Instalace Linuxu na nový notebook

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #135 kdy: 01. 03. 2018, 20:32:17 »
Já bych spíš řekl, že na palici je mít neustále otevřených 150 tabú  ;). Však se v tom musí špatně orientovat.

Coz neni tvuj problem a nikdo te do toho nenuti. Me to vyhovuje, ty si otevri svych 10 tabu.


nobody(ten pravej)

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #136 kdy: 01. 03. 2018, 22:05:23 »
chapu ze si nekdo vystaci s 20-30 kdyz je jen konzument, ale prirovnavat situaci jemu nevlastni k autu plnem kramu je na palici ;-)
Já bych spíš řekl, že na palici je mít neustále otevřených 150 tabú  ;). Však se v tom musí špatně orientovat.
nevim jestli ti doslo, ja nerikam ze tve pouziti malo tabu je na palici, naopak kdyz ti to vyhovuje a/nebo jenom konzumujes je to tvoje vec...
ale ze tve prirovnani hodne tabu k autu plneho nepotrebnych krabu je na palici...
ad orientace, u me je bezproblomova ;)

nobody(ten pravej)

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #137 kdy: 01. 03. 2018, 22:25:07 »
pro mene chapave pridam radeji info o pouziti F2 ve Vivaldi:
https://help.vivaldi.com/article/quick-commands/

sysel73

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #138 kdy: 03. 03. 2018, 01:10:31 »
Tak jsem zase po nekolika dnech zpet. Od meho posledniho postu jsem v instalaci systemu postoupil zase o kus dale.

Nainstaloval jsem Xorg , window manager JWM  , Sakuru ,  display manager Lightdm a nektere dalsi veci. V podstate uz se s z toho stava prostredi , kde se da normalne pracovat. Nyni to je takova instalace nanecisto. Az to doladim k obrazu svemu , tak to cele smaznu a zacnu znovu. Duvod je ten , ze tim zkousenim si do systemu nataham kde co a bude tak lepsi zacit znovu.

Nicmene trapi me nekolik veci. Prvni vec je , ze v tom nainstalovanem systemu schazi v terminalu nektere prikazy , ktere tam pri instalaci byly. Napr. me nefunguji prikazy "iwconfig" ,"ifconfig" , mozna i dalsi. Terminal hlasi " prikaz nenalezen". Chtel bych se zeptat , jestli nekdo nevi , cim by to mohlo byt? Rad se v tom systemu vrtam a tyhle prikazi terminal nezna.

Dalsi vec je, ze sice touchpad funguje , ale ne uplne. Funguje pohyb kurzoru , funguji obe tlacitka , ale co nefunguje a co mi chybi je kliknuti klepnutim na touchpad. Myslim si ze asi bude problem s ovladacem. Pokud nekdo neco podobneho resil , tak to sem prosim dejte. Diky


Livan

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #139 kdy: 03. 03. 2018, 10:27:31 »
v tom nainstalovanem systemu schazi v terminalu nektere prikazy , ktere tam pri instalaci byly. Napr. me nefunguji prikazy "iwconfig" ,"ifconfig" , mozna i dalsi. Terminal hlasi " prikaz nenalezen". Chtel bych se zeptat , jestli nekdo nevi , cim by to mohlo byt? Rad se v tom systemu vrtam a tyhle prikazi terminal nezna.

Dalsi vec je, ze sice touchpad funguje , ale ne uplne. Funguje pohyb kurzoru , funguji obe tlacitka , ale co nefunguje a co mi chybi je kliknuti klepnutim na touchpad.
Na tom instalačním USB (DVD) ty příkazy byly, do nového prostředí jsi si je ještě nenainastaloval. Doinstaluj si je a budou tam. Touchpad mi funguje úplně stejně a nenapadlo mě, že by to mělo být jinak, zřejmě ten ovladač je tak naprogramovaný.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #140 kdy: 03. 03. 2018, 11:13:54 »
Dalsi vec je, ze sice touchpad funguje , ale ne uplne. Funguje pohyb kurzoru , funguji obe tlacitka , ale co nefunguje a co mi chybi je kliknuti klepnutim na touchpad. Myslim si ze asi bude problem s ovladacem. Pokud nekdo neco podobneho resil , tak to sem prosim dejte. Diky

To byste nasel asi v man synaptics. Da se tam nastavit asi tak mlilion veci, vcetne treba akci na dva prsty tazene vertikalne ci horizontalne. Nejlepsi by asi bylo si to ukradnout z toho instalacniho DVD.

nobody(ten pravej)

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #141 kdy: 04. 03. 2018, 00:17:26 »
[...] schazi v terminalu nektere prikazy , ktere tam pri instalaci byly. Napr. me nefunguji prikazy "iwconfig" ,"ifconfig" [...]
musis si uvedomit, ze si TY zvolil rucni pokouskovou instalaci od nuly, tzn. ze pokud tam neco neni, TY to musis doinstalovat...
nevim o tom ze by Arch mel prohledavani obsahu balicku, takze muzes zkusit si chtete prikazy dohledat na (napr.) webu balicku Ubuntu(sekce "Search the contents of packages"), zjistis nazev balicku a v 99% by mel ten balicek existovat (v totoznem nebo podobnem nazvu) i v Archu...

Touchpad mi funguje úplně stejně a nenapadlo mě, že by to mělo být jinak, zřejmě ten ovladač je tak naprogramovaný.
moznost aktivovat kliknuti levou i pravou mysi na touchpad (NE na fyzicke tlacitko) samozrejme ovladac umet bude, "jen" je potreba ho nastavit...

Livan

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #142 kdy: 04. 03. 2018, 10:30:29 »
nevim o tom ze by Arch mel prohledavani obsahu balicku,
Balíčky v archu se dají dohledat například tu
Kód: [Vybrat]
https://www.archlinux.org/packages/ a balíčky v AUR zase tu
Kód: [Vybrat]
https://aur.archlinux.org/packages/Další možnost je nainstalovat si pacman-aur nebo octopi, kde je možné si vyhledávat i instalovat a odinstalovávat balíčky v grafické nadstavbě podobně jako v Manjaru.

Livan

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #143 kdy: 04. 03. 2018, 10:34:27 »
Pardon, správně je to pamac-aur a ne pacman-aur.

black3r

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #144 kdy: 04. 03. 2018, 16:44:22 »
nevim o tom ze by Arch mel prohledavani obsahu balicku

pre arch existuje program pkgfile ( https://wiki.archlinux.org/index.php/Pkgfile ), ktory vie vyhladavat v ktorom balicku sa nachadza ktory subor.., napr.:
Kód: [Vybrat]
# pkgfile /usr/bin/ifconfig
core/net-tools
# pkgfile /usr/bin/iwconfig
core/wireless_tools

(samozrejme najskor treba pkgfile samotny nainstalovat cez pacman -Sy pkgfile)

nobody(ten pravej)

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #145 kdy: 04. 03. 2018, 19:24:39 »
nevim o tom ze by Arch mel prohledavani obsahu balicku,
Balíčky v archu se dají dohledat například tu[...]
precti si to znovu, v OBSAHU balicku, protoze napr. ifconfig balicek neexistuje a nazev balicku k nainstalovani na tvem odkazu prave nezjistis... kdezto na odkazu v packages.ubuntu.. zjistis ze jde o balicek net-tools
https://packages.ubuntu.com/search?searchon=contents&keywords=ifconfig&mode=exactfilename&suite=artful&arch=any

nobody(ten pravej)

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #146 kdy: 04. 03. 2018, 19:33:27 »
pre arch existuje program pkgfile, ktory vie vyhladavat v ktorom balicku sa nachadza ktory subor..
dobra, to bude mit snadnejsi :) btw: aby ho to nematlo, neni potreba zadavat cestu kde se prikaz ma nachazet, to jen muze pripadne zkratit vypis

Marek

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #147 kdy: 04. 03. 2018, 20:39:10 »
zdravim Vas,

Tak me z te intenzivni prace na novem systemu rozbolel zub a dva dny jsem se na pocitac ani nepodival. :)
Tenhle post uz pisu z noveho pocitace (systemu) , mimo jine me tam chybi prepinani ceske a anglicke klavesnice , ale to se snad casem doladi. Diky za rady ohledne touchpadu a doinstalovani chybejicich prikazu , v nejblizsi dobe se na to podivam.

Jeste bych se rad zeptal na jednu vec. Nainstaloval jsem file manager Pcmanfm , jsem na nej zvykly uz z Manjara na starem netbooku. Bohuzel po zasunuti flashdisku do pocitace neumi automaticky tento flashdisk pripojit. Musim ho pripojit rucne pres terminal. Resil nekdo podobnou vec? Chybi nejaky balicek nebo staci zadat nejaky prikaz v terminalu ,
aby se ta fleska automaticky namountovala? Cetl jsem nejaky clanek , kde radili pridat jeden radek do souboru fstab , ale kdyz jsem se dival do tohoto souboru v Manjaru na starem netbooku , tak tam nic takoveho taky neni a fleska se primountovava automaticky.

Jinak tohle uz jsou takove drobnosti , pro mne je dulezity , ze se me podarilo na ten novy notebook nainstalovat system a ze se v nem uz da pracovat. Pokud to tu cte nekdo , kdo premysli o instalaci Archlinuxu a vaha , nebojte se toho a jdete do toho, urcite se ta namaha vyplati.


sysel73

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #148 kdy: 04. 03. 2018, 20:41:45 »
Ten predchozi post jsem psal ja sysel73, ten Marek se tam dostal omylem. ;D

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #149 kdy: 04. 03. 2018, 21:37:15 »
Nainstaloval jsem file manager Pcmanfm , jsem na nej zvykly uz z Manjara na starem netbooku. Bohuzel po zasunuti flashdisku do pocitace neumi automaticky tento flashdisk pripojit.

Me se v LXDE automaticky nepripoji, protoze jsem to vypnul, ale objevi se v seznamu v leve casti PCManFM a namountuje se po kliknuti. Automount se da zapnout v options PCManFM. Pokud to nechodi, tak netusim, kde je zakopany pes, s LXDE jsem tohle resit nemusel.