Mala firma: má smysl mít vlastní servery?

neruda

Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« kdy: 24. 01. 2018, 14:08:29 »
Byl jsem navstivit kamarada v zamestnani, koukam ze jim tam jista firma instaluje rackove servery. Ptal jsem se proc a porad premyslim, jestli to ma nejakou logiku, nebo jestli je jenom dostal uspesny obchodak.

Firma - cca 10 lidi, s IT tak uplne nekamaradi a vzdy to brali spis jako nutnost, rekneme prodejna veci spojenych s motorizmem.

Doted meli na jednom "lepsim" pocitaci s sw raidem sdilene uloziste pro dokumenty a bezela na nem nejaka mala databaze, ke ktere se pripojovaly aplikace nainstalovane na klientskych stanicich (cca 7 pocitacu, ne vsechny stanice stejne programy).

Ted si tam nechaji budovat rack se switchem a serverem (Windows neco), technik mluvil zasvecene o tom ze je z klasicke skoly a ze je  blbost pouzivat cloudove mejly i kvuli GDPR, takze tam chteji mit firemni data, mejlserver, kalendar (exchange), do budoucna i webserver, tahat k tomu prislusnou konektivitu, prej tam muze bezet cokoliv pripadne i ve virtualizaci (neumim si predstavit ceny licenci).

Co se mi na tom nelibi:
- podle me to je nesmysl, ktery nema oduvodneni, vlastne asi ani moc nevi k cemu vsemu to bude dobre
- misto mejlu u nejakeho hostingu v cene xxx / rok budou platit vlastni hardware, softwarove licence a externi spravu
- argument GDPR spis myslim ze taky ne
- na jednom zeleze chteji mixovat firemni data a sluzby dostupne z internetu
- datove pripojeni v mestecku stredoceskeho kraje neni nic moc, budou upgradovat a duplikovat proti vypadku

Dotaz:
- neptam se abych vyvolaval flame, ale opravdu me zajimaji nazory, jestli to, jak to vnimam ja je realne,
nebo jsem mimo a takova investice ma nejake duvody.

« Poslední změna: 24. 01. 2018, 14:10:28 od Petr Krčmář »


zijztuj

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #1 kdy: 24. 01. 2018, 14:24:35 »

Trupik

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #2 kdy: 24. 01. 2018, 14:30:49 »
Keď majú nejakú na mieru písanú aplikáciu, tak sa asi bez vlastného lokálneho servera nezaobídu. Ale že k tomu potrebujú aj Windows Server a MS Exchange, to mi príde ako prežitok.

Sten

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #3 kdy: 24. 01. 2018, 14:48:58 »
Vlastní HW pro sdílení lokálních dat je OK, ale pro webserver nebo maily je to opravdu nesmysl. Pokud chtějí vlastní systém, tak virtuál, pronajatý sever či serverhousing v EU splňuje GDPR taky. Budovat si serverovnu ve firmě je hodně drahá sranda, pokud budou řešit i požární bezpečnost, zálohované napájení ap.

Mimochodem jak a kam budou zálohovat? Aby je nepoložilo, až v tom serveru třeba selže zdroj a odpálí všechny disky.

Fantomas

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #4 kdy: 24. 01. 2018, 15:13:55 »
Pro lokalni data ok, vse ostatni se da resit jinde a levneji. Asi v tom hraje roli fakt, ze se to da splacat z lacineho hardware za par kacek. Pokud ale to udelaji kvalitne a draze, tak potom museji delat dobry business, aby se jim to vyplatilo pro deset lidi (coz je docela mozne). Preju jim hodne stesti :-)


proKurve

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #5 kdy: 24. 01. 2018, 15:22:06 »
Pro lokální data, případně nějakou lokální aplikaci stačí malý tower server v ceně lepšího PC. Pokud je na něco potřeba Windows Server, tak koupit Windows 2012R2 Foundation, dokud se ještě prodává, na tom se v případě potřeby dá rozchodit i Terminal Services. K tomu 2 externí pevné disky na zálohování a točit je.
Vše ostatní do cloudu.
Ano, zdám firmy, které jsou "ze staré školy", z jedné jsem před časem utekl, které by nejraději všude cpali servery a z nástupu Cloudových služeb mají vítr, protože jim "krade práci a zákazníky".

Takže celé je to blbost, která je bude stát hodně na železe, licencích a taky na následné správě, protože se o to sami nepostarají.

L.

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #6 kdy: 24. 01. 2018, 15:29:35 »
Ted si tam nechaji budovat rack se switchem a serverem (Windows neco), technik mluvil zasvecene o tom ze je z klasicke skoly...

Pokud je z klasické školy, tak se divím, že jim tam neinstaloval mainframe  :D

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #7 kdy: 24. 01. 2018, 16:16:28 »
Možná se pletu - klidně mne opravte,já nejsem odborník na MS licence atp.
Ale není to náhodou tak že:
A)MS Exchange potřebuje běžet nad MS Windows serverem. Myšleno je omezení licencí nebo případnou technickou podporou pro danný OS, ne že by to neběželo.
B)Windows server nepodporuje tak dobře "Desktop" HW takže je lepší ho hodit na "server" HW než se s tím zlobit(a případně i přijít o podporu).

proKurve

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #8 kdy: 24. 01. 2018, 16:21:53 »
Možná se pletu - klidně mne opravte,já nejsem odborník na MS licence atp.
Ale není to náhodou tak že:
A)MS Exchange potřebuje běžet nad MS Windows serverem. Myšleno je omezení licencí nebo případnou technickou podporou pro danný OS, ne že by to neběželo.
B)Windows server nepodporuje tak dobře "Desktop" HW takže je lepší ho hodit na "server" HW než se s tím zlobit(a případně i přijít o podporu).

A) Ano.
B) Ne.

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #9 kdy: 24. 01. 2018, 16:23:55 »

proKurve

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #10 kdy: 24. 01. 2018, 16:26:41 »
U Exchange je fakt otázka, zda to má smysl mít u sebe, pokud jde o firmu o 10 uživatelích.
Jen licence Exchange Serveru stojí cca 20k. K tomu CAl licence pro každého uživatele za cca 2.500. Pak licence Windows Server Standard cca 20k + cca 1000 Kč CAL pro 1 uživatele.  Pak nějaké železo, dejme tomu za 50k pro 2 VM , protože je potřeba mít AD a nedoporučuje se mít Exchange na stejném VM jako AD :).

To máme hezkých 125.000 Kč.

Když uvážím, že Exchange Online v Office 365 je za nějakých 120 Kč/měsíc/uživatel, tedy pro 10 uživatelů na 1 rok je to nějakých 14.400 a nemusím se babrat s doménou a fyzickým serverem a zálohováním. Tak fakt neexistuje žádný rozumný důvod, proč by taková malá firma měla mít Exchange řešený on-site.

j

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #11 kdy: 24. 01. 2018, 17:47:22 »
...
- misto mejlu u nejakeho hostingu v cene xxx / rok budou platit vlastni hardware, softwarove licence a externi spravu
- argument GDPR spis myslim ze taky ne
- na jednom zeleze chteji mixovat firemni data a sluzby dostupne z internetu
- datove pripojeni v mestecku stredoceskeho kraje neni nic moc, budou upgradovat a duplikovat proti vypadku
...
1) na tom hostingu musis zaplatit exaktne totez, a jeste to vynasobit dvema, protoze hoster chce vydelat, pokud je HW nadimenzovanej rozumne tak na tom cenove rozhodne hur nebudes.
2) GDPR samozrejme argument je, jak budes resit trebas to, ze ti nekdo v tom uzasnym cmoudu slohne data a posle je na net? Nikdo ti nic garantovat nebude. Precti si podminky.
3) .... a to jako znamena ?
4) kdyz budou mit data v cmoudu, tak musej mi dve linky v kazdym pripade, jinak jaksi pri vypadku internetu firma prestane existovat, a pak ti vrele doporucuju si to vyzkouset. Udelej si doma sambu, tunelem si ji pripoj po netu ... a povidej jak uzasne se pres to oteviraj soubory ...

Pokud si to totiz jeste porad stejne jako hromada dalsich lidi nepochopil, tak platit za COKOLI formou poskytnuti sluzby ma smysl ... pokud je to KRATKODOBA akce. Pokud potrebuju na mesic vykon 10 000 jader, tak si je pronajmu. Pokud to potrebuju setrvale, tak si je koupim. Pokud potrebuju na mesic 1TB uloziste, tak si ho pronajmu, pokud ho potrebuju trvale, koupim si ho. Kdyz potrebuju jednou za 1/2 roku nekam jet autem, tak si ho pujcim, pokud nekam jezdim denne, koupim si ho.

Je uplne jedno do jakyho pudes oboru vsude je to stejny, pronajem/sluzba vzdy vyjde mnohem draz per casova jednotka, ale muze to byt levnejsi v pripade, ze uvodni investice je nenulova. Pokud by te porizeni HW nic nestalo na zacatku, tak nema o sluzbach smysl uvazovat vubec.

BTW: Mala firma si bezne nejakej IT support najme, prave proto ze ho potrebuje na par hodin mesicne. Tzn zaplati klidne 5-10x vic na hodinu nez zamestnanci, ale celkove to vyjde levnejs.

Jenda

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #12 kdy: 24. 01. 2018, 19:15:28 »
- misto mejlu u nejakeho hostingu v cene xxx / rok
U běžných hostingů bývá nepřekonatelný problém dopátrat osud nějakého mailu - zatímco u nich stačí kouknout do mail.lod a je jasno.

- na jednom zeleze chteji mixovat firemni data a sluzby dostupne z internetu
Virtualizace

- datove pripojeni v mestecku stredoceskeho kraje neni nic moc, budou upgradovat a duplikovat proti vypadku
A tím spíš by měli mít co nejvíc dat lokálně u sebe.

Jediné co mi na tom scénáři přijde divné jsou ty Microsoft servery a s tím související extrémní náklady na licence. To firma si dosud přetahovala soubory přes jednu Samba share a je tam 7 počítačů - opravdu budou používat ty pokročilé věci na Exchange? Nebo k čemu dalšímu to potřebují, že tam nemůžou dát Linux?

1) na tom hostingu musis zaplatit exaktne totez, a jeste to vynasobit dvema

Na druhou stranu správa mailserveru pro 1000 uživatelů není 100x složitější než správa serveru pro 10 uživatelů, takže hoster má úspory z rozsahu.

j

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #13 kdy: 24. 01. 2018, 19:53:35 »
Na druhou stranu správa mailserveru pro 1000 uživatelů není 100x složitější než správa serveru pro 10 uživatelů, takže hoster má úspory z rozsahu.
Ma, ale to se na cene pro tebe neprojevi. Navic stejne potrebujes "svyho" admina. Protoze ti jednoduse nikdo nebude resit requesty typu ze franta by v tom podpisu chtel mi ovecku a pepicka by tam chtela mit kralicka.

Stejne tak ti zadnej mailhosting nebude posilat technika proto, ze nekomu se nekam nejde pripojit ...

A jestli si toho "svyho" itka budes platit na 10 hodin mesicne nebo 12 protoze se ty 2 hodiny bude starat o tvuj mailserver, navic s bonusem ze ti tam klidne ten podpis bude rotovat podle pocasi ...

Pak tu mas jeste dalsi uzasny okolostoicnoste, dodavatel muze klidne z minuty na minutu zavrit kram, a nevemes si na nem nic, nejspis budes mit vubec problem se ke svym datum dostat. Takze ve finale dojdes na to, ze stejne musis mit vlastni HW na kterej to budes vsechno zalohovat ... a na kterym budes potazmo schopen to i provozovat, protoze specielne pokud hodlas pouzivat nejaky cmoudovy aplikace, je jakakoli migrace kamkoli na mesice minimalne.

Petr

Re:Mala firma: má smysl mít vlastní servery?
« Odpověď #14 kdy: 24. 01. 2018, 20:36:09 »
Rozhodně plně chápu potřebu mít servery u sebe a taky to tak mám. Jenom teda bez widlí.

Jak tu někdo již psal, pronájem se vyplatí, když tu věc potřebuje jednou za delší čas. V opačném případě je určitě lepší mít vše vlastní a u sebe.

A GDPR je podle mě hooodně silnej argument k tomu, mít firemní data (ano včetně mailů) u sebe na vlastním serveru. V dnešní době se spectre a meltdown nemáte v cloud vůbec kontrolou nad tím, co za kód na stejným HW ještě běží.