Má smysl se učit Vim nebo Emacs?

jiri...

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #15 kdy: 11. 02. 2011, 00:41:25 »
emacs jsem nikdy neprisel na chut, ale asi ma neco do sebe, kdyz ma tolik horlivych zastancu.. stale..:-)

vim je dobry ze je opravdu vsude - kdyz se bavime o linux/unixovych serverech...
samosebou se mi casto stava ze na nejakych starych strojich, kde bezi nejaky prehistoralni RH nebo AIX 3, ci nejaky stary HPUX najdu max to vi... ale jsem i za to rad, v emacsu bych nedovedl zeditovat ani /etc/hosts :-)))


Ivo

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #16 kdy: 11. 02. 2011, 09:59:38 »
Ako uz bolo napisane, staci sa naucit vo VI len zaklady. Otvorit subor nieco zmenit a ulozit. Vim je vsade a niekedy je ho treba pouzit. Ale inac si zvol tvoj oblubeny editor. Ja pouzivam hlavne mcedit, sucast midnight commandera.

Vi som nikdy neprisiel na chut a emacs som neskusal.

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #17 kdy: 11. 02. 2011, 10:02:24 »
Právě pro učení takového naprostého minima s Vim jsem kdysi napsal článek Základní základy editoru Vim.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #18 kdy: 11. 02. 2011, 10:42:26 »
vi/vim je jasna volba pro vsechny co delaji s pocitaci vic nez jen vybarvovani v paintbrush. Nezatracuju ostatni editory, ale alespon zakladni znalost vi/vim se rozhodne vyplati pro kazdeho Unix-like OS uzivatele. Ja osobne ho pouzivam vyhradne pro editaci veskerych konfiguraku etc. vzhledem k jeho velke dostupnosti v defaultu vetsiny dister coz, jak tady uz nekdo psal, vam usetri zbytecnou instalaci dalsiho editoru.

ondra.novacisko.cz

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #19 kdy: 11. 02. 2011, 10:50:28 »
Právě pro učení takového naprostého minima s Vim jsem kdysi napsal článek Základní základy editoru Vim.

V tom článku mě zaujala tato věta:
Citace
V tuto chvíli už znáte základy Vimu a měli byste být schopni jej bez problému použít. Věřte, že pokud se budete editoru Vim držet, ovládání vám velmi rychle přejde do krve a budete se zajímat o další užitečné funkce, kterých je opravdu spousta.

Denně s tím editorem něco edituju a deně na to nadávám (musím, ty stroje nejsou moje, editor tam většinou všude nastaven jako default). Funkcí je možná spousta, ale editor mi je sám nenabídne a čas louskat manuály opravdu nemám. Zato téměř vždycky hledám dvojtečku, protože se v závislosti na aktuálně stavené klávesnici nachází pokaždý někde jinde :-) Nedejbože, pokud člověk skončí třeba CAPS-LOCKem. Nedejbože, pokud na začátku zapomene zmačnout Insert (protože editační a příkazový režim nemá žádné grafické odlišení). Pak se stane, že spustí nějaké makro a marně hledá způsob, jak jej ukončit.

Konečně zkuste:
Kód: [Vybrat]
vi
i
Ahoj svte   # kruci mám tam chybu
<-<-<-      # zuřivě mačkám šipku doleva, abych kurzorem najel na misto chyby
WTF!         # nadávám, když vidím výsledek


vim

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #20 kdy: 11. 02. 2011, 13:23:46 »
Denně s tím editorem něco edituju a deně na to nadávám (musím, ty stroje nejsou moje, editor tam většinou všude nastaven jako default). Funkcí je možná spousta, ale editor mi je sám nenabídne a čas louskat manuály opravdu nemám. Zato téměř vždycky hledám dvojtečku, protože se v závislosti na aktuálně stavené klávesnici nachází pokaždý někde jinde :-) Nedejbože, pokud člověk skončí třeba CAPS-LOCKem. Nedejbože, pokud na začátku zapomene zmačnout Insert (protože editační a příkazový režim nemá žádné grafické odlišení). Pak se stane, že spustí nějaké makro a marně hledá způsob, jak jej ukončit.

Konečně zkuste:
Kód: [Vybrat]
vi
i
Ahoj svte   # kruci mám tam chybu
<-<-<-      # zuřivě mačkám šipku doleva, abych kurzorem najel na misto chyby
WTF!         # nadávám, když vidím výsledek

"Kdyby blbost nadnášela, vznášela byste se jako holubička".

Že nefungují šipky, je nastavením terminálu. Nadávat na SW, že v něm něco nefunguje, když si zmatlám nastavení terminálu či čehokoliv jiného, je, mírně řečeno, hloupé.

Že nedokážete najít na klávesnici dvojtečku či jakýkoli jiný znak, je problém uživatele, či dané klávesnice. Stěžovat si na SW, že dvojtečku požaduje, je, mírně řečeno, hloupé.

Nepochopil-li jste filozofii nějakého SW či se s ní nechcete smířit, tak ten SW nepoužívejte. Většina lidí používá Vim kvůli výrazně lepší efektivitě, která souvisí s naprosto odlišnou filozofií práce. Používát SW či cokoli proti jeho filozofii a stěžovat si, že není dobrý, je, mírně řečeno, hloupé.

Změňte si po přihlášení EDITOR a VISUAL na svůj oblíbený editor a přestaňte celý svět informovat o tom, jak jste neschopný.

PS: Nedávno jsem se tady usmíval nad výlevy michala-20, ale ty Vaše příspěvky jsou opravdové perly. Nejhorší na tom je, že je zatímco michal-20 byl obyčejný prudič, tak Vy to snad myslíte vážně...

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #21 kdy: 11. 02. 2011, 13:38:37 »
... Zato téměř vždycky hledám dvojtečku, protože se v závislosti na aktuálně stavené klávesnici nachází pokaždý někde jinde :-) ...

 ;D ;D ;D
Jasně, to je problém vimu.

Kdybych používal vyžužlal studio a měl v systému víc jak jeden druh klávesnice, tak by se to nestalo.
Acho jo.

JS

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #22 kdy: 11. 02. 2011, 13:47:18 »
I kdyz neumim VIM a Emacs jen velmi malo (i kdyz se ho snazim pouzivat), myslim, ze to smysl ma (snad jen z vyjimkou pripadu, kdy pouzivate jazyk, ktery vyzaduje IDE, jako Java).

Velka cast opravdu dobrych programatoru pouziva VIM nebo Emacs. Jsou to editory programovatelne a umi toho opravdu dost. I kdyz jsem se puvodne chtel ucit VIM, nakonec jsem skoncil u Emacsu, protoze pro Common Lisp je to jasna volba. Druha vec, ze vam nemusi uplne sedet VIMovske workflow, tedy prepinani modu a snahu minimalizovat pocet klaves. Emacs mi take vyhovuje v tomto smeru lepe, protoze pri psani delam celkem dost preklepu.

Navic Emacs ma Org mode, coz je naprosto vychytany system na poznamky, TODO listy, kalendar, Get Things Done (TM), mindmapping a podobne veci.

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #23 kdy: 11. 02. 2011, 14:43:40 »
Ja pouzivam nano a VI ci VIM mi pripadaju jak dinosaury... Kazdopadne odporucam mat prehlad o zakladoch VI pretoze v momente ked sadnem za nejaky AIX, HP-UX alebo hoci aj len starsi debian, na nano mozem zabudnut.

Edituj v tom co ti je pohodlne.

iwtu

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #24 kdy: 11. 02. 2011, 15:10:37 »
Hlúpa otázka a o príspevkoch je škoda vyjadrovať. Sakra, to sa vážne pýtaš na dovolenie, či to más skúsiť??? Vážne uvedom si, čo sa vlastne pýtaš.

Ak toú otázku vezmem doslova. Áno, má zmysel. Lebo existuje aspoň jeden človek, pre ktorého to zmysel má. Pri najhoršiom som tým človekom ja, čím je tvrdenie dokázené za predpokladu, že môžem hovoriť sám za seba. (pre hnidopichov, ktorí som nikdy nepochopil a musia si mastíť ego).

Poznám spičkových programátorov, ktorý programujú iba vo Vim ako aj spičkových ľudí, ktorí sa mu vyhýbajú. Na programovanie často používam Eclipse a mám v ňom vim-mode. Veľa ľudí v ňom nemá vim-mode a sú spokojný.

Chápeš, že na túto otázku si môžeš odpovedať jedine sám a keď budeš chcieť poznať odpoveď tak sa nevyhneš skúšaniu ani hľadaniu?

Ja môžem poslužiť článkom [urlhttp://www.abclinuxu.cz/blog/iwtu/2010/11/ako-mentalne-zacat-s-vim]Ako mentálne začať s vim[/url], aby si sa trochu menej bál do toho ísť... Ale ak nepôjdeš, absolútne nič sa nedeje a žiaden rozumný človek Ťa nebude odsudzovať. A na debilov si hold treba zvyknuť, nevyhneš sa im nikde :) Toto si myslím, že je tá sloboda. Používaj si pre svoju potrebu čo len chceš a nikto Ťa za to nebude odsudzovať.

Extrémy nikdy v histórií nefungovalo a vždy sa to nakoniec (ak nevymreli) vyvinulo do syntézy.

Good Luck :-)

PS. Ak to overenie. Konečne som sa naučil české mesiace :D

ondra.novacisko.cz

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #25 kdy: 11. 02. 2011, 15:20:39 »
Že nefungují šipky, je nastavením terminálu. Nadávat na SW, že v něm něco nefunguje, když si zmatlám nastavení terminálu či čehokoliv jiného, je, mírně řečeno, hloupé.
Gnome-terminal - zajímavý je, že jiné aplikace s tím problém nemají. Řekl bych, že drtivá většina aplikací. Zatímco drtivá většina terminálu má problém s vimem. To asi nebude terminálem.

Že nedokážete najít na klávesnici dvojtečku či jakýkoli jiný znak, je problém uživatele, či dané klávesnice. Stěžovat si na SW, že dvojtečku požaduje, je, mírně řečeno, hloupé.
No protože význam tlačítka je dán obrázkem na něm namalovaným a pokud mačkám dvojtečku, mačkám ji proto, že chci napsat dvojtečku. Na příkazové klávesy jsou tlačítka F1-F12, případně zkratky CTRL+něco, které jsou nezávislé na nastavené klávesnici. Opět, drtivá většina aplikací s tím problém nemá. vim ano


Změňte si po přihlášení EDITOR a VISUAL na svůj oblíbený editor a přestaňte celý svět informovat o tom, jak jste neschopný.
Nemužu. Nebo neustále řešit změnu (která je stejně vždycky dočasná) mě fakt nebaví. Dočasnost je dáno prostředím, ve kterém se pohybuju.

PS: Nedávno jsem se tady usmíval nad výlevy michala-20, ale ty Vaše příspěvky jsou opravdové perly. Nejhorší na tom je, že je zatímco michal-20 byl obyčejný prudič, tak Vy to snad myslíte vážně...

Tazatel chtěl názor, já mu prezentuju svůj vlastní.

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #26 kdy: 11. 02. 2011, 15:47:40 »
Že nedokážete najít na klávesnici dvojtečku či jakýkoli jiný znak, je problém uživatele, či dané klávesnice. Stěžovat si na SW, že dvojtečku požaduje, je, mírně řečeno, hloupé.
No protože význam tlačítka je dán obrázkem na něm namalovaným a pokud mačkám dvojtečku, mačkám ji proto, že chci napsat dvojtečku. Na příkazové klávesy jsou tlačítka F1-F12, případně zkratky CTRL+něco, které jsou nezávislé na nastavené klávesnici. Opět, drtivá většina aplikací s tím problém nemá. vim ano
Mačkáním dvojtečky se ve vkládacím režimu píše dvojtečka. V příkazovém režimu ne. Když si spustím třeba Totem a mačkám dvojtečku, tak to taky nepíše dvojtečku. Ve vimu je potřeba rozlišovat mezi příkazovým režimem (tam mačkáním kláves dávám příkazy) a vkládácím režimem (tam mačkáním kláves píšu). Protože vim má tyto režimy oddělené, tak na spoustu příkazů není potřeba mačkat Ctrl+něco, stačí jedna klávesa. Díky tomu je ovládání vimu velmi efektivní.

ondra.novacisko.cz

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #27 kdy: 11. 02. 2011, 16:07:11 »
Mačkáním dvojtečky se ve vkládacím režimu píše dvojtečka. V příkazovém režimu ne. Když si spustím třeba Totem a mačkám dvojtečku, tak to taky nepíše dvojtečku. Ve vimu je potřeba rozlišovat mezi příkazovým režimem (tam mačkáním kláves dávám příkazy) a vkládácím režimem (tam mačkáním kláves píšu). Protože vim má tyto režimy oddělené, tak na spoustu příkazů není potřeba mačkat Ctrl+něco, stačí jedna klávesa. Díky tomu je ovládání vimu velmi efektivní.

Dokážete prostým pohledem na obrazovku poznat, co se stane, když zmačknete ve VIMu dvojtečku. Nebo libovolné písmeno? V jiných aplikacích většinou dvojtečka znamená dvojtečku nebo nic. Jo v Seamonkey to občas místo psaní hledá. Taky jsem tuhle funkci hned vypnul.

Na psaní jedním prstem zmačkněte ve Windows 7 pětkrát za sebou Shift. A uvidíte :-) Tohle řeší dávno operační systém a já třeba takhle programuju v Eclipse, když si vezmu notebook do postele a jsem linej u toho sedět.

Markoniuss

  • *
  • 19
  • IT Systémový administrátor
    • Zobrazit profil
    • Markoniuss
    • E-mail
Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #28 kdy: 11. 02. 2011, 16:53:24 »
Vim je dobrý narozdíl od nano, protože umí spoustu věcí užitečných při editování konfiguráků
např.:
  • označit celou řádku či libovolný odstavec a kopírovat ho
  • jednoduchým stisknutím "dd" smazat celý řádek - zlatá to funkce u konfiguračních souborů
  • otevřít dva soubory naráz - vhodné při kopírování řádků z jiného konfiguračního souboru

To jsou ondro funkce, které prostě nano nezvládne, nezlob se na mě... A to, že jsi líný si pustit vitutor to neomlouvá. Vitutor garantuje, že se VIM naučíš za 3 dni a věř mi, nezapomeneš to.

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #29 kdy: 11. 02. 2011, 16:53:49 »
Dokážete prostým pohledem na obrazovku poznat, co se stane, když zmačknete ve VIMu dvojtečku. Nebo libovolné písmeno?
?
Když vkládám/přepisuji, vidím ve spodní řádku -- INSERT -- nebo -- REPLACE --
V čem je problém?