Proč vznikl .NET Core?

proc

Proč vznikl .NET Core?
« kdy: 24. 02. 2018, 19:21:09 »
Proč Microsoft dal vzniknout .NET Core? Mohl si dál jet svůj .NET framework a ostatní platformy mu mohli být u zádele, ne?  Docela by mě zajímal ten pravý důvod, proč se tak stalo. Jediné co mě napadá je, že v podstatě chtějí víc prosadit ASP.NET i mimo Windows IIS svět.


Labrat

Re:Proč vznikl .NET Core?
« Odpověď #1 kdy: 24. 02. 2018, 19:41:46 »
Proč Microsoft dal vzniknout .NET Core? Mohl si dál jet svůj .NET framework a ostatní platformy mu mohli být u zádele, ne?  Docela by mě zajímal ten pravý důvod, proč se tak stalo. Jediné co mě napadá je, že v podstatě chtějí víc prosadit ASP.NET i mimo Windows IIS svět.
Oficiálně, protože open source je cool. Ovšem v podstatě jen nabízejí sračkoidní technologie, aby lákali naivní vývojáře od osidel windowsů.

cppman

Re:Proč vznikl .NET Core?
« Odpověď #2 kdy: 24. 02. 2018, 20:36:58 »
Proč Microsoft dal vzniknout .NET Core? Mohl si dál jet svůj .NET framework a ostatní platformy mu mohli být u zádele, ne?  Docela by mě zajímal ten pravý důvod, proč se tak stalo. Jediné co mě napadá je, že v podstatě chtějí víc prosadit ASP.NET i mimo Windows IIS svět.
Oficiálně, protože open source je cool. Ovšem v podstatě jen nabízejí sračkoidní technologie, aby lákali naivní vývojáře od osidel windowsů.

+1 Jde jim o to, aby s tím mohli spamovat na serverech jako Root nebo AbcLinuxu. Totéž platí pro to jejich Visual Studio Code a další projekty.

Microsoft samozřejmě open-source ani Linux rád nemá, tomu by věřil leda naivka. Jde jen o to, nalákat lidi a pak jim podstrčit proprietární software.

Maximálně mají rádi Linux v případě, že ho provozují na vlastních serverech a míň jim to padá než Windowsy, ale nad tím spouštějí svůj proprietární software, který se snaží prodávat jako službu. Nebo mají rádi open-source, pokud můžou "vykrást" (obrazně řečeno - z hlediska licence je to OK) cizí kód a opět ho prodávat jako součást svého proprietárního softwaru nebo služby.

anonym

Re:Proč vznikl .NET Core?
« Odpověď #3 kdy: 24. 02. 2018, 21:35:27 »
Proc porad zakladas nova temata s jinymi prezdivkami javamane

pepicekk

Re:Proč vznikl .NET Core?
« Odpověď #4 kdy: 24. 02. 2018, 22:22:12 »
Maximálně mají rádi Linux v případě, že ho provozují na vlastních serverech a míň jim to padá než Windowsy,...
Kam jako padá?


Jano7

Re:Proč vznikl .NET Core?
« Odpověď #5 kdy: 25. 02. 2018, 12:49:22 »
Viedli ich k tomu podľa mňa čisto pragamtické dôvody. Microsoft je top cloud
provider (tesne za ním je Amazon) a preto poskytuje aj Linuxové riešenia pre svojich zákazníkov. ASP.NET Core vznikol preto, že starý ASP.NET mal nedostatky, tak to prerobili, inšpirujúc sa populárnymi frameworkami, a zároveň portovali na Linux, aby nalákali na túto technológiu aj svojich Linux zákazníkov.

Pod vedením Satya Nadellu je Microsoft inou firmou. Za čias Ballmera bolo nepredstaviteľné, žeby MS spravil aplikáciu, ktorá by bežala pod Linuxom, o portovaní bashu na Windows ani nehovoriac.

FrantaPepa1

Re:Proč vznikl .NET Core?
« Odpověď #6 kdy: 25. 02. 2018, 13:30:34 »
Každopádně je dobře, že tu .NET Core je. Konečně nám umožní utéct od skriptovacích jazyků.

Labrat

Re:Proč vznikl .NET Core?
« Odpověď #7 kdy: 25. 02. 2018, 13:43:41 »
Každopádně je dobře, že tu .NET Core je. Konečně nám umožní utéct od skriptovacích jazyků.
To ti umožní i C nebo Go, a bez vendor lockinu.

test

Re:Proč vznikl .NET Core?
« Odpověď #8 kdy: 25. 02. 2018, 13:54:02 »
Každopádně je dobře, že tu .NET Core je. Konečně nám umožní utéct od skriptovacích jazyků.
To ti umožní i C nebo Go, a bez vendor lockinu.

myslíš ten vendor lockin s MIT licencí? :D ale no tak :D to já mám potom ještě vendor lockin s PHP? PostgreSQL, Go, Java atd. :D

FrantaPepa1

Re:Proč vznikl .NET Core?
« Odpověď #9 kdy: 25. 02. 2018, 14:08:11 »
Každopádně je dobře, že tu .NET Core je. Konečně nám umožní utéct od skriptovacích jazyků.
To ti umožní i C nebo Go, a bez vendor lockinu.

Jistě, oba jsou to populární a vhodný jazyky na programování webů. Miříl jsem tim na Javu. C# mi přijde narozdíl od Javy vhodný i na menší projekty a je o kus modernější.

Labrat

Re:Proč vznikl .NET Core?
« Odpověď #10 kdy: 25. 02. 2018, 14:14:15 »
Každopádně je dobře, že tu .NET Core je. Konečně nám umožní utéct od skriptovacích jazyků.
To ti umožní i C nebo Go, a bez vendor lockinu.

Jistě, oba jsou to populární a vhodný jazyky na programování webů. Miříl jsem tim na Javu. C# mi přijde narozdíl od Javy vhodný i na menší projekty a je o kus modernější.
Go jo.

Lopatin

Re:Proč vznikl .NET Core?
« Odpověď #11 kdy: 26. 02. 2018, 01:00:37 »
"Velký" .NET má řadu omezení, kvůli kterým Microsoft neměl odpověď na nástroje pro microservices a síťové API služby, jaké nabízejí zejména Node.js a Go a utíkala mu tedy podstatná část trhu. S .NET core se to do velké míry srovnalo i díky  odlehčenému IDE Visual Studio Code a Typescriptu, které jsou bezpochyby úspěch.

Labrat

Re:Proč vznikl .NET Core?
« Odpověď #12 kdy: 26. 02. 2018, 03:35:15 »
"Velký" .NET má řadu omezení, kvůli kterým Microsoft neměl odpověď na nástroje pro microservices a síťové API služby, jaké nabízejí zejména Node.js a Go a utíkala mu tedy podstatná část trhu. S .NET core se to do velké míry srovnalo i díky  odlehčenému IDE Visual Studio Code a Typescriptu, které jsou bezpochyby úspěch.
A jaky má .NET Core GC? Je stejně výkonný jako v Go? Node.js je dnes v podstatě jen vtip, stejná technologie jde napsat nad kqueue za víkend, ostatně sám autor node.js přešel na Go, ale to nepodstatně odbočuju. U Rustu nebo Go je velká výhoda, že nežerou cykly a paměť, což šetří peníze.

Lopatin

Re:Proč vznikl .NET Core?
« Odpověď #13 kdy: 28. 02. 2018, 15:29:35 »
A jaky má .NET Core GC? Je stejně výkonný jako v Go? Node.js je dnes v podstatě jen vtip, stejná technologie jde napsat nad kqueue za víkend, ostatně sám autor node.js přešel na Go, ale to nepodstatně odbočuju. U Rustu nebo Go je velká výhoda, že nežerou cykly a paměť, což šetří peníze.

No tak až tak do detailu nevím jak je na tom .NET core s GC, ale řekl bych že stejně nebo spíše lépe jako velký .NET. Jedna z dalších motivací .NET core byla vylepšit výkon právě pro nasazení jako web services, síťové služby atp. A to se jim podařilo. Docela halasně to někde oznamovali. Minimálně co se týká Go, tak se snaží držet krok.

Labrat

Re:Proč vznikl .NET Core?
« Odpověď #14 kdy: 28. 02. 2018, 15:56:03 »
A jaky má .NET Core GC? Je stejně výkonný jako v Go? Node.js je dnes v podstatě jen vtip, stejná technologie jde napsat nad kqueue za víkend, ostatně sám autor node.js přešel na Go, ale to nepodstatně odbočuju. U Rustu nebo Go je velká výhoda, že nežerou cykly a paměť, což šetří peníze.

No tak až tak do detailu nevím jak je na tom .NET core s GC, ale řekl bych že stejně nebo spíše lépe jako velký .NET. Jedna z dalších motivací .NET core byla vylepšit výkon právě pro nasazení jako web services, síťové služby atp. A to se jim podařilo. Docela halasně to někde oznamovali. Minimálně co se týká Go, tak se snaží držet krok.
Doporučuji vyhledat si ".NET Core Zero Garbage Collector."