Stát se OSVČ jako programátor?

TVL

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #15 kdy: 22. 12. 2017, 17:16:40 »
2. Možnost rozhodovat si sám o svém HW vybavení. Nebudu závislý na služebním telefonu, notebooku, monitoru, dokonce ani připojení k Internetu, který bych od zaměstnavatele dostal.

Jak už psali výše. Rozmysli si, jestli chceš být skutečný freelancer, nebo jestli chceš být švarzaměstnanec. Z některých věcí se zdá, že chceš být to druhé.
V tom případě je HW nezávislost věc velmi individuální. V některých firmách budeš zcela HW nezávislý. V některých dostaneš zapůjčen jejich HW, na kterém bude úplně stejná image disku, jakou mají všichni, včetně SW pro monitorování co tam děláš. Připojit cizí HW s úplně neznámým SW do své sítě všechny firmy nechtějí. Někdy se to řeší tak, že odevzdáte svůj notebook a přístupová hesla na jejich IT oddělení a oni vám řeknou, že není zavirovaný a můžete. Někde to neřeší vůbec.

3. Když pojedu na služební cestu, prostě si vezmu 1. třídu budu-li muset ve vlaku pracovat, doposud jsem s tím měl problémy.
Nikdo ti nepochybně nebránil koupit si lístek do 1. třídy, že? Problém byl s tím, kdo ti ho proplatí, že? A tím může být problém úplně stejně.
Pokud se vyšleš na služebku sám (za nějakým kšeftem), tak si to samozřejmě platíš sám a je to fuk. Pokud tam ale pojedeš v rámci zakázky pro někoho, pokud tě někdo chce na tu služebku vyslat, tak by ti ji měl zaplatit on. Můžete se smluvně domluvit, že ti zaplatí x Kč za kilometr cesty a y Kč za hodinu strávenou na cestě (ano, je běžné, že taxa za čas na cestě je nižší, než taxa za čas strávený skutečnou prací) - a bude na tobě, jestli tam pojedeš autem, nebo jakou třídou vlaku. Je ale také možné, že ta firma bude zvyklá, že živnostníkům proplácí skutečné náklady na tu cestu. A ty náklady nesmí být přemrštěné. Zaplatí ti normální hotel, nikoliv luxusní. Zaplatí ti 2. třídu ve vlaku, ale nikoliv první, nazdar. Dokonce může být problém, pokud jim předložíš lístek na první třídu s tím, že chceš zaplatit jenom to, co stojí druhá.
Já mám teď zákazníka (a jsem na volné noze, není to můj švarczaměstnavatel), který mě do cíle pracovní cesty doveze (nebo mi poskytne auto, pokud jedu sám) a ubytuje mě ve stejném hotelu jako své HPP a nic z toho si nepřefakturováváme.

Nezapomeň, že na HPP máš nárok na diety, takže pokud jsi OSVČ je normální říct si o vyšší hodinovou sazbu, pokud pracuješ mimo město, kde je sídlo zákazníka (nebo mimo svůj domov/kancelář) a ještě vyšší sazbu, pokud jedeš na služebku do ciziny.

4. V mezičase můžu kdykoliv vzít nějakou bokovku, bude-li příležitost. Na HPP bez OSVČ bych nemohl.
Pokud nebudeš opravdu na volné noze, ale budeš ten švarczaměstnanec, tak tvoje smlouva klidně může mít bod o dočasné exkluzivitě, kde se zavážeš, že nebudeš pracovat v tomto oboru pro jinou firmu. Když uzavírá smlouvu firma s firmou, tak je smluvní volnost velmi široká.



TVL

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #16 kdy: 22. 12. 2017, 17:30:20 »
Ano. Ale kromě věcí, co dělat nesmí. A stejně tak jako zákon zakazuje vraždit křesťanské panny, tak se nesmí vydělávat si v oboru ve kterém jsem zaměstnán na HPP, pokud právě nemám ten explicitní souhlas zaměstnavatele.
Ano. Ale to se týká oboru činnosti zaměstnavatele, ne zaměstnance. Pokud vím,  neznamená to že nemůže programovat. Jen že nesmím programovat ve stejném oboru. Třeba rok zpátky by mě mohl zaměstnavatel vyhodit, pokud bych šla při práci na volné noze programovat ERP. Pokud bych programovala třeba firmware pro IoT hračky, už by to mohlo být bez vědomí zaměstnavatele – je to úplně jiný obor.

Obecně máš pravdu, že jde o předmět činnosti zaměstnavatele, ne zaměstnance, to jsem naspal špatně, omlouvám se. Nicméně tvůj příklad je úplně ukázkový případ toho k čemu bys souhlas zaměsnavatele potřebovala.
Pokud jsi programovala pro programátorskou firmu, která dělá ERP a bokem bys programovala FW pro IoT hračky, tak to je shoda jak vyšitá - obě firmy by nepochybně měly v předmětu činnosti vývoj SW.

Musela bys pracovat pro firmu, kde se SW vyvíjí, ale nemá to v předmětu činnosti. Pokud někdo kutí něco elektronického, tak má IMHO v předmětu činnosti vývoj SW vždy.

CoffeeMan

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #17 kdy: 22. 12. 2017, 19:02:56 »
Ad ručení OSVČ:

1) ANO, ručíte celým svým majetkem. Tj. pokud budete mít závazky a soud je uzná, tak vám exekutor zabaví vše, co nejsou základní životní potřeby (zubní kartáček) a dá to do dražby. A že takových je.
2) Založte si s. r. o.
3) Jestliže z nějakého důvodu nechcete s. r. o., pořiďte si pořádnou pojistku z odpovědnosti, jako má většina regulovaných profesí (právníci, lékaři,...). Pravděpodobně budete ale muset docela jednat, protože si nepamatuji na nějakou extra pojistnou smlouvu pro sektor IT.

Miky

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #18 kdy: 23. 12. 2017, 04:27:35 »
Ahoj,
delam freelancera v IT cca 2 roky. Rozhodl jsem se tak po cca 10 letech prace v oboru. Za tu dobu jsem vystridal par zamestnavatelu, vyzkousel si jine IT specializace. A navstivil par firem jako "vyslanec" sveho zamestnavatele, kde jsem resil projekty s klienty. Rozhodnuti se osamostatnit ve me zralo priblizne rok. Zatim jsem spokojeny a splnilo to  vetsinu mych ocekavani.

Jak uz uvedli lide v prispevcich predemnou. Pokud chces delat pro sveho soucasneho zamestnavatele jako contractor a nemas nabidky jinde nebo sirokou sit kontaktu tak to nedelej, za tech par Kc navic to nestoji.

Co se tyce zoodpovednosti. Jak se rika, zaruka na SW neni a chyby se stavaji. Hodne to zavisi na povaze zakaznika a rozsahu skod. Je rozdil jestli uzivateli na chvili v systemu zmizne tlacitko nebo se Ti podari odstavit vyrobni linku... Alespon nejaka zminka o odpovednosti a nahrade skody by ve smlouve byt mela.

Zakladat s.r.o v jedne osobe nedoporucuji, vypada to pred klienty blbe zvlast kdyz ji zalozis s vkladem 1Kc :-) Pokud by vas bylo vice pak je zalozeni spolecnosti smysluplne. Otevre to cestu k vetsim zakazkam uz jenom tim, ze klient uvidi, ze to nestoji na jednom cloveku.
 Pojistku odpovednosti pro OSVC delajici IT je treba poptat individualne u pojistoven nebot na IT freelancery nejsou standartni formulare :-). Priprav se na vysvetlovani toho co delas,vyplnovani dotazniku, pozadovanou vysi pojistneho kryti apod. Na zaklade toho provede pojistovna kalkulaci rizik a cenu pojistneho. Ne kazda pojistovna je ale ochotna/schopna se tim zabyvat.

Pokud budes OSVC doporucuji poradnou zivotni pojistku, nemocenska u OSVC je velmi mizerna a jsou horsi veci nez rymecka...

Par vet na zaver:

ITaci chybi v cele EU. Jakozto freelancer se dnes nemusis vazat na trh v CR ale mas celoevropsky trh. Tady v tomto ma IT obor velkou vyhodu. Stale vice pribyva nabidek s 95% HO, zbytek je obcasne dojizdeni k zakaznikovi do zahranici. O vyssim vydelku ani nemluve. 

To co slysis od naboraru v CR jako novinku a benefit je vetsinou za hranicemi uz davno zavedene, navic Te jako OSVC stravenky a 5 tydnu dovolene nezajimaji...   

V soucasnosti mam jeden hlavni projekt nasmlouvany na cely pristi rok. Obcas se ozve nekdo z byvalych firem, kde jsem pracoval s poptavkou na par hodin prace.

Predstava freelancera jak sedi s notesem u bazenu nebo se rozhodne odlozit praci na vecer, vezme kolo a jde se projet,vycestuje, dela na svych vecech ktereho ho bavi je realna.
Stejne je tak ale realna prace kterou musi odevzdat a to  v pripade komplikaci muze znamenat, ze par dni nevyjdes z domu...:-)



Preji mnoho uspechu pokud se rozhodnes to zkusit. Do rezimu HPP se da vratit vzdy...


Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #19 kdy: 23. 12. 2017, 08:43:18 »
navolnenoze.cz dobry zdroj informaci. a nemysli si - ma to obe strany mince. pokud nechces rucit majetkem mas v podstate jedinou moznost a to byt na HPP protoze u i s.r.o muzes v urcitych pripadech prijit o svuj soukromy majetek...
Děkuji za možnost editace příspěvku.


Frantaaa

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #20 kdy: 23. 12. 2017, 08:44:42 »
Jakozto freelancer se dnes nemusis vazat na trh v CR ale mas celoevropsky trh.

To plati aj pre zalozenie (jednosobovej) sro. Mozes ju mat tiez hocikde. Popularna moznost je napr. v Estonsku. Urobis si ich e-residency a vsetko riesis online. Jediny raz, kedy budes potrebovat ist fyzicky do Estonska (zatial) je zalozenie bankoveho uctu. Problem roznych mien (napr. USA klient je ochotny platit iba v USD, Estonsko chce dane v EUR cez Estonsky bankovy ucet a ty nakoniec aj tak potrebujes CZK) sa da vyriesit cez firemny Transferwise borderless account, ktory momentalne podporuje 28 roznych mien. Niektori klienti mozu vyzadovat "milionove" poistenie, takze tvoja sro bude musiet byt poistena. Cena takeho poistenie moze byt rozna. Napr. mal som ponuku na poistenie 1 000 000 EUR s mesacnym poistnym ~400 EUR (Estonia), ale aj 1 000 000 GBP s mes. poistnym 35 GBP (UK) - zalezi co vsetko je v tom poistene. V kazdom pripade si treba dopredu vsetko prepocitat (naklady, dane, zisk, cas, ...) aby si vedel co a kde sa ti najviac oplati.

anonym

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #21 kdy: 23. 12. 2017, 15:26:35 »
Dobře, takže děkuji všem za to, co jste tady napsali. Já jsem zezačátku uvažoval právě o švarcsystému. Řada zaměstnanců kolem mě to tak má a já jsem myslel, že je to normální. Takže je to protizákonné. Rozhodně podnikatel v tuto chvíli být nechci a tu zákonnou podstatu osvč nechci dorožovat, neumím si představit, že nebudu mít vlastní tým lidí a pracoviště a místo toho budu většinu času sedět doma sám. Přecejen takový introvert a nemluvka nejsem. V tom případě pro mě do budoucna nepřipadá OSVČ v úvahu a budu uvažovat spíše o S.R.O., abych mohl mít popř. vlastní zaměstnance. Každopádně s platy v IT si nemyslím, že budu mít potřebu podnikat na vlastní pěst.

CoffeeMan

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #22 kdy: 23. 12. 2017, 15:49:24 »
Zaměstnance můžete mít jak jako OSVČ tak jako korporace (esero, áesko, atd.). V tom problém nehledejte.

andrej

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #23 kdy: 23. 12. 2017, 16:07:21 »
Svarcsystem a hpp byvaju aj sakra velke platove rozdiely. Ak mam 2500€ na hpp a 3200€ na svarc, tak stale sa oplati byt na svarc. Ak mi z tych 3200€ zostane 2500€ aj viac, stale lepsie, ako by mi z hpp zostalo mozno 1800€. Da sa tak fungovat. To co ti tu nakecaju na roote su casto blbosti. To ze je tu niekto zivnostnik a ma naozajstne zakazky, takych je par, nie je to uplne jednoduche si najst zakaznikov a robit HO. Radsej byt na svarc a mat o 700€ mesacne viacej, ako byt hpp a robit to iste ale za menej kvoli daniam

Miky

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #24 kdy: 24. 12. 2017, 08:22:40 »
Dobře, takže děkuji všem za to, co jste tady napsali. Já jsem zezačátku uvažoval právě o švarcsystému. Řada zaměstnanců kolem mě to tak má a já jsem myslel, že je to normální. Takže je to protizákonné. Rozhodně podnikatel v tuto chvíli být nechci a tu zákonnou podstatu osvč nechci dorožovat, neumím si představit, že nebudu mít vlastní tým lidí a pracoviště a místo toho budu většinu času sedět doma sám. Přecejen takový introvert a nemluvka nejsem. V tom případě pro mě do budoucna nepřipadá OSVČ v úvahu a budu uvažovat spíše o S.R.O., abych mohl mít popř. vlastní zaměstnance. Každopádně s platy v IT si nemyslím, že budu mít potřebu podnikat na vlastní pěst.

Lidi pracujici v IT oboru v rezimu "svarc" to delaji vetsinou kvuli penezum. Nedivim se jim a nemam jim to za zle.
Navic takovyto zpusob prace automaticky neznamena, ze je vzdy protizakonny...

Z Tveho puvodniho dotazu jsem pochopil, ze chces pro sebe vetsi flexibilitu a moznosti rozhodovani se.
Pokud by jsi presel na svarc a zustal jen u sveho soucasneho zamestnavatele moc by se toho nezmenilo.

Jestlize hledas novou praci a nechces momentalne byt OSVC pak hledej v malych/stredne velkych konzultanskych firmach. Budes pod "strechou" firmy, udelas si vetsi rozhled, dostanes se k jednani se zakazniky a obchodu.  V techto firmach take byva vetsi flexibilita a zpusob odmenovani se priblizuje praci OSVC tedy dle odvedene prace a naslednych vyfakturovanych hodin zakaznikovi.

Skakat z HPP rovnou do zalozeni s.r.o se zamestnanci mi prijde hodne riskantni.

Jinak byt freelancer neznamena, ze jsi zavreny doma sam a introvert. Stejne tak to neznamena, ze na projektu delas sam bez dalsich lidi.
Mas vetsi moznosti ridit si svuj cas a jak toho vyuzijes v pripade socialniho vyziti zavisi jen na Tobe.
Jeden extrem je delat doma a nikam nechodit a druhy extrem je stykat se vetsinu sveho casu s kolegy z prace.




Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #25 kdy: 24. 12. 2017, 23:24:22 »
Svarcsystem a hpp byvaju aj sakra velke platove rozdiely. Ak mam 2500€ na hpp a 3200€ na svarc, tak stale sa oplati byt na svarc. Ak mi z tych 3200€ zostane 2500€ aj viac, stale lepsie, ako by mi z hpp zostalo mozno 1800€. Da sa tak fungovat. To co ti tu nakecaju na roote su casto blbosti. To ze je tu niekto zivnostnik a ma naozajstne zakazky, takych je par, nie je to uplne jednoduche si najst zakaznikov a robit HO. Radsej byt na svarc a mat o 700€ mesacne viacej, ako byt hpp a robit to iste ale za menej kvoli daniam
Z tech 3200 odecti 10-12% na pokryti dovolene, zapocitej socialni a zdravotni, pridej si treba OČR 2x rocne na tyden, samozrejme ve finale i tu dan z prijmu FO. Pridej vybaveni HW/SW, pridej dalsi radosti. Imho 3200 svarc vs 2500 HPP vychazi ve prospech pohodicky HPP.
EDIT: pridej treba taky to, ze slusna firma te posle na nejakou konferu, zapocitej veci kolem sluzebek do ciziny apod :-)
« Poslední změna: 24. 12. 2017, 23:25:56 od to_je_jedno »
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #26 kdy: 24. 12. 2017, 23:28:32 »
Přecejen takový introvert a nemluvka nejsem. V tom případě pro mě do budoucna nepřipadá OSVČ v úvahu a budu uvažovat spíše o S.R.O., abych mohl mít popř. vlastní zaměstnance. Každopádně s platy v IT si nemyslím, že budu mít potřebu podnikat na vlastní pěst.
1) zamestnance muzes mit i jako OSVC
2) prazske coworkingy jsou docela rusne
3) v tomhle je fajn delat s nejakym opensource, ktery tady ma i nejakou komunitu
Děkuji za možnost editace příspěvku.

jpu

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #27 kdy: 25. 12. 2017, 01:44:41 »
Svarcsystem a hpp byvaju aj sakra velke platove rozdiely. Ak mam 2500€ na hpp a 3200€ na svarc, tak stale sa oplati byt na svarc. Ak mi z tych 3200€ zostane 2500€ aj viac, stale lepsie, ako by mi z hpp zostalo mozno 1800€. Da sa tak fungovat. To co ti tu nakecaju na roote su casto blbosti. To ze je tu niekto zivnostnik a ma naozajstne zakazky, takych je par, nie je to uplne jednoduche si najst zakaznikov a robit HO. Radsej byt na svarc a mat o 700€ mesacne viacej, ako byt hpp a robit to iste ale za menej kvoli daniam
Z tech 3200 odecti 10-12% na pokryti dovolene, zapocitej socialni a zdravotni, pridej si treba OČR 2x rocne na tyden, samozrejme ve finale i tu dan z prijmu FO. Pridej vybaveni HW/SW, pridej dalsi radosti. Imho 3200 svarc vs 2500 HPP vychazi ve prospech pohodicky HPP.
EDIT: pridej treba taky to, ze slusna firma te posle na nejakou konferu, zapocitej veci kolem sluzebek do ciziny apod :-)
Na sluzobky nechodim, notebook mam pracovny, je riadna a totalna blbost vraviet, ze vlastny HW a SW, vsetko mam od "zamestnavatela". A vacsinou to dostanes vzdy na svarc, nikde som to neriesil. Mam preplatene volno, lekara, akurat PN mi nepreplacaju. Riesit socialne poistenie je dnes utopia z mojho pohladu. O par rokov nebude mat kto robit a je otazne, ci budu nejake dochodky o 40 rokov (bude vobec planeta?). Takisto, odvody (socialne, zdravotne) riesis tak, ako si vies spravit vydavky. Ked mas dostatok nakladov tak je dost mozne, ze platis menej ako na HPP. A aj keby ide clovek na pausal, vychadza to menej. Sorry ale nikomu nenahovoris (aspon mne nie), ze ak mam o 1000€ na svarc viac oproti hpp, tak sa mi to neoplati. Zrejme si nikdy zivnostnik nebol

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #28 kdy: 25. 12. 2017, 09:14:35 »
vsetko mam od "zamestnavatela"

Zrejme si nikdy zivnostnik nebol
1) prave tyhle veci(vybaveni, pravidelna pracovni doba, dokonce proplaceni volna) z toho delaji švarc - riskujes dost hezkou pokutu, pro firmu ktera to dela bych pracovat nechtel protoze te jen sdira (muj pohled na vyhodnost zivnosti je dvojnasobek hrube mzdy).
2) Byl jsem zivnostnik - evidentne narozdil od tebe pouheho švarcáka - nejakych 8 let.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

jpu

Re:Stát se OSVČ jako programátor?
« Odpověď #29 kdy: 25. 12. 2017, 09:33:40 »
No tak to robi svarc, a co ma byt? Kolko ludi tak robi. Nevravim, ze by som nechcel byt realny zivnostnik, ale najst si zakazky nie jebtake jednoduche. Ci ma zdiera/nezdiera neviem. Financne sa mi to ale oplati. Mat 1000€ naviac a nemat 1000€ je sakra rozdiel. To je 12000€ rocne. Nehovoriac obtom, ze niektori maju hodinove sadzby, a ked potiahnu viac, tak viac dostanu. Ked na hpp potiahnem viac, dostanem mozno max nahradne volno, to je tak vsetko ;)