Má smysl se učit Vim nebo Emacs?

Lukáš K.

Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« kdy: 10. 02. 2011, 16:55:37 »
Ahoj, v Linuxu nejsem úplný nováček, už nějakou dobu v něm jedu. Jsem takový pokročilý začátečník. A přemýšlím, jestli má smysl se ještě dneska učit Vim nebo Emacs. Všichni všude píšou, jak je to super a efektivní a výborné. Já používám Nano a jsem s ním docela spokojený, ale nevím, jestli by se mi fakticky nepsalo v něčem jiném líp. Občas dělám HTML stránky nebo edituju nějaké konfiguráky. Nejsem programátor. Mám se na něco takového vrhnout?


Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #1 kdy: 10. 02. 2011, 17:05:51 »
Podle mě to smysl pořád má, já třeba píšu všechno ve Vim, včetně článků pro Roota. Mám tam český slovník a nedělá mi to problémy. Emacs jsem nikdy nepřišel na chuť. Problémem těchto editorů je, že se je chvíli budeš muset učit zvládat, ale pak se ti v nich bude psát velmi pohodlně.

zatt

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #2 kdy: 10. 02. 2011, 17:11:31 »
EMACS nevim, ten jsem nikdy moc nepochopil a prisel mi jako veliky moloch (ne nadarmo se rika ze je EMACS skvely operacni system, ale chybi mu kvalitni editor :)
A VIM muzu jedine doporucit. Rychly, efektivni, dostupny na vsech rozsirenych OS. Pomoci maker a pluginu se da skvele rozsirovat. (napr. http://vimeo.com/3535418 ukazuje vyssi divci). Na uvod doporucim skvely nadcasovy tutorial od Pavla Satrapy po jehoz prostudovani se ve VIM da efektivne pracovat.  http://www.nti.tul.cz/~satrapa/docs/vim/
« Poslední změna: 10. 02. 2011, 17:13:11 od Petr Krčmář »

Henrik

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #3 kdy: 10. 02. 2011, 17:14:09 »
Hosi no nevim ale neni lepsi pouzivat na psani neco poradneho treba open office? Kdyz nejsi programator tak je to zbytecnost.

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #4 kdy: 10. 02. 2011, 17:15:42 »
Máš-li víc jak tři ruce a hodláš do mačkání klávesových zkratek zapojit i hlavu, ber emacs ...
 ;D


Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #5 kdy: 10. 02. 2011, 17:24:00 »
Já jsem pracoval jako programátor, a používal jsem na to zásadně Emacs. Dodnes na něj nedám dopustit. Ale právě teď je součástí mojí práce konfigurovat Unixové servery. A tam Emacs není, nebo alespoň ne v základní instalaci. Proto na úpravy souborů používám Vi/Vim. Každý z obou editorů má něco do sebe, a považuju je za rovnocené. Emacs má z mého pohledu (můj osobní názor) lepší a intuitivnější ovládání, Vim je zase všude, a umí prakticky to samé. Doporučuji vyzkoušet oba editory, a zůstat u toho, který ti líp sedne. Nebo klidně i u úplně jiného. Ale pokud pracuješ pod Linuxem, měl by jsi znát alespoň základy práce s Vim (otevřít, vyhledat, upravit a uložit). Nikdy nevíš, kdy se ti to může hodit.

Markoniuss

  • *
  • 19
  • IT Systémový administrátor
    • Zobrazit profil
    • Markoniuss
    • E-mail
Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #6 kdy: 10. 02. 2011, 17:29:03 »
Já jsem se jednou naučil VIM pomocí bezvadného programu vitutor a nedám na něj dopustit. Jako správce sítě oceňuji to, že VI či VIM je prostě opravdu všude a když přistupuji ke konfiguraci serverů, tak prostě nemám čas tam instalovat vždy nějaký editor.

korrol

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #7 kdy: 10. 02. 2011, 17:30:39 »
VILE = VI Like Emacs http://invisible-island.net/vile/

Používám už od doby, kdy jsem dělal v MS DOSu.

 :D

ondra.novacisko.cz

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #8 kdy: 10. 02. 2011, 18:28:46 »
Poslední co bych jako programátor chtěl dělat je programovat textový editor.

Ani jeden z výše uvedených mi nevyhovuje. Zvykl jsem si na editory v Eclipse a v MSVC. Asi nejlépe z těch konzolových mi vyhovoval mcedit a joe.

xyz

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #9 kdy: 10. 02. 2011, 18:49:01 »
ondra.novacisko.cz: No, to bych ten editor od Vas chtel videt :-D... K tomu uz je potreba trochu znalosti... nejenom byt natrenovana opice :-D...

VIM je perfektni editor, dobre se s nim pracuje a je prakticky na kazde Linuxove distribuci nebo UNIXovem systemu. Jedna jeho nevyhoda je to, ze nez se ho naucite (trochu hloubeji) bude trvat par let... Ja si na nej tak zvyknul, ze delam vse jen v nem. Mam namapovane klavesy (treba na upload soboru na server, prelozeni projektu atd...)... Skvele jsou treba taky blokove operace - kdyz potrebujete zakomentovat blok kodu, kde nejsou blokove komentare... pripadne nahradit urcity text v bloku a podobne. Podporuje regularni vyrazy, coz se da taky pekne vyuzit...

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #10 kdy: 10. 02. 2011, 20:36:19 »
Ma smysl ucit se emacs? Ne, nema. At uz je genialnost tohohle editoru na jakekoli urovni, casto na nej clovek nenarazi. A nevim o nicem co by emacs umel a jine editory ne (a co by prumerny admin pouzival denne).

Ma smysl ucit se vi? Ano, ma. Ja osobne tenhle editor nesnasim a nepouzivam, nicmene uz Xkrat jsem byl donucen ho pouzit, protoze na mnoha systemech (at uz Linuxovych, unixovych nebo treba AIXovych) nic jineho nebylo. Proto by zaklady prace ve vi mely patrit k povinnym znalostem kazdeho, kdo hodla nekdy narazit na neco jineho nez na operacni system u sebe doma.

Ja osobne nedam dopustit na mcedit, asi hlavne proto, ze je soucasti midnight commanderu, a bez midnightu si nedokazu svou praci vubec predstavit. Rekl bych, ze jsem na nem zavisly.

ruksak

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #11 kdy: 10. 02. 2011, 20:53:08 »
Emacs neni editor, emacs je user-landovy operacni system :-)

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #12 kdy: 10. 02. 2011, 21:10:13 »
Myslím, že Vim má smysl se učit a hlavně ho používat jako hlavní editor jenom pokud tomu budeš věnovat dost času a úsilí, aby ses ho naučil pořádně. Dokud ho umíš blbě a máš v jeho ovládání velké mezery, tak bude míň efektivní než některý z obyčejnějších, přívětivých GUI textových editorů (např. gedit). Hlavně je potřeba sám hledat způsob, jak dělat věci líp, protože editor jako je Vim to sám nenabídne a není z něj zřejmé, kolik toho umí. Vitutor naučí jenom nejzákladnější ovládání Vimu, pro opravdu efektivní používání je potřeba se toho naučit mnohem víc.

Greatlama

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #13 kdy: 10. 02. 2011, 22:23:32 »
Ja si myslim, ze pokud nejste programator, admin vzdalenych serveru, nepisete v texu neco na ten zpusob, tak je to pro vas zbytecna investice a radeji se ucte neco jineho.

ondra.novacisko.cz

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #14 kdy: 10. 02. 2011, 22:52:21 »
ondra.novacisko.cz: No, to bych ten editor od Vas chtel videt :-D... K tomu uz je potreba trochu znalosti... nejenom byt natrenovana opice :-D...

No to byla ironie a narazka na hlavni vyhodu tech editoru, ze si tam mohu programovat makra. Me staci, ze obcas musim opravit nejakou tu sablonu, jinak mi vyhovuje prirozena inteligence asistencnich nastroju jako je Visual Assist, nebo Intellisense. Tlacitko na upload nepotrebuju. V Eclipse staci nastavit buildchain a na ulozeni je schopno to projekt prelozit, oznacit chyby, sychronizovat na server nebo ubalit balik a kdyz se budu hodne snazit, tak i aktualizovat prohlizec. O aktualizaci doxygenu se radsi nezminuji.