Rasberry PI použitelné jen na hraní?

Radovan.

Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« Odpověď #15 kdy: 17. 12. 2017, 19:15:55 »
na RP nedali ani tlačítko na vypnutí nebo reset.
Pokud neumíš googlit a o dané věci víš úplné hovno, tak si kup nebo stáhni příručku v češtině, a tam najdeš kam se resetovací (a současně zapínací) tlačítko připojuje.
RPi je výukový počítač pro děti, pokud ho chceš používat k věcem pro které není určený, můžeš si ho LIBOVOLNĚ přizpůsobit. Například připojením akumulátorového napájení, což zvládne šikovnější třeťák s trafopájkou.


Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« Odpověď #16 kdy: 17. 12. 2017, 21:53:30 »
RPi je výukový počítač pro děti, pokud ho chceš používat k věcem pro které není určený, můžeš si ho LIBOVOLNĚ přizpůsobit. Například připojením akumulátorového napájení, což zvládne šikovnější třeťák s trafopájkou.

Ona totiž i věc na hraní by měla být spolehlivá a pokud není, měla by obsahovat varování.
Docílit s RP podobné spolehlivosti jako má router za 300 Kč není vůbec snadné a je to cesta neskutečných kompromisů. Osobně to vypadá, že podobné spolehlivosti ani nelze docílit.Totiž když přidáte další komponenty jako externí  SATA disk, lepší spolehlivost než obyčejný router nemáte. A proto ten můj příspěvek.

Však to píši RP je na hraní, pokud s tím člověk chce dělat něco vážnějšího, PR  oddělení RB mu pak často hází klacky pod nohy svým PR mlžením. Velká část uživatelů hračky o problému neví a má tendenci jej popírat nebo bagatelizovat. Důkaz je např. tohle vlákno.

Jaké akumulátorové napájení máte namysli?  Nejlevnější je připojit aku banku, ale to je také trochu problém, protože většina po připojení napájení přestane dodávat napětí. Tedy je hrozný opruz najít tu pravou, která to nedělá.  A největší problém s baterií je ten, aby RP o tom, že běží zrovna na baterii dozvědělo a mohlo měřit stav baterie a zavčas se vypnout. Dobré řešení s obvykle stojí podobnou částku jako samotné RP samotné.  Problém s SD kartou jen snížíte, pořád jste na spolehlivosti horší než ten nejlevnější router bez záložní baterie.  Proč by hračka nemohla být spolehlivá? Myslím že RP by mělo nabízet i nějakou spolehlivější variantu, protože takovou nespolehlivou hračkou spoustu lidí jen odradí. RP by mohla prostě používat mnohem více.

Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« Odpověď #17 kdy: 17. 12. 2017, 22:06:58 »
to neni pravda, RPi3 umi po prvotnim konfiguraci z microSD posleze PRIMO bootovat z USB nebo ze site...
jako clovek co to chces nabizet lidem bys tohle mel znat ;-)
https://www.root.cz/zpravicky/raspberry-pi-3-umi-bootovat-z-usb-mass-storage-i-z-ethernetu/
Máte pravdu, tahle dodatečné vylepšení mi uniklo. Bootovat s obyčejného SATA disku pomocí USB-SATA převodníku je tedy jedno z možných řešení jak zvýšit spolehlivost. Je ale ošklivé kvůli tomu pořizovat ten převodník, a nechat běžet disk.
I s přechozím rasbery šlo mít hlavní souborový systém na SATA disku, ale SD karta musela být přítomna kvůli pro čtení kvůli bootování. Tedy až takový rozdíl to není.

pokud chces na tom postavit produkt je logicky vhodne aby jsi upravil/postavil vlastni system, takovy co bude mit boot pri behu ro a initrd bude schopen resit nekonzistenci rootfs pri vypadku energie, co vyresis navic pouziti CoW filesystemu pro rootfs
Nemáte pravdu. Pokud by problém vzniknul na úrovni souborového systému, lze to samozřejmě řešit a opravit. Problém ale vznikne na úrovni firmwaru SD, kdy se poškodí úplně jiná náhodná data, která nemají s posledním zápisem vůbec nic společného. To je specifikum SD karet a důvod proč jsou pro podobná použití nevhodná. Souborový systém nemůže tušit která data byla poškozena a nemůže to ani opravit. Žurnály jen celou věc ještě zhorší a zvýší pravděpodobnost problémů.  Zdroj informací např. tento článek. https://hackaday.com/2016/08/03/single-board-revolution-preventing-flash-memory-corruption/ A nejen ten. Je to nepříjemná vlastnost SD karet o které by měl být varován každý kdo má něco do činění s RP.

Ladislav Michl

Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« Odpověď #18 kdy: 17. 12. 2017, 22:08:50 »
To je furt dokola (jakkoliv ten povzdech chápu, protože občas přijde zákazník, na RPi trvá, protože tam je přece všechno hotové, tak proč někomu platit nějaký vývoj, že? (kdybych chtěl konspirovat, budu si myslet, že zákazníci, kteří si to nenechali vysvětlit, skončili u Vás a té frustrace bylo nakonec tolik, že vzniklo tohle vlákno)), RPi je na hraní, když leží na stole, aby se do něj dalo občas strčit, tak s tím žádné problémy nejsou. Je to levný hardware na něco jiného než router za tři stovky - 64bit čtyřjádro s 1GB RAM a výkoným GPU v tom routeru prostě není.
Akorát mě vrtá hlavou, proč tak trváte zrovna na tomhle kousku hw? Na trhu přece není jen RPi, ne?

Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« Odpověď #19 kdy: 17. 12. 2017, 22:54:58 »
To je furt dokola (jakkoliv ten povzdech chápu, protože občas přijde zákazník, na RPi trvá, protože tam je přece všechno hotové, tak proč někomu platit nějaký vývoj, že? (kdybych chtěl konspirovat, budu si myslet, že zákazníci, kteří si to nenechali vysvětlit, skončili u Vás a té frustrace bylo nakonec tolik, že vzniklo tohle vlákno)), RPi je na hraní, když leží na stole, aby se do něj dalo občas strčit, tak s tím žádné problémy nejsou. Je to levný hardware na něco jiného než router za tři stovky - 64bit čtyřjádro s 1GB RAM a výkoným GPU v tom routeru prostě není.
Akorát mě vrtá hlavou, proč tak trváte zrovna na tomhle kousku hw? Na trhu přece není jen RPi, ne?
No já na tom netrvám. Zkoušel jsem Banana a Orange a ty mají také své mouchy a o ničem podobném nevím. Rád bych jen, aby to byl plnohodnotný linux a ne nějaké Arduino, které je asi co se týče spolehlivosti výrazně lepší, ale nechce se mi to učit. A na některé věci se ten slušný výkon RP občas hodí.
Kdosi tady upozornil na PINE A64 - https://www.root.cz/zpravicky/pine-a64-vybralo-1-7-milionu-dolaru/

Model LTS má konektor pro baterii, konektor pro eMMC a podporuje openWRT.  Pokud openWRT dovede naplno využít výhody eMMC tak bych konečně mohl docílit podobné spolehlivosti a odolnosti jako má router za 300 Kč. A to možná i bez záložní baterie.
Jen doufám, že to nebude podobný nedodělek jako Banana nebo Orange.

Je mi jasné, že RP a jejímu konceptu nespolehlivých SD karet, které používá způsobem na který nejsou určeny a ještě to odmítá přiznat jako hlavní slabinu, je třeba se vyhnout. Proč by lidé měli trávit čas s něčím, co je jen hračka a nejde to v praxi moc použít? Je to ale nejspíše jediná chyba RP, která kdyby se rozumě a zároveň uživatelsky přívětivě vyřešila, tak by RP pi byla najednou dobře použitelná pro spousty úloh.

Já zatím žádné zákazníky na RP naštěstí nemám. Je mi předem jasný, že by to bylo peklo. Nejde to rozjet ve velkém, když polovinu času bych musel řešit SD kartu v nezdravém stavu. A netroufl bych si to dát ani k jedinému zákazníkovi, pokud mám stát za tím, že je to profi a spolehlivé řešení. Protože to tak prostě není. Věřím že jediné opravdu profi řešení s RP je to, pokud RP bootuje přímo z lokální sítě.


webkit.chromium

Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« Odpověď #20 kdy: 18. 12. 2017, 10:06:33 »
•Raspberry pi může bootovat  z USB (ale paradoxně je to ještě pomalejší než z interní čtečky; se stejnou kartou rycholou)
•BananaPi vypadá dobře, ale má podobný problém s USB a SATA, že SATA je přes USB převodník a prý než 20 MB/s to nezvládne
•Raspberry PI má vypínač a restartovač (vyvedené piny, které zkratovat) někde poblíž ethernet nebo USB.

Dotazy:
• v čem je USB blbé na propojování a v čem náročné? například oproti i2c? existují snad nějaké standartní konektory, abych nemusel bastlit dráty?
Bohužel google blokuje použit USB pokud se telefon zároveň nabíjí. Je to jeho arogantní rozhodnutí, pokud má např. tablet možnost nabootovat do Windows, tam tohle omezení není.[/li][/list]

Můžeš rozvést to s tím USB nabíjením a funkčností? Androidy a tablety nemám.



fish

Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« Odpověď #21 kdy: 18. 12. 2017, 11:10:26 »
Vyřešit napájení se zálohou není nic složitého...
Stačí si koupit driver pro Li-Ion baterku, který hlídá nabití a podpětí a DC-DC měnič. To se připojí za sebe a na 5V, nebo 3V3 větev.
Kontolu toho, zda je/není napájení lze vyřešit připojením napětí z adaptéru přes vhodný rezistor/diodu na jakýkoliv digitální vstup v pull-down rezistorem.
Napsat skript, který provede korektní vypnutí v případě odpojení adaptéru je trivialita.

martyd.

Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« Odpověď #22 kdy: 18. 12. 2017, 11:11:03 »
pár rpi už mi běží v pohodě několik let (výchozí konfigurace raspbianu, obyč SD)
Jedna karta pravda odešla (když jsem na tom několikrát kompiloval ffmpeg :D ), ale jinak no problem..

Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« Odpověď #23 kdy: 18. 12. 2017, 12:17:27 »
Tak jsem zkoumal možnost eMMC které umožňuje připojení třeba na Odroid nebo PINE64.
Hledal jsem jestli někdo někde zmiňuje jako výhodu eMMC větší odolnost v případě výpadku elektřiny a prostě celkovou větší odolnost. Nic jsem nenašel, vypadá to, že všichni jsou posedlí tou rychlostí a mají to jen jako hračku než je to omrzí.

Z těch řešení co se zde probírají bych jako nejlepší  připojit starý SATA disk z notebooku pomocí USB to SATA adaptéru. Adaptér se koupit za cca 2 USD s poštovným zdarma. A disk kdekomu zbude poté co upgradoval na SSD.  https://www.aliexpress.com/item/Super-Speed-USB-2-0-to-7-15-22Pin-SATA-Cable-Adapter-External-USB-Power-for/32761826240.html
A jak se píše výš RP3 už umí bootovat přímo z takového disku i bez SD karty.
Není to zdaleka ideální řešení, protože ten disk podstatně větší spotřebu než SD karta a celé je to pak větší a ošklivější. A onen disk také není vrcholem spolehlivosti. Ale je to přecijen obyčejný disk, který třeba deset výpadků elektřiny za rok bez potíží ustojí a po startu si vzniklé chyby na souborovém systému díky žurnálu opraví. Tedy nestane se, že by se náhodně poškodily data, které se zápisem vůbec nesouvisí jak je běžné u SD karet.

Mirek Vopat

Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« Odpověď #24 kdy: 18. 12. 2017, 12:39:57 »
proc o RPi mluvite jako o hracce. nechapu. Ja mam v provozu 3 RPi vsechny mi bezi jako Unify controllera za 3 roky zadny nechteny restart. zadny problem s SD. pro me je to plnohodnotny pomocnik. Ano problem s SD jsem cetl pri vypadku elektriky, ze se muze stat, ze se rozpadne filesystem. ale v mem pripade se to neprojevilo. takze za sebe muzu rict RPi je skvely pomocnik.

Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« Odpověď #25 kdy: 18. 12. 2017, 12:50:55 »
Můžeš rozvést to s tím USB nabíjením a funkčností? Androidy a tablety nemám.
Android zařízení mají jeden port micro USB, který slouží pro nabíjení, nebo může sloužit jako obyčejný USB port, kdy naopak napětí poskytuje, takže do něj lze pomocí OTG adaptéru připojit jakékoli USB zařízení jako klávesnici, USB-ethernet adaptér, zvukovou kartu, USB serial převodník atd.  Pokud potřebujete více, rozvětvíte to pomocí USB hubu.
Tedy Váš android tablet nebo telefon může řídit kdejaké USB zařízení, které k němu připojíte. Ale velmi častý jev je ten, že po tu dobu musí jet na baterii.



Problém ale pak může a většinou nastane s dobíjením telefonu. Android telefony se odmítají dobíjet, protože takové dobíjení prostě vývojáři android jádra zakázali. Lze takto dobíjet jen některé telefony, kde to hloupost odstranil výrobce,  nebo které mají custom android. Windows telefony a tablety s tím problém nemají nikdy.

Tady je popsán ten zapojení. http://www.instructables.com/id/DIY-Cable-to-Use-OTG-and-Simultaneously-Charge-the/

Kdyby tohle fungovalo u každého OTG android zařízení, byla by to jistě nejspolehlivější a nejednodušší způsob jak doma řídit nějaké chytré věci. Ale bohužel, google naznal, že tohle není potřeba.

Jinak další problém kdyby se tohle obešlo může být v tom, že google odstranill některé USB ovladače. K tomu má ale důvod- šetřit místa. Např. USB serial ovladač často není k dispozici, ale teoreticky by šel napsat znovu v uživatelské části bez root přístupu.

Ind si to tam pochvaluje, ale asi proto, že má na telefonu Windows.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« Odpověď #26 kdy: 18. 12. 2017, 13:09:13 »
takové dobíjení prostě vývojáři android jádra zakázali. Lze takto dobíjet jen některé telefony, kde to hloupost odstranil výrobce,
dobíjení se řeší v jádře? huh, aspoň u zařízení které mi prošly pod rukama to měl na triku dedikovaný čip, kontrolér dobíjení.

Yarda

Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« Odpověď #27 kdy: 18. 12. 2017, 13:33:03 »
Tak jsem tuhle diskusi běžně prošel a IMHO většina diskutujících tu brečí dobře, ale na špatném hrobě. Je poněkud rozdíl, když si někdo ubastlí automatické splachování do kadibudky na vlastní chalupu a když má pustit do výroby zařízení co se má vyrábět ve stovkách kusů a třeba jít na export někam na Aljašku. Já jsem po škole měl štěstí, že jsem nastoupil do konstrukce v jedné Tesle do poměrně mladého oboru, pracovali tam mladí schopní kluci i na pozici nižších vedoucích, mohl jsem se jim koukat přes rameno a hodně jsem se tam naučil. Když to po plyšáku Tesla zabalila, uchytil jsem se v konstrukci ve firmě, kde jsem zpočátku byl skoro jediný, kdo elektronice rozuměl a měl mnohaletou praxi. Pak tam přijali další elektroniky co možná byli na úrovni jako amatéři (údajně v nějakém výzkumáku tu a tam udělali nějaké udělátko, nic do výroby a bylo to znát). A soudruzi magoři ...eee manageři raději slyšeli jejich "to půjde" než mé "bude to složité, musí se to vyzkoušet a vychytat problémy než se to pustí do výroby".

Tak třeba zálohové napájení akumulátory - spolupracující firma to zamítla, že akumulátory v mrazech (to zařízení mohlo jít třeba na Sibiř, kde není zajištěna pokojová teplota) ztrácejí kapacitu, ale nenabíjecí články co v mrazech vydrží se zase musí kontrolovat jestli nejsou vybité a když jsou vybité, tak je vyměnit. Ta teplotní odolnost se týká i vlastní elektroniky.

Nebo třeba zařízení, pokud neskončí spálené na uhel musí umět ošetřit všechny možné stavy i poruchové, aby kvůli každé ptákovině tam nemusel přijít servisák a uvádět ho třeba ručním resetem do provozu. U automatického splachovadla na vlastní chalupě se podobné problémy řešit nemusí.

Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« Odpověď #28 kdy: 18. 12. 2017, 13:44:37 »
takové dobíjení prostě vývojáři android jádra zakázali. Lze takto dobíjet jen některé telefony, kde to hloupost odstranil výrobce,
dobíjení se řeší v jádře? huh, aspoň u zařízení které mi prošly pod rukama to měl na triku dedikovaný čip, kontrolér dobíjení.

Máte pravdu, je to divné.  Zkoušel jsem znovu hledat a zmínku o nutném upraveném jádře nyní nemohu najít. Ale cca před rokem jsem ji našel na více místech.  Vypadá to trik toho inda spočívá v tom přepínači, kdy onen nabíjecí obvod prostě obelstí pomocí toho přepínače. Např. tady se dá ten kabel koupit. https://www.ebay.ie/itm/Micro-USB-Host-OTG-3-Port-Hub-Adapter-Cable-with-Power-for-Samsung-Note-3-4-S5-/371661192455

Jiný trik je přidat rezistor, který se prý může lišit podle zařízení.

Je otázka, jestli to jde spolehlivě vyřešit aby to fungovalo alespoň s většinou zařízení.

aa

Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« Odpověď #29 kdy: 18. 12. 2017, 14:01:00 »
Napriklad lze vyuzit naprosto bez problemu do dilny misto PC se starsim monitorem (a nejlip i bez SDkarty + bootovat po siti).
Lze pouzit pro hlidani stavu na pinech a vystupy zapisovat do nejake DB (ktera je uz na jinym stroji, co dela DB) apod.

Zalezi kdo to na co potrebuje. Kazdopade premyslet, ze na to budu stavet nejaky "profi" reseni je blbost (zacit se na tom muze, ale pak se stejne dela vlastni HW). Muze to ale uetrit spoustu casu pri vyvoji, debugu apod.