Instalace Linuxu na nový notebook

sysel73

Instalace Linuxu na nový notebook
« kdy: 10. 02. 2018, 21:02:14 »
Zdarec všem ve spolek, :)

Zakoupil jsem nový noťas Prestigio smartbook 133S , jsou na něm Win10, ale rád bych tam měl místo Win10 jen Archlinux ,případně pokud nebudu stačit na Arch , tak bych tam chtěl Manjaro , se kterým jsem doposud na starém noťasu pracoval.

 S tím novým noťasem mám problém , protože na něm nejde spustit z liveUSB žádné linuxové distro ( až na Arch linux ). Postupně jsem zkusil Manjaro , Antergos , Linux Mint , nic nechce bootovat a zamrzne to, jediné co začne bootovat je Archlinux ale ještě s nějakou chybou, protože se místo toho úvodního obrázku s logem Arch linuxu objeví hlášení "Unable to add image options measurement: Invalid Parameter", ale poté to už bootuje. Poté , když se podívám na disky pomocí fdisk -l , tak mám jako dev/sda uvedenou tu flešku s live Archem a pevný disk je uveden jako dev/mmcblk0. Chtěl bych se zeptat zkušených linuxáků ,

1, jestli by neměl být ten pevný disk označen jako dev/sda?
2, jestli tohle označení pevného disku nebude vadit při další instalaci?
3, případně jak by šel ten pevný disk přejmenovat na dev/sda?


Ještě bych doplnil , že na tom noťasu je místo Biosu už samozřejmě Uefi , secure boot mam vypnutý.

Budu vděčný za každou radu.
« Poslední změna: 11. 02. 2018, 19:39:01 od Petr Krčmář »


Fantomas

Re:instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #1 kdy: 10. 02. 2018, 21:22:33 »
Jestli v tom mas 32GB pametovku, tak bych ty widle chtel videt po nekolika upgradech. Fujfuj, honem s nima pryc. Oznaceni disku nevadi, proste to je pametovka, akorat ji mas mozna natvrdo nekde na desce. Bootovani live by melo fungovat u Ubuntu 64bit, loni jsem je na nejaky takovy kram instaloval. V biosu jsem musel natvrdo zrusit bootovani widli, proste to melo nejake zasrane nastavovatko, nevim k cemu to je dobre. Secure boot nevadi, linux by mel nabehnout i s nim. Ted me jeste napadlo, jestli to nechce bootovat z usb flash, zkus tam vrazit usb dvd-rom. Je to sice prace navic, ale fungovat by to melo.

Neviditelný

Re:instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #2 kdy: 10. 02. 2018, 21:59:55 »
Zdarec všem ve spolek, :)

Zakoupil jsem nový noťas Prestigio smartbook 133S , jsou na něm Win10, ale rád bych tam měl místo Win10 jen Archlinux ,případně pokud nebudu stačit na Arch , tak bych tam chtěl Manjaro , se kterým jsem doposud na starém noťasu pracoval.

 S tím novým noťasem mám problém , protože na něm nejde spustit z liveUSB žádné linuxové distro ( až na Arch linux ). Postupně jsem zkusil Manjaro , Antergos , Linux Mint , nic nechce bootovat a zamrzne to, jediné co začne bootovat je Archlinux ale ještě s nějakou chybou, protože se místo toho úvodního obrázku s logem Arch linuxu objeví hlášení "Unable to add image options measurement: Invalid Parameter", ale poté to už bootuje. Poté , když se podívám na disky pomocí fdisk -l , tak mám jako dev/sda uvedenou tu flešku s live Archem a pevný disk je uveden jako dev/mmcblk0. Chtěl bych se zeptat zkušených linuxáků ,

1, jestli by neměl být ten pevný disk označen jako dev/sda?
2, jestli tohle označení pevného disku nebude vadit při další instalaci?
3, případně jak by šel ten pevný disk přejmenovat na dev/sda?


Ještě bych doplnil , že na tom noťasu je místo Biosu už samozřejmě Uefi , secure boot mam vypnutý.

Budu vděčný za každou radu.
Podle specifikace má ten notebook místo disku jen 32 GB MMC flash takže označení disku v /dev dává smysl. Linuxu to určitě vadit nebude, ten se nainstaluje kamkoliv. Na ten "disk" ale pozor, ta flash karta určitě nesnese kdoví kolik přepisů a 32 GB neposkytuje moc prostoru pro wear leveling.

Jestli jsi zatím Arch nikam neinstaloval, možná bych začal s něčím jednodušším. Na stroje podobné kategorie se OS jiné než ten, s kterým jsi to obdržel občas instalují trochu krkolomně. Jestli chytne Arch, mělo by tam chytnout i cokoliv jiného, chtělo by to ale lepší popis toho, co se při bootu děje.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #3 kdy: 10. 02. 2018, 22:13:30 »
S eMMC to ma byt notebook??? Spis neco jako netbook, ne? U tehlech dnesnich krapu clovek nikdy nevi, co tam soudruzi jak doprasili a je otazka, jestli na tom kdy pujde rozjet neco jineho, nez s cim to bylo dodano. Jestli vam na tom kdy nejaky live Linux zabootuje, tak si napred udelejte dd image instalace Widli, abyste nedopadl jako jeden clovek tady nedavno, co to neudelal a pak po vselijakem laborovani zjistil, ze na tom krapu Linux nepojede, i kdyby se na hlavu stavel a pak nemel ani z ceho obnovit ty Widle. Pricemz ani neni jiste, jestli nejak jdou normalne nainstalovat.

?

Re:instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #4 kdy: 10. 02. 2018, 22:44:16 »
Urychleně bych to vrátil.

Podle parametrů (32Gb úložiště, CPU je v podstatě Intel Atom, baterie,...) to není notebook ale tablet s klávesnicí na pevno. Totální brak, který se hodí akorát tak jako "dárek" k sekačce. Za ty prachy bych radši koupi něco jetýho, třeba repasovaný thinkpad.

Na tomhle nepojede ani Windows, protože se po pár aktualizacích už na úložiště nevejde, natož pak další aplikace. Na nějaký velký updaty W10 pak rovnou zapomeň, takže 2x do roka reinstall kvůli aktuálním systému.

Ale co, bylo to levný a má to FullHD display (jediný pozitivum), ale to má dneska každá hloupá televize, a i ta televize má pravděpodobně vyšší výkon než toto.


sysel73

Re:instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #5 kdy: 10. 02. 2018, 22:57:08 »
Jestli v tom mas 32GB pametovku, tak bych ty widle chtel videt po nekolika upgradech. Fujfuj, honem s nima pryc. Oznaceni disku nevadi, proste to je pametovka, akorat ji mas mozna natvrdo nekde na desce. Bootovani live by melo fungovat u Ubuntu 64bit, loni jsem je na nejaky takovy kram instaloval. V biosu jsem musel natvrdo zrusit bootovani widli, proste to melo nejake zasrane nastavovatko, nevim k cemu to je dobre. Secure boot nevadi, linux by mel nabehnout i s nim. Ted me jeste napadlo, jestli to nechce bootovat z usb flash, zkus tam vrazit usb dvd-rom. Je to sice prace navic, ale fungovat by to melo.


Opravdu to má jen 32GB paměťovku :). Nejen proto tam chci Linux. Ubuntu jsem nezkoušel, vyzkouším.

Podle specifikace má ten notebook místo disku jen 32 GB MMC flash takže označení disku v /dev dává smysl. Linuxu to určitě vadit nebude, ten se nainstaluje kamkoliv. Na ten "disk" ale pozor, ta flash karta určitě nesnese kdoví kolik přepisů a 32 GB neposkytuje moc prostoru pro wear leveling.

Jestli jsi zatím Arch nikam neinstaloval, možná bych začal s něčím jednodušším. Na stroje podobné kategorie se OS jiné než ten, s kterým jsi to obdržel občas instalují trochu krkolomně. Jestli chytne Arch, mělo by tam chytnout i cokoliv jiného, chtělo by to ale lepší popis toho, co se při bootu děje.

Právě že jsem Arch zatím nikam neinstaloval , no ale myslel jsem že ho na nový stroj zkusím. Jak jsem psal , zkusil jsem Linux Mint - hned na začátku bootu zamrzl , blikal jen kurzor, a jediný co jsem mohl udělat , tak to vypnout. Dále jsem zkusil Antergos , to samé jako linux Mint , Manjaro - při bootování se spustil grub a hned to napsalo grub rescue , možná že to manjaro by mohlo jít. Manjaro by mě stačilo , sice pracuji s linuxem tři roky ale sebekriticky musím uznat , že na Arch asi nemám.

S eMMC to ma byt notebook??? Spis neco jako netbook, ne? U tehlech dnesnich krapu clovek nikdy nevi, co tam soudruzi jak doprasili a je otazka, jestli na tom kdy pujde rozjet neco jineho, nez s cim to bylo dodano. Jestli vam na tom kdy nejaky live Linux zabootuje, tak si napred udelejte dd image instalace Widli, abyste nedopadl jako jeden clovek tady nedavno, co to neudelal a pak po vselijakem laborovani zjistil, ze na tom krapu Linux nepojede, i kdyby se na hlavu stavel a pak nemel ani z ceho obnovit ty Widle. Pricemz ani neni jiste, jestli nejak jdou normalne nainstalovat.

Tak je to smartbook :). Prostě levný stroj za 6000kč. No právě že už se začínám toho taky děsit , že na tom ten linux nepojede. A k vidlím už zpátky nechci. Budu se snažit na to linux dostat , pokud to nepůjde , tak ho prodám se slevou tomu , komu vidle nevadí. :)

Jenda

Re:instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #6 kdy: 10. 02. 2018, 22:59:03 »
1, jestli by neměl být ten pevný disk označen jako dev/sda?

Neměl, jako sdX se označují jen některá (asi hlavně SCSI) zařízení. Například NVMe se jmenuje nvmXX, no a ty máš paměťovou kartu označenou takto.

2, jestli tohle označení pevného disku nebude vadit při další instalaci?

Ne, nebude, ale doporučuju (i u normálních disků) používat nějaké identifikátory, které nejsou závislé na sběrnici (např. UUID nebo Label, případně LVM LV, které se autodetekuje). Díky tomu ti to pak bude fungovat i když třeba připojíš disk do jiného počítače. (nejhorší případ se kterým jsem se setkal bylo, že se disky přepísmenkovaly, když byla při bootu zastrčená flashka)

Ad. zamrznutí s kurzorem - https://brmlab.cz/user/jenda/linux-crapware

sysel73

Re:instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #7 kdy: 10. 02. 2018, 23:03:49 »
Urychleně bych to vrátil.

Podle parametrů (32Gb úložiště, CPU je v podstatě Intel Atom, baterie,...) to není notebook ale tablet s klávesnicí na pevno. Totální brak, který se hodí akorát tak jako "dárek" k sekačce. Za ty prachy bych radši koupi něco jetýho, třeba repasovaný thinkpad.

Na tomhle nepojede ani Windows, protože se po pár aktualizacích už na úložiště nevejde, natož pak další aplikace. Na nějaký velký updaty W10 pak rovnou zapomeň, takže 2x do roka reinstall kvůli aktuálním systému.

Ale co, bylo to levný a má to FullHD display (jediný pozitivum), ale to má dneska každá hloupá televize, a i ta televize má pravděpodobně vyšší výkon než toto.

Bohužel jsem sem měl napsat dříve. Kupoval jsem to na Alze ale už mám po těch 14. dnech , takže už to nevrátím. Prostě jsem si s tím dva týdny hrál a myslel jsem, že na tom ten linux naběhne.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #8 kdy: 10. 02. 2018, 23:14:39 »
Podle parametrů (32Gb úložiště, CPU je v podstatě Intel Atom, baterie,...) to není notebook ale tablet s klávesnicí na pevno.

Tak ctyrjadrovy celer, co v tom pry je, by snad mel byt pouzitelny. Predpokladam, ze tazatel pri koupi neocekaval vykon vypocetniho clusteru.


@sysel73: Mohl byste cvicne zkusit MX Linux a Debian. BTW, Debian jsem uz leta neinstaloval, ale byvalo snad zvykem, ze i po nastupu grafickeho instalatoru se dal misto nej zvolit klasicky textovy.

sysel73

Re:instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #9 kdy: 10. 02. 2018, 23:17:46 »
Ještě bych se rád zeptal na jednu věc při tom bootování Arch linuxu:
Po ukončení bootování , když se mě zobrazí příkazový řádek pro další pokračování, tak se třikrát zobrazí hlášení " failed to reset device" a poté " can't add hid device : -61 "
Nevíte prosím někdo, co to znamená?

sysel73

Re:instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #10 kdy: 10. 02. 2018, 23:25:11 »
Podle parametrů (32Gb úložiště, CPU je v podstatě Intel Atom, baterie,...) to není notebook ale tablet s klávesnicí na pevno.

Tak ctyrjadrovy celer, co v tom pry je, by snad mel byt pouzitelny. Predpokladam, ze tazatel pri koupi neocekaval vykon vypocetniho clusteru.


@sysel73: Mohl byste cvicne zkusit MX Linux a Debian. BTW, Debian jsem uz leta neinstaloval, ale byvalo snad zvykem, ze i po nastupu grafickeho instalatoru se dal misto nej zvolit klasicky textovy.

Určitě jsem od toho žádný extra výkon nečekal. Tyhle distra bohužel teď nezkusím , nemám teď přístup k wifině , jsem nyní na mobilním netu od O2 s 5GB na měsíc , v týdnu bych měl mít přístup k neomezené wifi , tak tyhle distra zkusím.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #11 kdy: 10. 02. 2018, 23:51:41 »
" failed to reset device" a poté " can't add hid device : -61 "

HID: human interface device. Mozna touchpad nebo touch screen, pokud tam je. Mozna pripojeny jako nejaky USB kram.

sysel73

Re:instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #12 kdy: 10. 02. 2018, 23:59:28 »
" failed to reset device" a poté " can't add hid device : -61 "

HID: human interface device. Mozna touchpad nebo touch screen, pokud tam je. Mozna pripojeny jako nejaky USB kram.

Díky, touch screen to nemá , nic připojenýho krom bootovací flešky tam nemám.

No už jsem se rozhodl , prostě jdu do toho archu naplno , buď ten arch na tom krámu rozchodím nebo ne a potom uvidím co dál. Pro dnešek končím , od rána u toho krámu sedím :), díky všem za rady , určitě sem napíši , jak pokračuji v instalaci.

soriako

Re:instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #13 kdy: 11. 02. 2018, 00:45:00 »
Tak ctyrjadrovy celer, co v tom pry je, by snad mel byt pouzitelny. Predpokladam, ze tazatel pri koupi neocekaval vykon vypocetniho clusteru.

Dvoujádro bez HT, nestačím kroutit hlavou co jsou lidi ochotni si koupit. Repas je za tyhle prachy jasná volba, nový trochu použitelný noťasy začínají na 10k.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #14 kdy: 11. 02. 2018, 01:26:50 »
Dvoujádro bez HT, nestačím kroutit hlavou co jsou lidi ochotni si koupit. Repas je za tyhle prachy jasná volba, nový trochu použitelný noťasy začínají na 10k.

Na webu vyrobce tvrdi, ze ctyrjadro. To je ale jedno, CPU je nejmensi problem tohoto stroje. Souhlas, za tyhle prachy by se dal koupit lepsi repas, treba asi ThinkPad x220, co ma jeste slusnou klavesnici.