Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)

dvbt2

Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« kdy: 12. 12. 2017, 14:41:37 »
Prosim o doporuceni overeneho DVB-T2 USB tuneru, realne sehnatelneho (*), s podporou v Linuxu, distribuce Debian (testing).
* link kde je dany tuner k zakoupeni s realnou dostupnosti (nemusi byt zrovna skladem, ale mel by byt alespon dodatelny)

Zadam o odpoved jen ty uzivatele, kteri s konkretnim tunerem a problematikou maji osobni zkusenost a DVB-T2 tuner v Linuxu opravdu provozují.
Hodi se pripsat i jaky firmware/software je pro uspesne sprovozneni jejich reseni potreba.

Ani ja, a jiste ani nikdo jiny kdo by danou vec resil, nemam zajem o radobychytre prispevky nekterych mistnich jedincu, tak budte tak hodni a zdrzte se jich.
Tez neni odpovedi provoz tuneru pod Windows ci obecne jinym OS nez je Linux!

Google jsem pouzil, byl jsem i na linuxtv.org, zajima me opravdu realne zkusenosti a realny provoz takoveho tuneru v CR pro prijem DVB-T2.

Dekuji


Lotr

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #1 kdy: 12. 12. 2017, 17:07:37 »
Používám: https://www.odkarla.cz/tv-karta-leadtek-winfast-dtv2000-h?gclid=EAIaIQobChMIhqi_kOyE2AIVFDwbCh0DgQI0EAQYBCABEgJKevD_BwE

To není USB, ale cokoli se stejným chipsetem se bude chovat stejně, rukama mi jich prošla už spousta. Je to bezproblémové. Jako software používám me_tv.

K provozu je třeba mít v /lib/firmware/ dvb-usb-af9015.fw

BzF

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #2 kdy: 12. 12. 2017, 18:01:36 »
Hauppauge WinTV-SOLOHD s HTS Tvheadend 4.2.3-20 na LibreELEC jede.
Jen nutno ručně přidat muxy se správným nastavením.

dvbt2

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #3 kdy: 12. 12. 2017, 19:05:48 »
Jeste doplnim ze krom DVB-T2 by mel umet i h.265 (hevc) jestli se nemejlim.
Ten starej leadtek-winfast neumi ani jedno z toho  ;D

Na ten Hauppauge se podivam.

Nekdo, kdokoliv, s dalsim zarizenim? (nestydte se)

Jenda

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #4 kdy: 12. 12. 2017, 21:22:19 »
Jeste doplnim ze krom DVB-T2 by mel umet i h.265 (hevc) jestli se nemejlim.
Ten starej leadtek-winfast neumi ani jedno z toho  ;D

Já si furt myslím, že podpora H.265 je věcí počítače, nikoli tuneru, protože z tuneru padá transportní stream a jestli je v něm H.264, H.265 nebo cokoli jiného je mu jedno.


dvb

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #5 kdy: 12. 12. 2017, 21:31:44 »
dvb-t2 je otazka (de)modulace. Stream se pak dekoduje az v PC.

https://cs.wikipedia.org/wiki/DVB-T2

vlkodlak

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #6 kdy: 13. 12. 2017, 08:46:56 »
Používám v Linuxu usb multi-tuner TBS2250SE (DVB-S/S2,T/T2,C/C2)

http://www.olmi.tv/d/tbs5520se-multi-standard-tv-tuner-usb-box-1000970/?lng=cs
https://www.tbsdtv.com/products/tbs5520se_multi-standard_tv_tuner_usb_box.html

Po stáhnutí firmwaru ze stránek výrobce se v systému (Mint 18) bohužel učiní nějaký nepořádek,
který znesnadňuje používání tohoto jinak obstojného hardwaru.

Provozuji na notebooku s těmito problémy:
1. Linux již nějakou dobu běží - připojím napájecí USB a poté datové USB
    - zde je šance padesát na padesát, že zařízení zobrazí požadovaný program
    - při neúspěchu nutný restart a následuje bod 2
2. při vypnutém notebooku (USB stále pod proudem) zapojím napájecí a pak datové USB
    - Linux naběhne se softwarovým renderováním desktopu (Cinnamon) - nutný restart a následuje
    - desktop již naběhne v pořádku, zařízení je detekováno, ale nezobrazuje se naladěný program (tvheadend ani samotné vlc)
      následuje další restart
    - desktop i zařízení je OK, v tvheadend jsou oproti minulému spuštění jinak poskládané programy, ale ve vlc se program zobrazí

Další problém je odpojení tuneru
- USB zůstanou "viset" (nerozpoznají žádně následující připojené zařízení, ani znovupřipojený tuner)
- neuspí se notebook po zavření
- ThinkPad má exprescard slot - USB v tomto slotu vykazuje stejné problémy a po odpojení zůstane viset celý slot

Pro někoho se toto zdá jako nepoužitelný kus hardwaru. Mě překvapují provozní vlastnosti jako malá zátěž CPU, vysoká citlivost (zatím
jsem neměl tuner s takovým příjmem - a mám jich tu pro DVB-T/S hodně), příliš se nezahřívá a je celkem skladný.
Za zmíněnými problémy může být firmware, Mint sám o sobě, já jako uživatel byť mi není cizí insmod, rmmod, restartování služem,
ale i tak.
PS: Jen pro zajímavost jsem vyzkoušel Devuan - zůstal pouze problém s neuspáním notebooku, ani nevím jak jsem toho dosáhl :-)






j

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #7 kdy: 13. 12. 2017, 08:59:51 »
Jeste doplnim ze krom DVB-T2 by mel umet i h.265 (hevc) jestli se nemejlim.
Ten starej leadtek-winfast neumi ani jedno z toho  ;D
...

Vzhledem k tomu ze tohle ti na USB 100% a v pripade karty na 90% resi SW (a tudiz CPU/GPU) na strane prehravace, tak je to fuk. Prakticky vsechny tunery ti totiz vratej prostej DVB stream. Vlastni HW kodek je velmi ale opravdu velmi vyjimecna vec, a nevim o nicem takovym, co by navic fungovalo v tuxovi.

f

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #8 kdy: 13. 12. 2017, 11:56:25 »
Mám Astrometa DVB-T2 USB tuner (koupeno na banggood, product id 920476) a funguje dobře. Trochu jsem se zprovozněním bojoval, protože má 2 demodulátory a jen MN88473 umí DVB-T2. Citlivost tuneru mě mile překvapila. Provozuju to s VDR.

dvbt2

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #9 kdy: 13. 12. 2017, 12:49:53 »
O Astromete jsem uz nekde cetl, ale taky jsem cetl ze byvaji ruzne svaby uvnitr.

Umi to prijmat HD v CR pres DVB-T2?

dvbt2

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #10 kdy: 13. 12. 2017, 13:05:17 »
Vzhledem k tomu ze tohle ti na USB 100% a v pripade karty na 90% resi SW (a tudiz CPU/GPU) na strane prehravace, tak je to fuk. Prakticky vsechny tunery ti totiz vratej prostej DVB stream. Vlastni HW kodek je velmi ale opravdu velmi vyjimecna vec, a nevim o nicem takovym, co by navic fungovalo v tuxovi.

Myslel jsem ze jsem jasne napsal ze me nezajima neci neodzkousena teorie ale jen fungujici zarizeni v praxi.  ;D

Takze jeste jednou, pro ty mene chapajici - prosim jen o zarizeni pripojitelne pres USB, schopno prijmu HD programů, signalu pozemniho televizniho vysilani pres DVB-T2, jehoz soucasti je dle specifikaci kodek h265/hevc.

Dekuji  ;)

A nezapominejme ze pokud nekdo nyni prijma televizni vysilani pres USB tuner, ktery ma sice v papirech DVB-T2, spetne kompatibilni s dvb-t, neznamena to automaticky ze to zarizeni je schopne pro nynejsi prijem dvb-t2 vysilani v CR programu v HD pod kodekem h265/hevc.

f

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #11 kdy: 13. 12. 2017, 14:00:14 »
Vzhledem k tomu ze tohle ti na USB 100% a v pripade karty na 90% resi SW (a tudiz CPU/GPU) na strane prehravace, tak je to fuk. Prakticky vsechny tunery ti totiz vratej prostej DVB stream. Vlastni HW kodek je velmi ale opravdu velmi vyjimecna vec, a nevim o nicem takovym, co by navic fungovalo v tuxovi.
Myslel jsem ze jsem jasne napsal ze me nezajima neci neodzkousena teorie ale jen fungujici zarizeni v praxi.  ;D

Takze jeste jednou, pro ty mene chapajici - prosim jen o zarizeni pripojitelne pres USB, schopno prijmu HD programů, signalu pozemniho televizniho vysilani pres DVB-T2, jehoz soucasti je dle specifikaci kodek h265/hevc.

Z toho zařízení leze prostě MPEG-TS a co je v něm, to už řeší software. Každopádně v praxi jsem s tím přijímal HD kanály z pozemního vysílání DVB-T2 v Praze. Na SW straně je VDR + xineliboutput.

j

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #12 kdy: 13. 12. 2017, 16:06:33 »
Takze jeste jednou, pro ty mene chapajici - prosim jen o zarizeni pripojitelne pres USB, schopno prijmu HD programů, signalu pozemniho televizniho vysilani pres DVB-T2, jehoz soucasti je dle specifikaci kodek h265/hevc.

A ja ti ty trotle podruhy jasne pisu, ze kodek je vec software, a ze cokoli co prijme dvb-t/t2 prijme LIBOVOLNY kodek. A naprosto jasne to ZNAMENA, ze pokud nekdo MA dvb-t2 tak to JE kompatibilni s vysilanim CR. A to i kdyby ta vec byla stara 10 let.

Jediny kde si muzes nabit hubu je vykon toho PC. Pokud ti ten tux prehraje bez problemu nejakej sampl co si stahnes trebas http://demo-uhd3d.com/categorie.php?tag=hevc, tak prehraje i TV vysilani.

To nejsou zadny teorie, to je prosta realita.


Jenda

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #14 kdy: 13. 12. 2017, 21:18:02 »
A ja ti ty píčo uz potreti pisu ze me tvoje realitni teorie vubec nezajimaj. Praktickou zkusenost evidentne nemas, tak se prosim zdrz komentaru a nech prostor tem co maji.

Fakt tecu z lidi co jsou proste idioti, jako treba j-ecko  >:(

My zase tečeme z lidí, co chtějí od komunity poradit, je jim poraděno a oni za to nadávají.