Kioskový a lehký webový prohlížeč

JirkaRCK

Kioskový a lehký webový prohlížeč
« kdy: 12. 03. 2018, 15:50:37 »
Zdravím všechny,
potřebuji poradit nějaký webový prohlížeč, co by jel obstojně na slabém železe (BeagleBone Black) v kioskovém módu. Měl jsem dva favority: Chromium a Midori. Obě varianty mi bohužel padly - Chromium se spouští 40 vteřin a při kliknutí na odkaz na testovací statické html stránce otevírá odkaz 2 sekundy. Midori jede skvěle, ale má už mnoho let neopravený bug - při zběsilém klikání na obrázek/scroll-bar/hypertextový odkaz náhodně otevře domovskou stránku v novém tabu. Bug je hlášený a uznaný, ale nikdo se neměl k tomu, aby s ním cokoliv udělal. Jelikož takto blbne i scroll-bar a ovládání bude dotykové, nemusí být klikání v reálu až tak "zběsilé". Padá to opravdu hodně. Ostatní browsery nejsou vhodné. Domácí stránku chci předávat jako parametr, ne v konfiguráku, a potřebuji full screen přepínačem při spuštění, nikoliv oblbovátkem jako sleep 15 sekund a pak virtuální stisk F11, jak to dělají některé návody pro Raspberry PI... Zařízení se totiž bude docela často vypínat a řadový uživatel jej bude zapínat, je nevhodné, aby viděl, že se spouští standardní browser a po x sekundách maximalizuje. Už jsem z toho docela bezradný. Midori běželo nádherně, než jsem ten bug objevil...


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kioskový a lehký webový prohlížeč
« Odpověď #1 kdy: 12. 03. 2018, 16:22:52 »
Neni lehkych prohlizecu. Respektive nejake jsou, ale pul www v tom nechodi nebo padaji jak shnile hrusky anebo oboji. Nejlehci z klasickych je asi Pale Moon, ovsem netusim, jestli splni vase pozadavky a jestli se vam ho podari zkompilovat pro BeagleBone - podeziram, ze hotovy balicek nebude k mani. Podobne Waterox, pokud ho dokazete zkompilovat.

programátor

Re:Kioskový a lehký webový prohlížeč
« Odpověď #2 kdy: 12. 03. 2018, 18:18:10 »
Zdravím všechny,
potřebuji poradit nějaký webový prohlížeč, co by jel obstojně na slabém železe (BeagleBone Black) v kioskovém módu.
On dneska neni tak moc problém prohlížeč, všechny žerou zhruba stejně. Problém jsou webowky plé reklam a pododbnéh bordelu které ten křáp stejně úplně zabijou.

asdf111

Re:Kioskový a lehký webový prohlížeč
« Odpověď #3 kdy: 12. 03. 2018, 18:38:10 »
ak sa nemylim tak OP ma na starosti, alebo ma dosah aj na tu samotnu stranku. Cize pripadne compatibility issues vie vychytat v kode samotnej stranky. cize by som isiel redukciou nasledujuceho zoznamu podla konkretnych moznosti HW
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_web_browsers

jiwopeneQWERTGHFCZX

Re:Kioskový a lehký webový prohlížeč
« Odpověď #4 kdy: 12. 03. 2018, 18:44:19 »
Na BeagleBone jsem to nezkoušel, ale mohl by fungovat Electron http://electron.atom.io/, když ho spustíte jako electron URL, máte prohlížeč. Binárka je na https://github.com/electron/electron/releases/tag/v1.8.3.


Petr

Re:Kioskový a lehký webový prohlížeč
« Odpověď #5 kdy: 12. 03. 2018, 18:56:42 »
Kdysi jsem s tím taky zápasil. Udržet full screen browser on top tak, aby to uživatel nedokázal shodit, to byl docela problém. Nakonec jsem si musel napsat aplikaci, která to hlídala - po spuštění 3x za sekundu hledala okno prohlížeče, poslala mu požadavek na maximize, on top a podobné nesmysly. A při zavření prohlížeče ho zase nahazovala. A taky odchytávala klávesy, aby se to zadáním hesla dalo pozavírat, zavíralo to správce úloh. Už to nedělám, zaplať pánbu.

Re:Kioskový a lehký webový prohlížeč
« Odpověď #6 kdy: 12. 03. 2018, 22:00:07 »
A ten fullscreen a zhadzovanie z top by nesiel riesit cez openbox? Teda nahodit openbox ako wm, bez dalsich list / menu a pod. - cize iba cista plocha a v configu openboxu nastavit pre konkretny browser maximalizaciu, top vrstvu a bez dekoracii (cize bez okrajov okna)... ja to tak pouzivam pre geany:
Kód: [Vybrat]
<application name="geany" type="normal">
      <decor>no</decor>
      <maximized>yes</maximized>
      <layer>above</layer>
    </application>
edit: aha teraz mi docvaklo, ze takto ale nezmizne adresny riadok a taby v prehliadaci... :(

« Poslední změna: 12. 03. 2018, 22:02:55 od Linquerin »
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

macpac

Re:Kioskový a lehký webový prohlížeč
« Odpověď #7 kdy: 13. 03. 2018, 13:52:17 »
Taky jsem řešil webkiosek a po par dnech jsem to vzdal a dal donate na http://www.binaryemotions.com/
Řešení postavené na malině+linux+chrome a může to být jak web kiosek tak při donate dá i reklamní panel :)

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kioskový a lehký webový prohlížeč
« Odpověď #9 kdy: 13. 03. 2018, 17:06:27 »
Jo, ale Vivaldi neni zrovna lehky prohlizec.

Re:Kioskový a lehký webový prohlížeč
« Odpověď #10 kdy: 14. 03. 2018, 06:32:38 »
Já moc neporadím s řešením, omlouvám se.

Jen přidám svoji zkušenost. Na slabý hardware se mi také nepodařilo najít nic, co by mohlo dobře fungovat jako kiosek. Bylo pár favoritních řešení, které měli potenciál "být doupraveny" do funkčního stavu, ale když jsme spočítali ekonomiku věci, tak při sérii asi 20 kiosků vyšlo na stejno pořídit i silné stroje, windows, doménu a vše centrálně řízené přes GPO. Ano, vstupovala do toho cena práce lidí, která je dnes ohromná. Na druhou stranu, za sice velké, ale zcela jasně ohraničené peníze, bylo hotové a funkční řešení, na které se nemusí sáhnout.

Záleží vždy na situaci. Někde máte ajťaka pracujícího za 30 tis. Kč a umějícího jak hardware, tak systémy, tak nastavení, tak testování a navíc Vám nevadí, že kiosek (kiosky) půl dne nejedou, nebo jedou několik dní s chybou. Jsou ale i situace, kde zákazník tento přístup akceptovat nechce (nemůže), a pak nezbývá než jít do technologií.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kioskový a lehký webový prohlížeč
« Odpověď #11 kdy: 14. 03. 2018, 07:36:04 »
Celeron 900HMz 512MB RAM bez HDD
pomocí PXE BOOT natahnu zvirtualizovanej linux z něj RDP ještě na jiný virtuál kde běží žádoucí aplikace.
Běhá to překvapivě rychle! takto mám udělaných 5 terminálů
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Re:Kioskový a lehký webový prohlížeč
« Odpověď #12 kdy: 14. 03. 2018, 08:07:07 »
Celeron 900HMz 512MB RAM bez HDD
pomocí PXE BOOT natahnu zvirtualizovanej linux z něj RDP ještě na jiný virtuál kde běží žádoucí aplikace.
Běhá to překvapivě rychle! takto mám udělaných 5 terminálů

Jojo, určitě to jde, ale to musíte mít pod palcem celý ekosystém, včetně toho, co se tam provozuje.

Já se spíš setkávám se situací, kdy intranet, co běží na kiosku, dodává zase jiný dodavatel - a ten má požadavky na plně vybavený prohlížeč, nejlépe s dalšími 10 doplňky, mimo jiné na analýzu chování návštěvníka apod. Pak nemáte šanci sladit požadavky do sebe a rychle to rozběhat. (Nakonec přijde nějaký UXař a ten to znovu celé překope). Proto se mi osvědčilo dát raději technologie, nemít s tím práci a nechat co nejširší pole působnosti těm důležitějším - tedy těm, co tvoří a spravují obsah.

Podobnou zkušenost jsem měl s e-shopy, které chtěly na výdejnách levné terminály. Vždy to fungovalo do doby, než e-shop upgradovali a nasadili nové technologie. Pak se vždy řešilo, že je ostuda, že ořezaný prohlížeč na kiosku nepodporuje to, na co jsou zákazníci zvyklí.

Toť moje zkušenosti.

JirkaRCK

Re:Kioskový a lehký webový prohlížeč
« Odpověď #13 kdy: 14. 03. 2018, 14:33:13 »
Díky za reakce. Prozatím to vidím na řešení s Midori: Nastavím, aby se v novém tabu neotevírala stránka s náhledy, ale domovská stránka. Přepínačem -a se stránka, kterou je Midori spuštěno, nastaví i jako domácí. Když uživatel zaklikne a Midori chybně vyhodí nový tab, nebude na něm nesmysl, ale opět úvodní stránka na které začal. To už teoreticky lze snést, nebo případně tvrdit, že to není bug, ale vlastnost :-D Celé zařízení má fungovat jako přenosná konfigurační konzole k embedded systému s webovým rozhraním.

Fbi

Re:Kioskový a lehký webový prohlížeč
« Odpověď #14 kdy: 14. 03. 2018, 15:36:32 »
A nebylo by lepší webový rozhraní vyhodit a udělat k tomu nějakou apku, která by ho suplovala?