Parametry pro lame, jak děláte mp3?

Zdenda D.

Parametry pro lame, jak děláte mp3?
« kdy: 25. 12. 2017, 17:47:36 »
Zdar, jak děláte mp3? Já používám lame jen s parametrem -v (vbr-new). Je to nejlepší způsob? Máte nějaké vlastní vyladěné parametry, se kterými máte nejlepší zkušenosti? Díky


RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Parametry pro lame, jak děláte mp3?
« Odpověď #1 kdy: 25. 12. 2017, 20:22:08 »
Jestli to musi byt v MP3, tak jedine
Kód: [Vybrat]
lame --preset insane

jejda

Re:Parametry pro lame, jak děláte mp3?
« Odpověď #2 kdy: 25. 12. 2017, 21:10:59 »
Žádný univerzální "nejlepší způsob" neexistuje. Jinačí požadavky na kvalitu máš třeba u muziky, jinačí u mluveného slova kde kolikrát stačí i 64kb/s mono. Na muziku která dělá jenom kulisu stačí --vbr-new --preset standard. MP3 je vždycky jenom kompromis. Když by se jednalo o audio které bude možná potřeba někdy v budoucnosti editovat, tady bych se ztrátové kompresi úplně vyhnul. Jestli jsi netopýr kterého dokáže vytočit když zvuk občas nemá 100% věrnou barvu, na mp3 se taky vyprdni. U muziky je potřeba aby jednotlivé nástroje zněly jakoby odděleně a výsledek se ti spojí až v hlavě. Když slyšíš že se to slívá dohromady už v nahrávce, je něco špatně.

Jenda

Re:Parametry pro lame, jak děláte mp3?
« Odpověď #3 kdy: 26. 12. 2017, 00:49:01 »
Zdar, jak děláte mp3?

Vzhledem k tomu, že MP3 je už dávno překonaný formát, znamená dnes výroba MP3, že to potřebuješ pro nějaké "legacy" zařízení - a tam máš typicky jasně dané, jaké parametry to umí.

jejda: Já netopýr nejsem, ale kompresní artefakty MP3 mi přijdou strašné. Oproti tomu třeba Vorbis má kompresní artefakty, které nijak neruší.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Parametry pro lame, jak děláte mp3?
« Odpověď #4 kdy: 26. 12. 2017, 00:57:55 »
jejda: Já netopýr nejsem, ale kompresní artefakty MP3 mi přijdou strašné. Oproti tomu třeba Vorbis má kompresní artefakty, které nijak neruší.

Muzete nekam hodit priklad mp3 se strasnymi artefakty a ogg s nestrasnymi artefakty? By me zajimalo, jestli to mate tak blbe zkomprimovane nebo jsem si zatim nevsiml.


Jenda

Re:Parametry pro lame, jak děláte mp3?
« Odpověď #5 kdy: 26. 12. 2017, 16:05:03 »
Při nízkých bitratech (48 kb/s a míň při 44100 Hz) jsou u MP3 slyšet vysoké frekvence (domyslelo si to harmonické, které v originále nebyly). U hudby asi ne (přehluší to ostatní nástroje), ale u řeči to dost ruší. (kóduji aktuálním lame)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Parametry pro lame, jak děláte mp3?
« Odpověď #6 kdy: 26. 12. 2017, 17:40:17 »
Při nízkých bitratech (48 kb/s a míň při 44100 Hz) jsou u MP3 slyšet vysoké frekvence....

Tak pri tehlech bitrates snad nikdo nic nekoduje, jeste mozna tak mluvene slovo a i tam asi clovek musi byt nenarocny. Takze mluvit zde o blbe kvalite formatu je mimo misu, kdyz mu nastavite nepouzitelne parametry.

SB

Re:Parametry pro lame, jak děláte mp3?
« Odpověď #7 kdy: 27. 12. 2017, 13:46:58 »
Při nízkých bitratech (48 kb/s a míň při 44100 Hz)...

Si děláte pr-del? Komprimujete tím sinusoidu nebo co?

Cronin

Re:Parametry pro lame, jak děláte mp3?
« Odpověď #8 kdy: 27. 12. 2017, 22:12:26 »
Pre "také to domáce grabovanie" je plne postačujúca kombinácia

Kód: [Vybrat]
$ cdparanoia -B

$ lame -h input.wav output.mp3

Ak máš vstup dostatočne kvalitný a zároveň výstup "lame -h" je nedostatočne kvalitný, tak nám daj príklad vstupu, výstupu a jasne povedz, aký konkrétny problém pozoruješ, a aký konkrétny audio hardvér k tomu používaš. Ako naznačili predrečníci, riešenie Tvojho problému nemusí byť nutne v iných parametroch pre lame, ale v použití iného formátu ako mp3. Ale to musíme vedieť, aký cieľ sa snažíš dosiahnuť.


Cronin

Re:Parametry pro lame, jak děláte mp3?
« Odpověď #9 kdy: 27. 12. 2017, 22:31:00 »
48kb/s je pre MP3 nepoužiteľne malý bitrate, možno leda tak pre mono nahrávku zaujímavého interview z rozhlasu, kde záleží na obsahu, nie kvalite. Prečo sa snažíš použiť tak malý bitrate? Jediný kodek použiteľný pre takto nízky bitrate je ACC-HE, aj to, pokiaľ sa nemýlim, len pre hovorené slovo, napr. VoIP, nie pre hudbu.

Na druhej strane bitrate tesne nad 100kb/s pre MP3, OGG, či prakticky akýkoľvek stratový formát už dá slušne počúvateľnú kvalitu aj pre hudbu, úplne dostatočnú aj pre nie úplne hudobne hluchého človeka s priemerným "gaming" hardvérom. Na posúdenie kvality nad 160kb/s potrebuješ lepší ako absolútny hudobný sluch a profesionálne audio vybavenie na všetkých vrstvách.

Takže stále sú dve základné otázky:

1. Aký je Tvoj vstup do lame?

2. Aký je účel Tvojho výstupu z lame?

Zdenda D.

Re:Parametry pro lame, jak děláte mp3?
« Odpověď #10 kdy: 28. 12. 2017, 01:30:41 »
Asi jsem to málo vysvětlil. Nejde mi o nějakou super kvalitu ani mini velikost. Po dlouhé době jsem graboval nějaká CD a hledám rozumný kompromis mezi velikostí a kvalitou. Prostě "co se dneska nosí", aby to bylo velmi poslouchatelné a nemělo to 400 MB na album jako ve flacu.

Re:Parametry pro lame, jak děláte mp3?
« Odpověď #11 kdy: 28. 12. 2017, 09:31:16 »
Asi jsem to málo vysvětlil. Nejde mi o nějakou super kvalitu ani mini velikost. Po dlouhé době jsem graboval nějaká CD a hledám rozumný kompromis mezi velikostí a kvalitou. Prostě "co se dneska nosí", aby to bylo velmi poslouchatelné a nemělo to 400 MB na album jako ve flacu.

Dnes se nosí právě hi-res audio a flac, 96 kHz. Místa na zařízeních je dost a je levné, tak proč zvuk prznit.
MP3 je ze všech ztrátových formátů nejzastaralejší, volil bych, když už, tak jiné formáty, a bitrate okolo 256 kb/s.
I v době největšího zoufalství v devadesátých letech, se bralo za standard aspoň 112 kb/s, dnes už jsme přecijen dál.

Zbytek je na subjektivním posouzení, co jste ochotný vydržet.

Re:Parametry pro lame, jak děláte mp3?
« Odpověď #12 kdy: 28. 12. 2017, 10:05:45 »
Asi jsem to málo vysvětlil. Nejde mi o nějakou super kvalitu ani mini velikost. Po dlouhé době jsem graboval nějaká CD a hledám rozumný kompromis mezi velikostí a kvalitou. Prostě "co se dneska nosí", aby to bylo velmi poslouchatelné a nemělo to 400 MB na album jako ve flacu.

Dnes se nosí právě hi-res audio a flac, 96 kHz. Místa na zařízeních je dost a je levné, tak proč zvuk prznit.
MP3 je ze všech ztrátových formátů nejzastaralejší, volil bych, když už, tak jiné formáty, a bitrate okolo 256 kb/s.
I v době největšího zoufalství v devadesátých letech, se bralo za standard aspoň 112 kb/s, dnes už jsme přecijen dál.

Zbytek je na subjektivním posouzení, co jste ochotný vydržet.
Hlavně nezapomenout na zlatý kabel s homeopatickou bužírkou.
(stříbrné pojistky jsou doufám samosebou)

Re:Parametry pro lame, jak děláte mp3?
« Odpověď #13 kdy: 28. 12. 2017, 10:10:13 »
Hlavně nezapomenout na zlatý kabel s homeopatickou bužírkou.
(stříbrné pojistky jsou doufám samosebou)

Myslím, že o tom, že CD kvalita má malý (ale přijatelný) dynamický rozsah už není moc pochybností, kompresí to určitě nevylepšíte. K čemu konkrétně by měly být zlacené konektory v době digitálního přenosu?

proKurve

Re:Parametry pro lame, jak děláte mp3?
« Odpověď #14 kdy: 28. 12. 2017, 10:31:28 »
Hlavně nezapomenout na zlatý kabel s homeopatickou bužírkou.
(stříbrné pojistky jsou doufám samosebou)

Myslím, že o tom, že CD kvalita má malý (ale přijatelný) dynamický rozsah už není moc pochybností, kompresí to určitě nevylepšíte. K čemu konkrétně by měly být zlacené konektory v době digitálního přenosu?

Mám takový dojem, že to byl sarkasmus narážející na lidi, kteří jsou schopni za kabely pro digitální přenos utratit vysoké částky :)


Dnes se nosí právě hi-res audio a flac, 96 kHz. Místa na zařízeních je dost a je levné, tak proč zvuk prznit.

Tak přeju hodně zdaru při vyrábění hi-res FLAC 96/24 z CD 44/16. Snad bude mít váš počítač křišťálovou kouli a ty chybějící data si správně domyslí ;)