Ako presadit zmeny vo firme?

MD

Re:Ako presadit zmeny vo firme?
« Odpověď #15 kdy: 03. 01. 2018, 20:34:15 »
Také záleží na tom, jak moc velký přístup máte například ke kódu toho serveru, který updatují "pod rukama" (či dalších komponent, které potkává stejný osud). Pokud dokážete tyhle věci nasadit klidně někam k sobě (obvykle stačí i trochu starší verze, protože většinou nebude potřebovat programovat proti nejnovějším funkcím), vyhnete se tak těm výpadkům.

Pak mají ostatní možnost si v praxi všimnout, že zavedení jistých procesů opravdu něčemu pomůže. Samozřejmě, může to dopadnout i špatně – někomu se nemusí líbit, že někam pryč kopírujete věci, na kterých přímo neprogramujete. Ale je třeba býti optimistická.

I pokud by se tímto způsobem prováděné změny do firmy nepromítly, alespoň pomohou vám. Znamená to ale jisté náklady navíc, což může být trochu problém, pokud toho času nazbyt reálně moc není.


Yarda

Re:Ako presadit zmeny vo firme?
« Odpověď #16 kdy: 03. 01. 2018, 21:43:28 »
IMHO sis zamanula věc co je nad tvé síly. Buď se přizpůsobíš nebo odejdeš jinam (a tam to může být totéž v bleděmodrém). Nebo uděláš kariéru a z pozice své funkce to nařídíš. Ale nejdřív se zamysli, že když ta firma i s tím co chceš změnit už nějakou dobu funguje, tak na tom třeba něco bude.

Citace
,,Bože, dej mi sílu, abych změnil věci, které změnit mohu. Dej mi trpělivost, abych snášel věci, které změnit nemohu. A dej mi moudrost, abych obojí od sebe odlišil".
Fridrich Öttinger

Tady jsem diskutoval:
https://www.podnikatel.cz/clanky/7-rad-jak-zefektivnite-porady-abyste-se-neuporadovali-k-smrti/nazory/

Citace
...Ve firmě, kde jsem měl to potěšení být zaměstnán nastoupil nový magor ...eee manager. A vyzval jemu podřízené pracovníky, aby mu posílali své názory co je možné zlepšit. Tak jsem taky něco vyplodil (nebojte se, neprošlo to):
.............­.............­.............­.......
Domnívám se, že by bylo potřeba zlepšit vnitropodnikovou komunikaci a informovanost (tedy alespoň na mojí úrovni). Dost věcí se teď řeší „per huba“ na schodech a když je potřeba zjistit proč a jak se něco rozhodlo nebo neudělalo dost těžko se na to vzpomíná.

Pokud ze své zkušenosti mohu usuzovat, nějaké porady, kde by se řešily konkrétní problémy se svolávají zřídka, pokud nějaká je, nebývá z ní zápis a i když třeba zápis je, není závazný a nekontroluje se, zda případné závěry v něm jsou respektovány (to je moje zkušenost, na porady vedení nechodím a nevím jak to probíhá tam).

(Nedávno byla závěrečná oponentura – většinu doby tam mezi sebou diskutovali konstruktér a technolog, sice k věci, ale IMHO si to mohli prodiskutovat dřív a na oponentuře se mohlo krátce konstatovat že to bylo projednáno a zodpovědět případné dotazy dalších účastníků.)

V podniku, kde jsem dříve pracoval, se pořádaly tzv. „Porady o nových výrobcích“, případně „Komplexní skupiny“ (Komplexní skupina byla ke konkrétnímu tématu, Porada o nových výrobcích byla k celému plánu technického rozvoje). Konaly se pravidelně, snad každých 14 dní, vedl je technický náměstek, zúčastnili se zástupci oddělení kterých se to týkalo a vždy byl zápis. Asi takovýhle:
.............­.............­............
Zápis z porady o nových výrobcích konané dne ....
Přítomni: Za oddělení ............ pan .....

Kontrola úkolů z minulé porady:

Úkol č:
24 – splněno, vypuštěno ze sledování
51 – nesplněno (řekněme) došly šroubky M3 – zajistit další dodávku, případně objednat u jiného dodavatele, zodpovídá pan .... zásobování, navrhnout náhradu, zodpovídá pan ... konstrukce, kontrola na příští poradě atd.

Nové úkoly:
78 –atd. – kdo zodpovídá
Příští porada se bude konat dne....
.............­.............­.............­.............­....
Na poradě se přečetl zápis z minulé porady, konstatovalo se co bylo splněno, co ne a proč a stanovilo se jak s tím dál.

Při takovém systému nemohlo stát, že někde po dílně by se tři roky válela rozpracovaná ověřovací série a celkem nikomu to nevadilo...

Ještě z předchozího zaměstnání:
Zúčastnil jsem se jednoho vývojového úkolu co pro nás dělal jeden výzkumák. Dost se to táhlo, borci od nich se u nás objevili jednou za půl roku, jednu chybu opravili, dvě nadělali...
Já jsem tušil, že to jde do prů$eru a já budu na ráně. Tak jsem u nich jednou byl a do cestovní zprávy jsem napsal, že by bylo dobré uvážit, zda má význam ten úkol řešit, že podle mého názoru, který vchází z dosavadního postupu prací, technické úrovně a ještě z něčeho (co už jsem zapomněl)  to význam nemá.
Byl jsem povolán na kobereček k šéfovi, že to musím změnit, protože on by musel někoho finančně postihnout. Protože mi šlo o to, aby šéf vzal na vědomí skutečný stav a to se stalo, tak jsem ten závěr přepsal ve smyslu, že budu dál sledovat postup řešení a v potřebné míře na vývoji spolupracovat. I byl jsem opět volán na kobereček k šéfovi, že to ještě musím přepracovat, protože papírově je ten úkol už úspěšně vyřešený (pak se proslýchalo, že náš ředitel měl nějaké techtlemechtle s ředitelem toho výzkumáku a není radno volovi do toho šťourat).

Tak uvaž, jestli za tím vaším problémem není nějaké zákulisí a jestli nechceš bojovat s větrnými mlýny.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako presadit zmeny vo firme?
« Odpověď #17 kdy: 03. 01. 2018, 23:06:57 »
Tak jeste by slo sefovi unest deti a spolu s pozadavky na zmenu zaprdenych pomeru mu je po kouskach posilat postou.

Katka

Re:Ako presadit zmeny vo firme?
« Odpověď #18 kdy: 04. 01. 2018, 00:17:55 »
Nemyslim si, ze za tym stoji niekto vyssi. Zrejme je to len nejaka uz zauzivana vec v time a ked su uz zvyknuti na tento styl prace, tak preco nieco menit z ich strany. Co mam ale odpozorovane, nikdy sa nestihal termin, dokedy sa ma nieco urobit. S tym kolegom, s ktorym si tak najviac rozumiem, ten mi vravel, ze takto to bolo vzdy so stihanim terminov, aspon pocas tych 5 rokov. Ja sa ani necudujem, ked vidim aky pristup sa tam voli. Ziadne nieco take ako napr. iteracie. Testovanie prebieha v style, ze netestuje sa aktualne implementovana funkcnost, ale jednoducho tester skusa vsetko mozne, aj staru funkcionalitu a ked zisti, ze nieco nejde, tak ide automaticky za vyvojarom a ukazuje mu to, hoci vyvojar ma uplne nieco ine rozrobene a myslienkami je uplnde niekde inde. Toto ma vie dost stvat, ked nieco vyvijam, som zazrata do prace, pride tester, ze toto nefunguje, pritom ide bud o staru vec, alebo to nie je dokonca ani implementovane este. Ak by sme fungovali v nejakych iteraciach, ze 2 tyzdne sa nieco implementuje a potom sa to skusa, tak by sme po 3 mesiacoch nemuseli odhalit 3 mesiace staru chybu

aaaaaaaaaaak18

Re:Ako presadit zmeny vo firme?
« Odpověď #19 kdy: 04. 01. 2018, 00:22:26 »
Ja som robil v IT firme, kde sa stale robia tikety na papier a sekretarky ich zapisuju do "centralnej" knihy do stlpcekov vyplnaju cas riesenia a pocitaju to na minuty presne. Kazdy zamestnanec dostava na predtlacenom papieri rucne vypisany tiket. Aby sa usetrilo tak napr team sietoveho oddelenia ktory ma viac clenov to dostane vytlacene len raz a pripne sa to na tabulu. Bezne si to niekto z nas dal dolu aby si to precital, niekam to odfuklo, atd.

Majitel (vek 30 rokov) v tom videl zvysene naklady, ze bude treba prevadzkovat nejaky osticket alebo otrs a takto ma kazdy z nas word a pristup na tlaciaren.

Skoncilo to tym, ze som sa snazil to zmenit ... zamestnanci si po x-rokoch zmenili a prisposobili sa. Neskor som dostal z vyplaty dolu za strateny tiket a odisiel som radsej odtial prec.


Yarda

Re:Ako presadit zmeny vo firme?
« Odpověď #20 kdy: 04. 01. 2018, 08:54:01 »
...nikdy sa nestihal termin, dokedy sa ma nieco urobit. S tym kolegom, s ktorym si tak najviac rozumiem, ten mi vravel, ze takto to bolo vzdy so stihanim terminov, aspon pocas tych 5 rokov...
A zákazníkům to nevadí že to firma neřeší? Možná je zakopaný pes tady, že třeba majitel vaší firmy chodí s majiteli firem co to od vás berou hrát golf, nějak se spolu domluví a když jim to takhle vyhovuje, tak proč by to měnili. A firma třeba nestojí o to, aby se na vás obraceli další zákazníci, protože by nestíhala (podle toho co píšeš se tomu nedivím).
BTW: Máš nějaký kontakt s koncovými uživateli produktů vaší firmy? Třeba jim leccos vadí, ale jejich magoři ...eee manageři v rámci dobrých vztahů s vaší firmou je umravní.

Re:Ako presadit zmeny vo firme?
« Odpověď #21 kdy: 04. 01. 2018, 09:22:02 »
Ty vole ja jsem fakt klikař - opravdu fungujici scrum, planovani tak, ze nejsou hoňky, ve firme samy pohodovi lide(a tim nemyslim frikuliny "smart casual", ale proste pohoda), moviti zapadni zakaznici, realny home office, velmi dobry plat, zajimavych technologie, vyvoj novych veci mnohem vic nez udrzba starych, spousta realnych bonusu, kancly primo v centru.

Se na to vyserte a pojdte k nam.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Katka

Re:Ako presadit zmeny vo firme?
« Odpověď #22 kdy: 04. 01. 2018, 09:29:45 »
Nemam kontakty na zakaznikov. To som ani nikdy nevyhladavala. Skor si myslim, ze sef byva dost nastvany, ked nestihame.
Tojejedno, tak to mas stastie, ze tak fungujete a aj s fungujucim scrumom, ktorym sa casto firmy chvalia, ale bud to je nekompletny scrum, alebo to scrum ani nie je

Skid

Re:Ako presadit zmeny vo firme?
« Odpověď #23 kdy: 04. 01. 2018, 09:33:08 »
Kdyz uz dochazi na takoveto rozpory, rozumnejsi ustoupi. Podej vypoved, a najdi si lepsi misto.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
G! d- a s: C++ BAHSL++ P+ L++
E--- W+ N-- K- w-- O- M- V- PE Y
PGP- t--- !tv b+ DI- D+ e++ h--
------END GEEK CODE BLOCK-----

Katka

Re:Ako presadit zmeny vo firme?
« Odpověď #24 kdy: 04. 01. 2018, 10:20:32 »
Myslim, ze to je jedina moznost. Neviem len pochopit, ako niekto dokaze v tomto chaose fungovat niekolko rokov, resp.byt tam tak dlho. Kolega, ktoreho som spominala, tiez zvazuje odchod. To bude asi pre firmu prekvapenie ked podame vypoved obaja naraz :)

Re:Ako presadit zmeny vo firme?
« Odpověď #25 kdy: 04. 01. 2018, 10:24:02 »
sef byva dost nastvany, ked nestihame.
Jsou dve moznosti...
1) Nekdo za vas spatne planuje => uteč.
2) Nekdo pouziva odhady, ktere dostane od vyvojaru aniz by na to aplikoval nutnou KONSTANTU(dle me praxe je to 2-3) => uteč.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Yarda

Re:Ako presadit zmeny vo firme?
« Odpověď #26 kdy: 04. 01. 2018, 11:08:30 »
Ještě jsem si vzpomněl na jeden případ, kdy volovi není radno šťourat se ve věcech co mu nepřísluší.
Ve firmě co jsem tam měl potěšení být zaměstnaný mne navštívil jeden obchodní zástupce, prý používáme stykače od konkurence, on že nám je bude dodávat o padesát korun levněji, že stačí vyvrtat další dvě díry do podloženého plechu. Já jsem mu na to odpověděl, že pro nás to znamená změnové řízení, opravu výrobních podkladů a protože se jedná o změnu podstatné části výrobků, tak i nějaké dodatečné zkoušky. Tak těch padesát ušetřených korun se mi zdá málo a technicky to nic nepřinese, tak pokud se o tom bude jednat, já (konstruktér elektrovybavení) budu proti. Jenže to byl kámoš tehdejšího ředitele, šel mu na mne žalovat a já jsem měl problém. Naštěstí majitel toho ředitele vyhodil dřív než ten stačil vyhodit mne.

Katka

Re:Ako presadit zmeny vo firme?
« Odpověď #27 kdy: 04. 01. 2018, 11:21:25 »
Neviem pochopit len jednu vec, ako dokaze firma takto fungovat niekolko rokov. Neviem ci to bude uz vybudovanymi stykmi, aj v state. Jednak nechapem, ze tym ostanym kolegom to vyhovuje takto fungovat

Ondro

Re:Ako presadit zmeny vo firme?
« Odpověď #28 kdy: 04. 01. 2018, 11:43:11 »
Myslim, ze to je jedina moznost. Neviem len pochopit, ako niekto dokaze v tomto chaose fungovat niekolko rokov, resp.byt tam tak dlho. Kolega, ktoreho som spominala, tiez zvazuje odchod. To bude asi pre firmu prekvapenie ked podame vypoved obaja naraz :)
Ja to viem pochopit. Pracoval som v takej firme. Odisiel som odtial preto, lebo moje snahy o zmenu a zlepsenie dosli do takeho stadia, ze ma sef zacal ignorovat. Nemal ziadne proti arguemnty a na druhej strane ma potreboval. Tak mi nedaval prilezitosti. Doslo to do takeho stadia, ze som si vo vecsine casu mohol robit co chcem, lebo sef sa o mna nezaujimal(nemohol, lebo tym by mi tym dal priestor vyjadrit sa).
Takyto alebo podobny chaos je bezny v mnochych firmach. Vsetko zalezi od sefa a sefovia v takychto firmach maju podobne postoje ako ten tvoj. Zamestnaci sa sefovi len prisposobuju. Dost vela ludi ma problem menit aj navyky. Dost ludi si ani niektore veci neuvedomuju/nemaju na to potencial(lopaty) alebo nemaju cas na to. Vsetko to dokopy je pricinou tohto stavu.
Ak ta praca bavi, tak sa snaz o zmeny. Ak ta snaha o zmeny prestane bavit, tak odid. Pozor len na to aby si ten moment postrehla.

Katka

Re:Ako presadit zmeny vo firme?
« Odpověď #29 kdy: 04. 01. 2018, 12:13:26 »
No myslim, ze s casom to az tak zle nebude. Ked vidim, ako dvaja kolegovia vedia stravit cely den na youtube, dalsi je na FB... Ja ked vidim, ze nemam co na praci, tak sa snazim sama si aj nieco pozerat. Pozerat youtube mi pride strata casu