reklama

Rasberry PI použitelné jen na hraní?

Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« kdy: 17. 12. 2017, 14:14:51 »
Když jsem se snažil použít RP, čas od času se RB stalo nebootovatelné, nebo se objevovali různé záhadné potíže.
Na vině  SD karta je nevhodná pro časté zápisy, zvláště když hrozí, že může někdo RP odpojit z elektřiny.

Bohužel to znamená, že pokud to s využitím RB myslíte vážně, nezbývá, než bootovat RO režimu a zapisovat jen když je to nutné, např. během změny konfigurace.

Přijde mi, že většina lidí to neví a netuší a pod vlivem marketingu od lidí co stojí za raspberry pi.

Pokud ale hledám, mezi opravdovými odborníky, je to známá věc.

Prostě pokud chci, aby mi RP vydrželo fungovat leta, nesmím na SD kartu uvnitř pravidelně zapisovat. Problém hlavně s výpadkem elektřiny, kdy poškodit se mohou i data, která nemají se zápisem nic společného. Tedy ani rozdělit SD kartu na dvě části - jednu jen pro čtení - nepomůže.

Pěkně je to po psané zde.
https://hackaday.com/2016/08/03/single-board-revolution-preventing-flash-memory-corruption/

Aby PR mágové dokončili zkázu, na RP nedali ani tlačítko na vypnutí nebo reset. Prostě před problém strkají hlavu do písku. Zde více na tohle téma přímo od člověka co stojí za RP: https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=63&t=101992  Zabudovaná paměť by stála pár dolarů navíc, navíc by možná zamotala trochu hlavu BFU co to prvně spouští a snížil by se tím údiv po prvním nabootování.

Možná řešení:
  • Data zapisovat jen na disk v lokální síti nebo prostě do claudu. Bez internetu jste ale mrtví
  • Data zapisovat na jiný disk připojený přes USB-SATA adaptér.  - zde může být dobré se RP úplně vyhnout a koupit orange nebo banana, co mají přímo sata, ale tam jsou dost možná zase jiné nedodělky výrobce.
  • Pořídit si UPS, tak by se výpadky proudů minimalizovat a zároveň omezit zápisy. Nevýhoda - i tak vám občas BFU může způsobit výpadek a ztrátu dat.
  • Vykašlat se na RB a pořídit si levný router a nahrajte do něj openWRT. Ten nemá SD kartu, ale přímo zabudovanou flash paměť, která v kombinaci s vhodnějším souborovými systémy podstatně vhodnější na tohle použití. Výpadek elektřiny způsobí nefunkčnost router velmi velmi vzácně i když router zapisuje loguje kde co. Nevýhoda je, že samotný oepnWRT je nechtěná komplikace navíc.
  • Raději svoji linuxovou aplikaci nechat běžet na nevyužívaném postarším android telefonu/tabletu, který bude trvale v nabíječce, s využitím wifi připojení. Linuxové aplikace můžete na androidu spustit např. pomoci programu termux. Z linuxu pomocí termux:api lze pak např. i odesílat SMS. Spusit skript po startu tak aby se nevypínal uspáváním telefonu lze pomocí addon aplikace termux:boot . Něco řídit lze pomocí wifi relátek, které jdou koupit již od 5 USD. Bohužel google blokuje použit USB pokud se telefon zároveň nabíjí. Je to jeho arogantní rozhodnutí, pokud má např. tablet možnost nabootovat do Windows, tam tohle omezení není.

Všechny možnosti jsou hrozně ošklivé v podstatě nevhodné pro začátečníky, znemožňují běžným kutilům RP použít pro řízení chytré domácnosti, nebo prostě nějakou drobnou automatizaci. A to vše jen díky PR zaslepení lidí co stojí RP a aroganci googlu.  Totiž kdyby bylo možné řídit chytrou domácnost přes USB (s využitím USB hubu) z každého android zařízení, bylo by to uživatelsky nejpřívětivější a zároveň nejlevnější řešení.

Nebo jsem něco přehlédl?
« Poslední změna: 17. 12. 2017, 14:23:17 od xsouku04 »

reklama

Ladislav Michl

Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« Odpověď #1 kdy: 17. 12. 2017, 14:34:36 »
Přehlédl jste, že USB je pro cokoliv, co by mělo být stabilní a vést někam dál po drátech, naprosto nevhodná technologie. Už jen kvůli složitosti potřebného software - tj. vždy (a v případě closed source navždy) s chybami.
Ano, RPi je hračka, jako hračka to musí být levné.
Pokud jde o spolehlivost, je možné celý custom userspace vrazit do initramfs a změny které mají vytrvat vrazit do nějaké sériové flash připojené na hřebínek, na tentýž hřebínek si namastěte napájení přes tlačítko ;-)
A teď mě řekněte, jetli máte nějaký opravdový problém nebo to je jen takový povzdech.

Jenda

« Odpověď #2 kdy: 17. 12. 2017, 14:35:38 »
Na vině  SD karta je nevhodná pro časté zápisy, zvláště když hrozí, že může někdo RP odpojit z elektřiny.

V mém případě na vině bylo, že se při spuštění spustil fsck (třeba kvůli špatným hodinám, protože to nemá RTC), a když to v ten okamžik někdo vytáhl ze zásuvky (tj. kdykoli když to bylo v zásuvce 5-30 sekund), tak se FS dostal do stavu, kdy nešel namountovat ani ro, a byl potřeba fsck - jenže to nemá initramdisk, takže to nemá kde fsck sehnat.

OpenWRT do flashky běžně nezapisuje a loguje se jen do ramdisku.

A co možnost pořídit si průmyslovou SD kartu?

Technik

« Odpověď #3 kdy: 17. 12. 2017, 15:01:17 »
Citace
znemožňují běžným kutilům RP použít pro řízení chytré domácnosti, nebo prostě nějakou drobnou automatizaci.

Naštěstí moje RP to asi neví a funguje už přes rok právě v takovém provozu zcela bez problému i bez UPS.
Že se to stát může vím, v začátcích jsem to také zažil, ale s kvalitní kartou se nic podobného neopakovalo.
Data zálohuji jinam a obraz karty je připraven pro promptní nahrání na novou v případě problému.
Samozřejmě  jsem tomu nesvěřil jaderný reaktor, ale právě jen tu drobnou domácí automatizaci.

Ladislav Michl

« Odpověď #4 kdy: 17. 12. 2017, 15:30:39 »
A co možnost pořídit si průmyslovou SD kartu?
To asi myslíte tu možnost, kdy za RPi a SD kartu zaplatíte totéž, co za bežný SBC s NAND flash a zálohovaným RTC ;-)

reklama

Kit

« Odpověď #5 kdy: 17. 12. 2017, 15:56:12 »
Tohle přece není problémem HW RPi, ale operačního systému, který je na té SD kartě nahrán.

nobody(ten pravej)

« Odpověď #6 kdy: 17. 12. 2017, 15:58:41 »
To asi myslíte tu možnost, kdy za RPi a SD kartu zaplatíte totéž, co za bežný SBC s NAND flash a zálohovaným RTC ;-)
ne, za 350Kc 8GB prumyslova MLC microSD....
 https://pametove-karty.heureka.cz/adata-microsd-industrial-mlc-8gb-idu3a-008gt/

nobody(ten pravej)

« Odpověď #7 kdy: 17. 12. 2017, 16:05:19 »
Nebo jsem něco přehlédl?
pri tvorbe okurkoveho elaboratu si prehledl:
- moznost bootovat z USB (Flash,SSD,HDD)
- moznost poridit kvalitnejsi kartu
- moznost poridit primo prumyslovou kartu

« Odpověď #8 kdy: 17. 12. 2017, 18:02:54 »
Přehlédl jste, že USB je pro cokoliv, co by mělo být stabilní a vést někam dál po drátech, naprosto nevhodná technologie. Už jen kvůli složitosti potřebného software - tj. vždy (a v případě closed source navždy) s chybami.
Ano, RPi je hračka, jako hračka to musí být levné.
Pokud jde o spolehlivost, je možné celý custom userspace vrazit do initramfs a změny které mají vytrvat vrazit do nějaké sériové flash připojené na hřebínek, na tentýž hřebínek si namastěte napájení přes tlačítko ;-)
A teď mě řekněte, jetli máte nějaký opravdový problém nebo to je jen takový povzdech.

Nevím co je to "hřebínek" ani jak mám na něj namastit napájení přes tlačítko.

Existují USB over ethernet adaptéry za cca 3 USD. USB může být spolehlivé i nespolehlivé, to záleží na spoustě věcí.

Co se týče toho, jestli jsem se v praxi s problémem s SD kartou setkal. Ano setkal i když mám už i takovou co mi jede 2 roky bez potíží i když je zálohovaná.
Jde mi hlavně o to, být schopen RP použít pro své zákazníky.  A nemohu někomu něco prodat a nastavit s tím, že jestli vypadne elektřina tak má vždy tak cca 3% šanci, že to přestane fungovat úplně nebo to začne záhadně zlobit. Do dvou let má šanci 60% že to zdechne. To je je přece amatérština. Běžně dělám podporu zákazníkům co mají doma nějako VoIP telefony. A dělat podporu na dálku je hrozně náročné pro všechny. Ideální by bylo, kdyby to mělo střední dobu poruchy tak 10 let  čí více a bylo to více blbuvzdorné. Aspoň na té úrovni jako jsou běžně routery, VoIP telefony nebo třeba IP kamery.
Pokud to má spolehlivost několikanásobně horší - a to ji opravdu má, je to jen hračka pro kutily, kteří si mohou dovolit střední dobu mezi poruchami třeba 1,5 roku (pokud všechny v domácnosti poučí - to nevypínat), protože si to rychle opraví a neobtěžuje je to.

Ladislav Michl

« Odpověď #9 kdy: 17. 12. 2017, 18:07:09 »
Nebo jsem něco přehlédl?
... a pořád to bude křehká hračka z pohledu použití jinde než pro hračky broken by design. Možností je samozřejmě spousta, ale všechny je omezuje ten binární blob, který spouští ARM jádro. Vámi uvedené body problém neřeší, jen posunují na malinko později.

« Odpověď #10 kdy: 17. 12. 2017, 18:15:20 »
ne, za 350Kc 8GB prumyslova MLC microSD....
 https://pametove-karty.heureka.cz/adata-microsd-industrial-mlc-8gb-idu3a-008gt/

Podle toho co jsem kde kdy četl, průmyslová SD karta je spolehlivější, ale neřeší problém ztráty dat během výpadku napájení. Jen pravděpodobnost problémů je možná nižší.  A není průmyslová karta jako průmyslová karta, už podle rozdílu v ceně.  Věřím že ty opravdu drahé by mohli mít něco jako raid, tedy vše mít dvakrát s možností samo opravit nekonzistentní stav, který vznikne při výpadku napájení. Ale na žádné detaily jsem nenarazil.

« Odpověď #11 kdy: 17. 12. 2017, 18:17:53 »
Nebo jsem něco přehlédl?
RP umí bootovat jen ze zasunuté SD karty. To je ale možné udělat RO a souborový systém mít na  běžné disku. To je jedno z komplikovaných řešení které navrhuji. Kvalitnější nebo průmyslová karta jen sníží pravděpodobnost problémů, která je při výpadku napájení během zapisování stále velká.

« Odpověď #12 kdy: 17. 12. 2017, 18:24:40 »
Nečetl jsem to celé, ale většinu SBC lze napájet pomocí powerbanky a pokud vypadne elektřina, tak to jde z baterie.
Samozřejmě, že tam je nějaký delay, ale chce to vybrat tu, co má nejmenší delay na to přepnutí, tak aby nedošlo k výpadku.

Když jsme u toho RPi, tak to bych už vůbec nedoporučoval. Nelíbí se mi sto mego síťovka, která sdílí bus s usb porty a mnoho dalšího. Raději Pine A64 LTS, Rock 64 nebo Odroid C2, XU4. (Lze bootovat, jak z eMMC, tak z SD a mělo by i z USB - to jsem netestoval)
« Poslední změna: 17. 12. 2017, 18:28:42 od Jouda u Lopaty »

Ladislav Michl

« Odpověď #13 kdy: 17. 12. 2017, 18:31:04 »
Kdokoliv chce na RPi stavět produkt, který potom bude u zákazníků podporovat, dostane, co si zaslouží ;-)
Chcete cokoliv, co má bootloader s otevřeným kódem, flash typu NOR, NAND nebo eMMC, zálohované RTC a USB není nikde v kritické cestě. Nad tím pak postavíte něco s http://rauc.io/ (třeba, mě se osvědčuje)

nobody(ten pravej)

« Odpověď #14 kdy: 17. 12. 2017, 18:49:36 »
RP umí bootovat jen ze zasunuté SD karty. To je ale možné udělat RO a souborový systém mít na  běžné disku. To je jedno z komplikovaných řešení které navrhuji. Kvalitnější nebo průmyslová karta jen sníží pravděpodobnost problémů, která je při výpadku napájení během zapisování stále velká.
to neni pravda, RPi3 umi po prvotnim konfiguraci z microSD posleze PRIMO bootovat z USB nebo ze site...
jako clovek co to chces nabizet lidem bys tohle mel znat ;-)
https://www.root.cz/zpravicky/raspberry-pi-3-umi-bootovat-z-usb-mass-storage-i-z-ethernetu/

pokud chces na tom postavit produkt je logicky vhodne aby jsi upravil/postavil vlastni system, takovy co bude mit boot pri behu ro a initrd bude schopen resit nekonzistenci rootfs pri vypadku energie, co vyresis navic pouziti CoW filesystemu pro rootfs

reklama