Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?

Kit

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #45 kdy: 06. 02. 2018, 14:04:48 »
At to k necemu prirovnam, hodne lidi si pod vi predstavi hjkl misto sipek, takze hodne programu ma navigaci pres hjkl, ale ve skutecnosti pokud pouzivas pro pohyb v samotnem vi tyhle "sipky" (hjkl), delas to blbe. Podstata techto prostredi (editoru) je v tom, ze (a) je tam vic moznosti pohybu vcetne semantickych, (b) nejsou to zkratky, ale prikazy, ktere jde retezit nebo nahravat do maker.

Klávesy hjkl ve Vimu běžně používám, pokud jsou v tu chvíli blíže než šipky. Naopak mi vadí, že není rozumná náhrada za Esc, které je od ostatních kláves dost daleko. Chtělo by to Vim pedál...


jk

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #46 kdy: 06. 02. 2018, 14:29:04 »
Ctrl-[, s US rozlozenim se to da, tim spis dobre dostupnou klavesou Ctrl (napr. prohozeni Ctrl a Alt nebo Caps lock).

* mam ho premapovany tak, ze drzeni generuje Ctrl a rychle stisknuti Esc

Kit

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #47 kdy: 06. 02. 2018, 14:55:55 »
Ctrl-[, s US rozlozenim se to da, tim spis dobre dostupnou klavesou Ctrl (napr. prohozeni Ctrl a Alt nebo Caps lock).
* mam ho premapovany tak, ze drzeni generuje Ctrl a rychle stisknuti Esc

Pro českou klávesnici prakticky nepoužitelné. Esc mám namapované na qq.

jk

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #48 kdy: 06. 02. 2018, 15:16:08 »
českou klávesnici
There's your problem.

Kate

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #49 kdy: 06. 02. 2018, 15:17:14 »
Takhle z hlavy:
Co se týče termiálu: tmux, yakuake, fish shell, powerline-go
Klávesnice a text: vok layout, fira-mono font
editory, ide: vim (používám hlavně na rychlou ediaci), vs code, kdevelop, PyCharm
look&feel: Arc KDE theme, papirus ikony.

Pak ješ docker, git-cola, redshift.


Kit

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #50 kdy: 06. 02. 2018, 15:22:26 »
českou klávesnici
There's your problem.

Rozhodně je to menší problém, než psát česky na US klávesnici. To je prakticky nemožné.

gll

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #51 kdy: 06. 02. 2018, 15:23:37 »
Profil zkratek pro editaci textu (napr. jak se chova Home/End nebo jestli je to C-a/e) sel nastavit v Nastaveni systemu (nevim, jestli to tam zustalo), ale to mi prijde jako banalita proti celemu konceptu toho prostredi.

je to pohodlnější a konzistentní s většinou konzolových aplikací.
No, ne.

Jde si nastavit alternativni zkratky pro presun kurzoru na zacatek/konec radku a nekolik dalsich veci, to jako jo, ale normalni "CUA" editory nemaji kill ring (mazani/schranka) jako GNU Readline/Emacs, takze to se stejne chovat ani nemuze. Posouvani nahledu versus kurzoru by se take muselo nastavit na urovni interpretace akci v toolkitu.

Jina vec je, ze v praci nekdy delam na komercnim Unixu, ktery nema GNU Readline, ale naopak se tam pouzivaji sipky a podobne. Dost mi to leze na nervy.

nechová se to stejně, ale klávesy pro pohyb a mazání jsou stejné. Nemusím přehmatávat na kurzorové klávesy a home, end.

jiwopeneRRDSFH

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #52 kdy: 06. 02. 2018, 15:59:02 »
Tak samozřejmě nejběžnější příkazy (cat, dd, test, file, chmod, touch, ...). Dále:

Text:
nano/mcedit - psaní a úprava krátkých skriptů a konfiguračních souborů
vi(m) - psaní delších textových souborů
gedit/kate - Delší psaní
Atom - tvorba webu

Soubory:
cp, mv, tar, gz*, ln, chmod, ... - taková ta obyčejná práce se soubory
find - hledání, často nad ním nechci přemýšlet a píšu
Kód: [Vybrat]
find|grep PATTERNtree - tvorba hezkých výpisů složek, používám však raději
Kód: [Vybrat]
find ADRESAR, protože je přehlednější, mají-li adresáře mnoho souborů
mc (Midnight Commander) - viděl jsem ho posledně asi před půl rokem, ale je to poměrně efektivní nástroj

Výpočty:
bc - když něco potřebuji spočítat, většinou si ji nechávám v okně terminálu spuštěnou
bash - jen ty nejjednodušší výpočty, ale občas se hodí

Grafika:
GIMP - bitmapová grafika všeho druhu
Inkscape - SVG

DE a WM:
i3wm - velmi praktický a šetří místo na obrazovce
fluxbox/blackbox - záložní
LXDE - docela praktické (MATE vypadá také pěkně, ale na žádné Gnome jsem moc nebyl)
KDE - Pěkné DE, ale trochu zmatečné (nepoužívám, ale je docela vhodné pro začáteníky s Linuxem)

Zvuk a video:
VLC - přehrávač
beep (nebo alternativa) - něco na pípnutí ze shellu, hodí se, když nechcete čekat, až se příkaz dokončí

Virtuální počítače:
Qemu/KVM - výborný emulátor, bez problému umí i nabootovat přímo z pevného disku nebo jádro ze souboru

Zavaděč:
LILO - stačí
GRUB2 - Dobrý, ale asi budu používat LILO
Tamten systemdněco - Nechci

Síť:
Pale Moon - Zatím nejčastěji používný
Basilisk/Firefox (<57) - záložní
lynx - když se rozbijí Xka, můžu se podivat na web
netcat - přesun dat přes místní síť
ssh - Shell, SFTP

jk

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #53 kdy: 06. 02. 2018, 19:45:25 »
Jde si nastavit alternativni zkratky pro presun kurzoru na zacatek/konec radku a nekolik dalsich veci, to jako jo, ale normalni "CUA" editory nemaji kill ring (mazani/schranka) jako GNU Readline/Emacs, takze to se stejne chovat ani nemuze. Posouvani nahledu versus kurzoru by se take muselo nastavit na urovni interpretace akci v toolkitu.
nechová se to stejně, ale klávesy pro pohyb a mazání jsou stejné. Nemusím přehmatávat na kurzorové klávesy a home, end.

českou klávesnici
There's your problem.
Rozhodně je to menší problém, než psát česky na US klávesnici. To je prakticky nemožné.
Není to zrovna „must-have appka“, ale snad to sem vlastně i patří: používám rozložení buď US International, nebo vlastní založenou na UCW nebo CShack. Všimni si, že na rozdíl od standardního českého rozložení to moje podporuje správné uvozovky (a mnoho dalších symbolů). Na okraj, v předchozích komentářích jsem psal „cestinou“, protože to bylo v prostředí, kde i standardní české rozložení dělá problémy.

V rámci takového rozložení jde mít i „embedded“ další funkce: šipky, numerický blok, funkční klávesy… prostě cokoli s vyhrazeným kódem. Takže šipky mám na ijkl, Page up/down na uo, Home/End na p/; atd.

Pro inspiraci rozložení Neo a hlavně schémata vrstev („Ebene“).

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #54 kdy: 07. 02. 2018, 06:42:19 »
ssh, tmux, jupp, ranger, mpv, chromium, feh, sakura, ksh

Kit

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #55 kdy: 07. 02. 2018, 08:22:01 »
Není to zrovna „must-have appka“, ale snad to sem vlastně i patří: používám rozložení buď US International, nebo vlastní založenou na UCW nebo CShack. Všimni si, že na rozdíl od standardního českého rozložení to moje podporuje správné uvozovky (a mnoho dalších symbolů). Na okraj, v předchozích komentářích jsem psal „cestinou“, protože to bylo v prostředí, kde i standardní české rozložení dělá problémy.

Ohledně české klávesnice jsem sice dost konzervativní, ale CShack mě nalomil. Díky za tip.

qwertz

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #56 kdy: 07. 02. 2018, 08:35:33 »
Sice to sem patří tak napůl, ale potřebuju si odplivnout.

Must-have appky jsou hlavně ty, co nepoužívají GTK3. Že jsou vývojáři GNOME poněkud z jiné planety (marně hledánm dostatečně vulgární označení) se tak nějak ví. Ale poté co na mě vyskočil GTK3 file save dialog o upgradu na poslední LibreOffice (Qt dialog zatím chybí), dostal jsem chuť dát někomu přes hubu.

V horním řádku je klasicky filename a je označen, aby šlo defaultní jméno souboru při ukládání přepsat. Jenže když začnete psát, nepřepíše se jméno souboru, ale píšete do úplně jiného políčka "search". která píča zas tohle vymyslela...... Co budu dělat, až tohle postihne GIMP fakt nevím.

qwertz


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #58 kdy: 07. 02. 2018, 09:11:46 »
V horním řádku je klasicky filename a je označen, aby šlo defaultní jméno souboru při ukládání přepsat. Jenže když začnete psát, nepřepíše se jméno souboru, ale píšete do úplně jiného políčka "search". která píča zas tohle vymyslela...... Co budu dělat, až tohle postihne GIMP fakt nevím.

Jste si jisty, ze nadavate na tu spravnou picu? Co kdyz byste mel nadavat spis na picu, ktera z dostupnych dialogu vybrala nevhodny nebo treba hovadsky naparametrovala jeho pocatecni chovani, tedy ktery prvek ma focus po otevreni dialogu?

Re:Jaké jsou vaše „must-have“ appky na Linux?
« Odpověď #59 kdy: 07. 02. 2018, 09:29:25 »
...
V horním řádku je klasicky filename a je označen, aby šlo defaultní jméno souboru při ukládání přepsat. Jenže když začnete psát, nepřepíše se jméno souboru, ale píšete do úplně jiného políčka "search". která píča zas tohle vymyslela...... Co budu dělat, až tohle postihne GIMP fakt nevím.

Přesně tohle se mi děje, když ukládám ve firefoxu (downloaded) soubor.
Okno "Uložit soubor...", v horním řádku jméno staženého/ukládaného souboru, jméno zvýrazněné, jako po označení.
A když to chce jeden přepsat, tak se píše úplně někam jinam, ten řádek se jménem fokus nemá.

KO....I