Kontrola integrity dat na disku

Kit

Re:kontrola integrity dat
« Odpověď #15 kdy: 24. 11. 2017, 11:55:22 »
Přesně ten, kde nedoporučuješ žádnou archivaci a když už, tak write-only, což je evidentní hloupost.

Umis cist? Nikde nic takoveho nedoporucuji.

No právě. Nedoporučuješ žádnou archivaci, což je chyba.


Re:kontrola integrity dat
« Odpověď #16 kdy: 24. 11. 2017, 12:02:39 »
Umis cist? Nikde nic takoveho nedoporucuji.

No to je ono, a ani jste nepochopil narážku a ještě jste se rozběhl hlavou proti zdi. Kouzelné. :)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kontrola integrity dat
« Odpověď #17 kdy: 24. 11. 2017, 12:12:21 »
Přesně ten, kde nedoporučuješ žádnou archivaci a když už, tak write-only, což je evidentní hloupost.

Umis cist? Nikde nic takoveho nedoporucuji.

No právě. Nedoporučuješ žádnou archivaci, což je chyba.

Jednak se zde nediskutuje o archivaci, jednak zaloha na vysokokapacitni vypalovaci media je obvykle stejne dobra, jako zaloha zadna.

Chapu, ze ty treba pri diskusi o porizeni nove mikrovlne trouby doporucis koupi litrove flasky kolinske vody, ale ja se drzel tematu, presneji receno jsem varoval pred pouzitim DVD a BR.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kontrola integrity dat
« Odpověď #18 kdy: 24. 11. 2017, 12:12:50 »
Umis cist? Nikde nic takoveho nedoporucuji.

No to je ono, a ani jste nepochopil narážku a ještě jste se rozběhl hlavou proti zdi. Kouzelné. :)

???

Kit

Re:kontrola integrity dat
« Odpověď #19 kdy: 24. 11. 2017, 12:20:20 »
Jednak se zde nediskutuje o archivaci, jednak zaloha na vysokokapacitni vypalovaci media je obvykle stejne dobra, jako zaloha zadna.

Chapu, ze ty treba pri diskusi o porizeni nove mikrovlne trouby doporucis koupi litrove flasky kolinske vody, ale ja se drzel tematu, presneji receno jsem varoval pred pouzitim DVD a BR.

Diskuze je o zálohování, ze kterého se vyklubala i potřeba archivace. Nedoporučil jsi žádné zálohování a ani žádnou archivaci, což je velmi špatné řešení.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kontrola integrity dat
« Odpověď #20 kdy: 24. 11. 2017, 12:31:48 »
Diskuze je o zálohování, ze kterého se vyklubala i potřeba archivace. Nedoporučil jsi žádné zálohování a ani žádnou archivaci, což je velmi špatné řešení.

Diskuse je o kontrole integrity dat. Dovoluji si upozornit, ze integrita dat neni synonymem archivace a dokonce ani zalohovani.

Kit

Re:kontrola integrity dat
« Odpověď #21 kdy: 24. 11. 2017, 12:40:46 »
Diskuze je o zálohování, ze kterého se vyklubala i potřeba archivace. Nedoporučil jsi žádné zálohování a ani žádnou archivaci, což je velmi špatné řešení.

Diskuse je o kontrole integrity dat. Dovoluji si upozornit, ze integrita dat neni synonymem archivace a dokonce ani zalohovani.

Dobrá, jak tedy kontroluješ integritu dat?

Jenda

Re:kontrola integrity dat
« Odpověď #22 kdy: 24. 11. 2017, 13:50:14 »
ale například rdiff-backup by mohl být vhodným kandidátem.

V neposlední řadě tu jsou služby typu Dropbox či Mega.nz. Zálohují automaticky a staré verze souborů si drží asi měsíc, než je smažou. Nehodí se však na často měněné soubory.

Jmenované věci se řídí datem modifikace (možná to jde změnit v konfiguraci), nikoli obsahem. Změnu obsahu chybou hardwaru tak nepoznáš. A protože to deduplikuje, tak se chyba projeví ve všech (stejných) archivovaných kopiích.

Re:Kontrola integrity dat na disku
« Odpověď #23 kdy: 24. 11. 2017, 13:57:04 »
Rozjela se tu celkem zajímavá diskuze. I když se trochu odklonilo od původního tématu.

Jenda potvrdil, že může dojít k silent data corruption. V takovém případě by bylo třeba si vést databázi hashu všech souboru a před zálohou si je zkontrolovat. Případně, ještě po jejím provedení. K tomu bude třeba napsat nějaký script, protože manuálně se to nikomu dělat nechce.

Případně Jarda.P zmiňoval Tripwire. Trochu jsem to zkoumal a zjistil jsem, že existuje víc programu přímo na kontrolu integrity dat. Jen nevím jestli se úplně hodí pro desktop.

Zálohování verzováním jak někdo navrhoval... nevím jestli by to řešilo problém v případě té silent corruption. Ten program by podle mě prostě zazálohoval vadná data a na mě by pak jednou připadlo hledání v kdy byla data konzistentní.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kontrola integrity dat
« Odpověď #24 kdy: 24. 11. 2017, 14:34:08 »
Dobrá, jak tedy kontroluješ integritu dat?

Nekontroluju, nepotrebuju, nemam tak dulezita data. Navrhoval jsem Tripwire, jak jsi si mohl vsimnout.

Kit

Re:Kontrola integrity dat na disku
« Odpověď #25 kdy: 24. 11. 2017, 14:36:14 »
Jenda potvrdil, že může dojít k silent data corruption. V takovém případě by bylo třeba si vést databázi hashu všech souboru a před zálohou si je zkontrolovat. Případně, ještě po jejím provedení. K tomu bude třeba napsat nějaký script, protože manuálně se to nikomu dělat nechce.

Zmíněný rdiff-backup má přepínač --compare-hash, který porovnává soubory podle jejich hashe.

Zálohovacích a archivačních médií je nutné mít víc a střídat je dle plánu.

Pokud bys chtěl někde ukládat hashe souborů, tak nejlépe asi v nějakém rozšířeném atributu. Příkazem find pak vyhledáš všechny soubory, které mají odlišný hash nebo ho vůbec nemají. Dalším příkazem find můžeš ty hashe aktualizovat.