená v ČR musí být ve shodě s homologací a podle principu omezené důvěry můžete v přiměřené míře spoléhat na to, že je v pořádku. Tu samou nabíječku může ten samý člověk zapojit v kavárně, nebo doma a také vyhořet nesmí. Kdyby měl platit Váš výklad, nemohly by existovat zásuvky v restauracích, dobíjecí stanice v obchodních centrech (připojujete tam kdovíjaká auta, připadně do dobíječek na mobily kdovíjaké mobily), ...

Revizák samozřejmě nemůže zkontrolovat Vaši dobíječku, ale také nelze a priori presumovat, že je dobíječka viníkem požáru, nebo že se jedná o zanedbání odpovědnosti. Něco jiného je samozřejmě průmyslový stroj, který vyžaduje speciílní zácházení a kontrolovanou údržbu.

Kkt1

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #22 kdy: 16. 03. 2018, 07:41:14 »
Ad zbylá diskuse.

Na skladání počítačů není potřeba elektrovyhláška, ani zkoušení výrobku. Napájecí zdroj je uzavřené zařízení, ale s bezpečnostní zkouškou (homologace, shoda s ní) a k pracovníkovi se dostává bezpečné napětí. Je to stejné, jako zdroj k notebooku či nabíječka k mobilu. Pochopitelně nesmíte rozebírat samotný zrdoj, tam už je vyhláška potřeba, neuplatňuje se ani homologace ani shoda. Podobně, jako nic takového není potřeba dítěti, které dostalo od Ježíška stavebnici "Malý elektrotechnik".

Počítač jako celek ted nemusí projít žádným testováním. Je to čistě na výrobci. Určitě nemusí dodávat ani žádný protokol - prostě Vám prodává výrobek, jako každý jiný. K televizoru také nedostáváte protokol z továrny a nemáte tucha, jestli testují každý kus, nebo třeba jen namátkově (např. automobily se po výrobě testují namátkově, čas od času do autosalonu dorazí kus s najetými několika málo kilometry).

Jediný rozdíl je v té odpovědnosti. Když mi udělá průšvih vlastní zaměstnanec, tak se na to vztahuje jiné pojištění, než když mi firmu podpálí výrobek koupený jinde. V případě práce vlastního zaměstnance se bude zkoumat, jestli jsem já, jako zaměstnavatel, něco nezanedbal. Tedy, jestli jsem zaměstnance proškolil, dal mu správné podmínky pro práci, ... V lepším případě (jen škoda na majetku) se mě bude ptát pojišťovna. Pokud dojde k poškození zdraví, bude se mě ptát ještě pojišťovna pojištění zaměstnavatele (ze zákona Kooperativa), bude se ptát stát (kvůli regresi výdajů na léčení a nemocenské), a pokud léčba zranění přesáhně 7 dní (což jde neuvěřitelně lehce), budou se ptát i orgány činné v trestním řízení. Pěkně děkuji, tohle když si vybavím, tak zaměstnance nenechám dělat nic, co dělat opravdu nemusí (radějí PC koupím třeba u mimozemšťana).

Jako majiteli firmy je mi úplně jedno, jestli můj zaměstnanec umí počítače skládat či ne. Nechci tu činnost dělat a tím pro mě myšlenka končí. Kdybych tu činnost dělat chtěl, musel bych se zamýšlet nad tím vším, co jsem psal.

Celému tomuto myšlenkovému postupu se říká "zodpovědnost", tedy schopnost uvažovat a vést sebe (svoji firmu) tak, aby se chovala odpovědně. Odpovědně pak znamená že ochraňuji zdraví a majetek. Majetek ochraňuji nejen tím, že se snažím mít bezpečná zařízení, ale i tím, že jsem pojištěn. Jsem-li pojištěn, snažím se navíc plnit podmínky tak, abych nebyl chybným postupem z plnění vyloučen.
Pane Silhavy, samozrejme nemate pravdu a to co tady pisete je blabol bez znalosti prislusnych zakonu a norem. 50tka plati i pro skladani pocitacu, dokonce i u zapinani pocitacu v praci se vas tyka 50tka a to minimalne jako osoby seznamene.

Kkt1

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #23 kdy: 16. 03. 2018, 07:46:01 »
Revizak ale nedava zadne nesmyslna nebo nesplnitelna doporuceni, smyslem revizniho technika je zabranit skodam. Vy jste opravdu tak naivni, ze jste ochoten ve firme treba se 100 zamestnanci dovolit svym zamestnancum zapojit si nejaky jejich elektricky pristroj (treba nabijecku)? Statisticky alespon 1 z nich bude mit nabijecku za 5Kc z Ciny ktera o evropskych normach netusi nic. Jeho prace neni rikat cloveku s IQ80 ze opravdu levna nabijecka z ciny nesplnuje parametry vyzadovane evropskymi normami, jeho praci za kterou dostane od firmy zaplaceno je zkontrolovat funkcnost a bezpecnost elektrickych zarizeni a elektroinstalace. On neni zadny skolitel, pouzivat hlavu vas meli naucit rodice.

Takový výklad je absurdní. Nabíječka koupená v ČR musí být ve shodě s homologací a podle principu omezené důvěry můžete v přiměřené míře spoléhat na to, že je v pořádku. Tu samou nabíječku může ten samý člověk zapojit v kavárně, nebo doma a také vyhořet nesmí. Kdyby měl platit Váš výklad, nemohly by existovat zásuvky v restauracích, dobíjecí stanice v obchodních centrech (připojujete tam kdovíjaká auta, připadně do dobíječek na mobily kdovíjaké mobily), ...

Revizák samozřejmě nemůže zkontrolovat Vaši dobíječku, ale také nelze a priori presumovat, že je dobíječka viníkem požáru, nebo že se jedná o zanedbání odpovědnosti. Něco jiného je samozřejmě průmyslový stroj, který vyžaduje speciílní zácházení a kontrolovanou údržbu.
Ja jsem nemluvil o nabijecce zakoupene v CR ale o nabijecce zakoupene za 5Kc v cine. Vy nevite co si zamestanenc koupil, tudiz nechcete riskovat. Auta maji normy ktere splnuji u homologizace, tezko si jej dovezete za 5kc z ciny. Nabijeni cehokoliv v restauraci vas nezbavuje pripadne odpovednosti za zpusobene skody, to ze to majitel restaurace toleruje je jeho riziko ze po vas pak nic nevymuze... revizak ve firme MUSI skontrolovat vsechna zarizeni pripojena, tudiz i vasi soukromou nabijecku. Pokud ji nemate pripojenou, nic ho do ni neni, jenom vas patrne upozorni at ji nepouzivate pokud k tomu nemate souhlas firmy.

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #24 kdy: 16. 03. 2018, 07:48:51 »
Pane Silhavy, samozrejme nemate pravdu a to co tady pisete je blabol bez znalosti prislusnych zakonu a norem. 50tka plati i pro skladani pocitacu, dokonce i u zapinani pocitacu v praci se vas tyka 50tka a to minimalne jako osoby seznamene.

Teď slovíčkaříte. Mít padesátku se obecně míní mít složené zkoušky podle příslušného paragrafu a pro činnost, kterou chcete provozovat. Na skládání počítačů nic takového nepotřebujete. Zkoušky jinak skladají, ti co je potřebují, pokud vím, před TIČR.

Že je každá osoba v civilizovaném světě klasifikována jako poučená osoba, o tom nepochybuji. I mé děti jsou poučeny, jak mají zacházet s elektropřístroji.

hledačpráce

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #25 kdy: 16. 03. 2018, 08:25:38 »
... Vy jste opravdu tak naivni, ze jste ochoten ve firme treba se 100 zamestnanci dovolit svym zamestnancum zapojit si nejaky jejich elektricky pristroj (treba nabijecku)? Statisticky alespon 1 z nich bude mit nabijecku za 5Kc z Ciny ktera o evropskych normach netusi nic ...
Takový výklad je absurdní. Nabíječka koupená v ČR musí být ve shodě s homologací a podle principu omezené důvěry můžete v přiměřené míře spoléhat na to, že je v pořádku.
Jen že ty levné nabíječky pochází z ebay a nebo z tržnice a žádné normy neplní

j

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #26 kdy: 16. 03. 2018, 08:33:35 »
slozeni pocitace by mel delat nekdo s elektrikarskou vyhlaskou, tudiz vi co kde a jak zapoji.
lol, dalsi co mele a netusi vo cem ... tzv vyhlaska 50 je pouze a vyhradne o bezpecnosti prace, se znalostma a schopnostma nema naprosto nic spolecnyho. Ostatne, musi ji mit kazdy jeden zamestnanec, bez toho ho firma nesmi pustit do prace.

Citace
CE je nutne taky.
Myslis China Export?

Citace
firma by nesla odpovednost za tve zarizeni,
nikoli, firma jen musi zajistit, ze kazde elektricke zarizeni (a to vcetne mobilnich dobijecek zamestnancu) projde pravidelnou revizi. Nic jineho nesmi dovolit pripojovat k rozvodu. A prave ta revize a ten revizak kterej ji dela pak nese zodpovednost za to, ze dany zarizeni je vporadku.

Navic PC je zarizeni s malym napetim, v beznych provoznich podminkach (kancl) tudiz povazovane za zarizeni bezpecne, a jediny co tam musi mit nejakej atest je zdroj. Pricemz ten je zcela vzdy v uzavrene krabici a prave proto muze pocitac skladat "kdokoli", protoze z pohledu legislativy to je skladacka presne k takovymu ucelu urcena.

.....Takový výklad je absurdní. Nabíječka koupená v ČR musí být ve shodě s homologací a podle principu omezené důvěry můžete v přiměřené míře spoléhat na to, že je v pořádku. ...
Radsi neblabol, domacnostem zakon revize narozdil od firem NENARIZUJE. Takze doma si muzes zapojit co chces. Ty revize se narizujou predevsim proto, ze zarizeni se casem z bezpecnho muze stat nebezpecnym, coz ale nic nemeni na tom, ze ten revizak klidne vyhodi i vec uplne novou, protoze bezpecna neni.

hledačpráce

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #27 kdy: 16. 03. 2018, 08:40:18 »
A jak zarucite, ze ty hotove moduly jsou spravne zapojene? Co kdyz date na napajeni 12V neco co ma byt na napajeni 5V? Uz rozumite proc je tohle vyzadovano?
50tka plati i pro skladani pocitacu, dokonce i u zapinani pocitacu v praci se vas tyka 50tka a to minimalne jako osoby seznamene.
Ale kolego, vyhláška 50 vůbec neřeší slaboproud. Troufám si tvrdit, že člověk s úspěšným absolvováním vyhlášky 50 klidně v počítači přehodí dráty.Seznámená osoba podle vyhlášky 50 je i sekretářka co vaří kafe a z přednášky si odnesla že nemá do topinkovače strkat vidličku. Jaký dá adaptér k notebooku a co je 5V pořád netuší.

Problém je, že ty mícháš dohromady několik věcí. Poučení zaměstnanců, to asi nikdo nerozporuje. Pak revizi firemních elektrozařízení. Pak tam zamícháš soukromá zařízení na která se zas kouká trochu jinak. A pak tam přimícháš skládání počítačů z modulů.

Docela rád bych viděl konkrétní kousek zákona, který vlastně zakazuje zapojit ve firmě něco doneseného. Co si budeme povídat, BYOD (Bring Your Own Device) je docela běžná věc a reálně jsem nikde neviděl, že by se to řešilo a ani by to nešlo. Ono když to vezmeš do extrému tak bys podle tvých teorií neměl mít ve firmě soukromý telefon který tam připojuješ k nabíječce. A jak to podle tebe řeší servisy elektroniky?

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #28 kdy: 16. 03. 2018, 08:44:19 »
Radsi neblabol, domacnostem zakon revize narozdil od firem NENARIZUJE. Takze doma si muzes zapojit co chces. Ty revize se narizujou predevsim proto, ze zarizeni se casem z bezpecnho muze stat nebezpecnym, coz ale nic nemeni na tom, ze ten revizak klidne vyhodi i vec uplne novou, protoze bezpecna neni.

To jsem nikdy netvrdil. Tvrdil jsem jen to, že výrobku na trhu můžete důvěřovat, že ho smíte používat.

Yarda

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #29 kdy: 16. 03. 2018, 08:51:23 »
...Ja jsem nemluvil o nabijecce zakoupene v CR ale o nabijecce zakoupene za 5Kc v cine...
Taková nabíječka MUSÍ mít značku CE, ale pořádnou, ne takhle zfušovanou
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/cechina1_346.jpg

Pracoval jsem v jedné firmě u Prahy, montovali tam počítače pro zahraniční partnery, nebyli to žádní troškaři, v době, kdy jsem tam pracoval oslavovali čtyřmiliontý smontovaný počítač. Na linkách seděli operátoři, museli být proškoleni dle vyhlášky 500, § nejméně 5, ke každému smontovanému počítači připojili speciální přístroj (HiPot, nenašel jsem žádný odkaz v češtině, abych sem dal odkaz) kterým otestoval, zda počítač vyhovuje předpisům pro elektrickou bezpečnost.

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=66219