Poraďte vhodný hardware na server pro MySQL

dustin

Re:Poraďte vhodný hardware na server pro MySQL
« Odpověď #30 kdy: 27. 02. 2018, 14:05:26 »
no i3 se 8 GB ram to nezvlada uz

Opravdu to nezvládá CPU, nebo je jen pomalý disk? Jsou dobře nastavené klíče v DB? 500MB není žádná velká databáze.



WilDa

Re:Poraďte vhodný hardware na server pro MySQL
« Odpověď #31 kdy: 27. 02. 2018, 14:05:33 »
zkusim to vzit z druhe strany, vysvetlim jak to u nas funguje
firma je restaurace
pokladni system vlastni bastl v Delphi, data ulozena na linux serveru s MySQL
servery mame 2, primar se replikuje na sekundar, kdyz se primar slozi. tak se v pokladne rucne prepne na sekundar a v radu minut se jede dal, toto mi zadna zaruka NBD neporesi
kdyz se mi podela HW zajedu do alzy koupim novou desku, cpu ram, znova nainstaluju linux, zreplikuji MySQL a jedu dal
toto muzu udelat kdykoliv, do atx bedny dam jakoukoliv desku, SW raid znova nahodim
kdyz si spozitam ceny tech NBD tak za tech skoro 10 let za to mam pomalu dalsi stroj
kdyz nebudu mit zaruku za novy MD do specialni desky serveru se nedoplatim

je mi jasny, ze vetsina z vas ma pravdu, NBD hotswap, vzdaleny bios, super, ale realen potrebuji to v mem pripade

nechci zakladat flame, pouze se snazim najit cestu nejmensiho odporu a samozrejme ceny



ta VPS je zajimave reseni, ale chce to stabilni a rychly net a ten bohuzel nenam, na praze1 je to spatny :(

Diky moc

A co v tom případě řešíš? hodit tam můžeš cokoliv, pokud se chceš rozšoupnout, tak novej Dell PowerEdge T30, nebo repas dell T320 za 20k například..

Re:Poraďte vhodný hardware na server pro MySQL
« Odpověď #32 kdy: 27. 02. 2018, 14:10:14 »
zkusim to vzit z druhe strany, vysvetlim jak to u nas funguje
firma je restaurace
pokladni system vlastni bastl v Delphi, data ulozena na linux serveru s MySQL
servery mame 2, primar se replikuje na sekundar, kdyz se primar slozi. tak se v pokladne rucne prepne na sekundar a v radu minut se jede dal, toto mi zadna zaruka NBD neporesi

Tady je podle mě viditelná snaha skloubit nerealistické požadavky klienta na dostupnost vs. cenu vs. technické řešení. Samozřejmě, můžete to flikovat tak, jak píšete. Jen namísto posunu vpřed se z Vás stane oprašovač mrtvých technologií jen protože to klient nechce zaplatit. Je logické, že nikdo Vám nedoporučí žádné "nezaručeně zaručené" řešení.

Z obchodního hlediska mě napadají jen tři udržitelné modely spolupráce: buďto dodávat jen software a hardware nechat na klientovi, nebo dodávat i hardware ale přenášet výhody i náklady hardwaru na klienta, nebo s klientem mít uzavřenou servisní smlouvu. Servisní smlouva samozřejmě nemůže jít za hranici toho, co garantuje dodavatel hardware.

Jako varující mi přijde, že úsporu na hardware považujete za větší přínos, než pracnost, kterou to přinese. Nedovedu si vybavit situaci, kde by byl hardware dražší, než jakákoliv práce člověka.

Možná proto Vás zde ostatní nechápou a nerozumí Vašemu požadavku, protože si myslím, že nezapadají do zkušeností lidí z oboru.

Kit

Re:Poraďte vhodný hardware na server pro MySQL
« Odpověď #33 kdy: 27. 02. 2018, 14:16:00 »
To by zvládl i Synology DS115j.

no i3 se 8 GB ram to nezvlada uz

V restauraci? Vždyť se ta databáze musí šíleně nudit.

Olda

Re:Poraďte vhodný hardware na server pro MySQL
« Odpověď #34 kdy: 27. 02. 2018, 14:30:20 »
To by zvládl i Synology DS115j.

no i3 se 8 GB ram to nezvlada uz

no kdyz si srovnam na cpuboss.com tyhle 2 CPU

Xeon E5-2670  vs Core i3 6100 nebo
Xeon E5620  vs Core i3 6300

tak je na tom i3  lepe. Pricemz ten E5 je vpodstate pro tu firmu nezaplatitelny. Tady neco nehraje.


j

Re:Poraďte vhodný hardware na server pro MySQL
« Odpověď #35 kdy: 27. 02. 2018, 14:30:49 »
no i3 se 8 GB ram to nezvlada uz
To by me zajimalo co ti na tom nezvlada, kdyz se cela ta databaze vejde do RAM. Tudiz vykon disku je irelevantni, a 5 useru zcela jiste neni schopno vygenerovat takovej traffic, aby to vpohode nezvladlo i neco radove pomalejsiho.

Protoze o tom vime prdlajs, tak se samo tezko resi proc, ale v kazdym pripade by ti na neco takovyho mel uplne s prstem v nose stacit nejlevnejsi HW kterej koupis.

thcom

  • ***
  • 147
    • ICQ komunikátor - 968601
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poraďte vhodný hardware na server pro MySQL
« Odpověď #36 kdy: 27. 02. 2018, 14:52:14 »
mozna resim problem ze spatne strany

kdyz se podivam na server pres htop tak mi tam bezi 2 procesy /usr/sbin/mysqld a dohromady berou 90 - 100 % CPU

zkousel jsem dat logovat pomaly sql dotazy ale v logu nic neni, mam limit 6 sec, ma zkusit limit snizit

jak se da podprobnei zjistit, co ta db dela a na cem se flaka ?

je tam mariaDB 10.2.13 server je ubuntu xenial


 

Re:Poraďte vhodný hardware na server pro MySQL
« Odpověď #37 kdy: 27. 02. 2018, 15:22:29 »
mozna resim problem ze spatne strany

kdyz se podivam na server pres htop tak mi tam bezi 2 procesy /usr/sbin/mysqld a dohromady berou 90 - 100 % CPU

zkousel jsem dat logovat pomaly sql dotazy ale v logu nic neni, mam limit 6 sec, ma zkusit limit snizit

jak se da podprobnei zjistit, co ta db dela a na cem se flaka ?

je tam mariaDB 10.2.13 server je ubuntu xenial
Pro interaktivni aplikace se pouziva slowquery limit cca 50..200ms. Spatne napsana aplikace muze utlouc server komunikaci po siti - extremne velkym mnozstvim relativne rychlych dotazu. Nedovedu si ale predstavit tak spatne napsanou aplikaci, aby to utlouklo 5 uzivatelu. Ale proc ne.

dustin

Re:Poraďte vhodný hardware na server pro MySQL
« Odpověď #38 kdy: 27. 02. 2018, 15:37:05 »
IMO chybí indexy a mysql cykluje na sekvenčním procházení.

Mysql příkaz 'show full processlist' ti vypíše, co zrovna jednotlivé konexe klientů dělají, včetně query. Určitě tam najdeš nějaké dlouho běžící. Pak je spustíš v klientovi s explain, přidáš chybějící indexy a za pár iterací se bude db server flákat.

Lol Phirae

Re:Poraďte vhodný hardware na server pro MySQL
« Odpověď #39 kdy: 27. 02. 2018, 15:56:48 »
Prosimtě, jestli ti i3 s 8GB RAM nezvládá to, že pingl jednou za deset minut namarkuje dvě piva a guláš, tak fakt neřeš hardware, ale tu doprasenou aplikaci.

 :o ::)

thcom

  • ***
  • 147
    • ICQ komunikátor - 968601
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poraďte vhodný hardware na server pro MySQL
« Odpověď #40 kdy: 27. 02. 2018, 16:02:18 »
IMO chybí indexy a mysql cykluje na sekvenčním procházení.

Mysql příkaz 'show full processlist' ti vypíše, co zrovna jednotlivé konexe klientů dělají, včetně query. Určitě tam najdeš nějaké dlouho běžící. Pak je spustíš v klientovi s explain, přidáš chybějící indexy a za pár iterací se bude db server flákat.

procesy jsem zkousel, neni tam nic zavadneho

zkusim snizit ten limit na sledovani long query

Kód: [Vybrat]
Id User Host db Command Time State Info Progress
1 system user NULL Daemon NULL InnoDB purge coordinator NULL 0.000
3 system user NULL Daemon NULL InnoDB purge worker NULL 0.000
2 system user NULL Daemon NULL InnoDB purge worker NULL 0.000
4 system user NULL Daemon NULL InnoDB purge worker NULL 0.000
5 system user NULL Daemon NULL InnoDB shutdown handler NULL 0.000
117 kasa 10.0.0.72:49716 pokladna Query 0 Waiting for table level lock UPDATE ucty SET lock_id = 0 WHERE lock_id = 10 0.000
120 kasa 10.0.0.11:63593 pokladna Query 0 updating UPDATE ucty SET lock_id = 0 WHERE lock_id = 11 0.000
508 root localhost NULL Query 0 init show full processlist 0.000
509 root localhost NULL Sleep 0 NULL 0.000

thcom

  • ***
  • 147
    • ICQ komunikátor - 968601
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poraďte vhodný hardware na server pro MySQL
« Odpověď #41 kdy: 27. 02. 2018, 16:06:18 »
Prosimtě, jestli ti i3 s 8GB RAM nezvládá to, že pingl jednou za deset minut namarkuje dvě piva a guláš, tak fakt neřeš hardware, ale tu doprasenou aplikaci.

 :o ::)

on je tam pres obedy nastesti vetsi cvrkot, ale uznavam, ze moje delphi aplikace se znalostmi pascalu z let 90 minuleho stoleti nebude prilis optimalni

akorat se nedokazu dobrat toho, jak zjistit kde se to flaka :(

j

Re:Poraďte vhodný hardware na server pro MySQL
« Odpověď #42 kdy: 27. 02. 2018, 16:50:45 »
... Waiting for table level lock ... lol

Mno jestli ti to pri kazdym updatu zamkne vsechny tabulky v cely databazi ...

Rek bych, se jednak ti chybej indexy, a druhak mas spatne navrzenou strukturu a system fungovani ty databaze. A je to krasna ukazka toho, jak ani nadupanej HW nevyresi to, co nekdo blbe napise.

Ta i3ka tohle musi davat se zatizenim 0.

thcom

  • ***
  • 147
    • ICQ komunikátor - 968601
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poraďte vhodný hardware na server pro MySQL
« Odpověď #43 kdy: 27. 02. 2018, 17:21:01 »
... Waiting for table level lock ... lol

Mno jestli ti to pri kazdym updatu zamkne vsechny tabulky v cely databazi ...

Rek bych, se jednak ti chybej indexy, a druhak mas spatne navrzenou strukturu a system fungovani ty databaze. A je to krasna ukazka toho, jak ani nadupanej HW nevyresi to, co nekdo blbe napise.

Ta i3ka tohle musi davat se zatizenim 0.

super, diky za nasmerovani

tak prvni krok, jsem udelal, ze zmenim db engine z MyISAM na InnoDB, je to spravne ?

indexy pouzivam snad spravne, kazda tabulka ma primarni index na poli id a pokud tabulky spojuji
napriklad, ucty JOIN ucty_polozky ON ucty.id = ucty_polozky.ucty_id tak na tom ucty_id mam index

zkusim sem radeji dat moji konfiguraci mariaDB ke kontrole asi :)


Re:Poraďte vhodný hardware na server pro MySQL
« Odpověď #44 kdy: 27. 02. 2018, 17:28:34 »
Nečeká databáze na disky? Jestli občas chybí nějaký index, tak si možná vytváří pomocné soubory, které ukládá na disk... Pak by třeba stačilo tohle přesměrovat do tmpfs.