Fileserver náhrada za Windows Server

cvaldo

Fileserver náhrada za Windows Server
« kdy: 25. 02. 2018, 10:46:42 »
Ahojte

uz dlho hladam nahradu za windows server v linuxovom svete. Nasiel som sambu ale nieje tak jednoducho ovladatelna pre admina ako windows server s pohladu vytvarania group vo stredne velkej firme.Tak isto som nedosiel nato ci existuje neaky nastroj na spravu samby cez web alebo program. Ano Samba ma SWAT ale je to dost zly nastroj.

prosim poradte mi nahradu windows server v linuxe na spravu suborov v groupach. Moze byt aj neake distro alebo osvedceny plugin alebo app

dakujem za rady
« Poslední změna: 25. 02. 2018, 20:58:28 od Petr Krčmář »


Re:fileserver nahrada za windows server
« Odpověď #1 kdy: 25. 02. 2018, 10:48:41 »
Středně velká firma je 100 PC a více. Do 100 PC je to malá firma.

Pokud potřebujete skupiny a oprávnění, asi oceníte Active Directory. Máte v síti domain controller?

Kkt1

Re:fileserver nahrada za windows server
« Odpověď #2 kdy: 25. 02. 2018, 10:59:11 »
dlouho jsi hledal? Dobre, mam tady navod presne pro tebe. http://bfy.tw/GnEO

.

Re:fileserver nahrada za windows server
« Odpověď #3 kdy: 25. 02. 2018, 13:42:01 »
A jaký problém máš? My ke správě používáme standardní windows nástroje bez jakýchkoliv problémů. Samba nepodporuje úplně všechno, ale věci pro menší firmy včetně takových samozřejmostí jako skupiny ano.

cvaldo

Re:fileserver nahrada za windows server
« Odpověď #4 kdy: 25. 02. 2018, 13:45:18 »
Středně velká firma je 100 PC a více. Do 100 PC je to malá firma.

Pokud potřebujete skupiny a oprávnění, asi oceníte Active Directory. Máte v síti domain controller?


Ahoj jedna sa o malu firmu v tomto ponimani 25 + ludi. Nie nemame domain controller


Re:fileserver nahrada za windows server
« Odpověď #5 kdy: 25. 02. 2018, 13:48:52 »
Ahoj jedna sa o malu firmu v tomto ponimani 25 + ludi. Nie nemame domain controller

Pro 25 lidí, co používají Windows, už bych nezvažoval nic jiného, než windows server. Jeho cena je při takovém počtu lidí už zanedbatelná a vrátí se to na správě.

.

Re:fileserver nahrada za windows server
« Odpověď #6 kdy: 25. 02. 2018, 13:54:08 »
Ahoj jedna sa o malu firmu v tomto ponimani 25 + ludi. Nie nemame domain controller

Pro 25 lidí, co používají Windows, už bych nezvažoval nic jiného, než windows server. Jeho cena je při takovém počtu lidí už zanedbatelná a vrátí se to na správě.
To je dost odvážné tvrzení. :) On nikde nepíše, že používají výhradně windows. Navíc Samba je i pro takovou firmu drop-in replacement, včetně active directory. Správa normálně z windows stanice.

cvaldo

Re:fileserver nahrada za windows server
« Odpověď #7 kdy: 25. 02. 2018, 13:55:48 »
A jaký problém máš? My ke správě používáme standardní windows nástroje bez jakýchkoliv problémů. Samba nepodporuje úplně všechno, ale věci pro menší firmy včetně takových samozřejmostí jako skupiny ano.
Ahoj ide mi hlavne o to ze sa ni zda nastavenia samby velmi pracne. Aby som vytvaral pre kazdy priecinok nove prava. VO windowse sa mi paci dedenie  prav ale pod sambou som taketo nic nenasiel.
A zaroven som nenasiel ani poriadny navod na nastavenie advance veci. 
A ake nastroje pouzivas s windowsu? MMC consolu?

Re:fileserver nahrada za windows server
« Odpověď #8 kdy: 25. 02. 2018, 13:57:29 »
To je dost odvážné tvrzení. :) On nikde nepíše, že používají výhradně windows. Navíc Samba je i pro takovou firmu drop-in replacement, včetně active directory. Správa normálně z windows stanice.

OK, máte pravdu, nepíše, že stancie jsou jen Windows, to by situaci měnilo.
Sambu bych neviděl na replacement AD, spoustu věcí tam nerozchodíte, ale hlavně to nestojí za úsporu těch pár korun. Ty se na počet zaměstnanců a roky rozpustí. Sambu bych řešil u opravdu mrňavé firmy, nebo třeba v nějakých případech jako file storage do existující domény.

Bez Windows Serveru to bude spousta ladění něčeho, co se dá koupit hotové.

cvaldo

Re:fileserver nahrada za windows server
« Odpověď #9 kdy: 25. 02. 2018, 13:57:57 »
A jaký problém máš? My ke správě používáme standardní windows nástroje bez jakýchkoliv problémů. Samba nepodporuje úplně všechno, ale věci pro menší firmy včetně takových samozřejmostí jako skupiny ano.
Ahoj ide mi hlavne o to ze sa ni zda nastavenia samby velmi pracne. Aby som vytvaral pre kazdy priecinok nove prava. VO windowse sa mi paci dedenie  prav ale pod sambou som taketo nic nenasiel.
A zaroven som nenasiel ani poriadny navod na nastavenie advance veci. 
A ake nastroje pouzivas s windowsu? MMC consolu?


Vo firme mame windows stroje ale aj Mac a Linux

cvaldo

Re:fileserver nahrada za windows server
« Odpověď #10 kdy: 25. 02. 2018, 13:59:50 »
To je dost odvážné tvrzení. :) On nikde nepíše, že používají výhradně windows. Navíc Samba je i pro takovou firmu drop-in replacement, včetně active directory. Správa normálně z windows stanice.

OK, máte pravdu, nepíše, že stancie jsou jen Windows, to by situaci měnilo.
Sambu bych neviděl na replacement AD, spoustu věcí tam nerozchodíte, ale hlavně to nestojí za úsporu těch pár korun. Ty se na počet zaměstnanců a roky rozpustí. Sambu bych řešil u opravdu mrňavé firmy, nebo třeba v nějakých případech jako file storage do existující domény.

Bez Windows Serveru to bude spousta ladění něčeho, co se dá koupit hotové.

V podstate mi ide len o fileserver. AD nieje taka priorita

Jenda

Re:fileserver nahrada za windows server
« Odpověď #11 kdy: 25. 02. 2018, 14:01:02 »
Navíc Samba je i pro takovou firmu drop-in replacement

Ale ještě nikdo tu nedal žádné klikátko na správu ACL, na což se tazatel tak trochu ptal - a já se přidávám k otázce. Aktuálně to dělám tak, že uživatelům dávám symlinky do ~/samba a na sdílené adresáře ručně pouštím setfacl a je to dost na prd, hlavně když management chce umět věci jako „přidej Pepovi read-only přístup k adresáři Faktury_2018“, pochopitelně klikace.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 086
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:fileserver nahrada za windows server
« Odpověď #12 kdy: 25. 02. 2018, 14:02:46 »
Ahoj..
ja nekolik let pouzival Univention a Zentyal (linuxové řešení se sambou v ším kolem toho) - funguje to parádně......
ted ale jeden file server musím předělat na WindowsServer a to z jednoho důvodu, že několik stanic používá SolidEdge(CAD) a k tomu je nástroj, který se musí nainstalovat na místo, kde je přístup ke všem datům, logicky server. Samořjemě to běží na windows a potřebuje to NTFS aby to mohlo plně využívat FileIndexing.
https://designandmotion.net/siemens-plm/siemens-solid-edge/solid-edge-st9-built-data-management-pt-2-fast-search-index/

Je tedy dobré se zamyslet zda budou uživatelé potřebovat podobné proprietie. Pokud ne, šel bych určitě do linuxového řešení, mám vyzkoušené, že je to rychlejší.
A aby toho nebylo málo, tak zatvrzenej windowsak si může linuxové AD/DC naklikavat přes RSAT https://support.microsoft.com/en-us/help/2693643/remote-server-administration-tools-rsat-for-windows-operating-systems klidně ze své desktopové stanice.
Univention i Zentyal mají parádní web interface, tedy je pak jedno, z jaké platformy to nastavujete :_)
« Poslední změna: 25. 02. 2018, 14:07:25 od ZAJDAN »
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 086
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:fileserver nahrada za windows server
« Odpověď #13 kdy: 25. 02. 2018, 14:18:48 »
kdyz uz jsem to zde načal....netuší někdo jak je to s FileIndexing na windows?
je k tomu skutečně potřeba NTFS?
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Re:fileserver nahrada za windows server
« Odpověď #14 kdy: 25. 02. 2018, 14:26:36 »
V podstate mi ide len o fileserver. AD nieje taka priorita

?? tomu nerozumím, jak chcete dobře spravovat práva, uživatele a skupiny bez AD? Buďto budete neustále řešit hesla, nebo je budete mít totálně bez exspirace a trvale uložená. To mi přijde možná OK ve firmě o 5 počítačích, ale s 25 z toho bude dřív nebo později nějaký průšvih.