V jakém jazyce začít psát pro Android?

m

V jakém jazyce začít psát pro Android?
« kdy: 02. 02. 2018, 10:37:42 »
Zdravím a prosím o rady a názory :)
V čem začít psát pro android vzhledem k dlouhodobému výhledu?
Dlouho jsem se androidem nezabýval, prokticky všechny tutoriály jsou na android 2.3, v lepším případě 4.4, takže najít v tom aktuální info bez rozsáhlých předchozích znalostí je nepříjemně náročné hlavně na čas.
Nechci se v době androidu 8 učit něco, co bylo psáno k androidu 2 (i seriál tady na rootu má v úvodu v 2), nebo 4 - spíš chci začít něčím, co efektivně použiju i v androidu 9, 10 a 11 :)

Stále vede java? Nemám ji rád, ale pokud je to tutovka i do budoucnosti androidu, tak nemám moc na výběr...

Četl jsem cosi o Kotlinu (vůbec neznám),  Xamarinu (ještě to funguje? spolehlivé?)..
Nebo např. cordova - na jednoduché aplikace super věc, ALE vyzkoušel jsem si frameworky ionic a framework7 a jakékoli trochu složitější gui (stačí to vysouvací menu zleva) se seká tak při 10 fps, tedy tohle nemá pro mě význam se učit použít víc než s čistým js..

Zkušeností s androidem (a javou) mám málo (úpravy existujících aplikací, několik slepenin z různých knihoven, žádný vlastní vývoj), chci tedy rovnou začít něčím, co má budoucnost..

Dík


Fernet

Re:V jakém jazyce začít psát pro Android?
« Odpověď #1 kdy: 02. 02. 2018, 10:58:35 »
Java, Kotlin i Xamarin mají imho budoucnost.

Pokud se chceš zatím učit, jdi do Kotlinu, v tom chybu neuděláš. Navíc je to univerzální jazyk, ve kterém můžeš psát nejen pro Android, ale i backend (JVM), frontend (kompilace do JS) a nativní apky.

Pako

Re:V jakém jazyce začít psát pro Android?
« Odpověď #2 kdy: 02. 02. 2018, 11:30:05 »
Univerzální rada: na multiplatformní udělátory se vykašli. Zjisti co je nativní - od výrobce - způsob vývoje pro danou platformu a začni s ním, a taky bez pomoci knihoven a frameworků třetích stran. Tím získáš tu zkušenost která se nikdy neztratí.

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V jakém jazyce začít psát pro Android?
« Odpověď #3 kdy: 02. 02. 2018, 12:01:00 »
Např. v C++ je poptávka po Qt a občas WxWidgets větší než po Win32 nebo MFC. Ale souhlasím s vykašláním se na Kotlin, Xamarin a Cordovu.

Fernet

Re:V jakém jazyce začít psát pro Android?
« Odpověď #4 kdy: 02. 02. 2018, 13:03:27 »
Zjisti co je nativní - od výrobce - způsob vývoje pro danou platformu
Což je pro Android Java i Kotlin

Ale souhlasím s vykašláním se na Kotlin, Xamarin a Cordovu.

Cordovu a Xamarin chápu, ale proč by se měl vykašlat na Kotlin?


Re:V jakém jazyce začít psát pro Android?
« Odpověď #5 kdy: 02. 02. 2018, 14:25:10 »
Určitě bych začal s Kotlinem. V současné době už netrpí problémy jako výrazně pomalejší kompilace. Java je zbytečně ukecaná.

Sten

Re:V jakém jazyce začít psát pro Android?
« Odpověď #6 kdy: 02. 02. 2018, 19:39:58 »
Je celkem jedno, jestli Java nebo Kotlin, ty jazyky jsou si dost podobné, že nedělá větší problém přecházet z jednoho do druhého. Kotlin má víc syntaktického cukru a je přísnější na běžné chyby (tedy nenechá vás to s tou chybou ani zkompilovat), Java má zase o dost lepší nástroje a plná integrace Kotlinu v Androidu ještě nějakou dobu nebude (třeba chybí spousta anotací nullability, implementace parcelable a binder jsou pořád javovsky ukecané ap.). Android Studio umí Javu 8, má velmi silné support anotace, podporuje Lombok a má integrovaný Lint, takže i v Javě jde použít hodně syntaktického cukru a automatických kontrol pro každodenní práci, už to není tak hrozné jako v Eclipsu.

Petr

Re:V jakém jazyce začít psát pro Android?
« Odpověď #7 kdy: 03. 02. 2018, 07:58:47 »
Nemuzu si pomoci, ale jsou mi silne proti srsti jazyky, kde clovek potrebuje mohutne ide plne funkci, aby ten jazyk byl prakticky pouzitelny, kde vysledkem je bloatware. Zda se ale, ze kdo chce programovat pro Android, nema na vyber. Nebo existuje i neco jednoducheho, transparentniho, kde staci vzit obycejny textovy editor, do souboru napsat prehledny strucny kod a jednoducha apka je na svete?

black3r

Re:V jakém jazyce začít psát pro Android?
« Odpověď #8 kdy: 03. 02. 2018, 11:53:58 »
Zacni v Jave a prejdi na Kotlin. Principy su rovnake, len syntax je ina, ale viac dokumentacie a tutorialov je zatial k Jave.., Xamarin a Cordova su multi-platform riesenia, tam aj principy budu ine trocha.., ak chces pisat v JS, tak uz je celkom pouzitelny React Native, ktory je podla mna lepsie riesenie ako Cordova..,

Nemuzu si pomoci, ale jsou mi silne proti srsti jazyky, kde clovek potrebuje mohutne ide plne funkci, aby ten jazyk byl prakticky pouzitelny, kde vysledkem je bloatware. Zda se ale, ze kdo chce programovat pro Android, nema na vyber. Nebo existuje i neco jednoducheho, transparentniho, kde staci vzit obycejny textovy editor, do souboru napsat prehledny strucny kod a jednoducha apka je na svete?

na pisanie kodu staci obycajny textovy editor.., na jednoduche appky staci pisanie kodu.., akonahle robis na projekte suvisle par mesiacov / rokov, bez silneho IDE je to pain maintainovat (mergeovat, refaktorovat, hladat kod, ktory sa uz nepouziva, debugovat, ...), a bloatware vznika hlavne tak, ze kod niekto neudrzuje..., co ma po tom, ze overhead z kniznic je 20MB, ked kod projektu ma 4x tolko?

tomasjerabek.com

Re:V jakém jazyce začít psát pro Android?
« Odpověď #9 kdy: 03. 02. 2018, 17:45:04 »
Rozumím jistým pochybám vůči multiplatformním udělátorům (sám jsem vyzkoušel několik - Phonegap/Cordova, React Native (JS) a kdysi i Kivy (Python)).
Nedávno jsem ale objevil Flutter framework a ten předčil moje očekávání. Přestože je zatím v alpha verzi, tak se s tím dají velice snadno a rychle vytvořit solidní aplikace. Dart je poměrně snadno pochopitelný jazyk a výkon výsledné aplikace je myslím k nerozeznání od nativní. Koukněte na https://flutter.io/
Předevčírem jsem publikoval mou vůbec první aplikaci na Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tomasjerabek.vyjmenovanaslova (ikonu a ilustrace vytvořila moje dcera  :) ).