Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)

iras24

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #30 kdy: 12. 03. 2018, 20:53:29 »
Mám doma tu Astrometu, software ji našel, moduly, firmware, atd. Ale má mizernou citlivost - nebyl jsem sní schopen naladit ani DVB T1 kanály. Přitom na stejné anténě honím roky jiné tunery bez problému. A DVB T2 jsem s bídou zamknul na nosnou, ale nebyl jsem schopen ani načíst seznam kanálů. Prosím, místní znalci Astromety - je třeba použít jiný FW? Nebo hacknout někde něco jiného? Nebo mám kus, kde číňan ušetřil při výrobě? Prosím o vaše názory.

Moje otázka je hodně podobná původnímu dotazu - nechci jakkoli dobré technické odhady. Hledám reálný, živý kus, kterému to chodí a zajímá mne, co pro to musel udělat.

Děkuji za předchozí podněty.


tvexpert

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #31 kdy: 12. 03. 2018, 21:20:54 »
... Moje otázka je hodně podobná původnímu dotazu - nechci jakkoli dobré technické odhady. Hledám reálný, živý kus, kterému to chodí a zajímá mne, co pro to musel udělat ...
Vzdát to. USB tunerů jsem viděl několik a všechny stály za houby. A na malý ocásek prostě kvalitně televizi nechytneš. Skus si dát drát kousek drátu do se to boxu a neuvidíš ani mravence.

f

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #32 kdy: 13. 03. 2018, 00:33:16 »
Mám doma tu Astrometu, software ji našel, moduly, firmware, atd. Ale má mizernou citlivost - nebyl jsem sní schopen naladit ani DVB T1 kanály. Přitom na stejné anténě honím roky jiné tunery bez problému. A DVB T2 jsem s bídou zamknul na nosnou, ale nebyl jsem schopen ani načíst seznam kanálů. Prosím, místní znalci Astromety - je třeba použít jiný FW? Nebo hacknout někde něco jiného? Nebo mám kus, kde číňan ušetřil při výrobě? Prosím o vaše názory.

Jsi si jisty, ze pouzivas pro naladeji DVB-T2 spravny frontend? Pokud by selhal upload firmwaru, bude dostupny jen Realtek a ten DVB-T2 nenaladi. To bys videl v dmesg. Tuner ma ale porad stejnou citlivost a DVB-T bys mel naladit dobre. Me ted proslo rukama 9 kousku a jeden z nich mel nejakou horsi citlivost. Kazdopadne vsech mych 9 kusu zacalo mit z niceho nic problem s uploadem firmware a musel jsem zvysit pocet retry u i2c komunikace v driveru, aby se firmware uploadnul. Jinak to vzdycky timeoutovalo kolem 1kB.

iras24

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #33 kdy: 13. 03. 2018, 22:46:33 »
Díky za odpověď. Chytám na STA se slušným signálem. Jde o to, že ani to RTLko tuner pro DVB T mi není schopno zamknout nosnou na kanále, kde druhý obyčejný tuner Afatech 9035 jede jak z praku. Je ta Astrometa nějak extra citlivá na zacházení? Dá se odprásknout statickou elektřinou nějak lehce? Nebo je třeba víc citlivá, aby po anténě nešla stejnosměrná složka signálu, třeba? Nemáte někdo podobnou zkušenost?   

iras24

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #34 kdy: 14. 03. 2018, 18:47:41 »
Ještě jsem zapomněl dodat, že aktuálně nemám na STA žádný DVBT2 signál a chci tu Astrometu rozchodit nyní pro DVBT. Tzn ladím RTLkem a nejsem schopen nic stabilně chytit, když je Asrometa pod Linuxem. Zkouším w-scan, co nejpomalejší ladění, zkouším ladit přes roky používaný a osvědčený mythtv, pořád stejně.
Pak stejný HW zapíchnu do notebooku s Windows, kde jsou originál drivery od Astromety a jejich TVRplayer a naladím DVBT bez problému.
Čili chyba bude asi v SW, tzn. Linux řídí blbě to RTLko, možná jeho řízení zisku, nevím.


kojot4

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #35 kdy: 14. 03. 2018, 21:19:20 »
Prodám https://www.linuxtv.org/wiki/index.php/Asus_U3100_Mini_plus_DVB-T za 300 Kč, osobní odběr Praha-Centrum Chodov, nebo poštou za 50 Kč při platbě předem na účet.

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #36 kdy: 15. 03. 2018, 08:06:56 »
Když si tak čtu tyhle komentáře, tak možná nestojí za to trávit čas s laděním nějakého číňana, ale může být lepší i za vyšší cenu  pořídit dreambox/enigmu a z něj v LAN tahat až hotový stream..? :-)
Podle popisu vypadá zajímavě ještě tohle, ale kdoví, jaká je reálná zkušenost http://www.olmi.tv/d/dvbsky-t330-dvb-t2-t-c-usb-stick-1000575/ (zase, když už kompatibilitu slibujou v popisu, nefunkční kus by mělo jít vrátit/reklamovat :-) )

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #37 kdy: 15. 03. 2018, 14:04:16 »
K dotazu ohledně HD videa chci jenom příkývnout, že RTL2832U sice neumí přijímat multiplexy modulované DVB-T2, ale pokud naladím mux RS7 (DVB-T) tak z něj můžu na počítači přehrávat programové streamy ČT HD. Dekomprese streamu do videoRAM se děje z principu v hostitelském počítači - buď softwarově na CPU, nebo s HW akcelerací GPU, pokud je k dispozici. Nemá smysl uvažovat, že by dekomprese byla věcí nějakého USB donglu, protože skrz USB by objem dekomprimovaných video-dat prostě neprolezl. Mimochodem... pokud se nepletu, dosavadní HDčkové streamy v RS7 mají vyšší datový tok a jmenovité rozlišení než dnešní "QHD" streamy v přechodových sítích DVB-T2. A děkuji za tuto debatu, taky mi delší dobu vrtá hlavou, co bych si pořídil na občasný příjem TV na cestách. RTL2832U odvedl svoji práci a i do budoucna bude sloužit jako nouzový/polní přehledový spektrák, pro ladění antén u příbuzných bude stačit i nadále, jenom už mi T2 muxy nebude umět demodulovat.

olin

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #38 kdy: 15. 03. 2018, 14:47:20 »
Používám DVBSky T330 (jak z olmi.tv, tak výrazně levněji z německého Amazonu za 40€/~1050Kč https://www.amazon.de/dp/B072FP1TX4/ref=pe_3044161_185740101_TE_item), mám tři nastrkané do Raspberry-Pi a jediné, co jsem řešil, je USB hub, který byl Single TT (ať už to znamená cokoliv), ale co jsem ho vyměnil za Multi TT, tak to všechno šlape - na Single TT hubu se nedařila komunikace mezi Raspberry-Pi a kartami, nedařila se ani úplná inicializace. Provozuji karty jako headleass server, obsluhuje ho Tvheadend, koukám na TV jak přes Kodi na počítači i Raspberry-Pi (připojené k televizi přes HDMI), tak přes TVHClient na Androidu (tam to hraje přes VLC 3.0).

DVBSky T330 krmím z TV antény, umí jak DVB-T (i ČT HD), tak DVB-T2 (H.265). Používám ho běžně, maximálně mi spadlo Kodi při nějakém výpadku signálu, ale Raspberry-Pi server šlape jak hodinky.

pepik

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #39 kdy: 15. 03. 2018, 14:53:23 »
Používám DVBSky T330 (jak z olmi.tv, tak výrazně levněji z německého Amazonu za 40€/~1050Kč https://www.amazon.de/dp/B072FP1TX4/ref=pe_3044161_185740101_TE_item), mám tři nastrkané do Raspberry-Pi a jediné, co jsem řešil, je USB hub, který byl Single TT (ať už to znamená cokoliv), ale co jsem ho vyměnil za Multi TT, tak to všechno šlape - na Single TT hubu se nedařila komunikace mezi Raspberry-Pi a kartami, nedařila se ani úplná inicializace. Provozuji karty jako headleass server, obsluhuje ho Tvheadend, koukám na TV jak přes Kodi na počítači i Raspberry-Pi (připojené k televizi přes HDMI), tak přes TVHClient na Androidu (tam to hraje přes VLC 3.0).

DVBSky T330 krmím z TV antény, umí jak DVB-T (i ČT HD), tak DVB-T2 (H.265). Používám ho běžně, maximálně mi spadlo Kodi při nějakém výpadku signálu, ale Raspberry-Pi server šlape jak hodinky.

Díky! Díval jsem se na české webshopy a našel jsem jen AVERMEDIA TD310 a EVOLVEO Sigma T2 - a ani u jedné jsem nenašel spolehlivé reporty rozchození pod linuxem, spíš naopak. :-)

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #40 kdy: 15. 03. 2018, 15:57:01 »
Používám DVBSky T330 (jak z olmi.tv, tak výrazně levněji z německého Amazonu za 40€/~1050Kč https://www.amazon.de/dp/B072FP1TX4/ref=pe_3044161_185740101_TE_item), mám tři nastrkané do Raspberry-Pi a jediné, co jsem řešil, je USB hub, který byl Single TT (ať už to znamená cokoliv), ale co jsem ho vyměnil za Multi TT, tak to všechno šlape - na Single TT hubu se nedařila komunikace mezi Raspberry-Pi a kartami, nedařila se ani úplná inicializace. Provozuji karty jako headleass server, obsluhuje ho Tvheadend, koukám na TV jak přes Kodi na počítači i Raspberry-Pi (připojené k televizi přes HDMI), tak přes TVHClient na Androidu (tam to hraje přes VLC 3.0).

DVBSky T330 krmím z TV antény, umí jak DVB-T (i ČT HD), tak DVB-T2 (H.265). Používám ho běžně, maximálně mi spadlo Kodi při nějakém výpadku signálu, ale Raspberry-Pi server šlape jak hodinky.

Díky za tip :-) Pro zajímavost, koukám že je k tomu dálkové ovládání... ten dongle má IR přijímač někde na sobě? To je mi na headless serveru asi k ničemu, předpokládám že ta funkce prostě zůstane nevyužita a tatranky dám psovi na hraní...

olin

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #41 kdy: 15. 03. 2018, 17:08:14 »
Díky za tip :-) Pro zajímavost, koukám že je k tomu dálkové ovládání... ten dongle má IR přijímač někde na sobě? To je mi na headless serveru asi k ničemu, předpokládám že ta funkce prostě zůstane nevyužita a tatranky dám psovi na hraní...

Všechna dálková ovládání se mi opravdu válí v krabici a IR přijímač je na tom donglu - nezkoumal jsem, nebylo třeba to řešit. Server je na půdě, takže se to ani využít nedá. Tvheadend řeší vytížení donglů (ladění kanálů) i vzdálené ovládání - stačí mít tolik donglů, kolik je laděných frekvencí - pak hraje na libovolném počtu klientů libovolná stanice (tři různé stanice z jedné frekvence/multiplexu chytře vytíží jen jeden dongle). Co Tvheadend posílá klientovi se ovládá přímo z klienta - Kodi/TVHClient. Moje 7 let stará televize (umí jen DVB-T, ale stále slouží výborně) začínám mít jen jako obrazovku pro klientské Raspberry-Pi, které do televize posílá obraz+zvuk přes HDMI a přijímá příkazy z ovladače televize skrze HDMI-CEC.

pepik

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #42 kdy: 15. 03. 2018, 20:51:41 »
Všechna dálková ovládání se mi opravdu válí v krabici a IR přijímač je na tom donglu - nezkoumal jsem, nebylo třeba to řešit. Server je na půdě, takže se to ani využít nedá. Tvheadend řeší vytížení donglů (ladění kanálů) i vzdálené ovládání - stačí mít tolik donglů, kolik je laděných frekvencí - pak hraje na libovolném počtu klientů libovolná stanice (tři různé stanice z jedné frekvence/multiplexu chytře vytíží jen jeden dongle). Co Tvheadend posílá klientovi se ovládá přímo z klienta - Kodi/TVHClient. Moje 7 let stará televize (umí jen DVB-T, ale stále slouží výborně) začínám mít jen jako obrazovku pro klientské Raspberry-Pi, které do televize posílá obraz+zvuk přes HDMI a přijímá příkazy z ovladače televize skrze HDMI-CEC.

A jak zvládá raspberry fullhd hevc stream? Pokud se nepletu, tak hardwarově má akcelerovaný pouze h264. Stíhá to upočítat a nebo by bylo lepší se poohlídnout po jiným hw na frontend?

SB

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #43 kdy: 16. 03. 2018, 11:13:39 »
S tunery DVB-T2 se to trochu zlepšuje.
Nezkoušel někdo toto? https://www.aliexpress.com/item/Digital-satellite-DVB-t2-usb-tv-stick-Tuner-with-antenna-Remote-HD-TV-Receiver-for-DVB/1762667746.html
Dle Linux TV https://linuxtv.org/wiki/index.php/DVB-T2_USB_Devices by to mělo mít nově podporu od jádra 4.6 (Astrometa).
Dle inetu Raspberry 2 H265 nezvládá, Raspberry 3 zvládá nejméně 720p.

olin

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #44 kdy: 16. 03. 2018, 20:56:48 »
A jak zvládá raspberry fullhd hevc stream? Pokud se nepletu, tak hardwarově má akcelerovaný pouze h264. Stíhá to upočítat a nebo by bylo lepší se poohlídnout po jiným hw na frontend?

Mám Raspberry-Pi 2 model B, Full HD asi nezvládne. DVB-T2 ale běží takhle (špička; když se obraz nehýbe, tak CPU se fláká i pod 50%) http://root.download.oldium.net/DVB-T2.jpg.