Pokrytí velkého RD WIFI

Lol Phirae

Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #45 kdy: 17. 01. 2018, 12:55:31 »
Když si nainstaluješ UniFi Controller, tak je tam funkce mapa.

Ještě pro představu screenshot:



P.S. Pokud neumíš anglicky: překlad do češtiny byl donedávna kompletní. Pak se jakýsi sluníčkový dobroser z UBNT rozhodl zabanovat jediného českého komunitního překladatele za obcházení cenzury "nevhodných" slov na jejich sluníčkovém fóru, takže do budoucna se stav bude spíše zhoršovat. (Já jen abys nepočítal s tím, že to někdo dodělá...)


Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #46 kdy: 17. 01. 2018, 14:54:05 »
Když si nainstaluješ UniFi Controller, tak je tam funkce mapa.

Ještě pro představu screenshot:



P.S. Pokud neumíš anglicky: překlad do češtiny byl donedávna kompletní. Pak se jakýsi sluníčkový dobroser z UBNT rozhodl zabanovat jediného českého komunitního překladatele za obcházení cenzury "nevhodných" slov na jejich sluníčkovém fóru, takže do budoucna se stav bude spíše zhoršovat. (Já jen abys nepočítal s tím, že to někdo dodělá...)

Controller neumožnuje přidat prvky do mapy když nevidí žádné AP? Zkusil jsem si ho nainstalovat v testovacím prostředí. Každopádně toto je přesně to co potřebuji.

Lol Phirae

Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #47 kdy: 17. 01. 2018, 15:04:29 »
Ano, když někdo píše, ať zkusíte poslední verzi 5.7.x a dá sem odkazy a tam nacpeš 5.6.29, tak se nediv...  :P

Lol Phirae

Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #48 kdy: 17. 01. 2018, 15:07:21 »

Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #49 kdy: 17. 01. 2018, 15:14:44 »
Ano, když někdo píše, ať zkusíte poslední verzi 5.7.x a dá sem odkazy a tam nacpeš 5.6.29, tak se nediv...  :P

To jsem přehlídl. Každopádně mám momentálně stroj s Windows a na ten podle oficialních stánek lze nainstalovat pouze tuto verzi 5.6.29 (2018-01-02) viz: https://www.ubnt.com/download/unifi

Když si nainstaluješ UniFi Controller, tak je tam funkce mapa. Umožňuje to natáhnout ty plánky, co jsi sem napostoval, zadat rozměry, charakteristiky zdí apod., umístit virtuální zařízení a vyflusne ti to předpokládanou mapu pokrytí pro 2G a 5G, včetně možnosti zadat požadovanou úroveň signálu.

Citace
Doporučuju použít nejnovější verze 5.7.x:

Debian/UBNT: https://dl.ubnt.com/unifi/5.7.15-e9b882be05/unifi_sysvinit_all.deb
Ostatní: https://dl.ubnt.com/unifi/5.7.15-e9b882be05/UniFi.unix.zip

Nevím kde jste vzal verzi 5.7 byť na linux když na downloads strance neni. Je to nejaka unstable verze, ktera neni normalne ke stažení?

« Poslední změna: 17. 01. 2018, 15:18:09 od Clee-Shock »


Lol Phirae

Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #50 kdy: 17. 01. 2018, 15:23:42 »
Každopádně mám momentálně stroj s Windows
Nevím kde jste vzal verzi 5.7 byť na linux když na downloads strance neni.

Když někdo používá Windows a ptá se na linuxovém webu, tak by to sem aspoň moh napsat.

https://dl.ubnt.com/unifi/5.7.15-e9b882be05/UniFi-installer.exe

(Ta Windows verze je totálně rozbitá sračka, která se instaluje do %UserProfile% a neumí ani běžet jako služba, opravdu do budoucna nedoporučuju to zkoušet používat někde v produkci.)

Martel

Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #51 kdy: 17. 01. 2018, 18:00:14 »
Je mi divný, že na ofiko stránkách je poslední verze 5.6.29 z 2.1.2018. A ve verzi 5.6.xx není možné zadávat parametry stěn. Se stěnami to vůbec nepočítá, ukazuje to pouze signál ve volném prostoru.

AP AC LR má pro 5GHz 6dB anténu AP AC LITE jen 3 dB. Na 2,4GHz jsou u obou 3dB. Vyšší vysílací výkon LR-ka moc nepomůže.

Martel

Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #52 kdy: 17. 01. 2018, 19:07:49 »
Kde jste vzali, že je ve verzi 5.7.15 možno zadávat parametry stěn?
Samozřejmě, že i verzi pro Widle jde spustit jako službu, jenom se to musí umět...

Martel

Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #53 kdy: 17. 01. 2018, 20:02:34 »
Každopádně mám momentálně stroj s Windows
Nevím kde jste vzal verzi 5.7 byť na linux když na downloads strance neni.

Když někdo používá Windows a ptá se na linuxovém webu, tak by to sem aspoň moh napsat.

https://dl.ubnt.com/unifi/5.7.15-e9b882be05/UniFi-installer.exe

(Ta Windows verze je totálně rozbitá sračka, která se instaluje do %UserProfile% a neumí ani běžet jako služba, opravdu do budoucna nedoporučuju to zkoušet používat někde v produkci.)


java -jar lib/ace.jar installsvc

Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #54 kdy: 18. 01. 2018, 09:45:10 »
Unify Controller je opravdu skvělý nástroj na návrh takovéto sítě hlavně díky tomu, že se dají vkládat překážky o různém materiálu a různé velikosti včetně rozměrů domu  :) Každopádně si s tím teď budu muset nějak pohrát, abych se dostal na rozumné pokrytí s rozumnou rychlostí. Trošku nainvě jsem předpokládal větší dosah, ale s tím se nedá nic dělat. Ideálně by to chtělo 2x AP na každé patro :(

Q: Máte někdo představu jaké rychlosti se dají očekávat v rámci barevného spektra od AP v 2.5 a 5Ghz? Logika věci říká červená barva na 5Ghz od AP je v ideálních podmínkách kolem 800 Mbps. Co lze očekávat od oranžové, žluté, zelené až po fialovou?

Všem zůčastněným mockrát děkuji za příspěvky!

Lol Phirae

Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #55 kdy: 18. 01. 2018, 10:56:16 »
AP AC LR má pro 5GHz 6dB anténu AP AC LITE jen 3 dB. Na 2,4GHz jsou u obou 3dB. Vyšší vysílací výkon LR-ka moc nepomůže.

To není jen o tom zisku na anténu:

Lite: 2x2 MIMO (2G+5G)
LR: 2x2 MIMO (2G), 3x3 MIMO (5G)
Pro: 3x3 MIMO (2G+5G)

Vyšší vysílací výkon LR-ka moc nepomůže.

Tak pochopitelně vohulit 2G na max je k ničemu, pokud tě zajímá 5G pokrytí, tak se doporučuje 2G nastavit na minimum a nacpat ty AP víc nahusto s vyšším výkonem pro 5G. (No, a pak přijde 60G a budeš mít AP v každé místnosti...  :P)

Samozřejmě, že i verzi pro Widle jde spustit jako službu
java -jar lib/ace.jar installsvc

Tak jistě... akorát že se to po rebootu vůbec nespustí, dokud to nepřesuneš z %UserProfile%, kam to absolutně nepatří, do nějakého rozumného místa. No, a až to přesuneš, tak to pro změnu nejde upgradovat. A když to nepřesuneš, tak to taky nejde upgradovat nikým jiným, než tím jedním uživatelem, který to nainstaloval. Ale jinak to je určitě výborně navržené, ta Windows verze... lidi si na to stěžují roky, ale u UBNT asi není jediný člověk, který by si aspoň přečetl nějakou základní dokumentaci na webu MS.

Trošku nainvě jsem předpokládal větší dosah, ale s tím se nedá nic dělat. Ideálně by to chtělo 2x AP na každé patro :(

U většího baráku, pokud tě zajímá 5G s trochu rozumnou rychlostí, tak určitě. Viz výše. A klidně tam dát ty levný Lite verze a 2G výkon stáhnout na minimum.

Q: Máte někdo představu jaké rychlosti se dají očekávat v rámci barevného spektra od AP v 2.5 a 5Ghz? Logika věci říká červená barva na 5Ghz od AP je v ideálních podmínkách kolem 800 Mbps. Co lze očekávat od oranžové, žluté, zelené až po fialovou?

Nějak obecně, to ti asi nikdo neřekne, musíš vzít v úvahu to, že klienti budou roamovat mezi 2G a 5G a taky mezi různejma AP podle signálu. Co výrobce, to jinej přístup. Třeba pro krámy od Applu platí tohle.

P.S. 802.11r/v/k je u UniFi v experimentálním, nedokončeném stavu. Pokud se týče ovlivnění roamingu, už delší dobu jde nastavit v controlleru úroveň RSSI, při které to klienta "soft" vykopne (deauth), ty čísla od Applu jsou celkem rozumná hodnota, pokud máš slušně pokryto. (V 5.7.x posledních verzích jde nastavit i "hard" vykopnutí s tím, že od nastavené úrovně signálu se klient nemůže znova přihlásit, prostě se s ní AP nebude bavit. To vyzkoušené nemám a asi tam budou problémy s kompatibilitou a tupějšíma zařízeníma, ostatně tahle featura je "mimo" specifikaci, ten roaming si v podstatě v zásadě vždycky řídí klient.)

Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #56 kdy: 18. 01. 2018, 13:48:39 »
Trošku nainvě jsem předpokládal větší dosah, ale s tím se nedá nic dělat. Ideálně by to chtělo 2x AP na každé patro :(

Citace
U většího baráku, pokud tě zajímá 5G s trochu rozumnou rychlostí, tak určitě. Viz výše. A klidně tam dát ty levný Lite verze a 2G výkon stáhnout na minimum.

Představa mít 2x AP AC LITE na každém patře je pěkná z hlediska pokrytí, ovšem ne z hlediska estetičnosti, finanční stránky a spotřeby energie. Půjdu zřejmě do 3x AP AC LR jako bylo plánováno na začátku. Pro představu konečné rozmístění AP v domě.


Lol Phirae

Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #57 kdy: 18. 01. 2018, 13:59:27 »
ovšem ne z hlediska estetičnosti, finanční stránky a spotřeby energie.

Teda fakt netuším, jaký problém máš s estetikou u těchhle věcí  :o ale co se týče spotřeby, tak ta je 6.5W max. Jako nevím, ale to asi rodinný rozpočet nevytrhne.

fewfwf

Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #58 kdy: 18. 01. 2018, 15:22:45 »
Trošku nainvě jsem předpokládal větší dosah, ale s tím se nedá nic dělat. Ideálně by to chtělo 2x AP na každé patro :(
Já bych to nepřeháněl, vzal bych výhodný pack po třech nebo podle ceny a vidělo by se. ten barák zas tak obrovský neni. dokoupit můžeš vždy

Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #59 kdy: 18. 01. 2018, 15:39:57 »
Citace
Představa mít 2x AP AC LITE na každém patře je pěkná z hlediska pokrytí, ovšem ne z hlediska estetičnosti, finanční stránky a spotřeby energie. Půjdu zřejmě do 3x AP AC LR jako bylo plánováno na začátku. Pro představu konečné rozmístění AP v domě.

Dobře a pak tedy nastává otázka proč to nezkusíš navrhnout s AC Mesh popřípadě v kombinaci?