Instalace Linuxu na nový notebook

?

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #30 kdy: 11. 02. 2018, 20:14:10 »
Někdo si koupí počítač na používání, někdo na hraní...

SSD bude tvořit polovinu hodnoty počítače. Taky by do toho možná šlo strčit víc paměti a lepší síťovka, ale to už by ten brak stál dvakrát tolik a pořád to bude brak s mizerným CPU a vším okolo.

Prostě se většinou vyplatí koupit normální stroj, a do něj případně investovat, než koupit brak a investovat do něj, aby z toho byl alespoň normální stroj.

Ale ono to bylo levný...


archuser

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #31 kdy: 12. 02. 2018, 15:02:54 »
Přesně tak, snažit se vylepšovat takové neštěstí mi přijde taky kontraproduktivní, nehledě na to, že se dá koupit slušný thinkpad, klidně starší (X230, X240) za celkem rozumné peníze a dotoho pak strčit ssd případně ram navíc, já mám na X230 s 12GB RAM a je to celkem pohodlné + to, že ta i5ka v tom umí iommu a tak máte možnost si v KVM protahovat cokoli se vám zlíbí (PCI a jiné řadiče) a máte tak naprosto univerzální nástroj pro práci :) A nestrávíte s tím hromadu času kvůli tomu, že se výrobce rozhodl tam vrazit nějakou protivnou wifi kartu jen proto, že byla o cent levnější, než ta co by jela normálně...

archuser

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #32 kdy: 12. 02. 2018, 15:15:52 »
Mimochodem jsem zapomněl zmínit, že pokud jste zbystřili tu aférku s Intel ME bugem tak je možné se u thinkpadů částečně tohoto zla zbavit https://github.com/corna/me_cleaner, bohužel ne úplně a je zapotřebí přehrát bios programátorem. Já jsem se k tomu ještě nedostal u své X230, jen pro zajímavost pokud by tu tazatel zvažoval nákup jiného stroje a chtěl se tímto zabývat https://www.coreboot.org/Supported_Motherboards

black3r

Re:instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #33 kdy: 12. 02. 2018, 21:11:02 »
Zatim jsem zkusil jen ping , víc jsem to zatím netestoval, teprve se k tomu dostanu.
Distro je nove. lspci jsem zkusil ale zadna network card tam zobrazena nebyla.
Ale pod windows wifi karta fungovala , tak to tipuju na chybějící ovladač

Tak snad pred pingom sa treba pripojit na nejaku wifi siet, ak chyba ovladac a lspci nezobrazuje sietovu kartu, tak sa neda ani pripojit na siet, a teda je logicke, ze ping zlyha :D

sysel73

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #34 kdy: 14. 02. 2018, 17:10:25 »
Od meho posledniho postu jsem dale v instalaci nepokrocil , zasekl jsem se na tom ,ze
je nefunkcni vnitrni wifi karta. lspci zadnou network wifi kartu neukazuje , z toho odvozuju , ze v linuxovem jadre chybi ovladac pro tuto kartu. Zkusil jsem kontaktovat podporu Prestigia , jestli by byli ochotni sdelit me vyrobce a typ vnitrni wifi karty.
Nejdrive me odpovedeli ze instalaci Linuxu jsem porusil zarucni podminky.
Po opakovani dotazu odpovedeli, ze informace ohledne typu soucastek sdeluji jen autorizovanym servisum :). Priznam se , ze me to bavi cim dal vic. :D
Pokusim se jeste trochu zagooglovat , mozna ze se podivam primo do smartbooku , co tam je za kartu. :D


Šťur

  • **
  • 97
  • Bude pršet.
    • Zobrazit profil
Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #35 kdy: 14. 02. 2018, 18:06:08 »
Zajímavý přístup, vzhledem k tomu, že tyto informace člověk (ve Widlích) zjistí během minuty.  :D
Co ti výrobci proti Linuxu vlastně mají...?
Možná jsi jim radši neměl říkat, co s ním robiš.  ;)

j

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #36 kdy: 14. 02. 2018, 18:32:50 »
Od meho posledniho postu jsem dale v instalaci nepokrocil , zasekl jsem se na tom ,ze
je nefunkcni vnitrni wifi karta. lspci zadnou network wifi kartu neukazuje , z toho odvozuju , ze v linuxovem jadre chybi ovladac pro tuto kartu....
To dovozujes zcela spatne, lspci je uplne urite, jestli pro neco ovladac mas nebo nemas, to zobrazuje zarizeni a jejich ID tak, jak se hlasej na sbernici. Pokud tam nic neni, tak tam proste nic neni, a tudiz se ten ovladac/modul nenacte, protoze neni k cemu.

Co kdyby sem ten vypis radsi postnul, kdyz o tom nic nevis?

j

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #37 kdy: 14. 02. 2018, 18:35:30 »
...
Po opakovani dotazu odpovedeli, ze informace ohledne typu soucastek sdeluji jen autorizovanym servisum :). ...
Apropos, tohle by mohlo zajimat COI, ze ti odmitaj sdelit konfiguraci toho, co ti prodali. Je to stejny, jako kdyby ti prodejce auta odmital rict, jakej je v nem motor.

Ondro

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #38 kdy: 14. 02. 2018, 19:02:42 »
Od meho posledniho postu jsem dale v instalaci nepokrocil , zasekl jsem se na tom ,ze
je nefunkcni vnitrni wifi karta. lspci zadnou network wifi kartu neukazuje , z toho odvozuju , ze v linuxovem jadre chybi ovladac pro tuto kartu. Zkusil jsem kontaktovat podporu Prestigia , jestli by byli ochotni sdelit me vyrobce a typ vnitrni wifi karty.
Nejdrive me odpovedeli ze instalaci Linuxu jsem porusil zarucni podminky.
Po opakovani dotazu odpovedeli, ze informace ohledne typu soucastek sdeluji jen autorizovanym servisum :). Priznam se , ze me to bavi cim dal vic. :D
Pokusim se jeste trochu zagooglovat , mozna ze se podivam primo do smartbooku , co tam je za kartu. :D
Pozri si vypis lsusb, ci nahodou ta wifi nevisi na USB.
Podla ovladacov na stranke Prestigia je tam Realtek wifi.

?

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #39 kdy: 14. 02. 2018, 19:35:23 »
...
Po opakovani dotazu odpovedeli, ze informace ohledne typu soucastek sdeluji jen autorizovanym servisum :). ...
Apropos, tohle by mohlo zajimat COI, ze ti odmitaj sdelit konfiguraci toho, co ti prodali. Je to stejny, jako kdyby ti prodejce auta odmital rict, jakej je v nem motor.

Výrobci počítačů nemají zákonnou povinnost uvádět složení svých výrobků na obalu, narozdíl například od výrobců potravin.

Ondro

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #40 kdy: 14. 02. 2018, 20:24:55 »
Ked som pozeral hlbsie do ovladacov, tak by to malo byt USB WiFi

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #41 kdy: 14. 02. 2018, 21:34:33 »
Ked som pozeral hlbsie do ovladacov, tak by to malo byt USB WiFi

Pro ktere tam nemusi byt ovladac v instalacnim jadre. Nefunkcni wifina pri/po instalaci je bohuzel dost bezna zalezitost. Vetsinou to chce doinstalovat firmware, ktery byva nekde v nejakem non-free balicku, coz je asi ten pruser, zejmena na dnesnich dementnich notebookach, ktere nemaji zasuvku na RJ-45.

sysel73

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #42 kdy: 14. 02. 2018, 22:53:10 »
Zajímavý přístup, vzhledem k tomu, že tyto informace člověk (ve Widlích) zjistí během minuty.  :D
Co ti výrobci proti Linuxu vlastně mají...?
Možná jsi jim radši neměl říkat, co s ním robiš.  ;)

No to mě taky už napadlo , že jsem se měl na to podívat ve windows , než jsem zformátoval ten disk. Teď už se nepodívám. Jo , napsal jsem jim na rovinu že tam instaluju Linux. Ale ono by to vyšlo myslím na stejno , oni mají určité postupy a ty asi musí dodržovat.

Od meho posledniho postu jsem dale v instalaci nepokrocil , zasekl jsem se na tom ,ze
je nefunkcni vnitrni wifi karta. lspci zadnou network wifi kartu neukazuje , z toho odvozuju , ze v linuxovem jadre chybi ovladac pro tuto kartu....
To dovozujes zcela spatne, lspci je uplne urite, jestli pro neco ovladac mas nebo nemas, to zobrazuje zarizeni a jejich ID tak, jak se hlasej na sbernici. Pokud tam nic neni, tak tam proste nic neni, a tudiz se ten ovladac/modul nenacte, protoze neni k cemu.

Co kdyby sem ten vypis radsi postnul, kdyz o tom nic nevis?

wifi karta tam je , protože ve windows wifi fungovala. Ja bych ten výpis sem rád postnul ale nevím , jak to udělat. Zkoušel jsem to vyfotit mobilem ale je to tak nekvalitní že to není k přečtení. Já to sem snad opíšu , jestli je to nutné , je to tak na hodinu práce :).

sysel73

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #43 kdy: 14. 02. 2018, 23:04:43 »
Ked som pozeral hlbsie do ovladacov, tak by to malo byt USB WiFi

lsusb - musím to sem opsat - protože zatím nevím jak bych udělal screenshot.

Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 005: ID 058f:5608 Alcor Micro Corp.
Bus 001 Device 004: ID 0bda:b720 Realtek Semicondutor Corp.
Bus 001 Device 003: ID 0bda:0129 Realtek Semicondutor Corp. RTS5129 Card Reader Controler
Bus 001 Device 002: ID 13fe:4200 Kingston Technology Company Inc.
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

takhle je to cele

Fantomas