Otázky na pohovoru

Jack

Re:Otazky na pohovoru
« Odpověď #15 kdy: 19. 01. 2018, 22:07:38 »
Tyhle otazky uz jsou davno sepsany treba na glassdoor.


easy

Re:Otazky na pohovoru
« Odpověď #16 kdy: 19. 01. 2018, 22:08:31 »
Nejake pohovory jsem vedl a vzdy jsem cumel, jak jsou ti lidi vystresovani. Pro kodery jsme meli par vyrazovacich situaci, ale nic tezkeho. Vlastne ani neslo o konkretni presne odpovedi, spise to bylo pro nastoleni dialogu.

Pokud tam byl nekdo kdo kecal, poznal jsem to do 15minut. Dalsi diskuze na tema vlastnich projektu, ruznych trendu odhali informovanemu moderatorovi vic nez slozite chytaky.

Ted si uzivam zdravotni gap year, a jen se desim tech debilnich pohovorovych chytaku dnesnich HR chytraku. Dokazou to temer vzdy pokazit a odradit jinak paradni lidi.

danek

Re:Otazky na pohovoru
« Odpověď #17 kdy: 21. 01. 2018, 03:31:56 »
Zadny blabol, ja to precetl - kvuli takovym odpovedim jsem to vlakno zalozil.

Pokud ma Tvuj projekt za cil zkvalitnit nabor a pochopit vice lidi, kteri prichazeji na pohovor pak to hodnotim kladne.
Ten portal je ale mozna zbytecna komplikace nebot jak uz psal "Jack" tak otazky se daji najit na internetu a tady v podstate zadas lidi at to naplni za Tebe. To co u nas v HR chybi je pozadavek na vlastni feedback od kandidata na to jak probihal pohovor.

Zni to silene ? Momentalne mozna ano, casem to tak byt nemusi.

Zkusenosti popsal:
<sdfasdfa - odkaz http://www.sw-samuraj.cz/2017/09/smutna-zprava-o-stavu-it-trhu.html

Ono je to o pocatecnim popisu pozice vs realna ocekavani na dane pozici. Chci vyvojare nebo kodera ?
Podle toho nastavit podminky pro konkretni pohovor. Jak se rika, kazdy jsme unikatni ale na vse jsou porad tabulky...;-)

Pokud chci kodera pak udelam test ve kterem si overim jeho znalost v prostredi ve kterem bude realne pracovat/kodovat. Srovnavani se da udelat i pri ukazce kodu, ktery uz nekdo ze zamestnancu napsal a nechat ho na to kouknout. Pripadne zadat kratky ukol, ktery se ve firme nedavno resil. Ono se muze ukazat, ze ackoliv neprosel pres vselijake speky, ktere jej ani ve firme nemuseji potkat. Tak ve vysledku udela lepsi kod nez soucasny zamestnanec.
btw: Nebudeme si lhat ale speky mivaji i jiny cil a to srazit pozadavek na vysi platu od kandidata...


V pripade opravdove developer pozice by mne krome znalosti prog. jazyku hlavne zajimalo abstraktni mysleni. To je pozice kde se ocekava opravdovy vyvoj, vlastni napady a navrhy reseni.

Takove obecne otazky nemajici spravnou ani spatnou odpoved ale ukazi na zpusob uvazovani cloveka.
Velmi stupidni priklad:

Pohovor se vede v kancelarskem komplexu kde stoji stejne budovy.
Otazka: Kolik oken maji vsechny tyto kancelarske budovy v tomto arealu ?
Mozna odpoved: Pocet oken teto budovy x pocet budov v arealu

Otazka na zaver.
Opravdu u nas firmy hledaji vyvojare nebo spise kodery ?

JSH

Re:Otazky na pohovoru
« Odpověď #18 kdy: 21. 01. 2018, 19:19:37 »
Co kdyz prijde holka na pohovor?
Tak to se asi chudák semestrálka probudí.

Fernet

Re:Otazky na pohovoru
« Odpověď #19 kdy: 21. 01. 2018, 20:49:59 »
Tak to se asi chudák semestrálka probudí.

Nebo pomočí :)


Skid

Re:Otazky na pohovoru
« Odpověď #20 kdy: 22. 01. 2018, 06:59:23 »
hochu takhle nějak septám já 8) 8) 8)
...

 ;D ;D ;D 10b z 10. Priznam se, ze tohle by me na pohovoru dostalo
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
G! d- a s: C++ BAHSL++ P+ L++
E--- W+ N-- K- w-- O- M- V- PE Y
PGP- t--- !tv b+ DI- D+ e++ h--
------END GEEK CODE BLOCK-----

uf

Re:Otazky na pohovoru
« Odpověď #21 kdy: 22. 01. 2018, 09:16:14 »
Teď jsem měl na pohovoru týpka na DevOps pozici, znalost Pythonu a bash scriptování podmínkou.
Měl za úkol upravit 4 řádkový Python nebo Ruby script (oba jazyky měl v CV, mohl si vybrat), ...

Testy, to není ono. Já si taky ledacos nepamatuju, takže i kdybych konkrétní záležitost (třeba to čtení parametrů) použil už několikrát, po roce - dvou už nevím, jak to bylo. Normálně bych se třeba podíval do svého staršího programu, jenže to u testu nejde. Pracoval jsem už se spoustou (no, ehm ... co to je spousta?) nástrojů, ale kdybych měl kterýkoliv z nich najednou použít, z fleku bych nedal skoro nic. Jo po týdnu nějakého zaměření už by to bylo veselejší.

PanLopata

Re:Otazky na pohovoru
« Odpověď #22 kdy: 23. 01. 2018, 00:03:58 »
Otázky se na internetu najít dají, proto budou fungovat jako základ. Pro jejich vyhledání ale člověk musí být aktivní (a to často bývá v oblasti otázek jen před pohovorem) - nemůže si nechat poslat otázku třeba ráno ke kafi, tak, aby jí mohl pasivně přijmout a následně (bude-li chtít) si na základě impulsu něco nového nastudovat a doplnit díry.

Na internetu chybí diskuze k těm otázkám ze strany kandidátů. A taky jejich rating, zda jsou to otázky dobré nebo úplně mimo mísu.

Feedback na technical hiring lidi mám v TODO, samotnému mi chybí, že feedback nedostávám, přitom by se jeden mohl mnohdy dozvěděl zajímavé věci. Konečně by to mohlo vyvážit komunikaci vývojář-firma a zahájit dialog místo monologu. Zajímá mě, na kolik budou lidé ochotni feedback (anonymní či budou-li chtít jmenovitě) dávat. Pokud to zafunguje, může to být skvělé pro word. Taky přemýšlím o feedbacku na druhou stranu (aby se kandidát mohl nenásilně připomenout), protože se často stává, že to HR nechá vyhnít a lidé feedback nedostanou (nebo je jednorázový mailem a není možno už vést dialog - např. v chatu) - prostě se na to zapomente/nestihne.

Taky by se hodilo sestavování setů otázek, náhodné zkoušení uz nich, apod...

Zadny blabol, ja to precetl - kvuli takovym odpovedim jsem to vlakno zalozil.

Pokud ma Tvuj projekt za cil zkvalitnit nabor a pochopit vice lidi, kteri prichazeji na pohovor pak to hodnotim kladne.
Ten portal je ale mozna zbytecna komplikace nebot jak uz psal "Jack" tak otazky se daji najit na internetu a tady v podstate zadas lidi at to naplni za Tebe. To co u nas v HR chybi je pozadavek na vlastni feedback od kandidata na to jak probihal pohovor.

Zni to silene ? Momentalne mozna ano, casem to tak byt nemusi.

Zkusenosti popsal:
<sdfasdfa - odkaz http://www.sw-samuraj.cz/2017/09/smutna-zprava-o-stavu-it-trhu.html

Ono je to o pocatecnim popisu pozice vs realna ocekavani na dane pozici. Chci vyvojare nebo kodera ?
Podle toho nastavit podminky pro konkretni pohovor. Jak se rika, kazdy jsme unikatni ale na vse jsou porad tabulky...;-)

Pokud chci kodera pak udelam test ve kterem si overim jeho znalost v prostredi ve kterem bude realne pracovat/kodovat. Srovnavani se da udelat i pri ukazce kodu, ktery uz nekdo ze zamestnancu napsal a nechat ho na to kouknout. Pripadne zadat kratky ukol, ktery se ve firme nedavno resil. Ono se muze ukazat, ze ackoliv neprosel pres vselijake speky, ktere jej ani ve firme nemuseji potkat. Tak ve vysledku udela lepsi kod nez soucasny zamestnanec.
btw: Nebudeme si lhat ale speky mivaji i jiny cil a to srazit pozadavek na vysi platu od kandidata...


V pripade opravdove developer pozice by mne krome znalosti prog. jazyku hlavne zajimalo abstraktni mysleni. To je pozice kde se ocekava opravdovy vyvoj, vlastni napady a navrhy reseni.

Takove obecne otazky nemajici spravnou ani spatnou odpoved ale ukazi na zpusob uvazovani cloveka.
Velmi stupidni priklad:

Pohovor se vede v kancelarskem komplexu kde stoji stejne budovy.
Otazka: Kolik oken maji vsechny tyto kancelarske budovy v tomto arealu ?
Mozna odpoved: Pocet oken teto budovy x pocet budov v arealu

Otazka na zaver.
Opravdu u nas firmy hledaji vyvojare nebo spise kodery ?

danek

Re:Otazky na pohovoru
« Odpověď #23 kdy: 23. 01. 2018, 07:44:11 »
Otázky se na internetu najít dají, proto budou fungovat jako základ. Pro jejich vyhledání ale člověk musí být aktivní (a to často bývá v oblasti otázek jen před pohovorem) - nemůže si nechat poslat otázku třeba ráno ke kafi, tak, aby jí mohl pasivně přijmout a následně (bude-li chtít) si na základě impulsu něco nového nastudovat a doplnit díry.

Na internetu chybí diskuze k těm otázkám ze strany kandidátů. A taky jejich rating, zda jsou to otázky dobré nebo úplně mimo mísu.

Feedback na technical hiring lidi mám v TODO, samotnému mi chybí, že feedback nedostávám, přitom by se jeden mohl mnohdy dozvěděl zajímavé věci. Konečně by to mohlo vyvážit komunikaci vývojář-firma a zahájit dialog místo monologu. Zajímá mě, na kolik budou lidé ochotni feedback (anonymní či budou-li chtít jmenovitě) dávat. Pokud to zafunguje, může to být skvělé pro word. Taky přemýšlím o feedbacku na druhou stranu (aby se kandidát mohl nenásilně připomenout), protože se často stává, že to HR nechá vyhnít a lidé feedback nedostanou (nebo je jednorázový mailem a není možno už vést dialog - např. v chatu) - prostě se na to zapomente/nestihne.

Taky by se hodilo sestavování setů otázek, náhodné zkoušení uz nich, apod...

Delat sety otazek muze dopadnout nakonec tak jako vsude jinde. Jedna knizka bude set otazek a druha knizka bude "klic" ke knize otazek alias odpovedi. Vysledek tohoto reseni bude jen to, ze clovek umi projit testem.

Pekne to popsal uf

Testy, to není ono. Já si taky ledacos nepamatuju, takže i kdybych konkrétní záležitost (třeba to čtení parametrů) použil už několikrát, po roce - dvou už nevím, jak to bylo. Normálně bych se třeba podíval do svého staršího programu, jenže to u testu nejde. Pracoval jsem už se spoustou (no, ehm ... co to je spousta?) nástrojů, ale kdybych měl kterýkoliv z nich najednou použít, z fleku bych nedal skoro nic. Jo po týdnu nějakého zaměření už by to bylo veselejší.

Clovek si nepamatuje podrobne vsechno. Dulezite je aby vedel o cem je rec a dle toho vyhledal rychle dodatecne informace.

Priblizil bych to na prikladu diskuze u piva.
V dobe pred nastupem smart phones byly argumenty nejiste/nejasne.
Dnes proste clovek vytahne telefon a najde informaci, kterou potrebuje.
Vyuka ve skolach se tomu zacina pomalu prizpusobovat, misto aby se ucili na zpamet mnoho informaci tak se uci jak vyhledavat informace na internetu a chapat koncept.

Dle meho nazoru u kandidata bude nejlepsi vypovidajici hodnota o jeho schopnostech:
- reference
- ukazka jeho reseni pokud nekde verejne prispiva
- srovnani jeho reseni na prikladu, ktery se v dane firme nedavno resil

Jinak se v posledni dobe pomalu zacinaji do pohovoru v prvnim kole zaclenovat psychologicke testy zamerene na povahove rysy, ktere dle vyjadreni HR maji ukazat zda clovek zapadne. Coz me vzdy hodne pobavi protoze nejprimejsi cesta jak to zjistit je nadejneho kandidata na chvili posadit do tymu.
btw: K psychologickym testum existuje klic popisujici vyznam jednotlivych otazek a odpovedi... ;-)

Re:Otázky na pohovoru
« Odpověď #24 kdy: 23. 01. 2018, 11:22:07 »
škoda žejeto fuč 8) tim mazáním se root připravý osvý veškerý kulturní dědictví 8) 8)
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
8) 8) 8)  hoši víc jak 50% těch smajlů jsou v rámci gender equality příslušníci LGBDSM minority  8) 8) 8)
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)