Mala firma: má smysl mít vlastní servery?

neruda

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #15 kdy: 24. 01. 2018, 20:52:11 »
Dík za velmi konstruktivní odpovědi, přečetl jsem i ten podobný thread.


MasoxCZ

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #16 kdy: 24. 01. 2018, 21:42:29 »
U Exchange je fakt otázka, zda to má smysl mít u sebe, pokud jde o firmu o 10 uživatelích.
Jen licence Exchange Serveru stojí cca 20k. K tomu CAl licence pro každého uživatele za cca 2.500. Pak licence Windows Server Standard cca 20k + cca 1000 Kč CAL pro 1 uživatele.  Pak nějaké železo, dejme tomu za 50k pro 2 VM , protože je potřeba mít AD a nedoporučuje se mít Exchange na stejném VM jako AD :).

To máme hezkých 125.000 Kč.

Když uvážím, že Exchange Online v Office 365 je za nějakých 120 Kč/měsíc/uživatel, tedy pro 10 uživatelů na 1 rok je to nějakých 14.400 a nemusím se babrat s doménou a fyzickým serverem a zálohováním. Tak fakt neexistuje žádný rozumný důvod, proč by taková malá firma měla mít Exchange řešený on-site.

Mno, vzhledem k tomu, že na SrvStandard při použití virtualizace NESMÍŠ mít přímo na železe žádnou další roli než HyperV a případně cluster virtuálních mašin, a tedy při doporučeným členění a oddělování činností na jednotlivý virtuály je to DNS+AD na prvním virtuálu, WSUS na druhým, webserver na dalším, vřele doporučeno databáze zase na dalším, případný TerminalServices na pátým, a případný TS connection broker opět na šestým, a s ohledem na to že u Srv2012 Standard jsou v ceně 2 virtuály a u 2016 čtyři, tak se celkem rychle dostaneš ke hranici těch cca 5ti (pro 2012) a 8mi (pro 2016) virtuálních mašin na fyzický železo, kdy se to cenově láme a vyplatí se Datacenter (cca 100 tisíc proti 30ti před OEM slevou od Dellu/HP/Fujitsu).
Windows CALy jdou kombinovat per device nebo per user (první je na fyzický zařízení bez ohledu na počet střídajících se uživatelů, druhý umožňuje jednomu lognu připojení z desktopu, tabletu, a telefonu zároveň), ale SQL CALy se počítají na zařízení dostávající data I ZPROSTŘEDKOVANĚ, tedy i pokud použiješ aplikační server, kupuješ licence na počet uživatelů. Aktuálně je to tuším 5kKč za CAL, což je ranec. A pokud máš uživatele mimo domovskou právnickou osobu, musíš koupit Internet Connector bez omezení počtu uživatelů za cca 400. Samozřejmě nikoli jednotlivých korun.

Takže bys radši měl zatraceně dobře vědět, že to ty prachy vydělá :-)

Exchange je otázka sama pro sebe; mám dojem, že počtem klientů (25?) omezená verze je v ceně SrvEssentials, kterej můžeš hodit do virtuálu nad Std/Datacentrem, což za desítku není úplně špatná cena. Klíčová otázka je, jestli její možnosti vůbec využiješ.

Fernet

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #17 kdy: 24. 01. 2018, 22:13:39 »
Tvůj scénář je až extrémní pro firmu o 10 lidech :)  Ale jo, počítáš dobře, jen pár oprav:

1. Pokud mě paměť neklame, licence WS2016 Standard (ať už OEM nebo OLP) zahrnuje právo pouze na 2 VM, stejně jako to bylo u 2012R2. Jen se změnilo licencování z per-socket na per-core.

2. Ve WS Essentials žádný Exchange není, ani se tam dokonce nedá moc jednoduše nainstalovat a MS to vůbec nepodporuje (ale jde to oje.at, zkoušeli jsme to s WS2012 Ess + Exchange 2013). Není to rozhodně náhrada za Small Business Server. WS Essentials zahrnuje pouze 25 CAL a ty nejdou navýšit.  Navíc musí být VM s WS Essentials řadič domény a tedy ti ani nepomůže zakoupení CAL pro WS Standard.




programator

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #18 kdy: 24. 01. 2018, 22:41:41 »
Je to chujovina. Když vezmeš cenu tech serverů, elektriku, cenu licencína server, cenu licencí na stanice ... pro deset lidí bych vzal Office 365 Business Premium. Vyjde to asi na 10,5E uživatel měsíc, tak že 126E na rok a je v tom i office. Pro deset lidí 1260E, tedy asi (průměr 27kčs euro) 34K za rok, na pět let je to 170 tisíc a nemusí absolutně nic řešit. Případně nějaké to kerio na Windows foundation což vyjde nepatrně levnějc. Linux asi ne protože když maji Exchange tak používaji EAS.

umberto

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #19 kdy: 25. 01. 2018, 08:00:44 »
Veľa klientov chce mať dáta "doma". Záleží na prioritách, cloudom u firmy vzniká ďalšia závislosť na providerovi a pripojení, pri výpadku stojí komplet všetko. Toto nie je o cene...


urednikx

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #20 kdy: 25. 01. 2018, 08:21:16 »
Veľa klientov chce mať dáta "doma". Záleží na prioritách, cloudom u firmy vzniká ďalšia závislosť na providerovi a pripojení, pri výpadku stojí komplet všetko. Toto nie je o cene...
jen ze email bez internetu se stejne neodesle a offline kopie je.

umberto

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #21 kdy: 25. 01. 2018, 08:40:54 »
jen ze email bez internetu se stejne neodesle a offline kopie je.

ak firmu živí odosielanie mailov, tak áno.
Gro firiem ale niečo výrába, fyzicky obchoduje, takže výpadok mailu prežijú. Ale mať taký ERP systém v cloude, to pri akomkoľvek výpadku stojí komplet výroba, nedostanú sa ani k zoznamu, čo majú vlastne vyrábať...

zzman

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #22 kdy: 25. 01. 2018, 09:57:54 »
Dělal jsem propočet asi před 5 roky (cca 19 serverů a 200 stanic). A už tehdy mi to (mimo doménový a souborový server) vycházelo líp v cloudu.
Dobrá konektivita a kvalitní partner je samozřejmě základ.
Než se s vedením neustále hádat o platby za licence a HW. Když je to venku tak jsou paušální platby. Když někdo přijde s tím, že je třeba provozovat další síťovou aplikaci tak se prostě zvětší měsíční platba a je to.

abc

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #23 kdy: 25. 01. 2018, 10:04:49 »
A kdyz ti vypadne cloud si nahrany...
Kolega z vodaren mi nedavno povidal, ze na SK meli docela velky problem u poskytovatele nebot cloud jim nejel dva dny....
To se vazne oplati :)

j

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #24 kdy: 25. 01. 2018, 10:12:55 »
To teda nevim co si pocital ... protoze to resim pravidelne nejmin co 1/2 roku a libovolnej cmoud vyjde na nejmin dvojnasobek. Zrovna nedavno sem resil prosty hloupy uloziste ... pozadavek byl na cca 20TB. Za 5 let, coz je zivotnost HW, to vyslo 3x draz, nez vlastni diskovy pole vcetne veskery infrastruktury. V nejlevnejsim pripade. Nektery nabidky byly takovy, ze to vlastni pole je zaplaceny uz za rok. Pricemz parametry 100x horsi, protoze to vlastni diskovy pole si klidne do site pripojim 10G konetivitou, kdezto ten cmoud mi nikdo nebyl v dany lokalite schopnej nabidnou rychlejs nez 100M.

A to nemluvim o tom, ze ty data v tom cmoudu bych nejspis musel sifrovat, coz znamena dalsi razantni omezeni vykonu.

Bobanek

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #25 kdy: 25. 01. 2018, 11:19:55 »
Mám firmy co chtěli cloud nebo Windows a teď jsou to mí zákazníci, který mají hypervisory/web/mail/file/db na linuxu a jsou tak šťastný jak blechy, že mě platí královsky. Když totiž vidí ceny za licence od MS tak se jim protočí panenky a nejde jen o ceny, jde o tu svobodu přidat bez licence další server, další aplikaci, dalšího uživatele, další virtuál, další mail. Hodně z nich mělo zkušenosti s MS, kde trnuli co s každým "další" musí zaplatit za licence a kolik si, kvůli licenční politice, předplatit "dalších" kvůli jen jednomu potřebnému. To už nechtějí. A rádi oželí např. plnou funkčnost Exchange, kterou stejně z 95% nepoužívaly.
Takže za mě jedině vlastní železo, ale také schopný admin a architekt.

MasoxCZ

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #26 kdy: 25. 01. 2018, 13:21:09 »
Tvůj scénář je až extrémní pro firmu o 10 lidech :)  Ale jo, počítáš dobře, jen pár oprav:

1. Pokud mě paměť neklame, licence WS2016 Standard (ať už OEM nebo OLP) zahrnuje právo pouze na 2 VM, stejně jako to bylo u 2012R2. Jen se změnilo licencování z per-socket na per-core.

2. Ve WS Essentials žádný Exchange není, ani se tam dokonce nedá moc jednoduše nainstalovat a MS to vůbec nepodporuje (ale jde to oje.at, zkoušeli jsme to s WS2012 Ess + Exchange 2013). Není to rozhodně náhrada za Small Business Server. WS Essentials zahrnuje pouze 25 CAL a ty nejdou navýšit.  Navíc musí být VM s WS Essentials řadič domény a tedy ti ani nepomůže zakoupení CAL pro WS Standard.

ad 1) to licencování jsem dělal naposled před pár (5? 7?) lety, jak u MS několikrát po sobě během pár měsíců šíbovali s podmínkama a udělali v tom tak šílenej bordel, že už se v tom pořádně nevyznají ani oni sami :-) Navíc se to nějakou dobu lišilo pro samostatný nákupy, velký firmy, vládní organizace, a ještě znova při nákupu Software Assurance. A pro případ, že to po mě zase někdo bude chtít poskládat, už mám předplacenou celu u MUDr. Chocholouška. Naštěstí tam jezdím maximálně 3x za deset let.

ad 2) jo, je dost dobře možný, že jsem si to splet s HomeServerem 2011 (což byla mimochodem asi nejlepší serverová edice, jakou kdy vydali) nebo 2003SBS. Jak říkám, vyrobili v tom takovej chlív, že se v tom neorientujou ani jejich vlastní obchodníci. Od těch z doby cca před rokem právě mám tu informaci, že Essentials jde při rozšiřování přemigrovat na Standard, s tím že se "jenom" musí koupit nový CALy. Ale jestli to ještě platí, nebo to byla jen nějaká akce, případně jestli to tenkrát nebyla třeba nějaká upgradovací vyfikundace při nákupu SwAssurance, aby zákazníky moc nevytočili, to fakt nevím.

MasoxCZ

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #27 kdy: 25. 01. 2018, 13:31:36 »
To teda nevim co si pocital ... protoze to resim pravidelne nejmin co 1/2 roku a libovolnej cmoud vyjde na nejmin dvojnasobek. Zrovna nedavno sem resil prosty hloupy uloziste ... pozadavek byl na cca 20TB. Za 5 let, coz je zivotnost HW, to vyslo 3x draz, nez vlastni diskovy pole vcetne veskery infrastruktury. V nejlevnejsim pripade. Nektery nabidky byly takovy, ze to vlastni pole je zaplaceny uz za rok. Pricemz parametry 100x horsi, protoze to vlastni diskovy pole si klidne do site pripojim 10G konetivitou, kdezto ten cmoud mi nikdo nebyl v dany lokalite schopnej nabidnou rychlejs nez 100M.

A to nemluvim o tom, ze ty data v tom cmoudu bych nejspis musel sifrovat, coz znamena dalsi razantni omezeni vykonu.

Jenomže se na to koukáš jen ze svojí čistě technický stránky. Když se o tom pobavíš s účetním, kterýmu majitel firmy šlape na krk kvůli investičním nákladům, tak se dozvíš že firmy se stabilním cash-flow spíš skousnou dlouhodobě dražší, ale V ČASE ROZLOŽENÝ STABILNÍ provozní náklady ( = paušální platby), než utopení vagónu zlata do investice plus držení technika, kterej se o to bude starat a bude měnit disky když začnou blbnout (nebo nedejbože ještě dřív jen na základě varování z diagnostiky). A stabilní = předvídatelný finanční toky jsou něco, za co tě firemní účetní budou milovat.

A když navíc účetního dokážeš přesvědčit, že je fakt dobrý si připlatit za lepší SLAčko a nasmlouvat sankce za překročení trvání / procenta výpadku, tak máš vystaráno, protože selhání techniky jsi přehodil do šuplíčku s nápisem "P.N.J." = Problém Někoho JINÝHO.

cloudera

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #28 kdy: 25. 01. 2018, 13:36:27 »
To teda nevim co si pocital ... protoze to resim pravidelne nejmin co 1/2 roku a libovolnej cmoud vyjde na nejmin dvojnasobek.
Este nam porozpravaj svoje rozpravky o cmoude. A hlavne tu ako inovujes, ako budujes objekt storage, big data, ako ho geograficky distribujes, ako mas redudatny uplink, power, ....  a hlavne ako usetris na tom korytnacom dizajne 5 centov. Nepochybne sa z tvojho dizajnu tesia vasi korytnaci vyvojari a mladi hispteraci radsej utekaju :-P

Cek

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #29 kdy: 25. 01. 2018, 14:37:33 »
To teda nevim co si pocital ... protoze to resim pravidelne nejmin co 1/2 roku a libovolnej cmoud vyjde na nejmin dvojnasobek.
Este nam porozpravaj svoje rozpravky o cmoude. A hlavne tu ako inovujes, ako budujes objekt storage, big data, ako ho geograficky distribujes, ako mas redudatny uplink, power, ....  a hlavne ako usetris na tom korytnacom dizajne 5 centov. Nepochybne sa z tvojho dizajnu tesia vasi korytnaci vyvojari a mladi hispteraci radsej utekaju :-P

No tak to, ze mladi hipsteraci utikaj, je myslim pro kazdou firmu pozitivni zprava :-)
Big data v Cesku jsou relativne small data, to problem neni....
redundantni VSECHNO v takovemhle scenari je snad samozrejmost.