Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?

jk

Re:Jaké jsou VAŠE "must-have" appky na Linux ?
« Odpověď #30 kdy: 05. 02. 2018, 22:08:13 »
KDE s Emacsem AFAIK nejde dohromady, nebo už jdou pro KDE aplikace nastavit globálně Emacsové zkratky?
Nerozumim dotazu.

Znam asi dva nadsence, kteri pouzivaji Emacs jako spravce oken misto desktopoveho prostredi. To neni muj pripad.

Pak me jeste napada, ze demon pro klavesove zkratky v Plasme blokuje nektere vychozi zkratky v GTK rozhrani Emacsu, ale to mi ve skutecnosti take nevadi, protoze v nem pouzivam emulaci vi.

Napada me jeste jedna vec, na urovni X.Org jde implementovat globalni vi-like zkratky pres emulaci vstupu. Priklad je myslim v tomhle repu:
https://github.com/noctuid/dotfiles


jk

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #31 kdy: 05. 02. 2018, 22:12:28 »
Hledat xchainkeys.

gll

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #32 kdy: 05. 02. 2018, 22:31:05 »
Nemyslel jsem Vim emulaci, tu jsem nikdy nepoužíval. V Gnome jdou zapnout základní emacsové zkratky globálně jednou volbou pro všechny GTK aplikace, myslím, že je to dokonce defaultní nastavení po vzoru Macu. Je škoda, že to v KDE nejde.

gll

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #33 kdy: 05. 02. 2018, 22:32:03 »
Hledat xchainkeys.

to vypadá oproti nastavení Gnome komplikovaně.

gll

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #34 kdy: 05. 02. 2018, 22:36:57 »
ve většině distribucí se to asi musí nastavit v Gnome Tweak Tool.


jk

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #35 kdy: 05. 02. 2018, 23:18:25 »
Nemyslel jsem Vim emulaci, tu jsem nikdy nepoužíval. V Gnome jdou zapnout základní emacsové zkratky globálně jednou volbou pro všechny GTK aplikace, myslím, že je to dokonce defaultní nastavení po vzoru Macu. Je škoda, že to v KDE nejde.
Profil zkratek pro editaci textu (napr. jak se chova Home/End nebo jestli je to C-a/e) sel nastavit v Nastaveni systemu (nevim, jestli to tam zustalo), ale to mi prijde jako banalita proti celemu konceptu toho prostredi.

At to k necemu prirovnam, hodne lidi si pod vi predstavi hjkl misto sipek, takze hodne programu ma navigaci pres hjkl, ale ve skutecnosti pokud pouzivas pro pohyb v samotnem vi tyhle "sipky" (hjkl), delas to blbe. Podstata techto prostredi (editoru) je v tom, ze (a) je tam vic moznosti pohybu vcetne semantickych, (b) nejsou to zkratky, ale prikazy, ktere jde retezit nebo nahravat do maker.

To nejde resit jinak nez manipulaci se vstupem na urovni systemu (X.Org nebo v nekterych pripadech udev), jestli nechces provozovat Emacs jako spravce oken/shell.

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #36 kdy: 05. 02. 2018, 23:20:55 »
Na otazku mych "MUST-HAVE" ...:
Linux :-D 

...apps :
Dale X11, AwesomeWM, Bash, Lua, gcc/g++ & gdb, Gambas, Godot & Love engines, Emacs, Code::Blocks, Dia, Debreate (zatim - pomalu pracuji na svem vlastnim nastroji), apt, GIMP, XnView, Inscape, Libre Office,  Focus Writer, Dosbox, Wine, (nove) Discord, TeamViewer, Krusader/Dolphin, Xine, VLC, SoundWire (server), Konsole/xterm, htop, K3B, DevHelp & Zeal (dost dobra vec!), + spoustu dalsich :-D

Co se tyce optimalizcnich technik, jiz driv jsem si udelal metabalik (Debian/GNU Linux), ktery instaluje nasledujici zavislosti (pro moznou inspiraci):
Depends: debfoster, dash, localepurge, prelink, preload, bleachbit, fslint, systemd-gui, systemd-sysv, sysprof, apt-build, detox, k4dirstat, shake-fs

pozn:
shake - defragmentacni nastroj. Uz neni v repu, homepage: http://vleu.net/shake/

gggg

Re:Jaké jsou VAŠE "must-have" appky na Linux ?
« Odpověď #37 kdy: 05. 02. 2018, 23:48:52 »
grep, awk, cat, tail, find, cut, tr, tar, dd, less ...

To nejsou aplikace, ale 50 let stare unixove utility. To asi nechtel tazatel slyset :)

gll

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #38 kdy: 05. 02. 2018, 23:51:12 »
Profil zkratek pro editaci textu (napr. jak se chova Home/End nebo jestli je to C-a/e) sel nastavit v Nastaveni systemu (nevim, jestli to tam zustalo), ale to mi prijde jako banalita proti celemu konceptu toho prostredi.

je to pohodlnější a konzistentní s většinou konzolových aplikací.

klokan

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #39 kdy: 06. 02. 2018, 06:39:27 »
Když nepočítám základní věci jako samotný desktop se svými součástmi, Firefox a výchozí přehrávače tak pro mě je to Thunderbird + Enigmail, LibreOffice, Virt Manager, VLC, Handbrake a Sound Converter.

jk

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #40 kdy: 06. 02. 2018, 10:10:13 »
Profil zkratek pro editaci textu (napr. jak se chova Home/End nebo jestli je to C-a/e) sel nastavit v Nastaveni systemu (nevim, jestli to tam zustalo), ale to mi prijde jako banalita proti celemu konceptu toho prostredi.

je to pohodlnější a konzistentní s většinou konzolových aplikací.
No, ne.

Jde si nastavit alternativni zkratky pro presun kurzoru na zacatek/konec radku a nekolik dalsich veci, to jako jo, ale normalni "CUA" editory nemaji kill ring (mazani/schranka) jako GNU Readline/Emacs, takze to se stejne chovat ani nemuze. Posouvani nahledu versus kurzoru by se take muselo nastavit na urovni interpretace akci v toolkitu.

Jina vec je, ze v praci nekdy delam na komercnim Unixu, ktery nema GNU Readline, ale naopak se tam pouzivaji sipky a podobne. Dost mi to leze na nervy.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #41 kdy: 06. 02. 2018, 10:59:39 »
Na Gentoo jako úplně první (samozřejmě po čistě systémových věcech jako je třeba jádro ;D ):
elogv (logování nainstalovaných balíků + post-install komentáře a/nebo chyby)
genlop (predikce času kompilace na základě předchozích kompilací)

Jinak po nainstalování Linuxu kamkoliv jsou mezi prvními dodatky:
screen
htop
iotop
iftop
nmap
bind-utils (kvůli dig)
lm_sensors
(takže de facto takový debug balíček)

Když je to PC z rodiny, tak ještě:
openvpn
net-snmp
(vzdálená správa a hlídání stavu přes SNMP)

Pokud jde o grafický věci, tak instaluju:
terminál s více taby (osobně mate-terminal)
GIMP
VLC (pro ostatní) nebo mplayer (pro sebe)
Libreoffice
webový prohlížeč (na Ubuntu Chrome, jinde Chromium, u sebe pokud to jde Palemoon)

EDIT: Zapomněl jsem do toho prvního debug balíčku ještě dopsat mc (jak jsem mohl zapomenout???) a links (hodí se). Editor nano nezmiňuju, zatím jsem ho asi všude viděl v základu.
« Poslední změna: 06. 02. 2018, 11:02:27 od Pavouk106 »

tvoja mama

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #42 kdy: 06. 02. 2018, 11:49:17 »
U mňa najpoužívanejšie (a že to tu nevidím žiaden prehliadač facebooku... tststst zato bash píše každý druhý :D :D :D)
kalkulačka - áno to je základ pekná jednoduchá kalkulačka
scratch (editor) - narozdiel od simplescan automaticky ukladá text bez potvrdenia že kam to chcem uložiť. dokonalé na rýchle poznámky
mc - midnight commander (temný stredovek, ale som naň zvyknutý
gimp - na jednoduchú editáciu (verím že je sú na tie tri úkony - orezať, zmenšiť/zväčšiť, vyladiť farby) aj lepšie programy, ale tento mi vyhovuje)
simplescan - pretože pripojím scaner a kliknem na tlačítko scanovať
firefox/chromium - faceboočik
osmo - používam iba ako adresár, volakedy som mal txt súbor ale toto umožňuje vyhľadávať, pridávať fotky...
focuswriter - keď píšem aby ma nič nerušilo (k tomu zapínam lietadlo na telefóne)
kicad - nič lepšie na dps okrem štvorčekového papiera, čo by bolo zadarmo som nenašiel a tiež mi vyhovuje

Danny

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #43 kdy: 06. 02. 2018, 12:05:37 »
kromě toho, co tu už zaznělo, si vždycky instaluju takovou malou blbůstku jménem "gmrun": rychle se objeví malé okýnko, kde lze napsat jeden příkaz, doplňuje to tabem příkazy i soubory. vždycky si to nabinduju na nějakou klávesu v DE a když rychle potřebuju něco udělat (a třeba nemám otevřený terminál) tak stačí zmáčknout horkou klávesu a ihned zadat příkaz

kryptonerd

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #44 kdy: 06. 02. 2018, 13:39:03 »
f.lux - v priebehu dna ladi farby na monitore podla predpokladaneho denneho svetla, ergo setri oci.