Proč vznikl .NET Core?

Re:Proč vznikl .NET Core?
« Odpověď #15 kdy: 28. 02. 2018, 18:02:29 »
myslíš ten vendor lockin s MIT licencí? :D ale no tak :D to já mám potom ještě vendor lockin s PHP? PostgreSQL, Go, Java atd. :D
To že  je to dnes prakticky bez omezení neznamená že verze za pár let nějaká omezení mít nebude.
Ostatně podobně to bylo i s původním překladačem c# pro "desktop". Tam MS taky pěkně začaroval, a nové verze jsou (už dlouhou dobu) zdarma dostupné prakticky jen v balíku s VS Community edition, což není tak úplně stejná licence. No, je to složitější a máme tu dočasné řešení v podobě VS2017express ale nechci zavádět debatu jiným směrem.

Neříkám že to teď hrozí, ale možnosti jak tu otevřenost omezit tu určitě jsou a tak jsem s nadšením o otevřenosti platformy opatrný. U mne si MS musí pověst otevřenosti teprve vybudovat :)

Jinak se mi ale .NET Core líbí, fandím mu a s každou verzí to vypadá lépe a lépe.


test

Re:Proč vznikl .NET Core?
« Odpověď #16 kdy: 28. 02. 2018, 18:56:33 »
myslíš ten vendor lockin s MIT licencí? :D ale no tak :D to já mám potom ještě vendor lockin s PHP? PostgreSQL, Go, Java atd. :D
To že  je to dnes prakticky bez omezení neznamená že verze za pár let nějaká omezení mít nebude.
Ostatně podobně to bylo i s původním překladačem c# pro "desktop". Tam MS taky pěkně začaroval, a nové verze jsou (už dlouhou dobu) zdarma dostupné prakticky jen v balíku s VS Community edition, což není tak úplně stejná licence. No, je to složitější a máme tu dočasné řešení v podobě VS2017express ale nechci zavádět debatu jiným směrem.

Neříkám že to teď hrozí, ale možnosti jak tu otevřenost omezit tu určitě jsou a tak jsem s nadšením o otevřenosti platformy opatrný. U mne si MS musí pověst otevřenosti teprve vybudovat :)

Jinak se mi ale .NET Core líbí, fandím mu a s každou verzí to vypadá lépe a lépe.

tak když bude hrozit nějaký omezení tak se o to může postarat OSS komunita ne? :-) nebo je jednou OSS víc a jednou míň v závislosti na vendorovi?

mimochodem podobně by se podle mě dalo mluvit i o Oracle a Javě

Každopádně já s .NET Core začal ani ne před půl rokem a jsem naprosto spokojenej

Re:Proč vznikl .NET Core?
« Odpověď #17 kdy: 28. 02. 2018, 20:04:41 »
...
tak když bude hrozit nějaký omezení tak se o to může postarat OSS komunita ne? :-) nebo je jednou OSS víc a jednou míň v závislosti na vendorovi?

mimochodem podobně by se podle mě dalo mluvit i o Oracle a Javě

Každopádně já s .NET Core začal ani ne před půl rokem a jsem naprosto spokojenej

To že by to šlo forknout neznamená že by se ten fork dlouhodobě udržel. A pokud se navíc případná omezení nebudou týkat velké většiny uživatelů (což odpovídá právě zániku "express" verze - kde většina přešla na CommmunityEdition nebo placenou verzi)  a nenajde se mecenáš který to bude dotovat, tak je ten fork odsouzen k tomu že nakonec nebude kompatibilní s "nejnovější" verzí a  nejnovějšími 3dParty knihovnami atp. a bude tak sloužit už jen k dožití stávajících řešení.

Asi ty mé příspěvky vyznívají více negativně než jsem měl v úmyslu.
Spíš jsem chtěl naznačit že samotná MIT licence není žádnou zárukou toho že nemohou nastat problémy. A že zvážení vendor locku a případných problémů s ním je validní záležitost. Obzvlášť pokud se jedná o společnost která už podobně jednala.

Nicméně to zatím vidím docela v pohodě a osobně věřím že MS s .NET core vykročil novou cestou. Jak technicky tak otevřeností.

Labrat

Re:Proč vznikl .NET Core?
« Odpověď #18 kdy: 28. 02. 2018, 20:14:00 »
Nicméně to zatím vidím docela v pohodě a osobně věřím že MS s .NET core vykročil novou cestou. Jak technicky tak otevřeností.
Technicky to moc sláva není, na ARM nebo Mipsu to je prakticky nepoužitelné.

asdf123

Re:Proč vznikl .NET Core?
« Odpověď #19 kdy: 28. 02. 2018, 21:16:13 »
Microsoft je top cloud
provider (tesne za ním je Amazon) a preto poskytuje aj Linuxové riešenia pre svojich zákazníkov.
Podľa akej metriky?


Labrat

Re:Proč vznikl .NET Core?
« Odpověď #20 kdy: 28. 02. 2018, 21:20:57 »
Viedli ich k tomu podľa mňa čisto pragamtické dôvody. Microsoft je top cloud provider
Top je možná v ceně, jinak to žádná velká sláva není.

Jano7

Re:Proč vznikl .NET Core?
« Odpověď #21 kdy: 01. 03. 2018, 00:09:06 »
Microsoft je top cloud
provider (tesne za ním je Amazon) a preto poskytuje aj Linuxové riešenia pre svojich zákazníkov.
Podľa akej metriky?

Market share.