Stát se OSVČ jako programátor?

anonym

Stát se OSVČ jako programátor?
« kdy: 22. 12. 2017, 11:10:27 »
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda je pro mě výhodné stát se OSVČ jakožto medior programátor. Očekávám od toho:

1. Větší zájem zaměstnavatelů, můžou se mě kdykoliv zbavit
 a) Já stejně netrávím čas na úřadu práce a ani to neplánuju
 b) Nemám zájem držet se u krku svému zaměstnavateli, nechci mu brát možnost si mě prostě jen otestovat
 c) Díky tomuto servisu, který zaměstnavateli poskytnu, očekávám pro sebe větší dojednatelnou mzdu

2. Možnost rozhodovat si sám o svém HW vybavení. Nebudu závislý na služebním telefonu, notebooku, monitoru, dokonce ani připojení k Internetu, který bych od zaměstnavatele dostal.

3. Když pojedu na služební cestu, prostě si vezmu 1. třídu budu-li muset ve vlaku pracovat, doposud jsem s tím měl problémy.

4. V mezičase můžu kdykoliv vzít nějakou bokovku, bude-li příležitost. Na HPP bez OSVČ bych nemohl.

5. Lidi, kteří u nás ve firmě měli největší příjmy a byli díky tomu i nejloajálnější (byli tam mnoho let, ačkoliv všichni kolem odcházeli pryč), byli všichni na OSVČ. A to i přes řeči firmy, že OSVČ nejsou tak loajální jako HPP a je třeba je omezovat.


Budu si teď hledat novou práci a tak se chci zeptat, zda nepřejít rovnou na OSVČ.

Děkuji


anonym

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #1 kdy: 22. 12. 2017, 11:36:45 »
6. Ručení celým svým majetkem. Z toho mám největší obavy. Za co mě vlastně může zaměstnavatel žalovat? Co bych musel provézt? A nedá se z toho ve smlouvě nějak vyvázat? Chci poskytnout zaměstnavateli hlavně ten servis, že mě může kdykoli poslat dopryč. Nechci mít nůž na krku kvůli zodpovědnosti. ne že bych vyloženě nechtěl, ale to mi nikdy zaměstnavatel určitě nebude chtít uhradit jako nějakou částku k výplatě navíc.

Pavlus

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #2 kdy: 22. 12. 2017, 11:43:03 »
Já zde budu proti proudu. Považuji se sice za velkého liberála, ale tohle se mi z duše nelíbí. Vy sám si totiž protiřečíte. Mluvíte o OSVČ, ale ve stejné větě mluvíte o zaměstnavateli. Pokud máte zaměstnavatele, tak jste zaměstnanec a basta. Vím, že to úřady tolerují, není zde jasná hranice švarc systému. A to mi na tom vlastně nevadí. Vadí mi medědí služba opravdovým OSVČ, tedy skutečných živnostníků, kteří se sami hledají zakázky a bysnys. Pak to totiž vypadá, kolik je ve státě živnostníků a jak se zde krásně podniká.

ooooo

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #3 kdy: 22. 12. 2017, 11:43:45 »
Na švarc tě zaměstná kdokoli, ale tam nemáš zase výhody OSVČ. Takže chceš výhody a nebo švarc? Výhody OSVČ jsou hlavně ve svobodě, kterou ti žádné zaměstnání nedá. Jen tě skoro nikdo nebude chtít, protože každý hledá blbce, který bude sedět ve firmě 8+ hodin denně (běžný švarc).

ooooo

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #4 kdy: 22. 12. 2017, 11:45:05 »
Vadí mi medědí služba opravdovým OSVČ, tedy skutečných živnostníků, kteří se sami hledají zakázky a bysnys. Pak to totiž vypadá, kolik je ve státě živnostníků a jak se zde krásně podniká.

Přesně. OSVČ je v podstatě podnikání a nemá se zaměstnáním nic společného.


ooooo

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #5 kdy: 22. 12. 2017, 11:57:56 »
Vlastně další zajímavý rozdíl je i v ceně. Na švarc si můžeš říct 1000 na hodinu a je to normální. Na OSVČ za tak málo ale nikdo dělat nemůže, pokud nedědil a nebo není úplně blbý.

Lopatin

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #6 kdy: 22. 12. 2017, 12:27:10 »
4. V mezičase můžu kdykoliv vzít nějakou bokovku, bude-li příležitost. Na HPP bez OSVČ bych nemohl.

Když jste na HPP můžete být jako OSVČ vedlejší. Problém je trochu v tom, že pokud je předmět podnikání stejný, tak je nutné mít souhlas zaměstnavatele, což u vás jako vývojáře bude potřeba. Jde o to, aby jste mu "nepřetahoval" zákazníky. Je otázka, jak s tím zaměstnavatel bude ochoten souhlasit. Někdy to není problém, někdy ano.

ooooo

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #7 kdy: 22. 12. 2017, 12:37:18 »
Tady je spíš problém v tom, že pokud někdo programuje na HPP, tak už nemůže nic dalšího zvládat. Jedině by šidil HPP, což asi nebude v jejich zájmu.

Tomáš Marný

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #8 kdy: 22. 12. 2017, 12:50:47 »
6. Ručení celým svým majetkem. Z toho mám největší obavy. Za co mě vlastně může zaměstnavatel žalovat? Co bych musel provézt? A nedá se z toho ve smlouvě nějak vyvázat? Chci poskytnout zaměstnavateli hlavně ten servis, že mě může kdykoli poslat dopryč. Nechci mít nůž na krku kvůli zodpovědnosti. ne že bych vyloženě nechtěl, ale to mi nikdy zaměstnavatel určitě nebude chtít uhradit jako nějakou částku k výplatě navíc.

Záleží, na čem se spolu ve smlouvě dohodnete, jako je-li smluvní pokuta adekvátní výši odměny, nejsou-li práva a povinnosti obou stran v nepoměru... Záleží, půjde-li o poskytování služeb, nebo o konkrétní dílo, atd. Nejjednodušší je vzít návrh té smlouvy a zajít s ním za nějakým advokátem, pokud máte strach. Ale snad není nutné se toho tak bát. Jsou tisíce a tisíce OSVČ, jako různí zedníci, instalatéři, elektrikáři, advokáti apod., kteří také odpovídají celým svým majetkem a funguje to.

Tomáš Marný

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #9 kdy: 22. 12. 2017, 12:51:47 »
Tady je spíš problém v tom, že pokud někdo programuje na HPP, tak už nemůže nic dalšího zvládat. Jedině by šidil HPP, což asi nebude v jejich zájmu.

Ve svém volném čase si může dělat, co chce.

ooooo

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #10 kdy: 22. 12. 2017, 12:55:13 »
Tady je spíš problém v tom, že pokud někdo programuje na HPP, tak už nemůže nic dalšího zvládat. Jedině by šidil HPP, což asi nebude v jejich zájmu.

Ve svém volném čase si může dělat, co chce.

Jo. To se takhle nedávno ještě jezdilo z víkendu z "práce", aby si v té pravé člověk odpočinul. Každého věc, ale vývoj je moc náročný, aby to nebylo poznat a víkend bez programování kolikrát ani na regeneraci nestačí. Natož tam dělat další projekt a ještě po večerech. Jen jsem ale naznačoval důvod, proč by souběh vadil. Reálně se můžou dohodnout na čemkoli.

SB

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #11 kdy: 22. 12. 2017, 13:23:53 »
...Jsou tisíce a tisíce OSVČ, jako různí zedníci, instalatéři, elektrikáři, advokáti apod., kteří také odpovídají celým svým majetkem a funguje to.

Přeloženo: Ještě nestihli udělat nějaký pořádný průser.

Výše odpovědnosti ve smlouvě (jak jste zmiňoval) nebo pojištění odpovědnosti jako odpověď beru, ale tu poslední větu ne.

TVL

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #12 kdy: 22. 12. 2017, 16:45:50 »
Přeloženo: Ještě nestihli udělat nějaký pořádný průser.
Anebo měli štěstí a nenarazili na darebáka, kterému podepsali nevinně vypadající smlouvu.
Ručení celým majetkem je reálné riziko, které je potřeba mít vždy na paměti. Až budete mít problém právě vy, tak jsou vám tisíce zedníků, co nemají problém, prd platní.

TVL

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #13 kdy: 22. 12. 2017, 16:48:37 »
Ve svém volném čase si může dělat, co chce.

Ano. Ale kromě věcí, co dělat nesmí. A stejně tak jako zákon zakazuje vraždit křesťanské panny, tak se nesmí vydělávat si v oboru ve kterém jsem zaměstnán na HPP, pokud právě nemám ten explicitní souhlas zaměstnavatele.

Kate

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #14 kdy: 22. 12. 2017, 17:02:05 »
Ano. Ale kromě věcí, co dělat nesmí. A stejně tak jako zákon zakazuje vraždit křesťanské panny, tak se nesmí vydělávat si v oboru ve kterém jsem zaměstnán na HPP, pokud právě nemám ten explicitní souhlas zaměstnavatele.
Ano. Ale to se týká oboru činnosti zaměstnavatele, ne zaměstnance. Pokud vím,  neznamená to že nemůže programovat. Jen že nesmím programovat ve stejném oboru. Třeba rok zpátky by mě mohl zaměstnavatel vyhodit, pokud bych šla při práci na volné noze programovat ERP. Pokud bych programovala třeba firmware pro IoT hračky, už by to mohlo být bez vědomí zaměstnavatele – je to úplně jiný obor.