Pokrytí velkého RD WIFI

Pokrytí velkého RD WIFI
« kdy: 15. 01. 2018, 11:11:36 »
Dobrý den přeji,

Budeme rekonstruovat RD a rád bych se ujistil, že mnou umístěné WIFI AP budou pokrývat celý dům. Dům je asi 50 let starý stavěný z cihel. Dispozice budou zachované kromě suterénu (bude se z něj dělat byt). Pro lepší přehled posílám původní plány RD s mými poznámkami ohledně WIFI AP. Ethernetové zásuvky nejsou vyznačeny. Momentálně mi jde hlavně o tyto APčka. Máte s těmito APčky někdo reálné zkušenosti z provozu jaký mají dosah? Jejich 5Ghz část?

Děkuji za vaše podněty.


Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #1 kdy: 15. 01. 2018, 11:12:24 »
Ještě poslední část přílohy. Nikde jsem nenašel jakou mají tyto AP Charakteristiku vyzařování signálu. APčka budou umístěné na stropě případně mohou být umístěné na stěne (z boku). Jde signát z těchto AP i směřem nahoru nebo pouze dolů 180 stupňů?

Pro upřesnění se jedná o tyto AP https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ap-ac-lr/
« Poslední změna: 15. 01. 2018, 11:19:22 od Clee-Shock »

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #2 kdy: 15. 01. 2018, 11:50:48 »
Jestli trvate na tech 5 GHz, tak radsi predpokladejte, ze to skrz zed vubec neleze. Treba si dejte vsude sitovou zasuvku nebo aspon husi krk, kdyby se hodil a pak muzete inteligentne laborovat s AP, az vam to bude chodit.

Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #3 kdy: 15. 01. 2018, 12:01:32 »
Jestli trvate na tech 5 GHz, tak radsi predpokladejte, ze to skrz zed vubec neleze. Treba si dejte vsude sitovou zasuvku nebo aspon husi krk, kdyby se hodil a pak muzete inteligentne laborovat s AP, az vam to bude chodit.

Ještě mě napadla druhá možnost za předpokladu, že AP (3dBi) vyzařují i směrem nahoru viz priloha. Zásuvky jsou tažený skoro všude, ale nechci mít AP někde pod gaučem nebo na komodě. Je ale dost dobře možné, že se tak stane..

Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #4 kdy: 15. 01. 2018, 12:08:16 »
Ještě poslední část přílohy. Nikde jsem nenašel jakou mají tyto AP Charakteristiku vyzařování signálu.
Pokud se tomu dá věřit, našel jsem toto https://community.ubnt.com/t5/UniFi-Wireless/Unify-AP-LR-Best-Orientation/td-p/1262244#U1264563

Takže bych to dal na strop.

Ke vhodnosti samotného HW se nemohu vyjádřit, Ubiquiti nicméně patří k lepším výrobcům.


moutzl

Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #5 kdy: 15. 01. 2018, 12:25:39 »
unifi ap urcite na strop, jinak esli se da verit rozmerum pudorysu, melo by to pri trose kliky stacit i na pokryti 5GHz signalem ( -65dB)

Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #6 kdy: 15. 01. 2018, 12:51:14 »
unifi ap urcite na strop, jinak esli se da verit rozmerum pudorysu, melo by to pri trose kliky stacit i na pokryti 5GHz signalem ( -65dB)

A volil byste variantu:
A) 2x AP v prizemi
B) 1x AP v 1.Patro a 1x AP pod ním v přízemí?

Mám trošku strach, aby to AP prosvítilo do 1. Patra.. nadruhou stranu v přízemí by byl skvělý signál..

Yama

Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #7 kdy: 15. 01. 2018, 12:54:07 »
Ahoj,

já mám v domě 10x8m, 2 patra 2x Ubiquiti, jednou je to UniFi UAP-AC-LITE a druhý UniFi AP, 20dBm.
Dům je z Ytongu, na stropech jsou podhledy (sádrokarton + konstrukce), traverza a panely (železo-beton).

Původně jsem měl v horním patře jen jedno AP, ale nebylo to dole dostačující. Teď mám dvě, s tím že spodní není ani uprostřed (neudělal jsem vývod a už se mi nechtělo tahat v podhledech), tak je na zdi v jedné místnosti. Pokrytí naprosto bez problémů, i kolem domu.

Je to tedy lokalita, kde není téměř žádné WiFi vysílání, jen jeden nejbližší soused má doma WiFi, jinak nic.

Stejně jsem při stavbě dal do každé místnosti minimálně jednu datovou zásuvku a rozvod dal i na půdu a do garáže.

Myslím si tedy, že pokrytí, pokud bude nejlépe v každém patře urpostřed, dostačující. Já ani jedno AP nemám LR a vše běhá krásně. A do budoucna není problém AP přidat.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #8 kdy: 15. 01. 2018, 13:05:38 »
Existuji nejake padne duvody pouzit 5 MHz? Mate sousedy, kteri zamoruji pasmo na 2,4 MHz?

Rektlama

Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #9 kdy: 15. 01. 2018, 13:15:43 »
Existuji nejake padne duvody pouzit 5 MHz? Mate sousedy, kteri zamoruji pasmo na 2,4 MHz?

Jelikož si chce připojit wifi, tak myslím že ptát se ho na důvody proč použít 5 MHz a ne 2,4 MHz je docela zbytečné. Na rozdíl od vás nejsem takový IT odborník a vyvážím sice jenom popelnice, ale myslím si, že wifi funguje na trochu vyšších kmitočtech.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #10 kdy: 15. 01. 2018, 13:25:19 »
@Rektlama: Jezis, promin. Doufam, ze jsem se te nejak nedotknul. Nicmene predpokladam, ze tazatel popelnice nevyvazi, tak si domysli spravne pismenko a otazka mu dojde.

Sten

Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #11 kdy: 15. 01. 2018, 13:32:31 »
Existuji nejake padne duvody pouzit 5 MHz? Mate sousedy, kteri zamoruji pasmo na 2,4 MHz?

Existují nějaké pádné důvody, proč 5 GHz nepoužít, když jej klienti umí?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #12 kdy: 15. 01. 2018, 13:44:02 »
Existují nějaké pádné důvody, proč 5 GHz nepoužít, když jej klienti umí?

Ano, hur to leze skrz zed. Pokud mam volne pasmo 2,4 GHz, pouziju radsi to. Ono uz na tech 2,4 GHz to kolikrat stoji za hovno, staci deset metru a dve zdi a musim mit wifinu s externi antenou, abych jakz takz jel.

flack

Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #13 kdy: 15. 01. 2018, 13:47:57 »
Existuji nejake padne duvody pouzit 5 MHz? Mate sousedy, kteri zamoruji pasmo na 2,4 MHz?

Existují nějaké pádné důvody, proč 5 GHz nepoužít, když jej klienti umí?

Existuju. 2,4GHz ma lepsiu prenikavost a moze zaistit vyrazne lepsie pokrytie signalom ako 5GHz. 5GHz uz je pasmo v ktorom rusenie a prekazky sposobia vacsiu chybovost siete. Existuju take nepisane pravidla zdraveho rozumu. Naprv sa pokus  spojazdnit to v nizsiom pasme, ak bude brutalne zarusene mozes skusit vysie pasmo.  Ano dnes existuje "spusta" sietovych prvokov na 5Ghz, ale prasit vsade kde sa da len preto ze sa to da 5GHz je svinstvo. Zvlast pokial sa jedna o rodinny dom, ktori lezi na pozemku.. kde nemas  6 susedov nad sebou a 6  pod sebou. Takze ani nevidim dovod pouzit 5GHz vysielace.

Veskere prvky, ktore ti do domu polezu.. tablety, smartphony, notebooky, TV,set-top-boxy proste pouzivaju hlavne 2,4GHz .. a vyskyt 5GHz radia v nich je skor ojedinele.

Ano mozes pouzit 5GHz nikto ti nezabrani a ano mozes pouzit aj hlavu.

flack

Re:Pokrytí velkého RD WIFI
« Odpověď #14 kdy: 15. 01. 2018, 13:48:52 »
A JardaP . ma predbeho 8)