Z medicíny do IT

doc

Z medicíny do IT
« kdy: 22. 11. 2017, 03:38:08 »
Zkusím se zeptat tady. Můj brácha vystavuje měsíční faktury kolem 130 000 jako programátor (jazyk nevím ale jeden z těch známých). Já chtěl pomáhat lidem a za odměnu pracuju 60-70h týdně podle pohotovosti, neustále mě někdo budí a mám totálně rozhozenej biorytmus a to všechno za... ani nebudu říkat kolik hrubého, protože byste asi umřeli smíchy.

Bratr není žádná extra hlava. Vyrazili ho z VŠ, ale hodně rychle se vypracoval na tyhle velké sumy.

Otázka je, kdybych čistě hypoteticky chtěl změnit obor, za jak dlouho se dá dostat na tyhle peníze v IT? S živnosťákem počítám. Pamět mám velmi dobrou ale s kompem jen jako uživatel.


Jenda

Re:Z medicíny do IT
« Odpověď #1 kdy: 22. 11. 2017, 04:02:48 »
Otázka je, kdybych čistě hypoteticky chtěl změnit obor, za jak dlouho se dá dostat na tyhle peníze v IT?

Naprostá většina lidí v IT tyhle peníze nemá (ne, já taky ne), takže pro ně za nekonečně dlouho :). Jinak bych počítal tak 10 let na dostání se na nějakou dobrou úroveň, ale možná jsem jenom blbej a ostatní to zvládnou rychleji. A nebo si maluju trh moc růžově a necení se ani tak znalosti a schopnosti, ale tvůj brácha se umí napojit na správné penězovody. Třeba firma co dělala opencard taky nedodala žádný špičkový produkt a kolik za to dostala, že.

Nevím, jestli se dá život věnovat IT, když to chceš dělat hlavně pro prachy a asi tě to moc nebaví.

dobra_duse

Re:Z medicíny do IT
« Odpověď #2 kdy: 22. 11. 2017, 06:17:24 »
Otázka je, kdybych čistě hypoteticky chtěl změnit obor, za jak dlouho se dá dostat na tyhle peníze v IT?

To bude zalezet ciste na Tobe, jakej obor si v IT zvolis a co pro to udelas. Neni IT jako IT, pokud jde o programatory = ciste programatory/datlovace kodu, ja osobne je neberu jako IT, ale jako programatory.
Uklizecku co vymejva spinavym hadrem ópnofisi v programatorske firme na plnej uvazek taky nebudes brat jako pracovnika v IT  ;D

No, ja taky od prirody rad pomaham druhym, takze sice delam v IT, umim toho hodne, vsechno vzdy vyresim, vse se naucim, vse vzdy funguje, resim problemy druhych (jinych lepe placenych "IT") ale nakonec za to stejne dostanu +- prumerni mesicni hrubou mzdu v CR.

Jo, me prace si co se tyka placeni nikdo nevazi, delam neco spatne a mozna ve spatne firme, ale potkal sem tu par skvelych lidi, coz je asi to co me tu drzi.(?)
Uz vice nez nakej ten rok uvazuju o zmene, ale ruzne zivotni situace mi to porad odkladaj  :(

Pokud chces teda takovy velky penize, vyuzij bratra a stan se taky programatorem.

Re:Z medicíny do IT
« Odpověď #3 kdy: 22. 11. 2017, 07:14:03 »
Doufám, že se neurazíte, není můj text myšlen jízlivě, ani zle. Kdyžtak prosím za prominutí.

Jak mezi IT, tak mezi lékaři existuje možnost vypracovat se k vysokým příjmům a hezkému životu. Jak jste správně napsal, úplně to nezáleží jen na vzdělání. Ono je to totiž celkově o osobnosti, průbojnosti i jakési osobní chemii. Znám lidi ve více oborech, kteří pracují 8 hodin denně, všude jsou za hvězdy, všude je mají rádi a berou velké peníze. Někdy podle mě zaslouženě - mají skvělé znalosti, jindy méně zaslouženě - umějí dobře hospodařit s mezilidskými vztahy a těm, kteří peníze drží, poskytnout přesně to, co se od nich očekává.

Takové možnosti jsou jak v IT, tak i v medicíně. V IT je spousta lidí, kteří pracují do nocí, přesto je práce baví, a příjmy mají "jen" dobré. Taky jsou ajťáci, kteří mají příjmy jen průměrné - nemůžete vycházet diskusních fór, kde tyto informace zásadně dávají lidé typu "pracuji-maximálně-6-hodin-denně,-pod-80-tisíc-bych-nešel". Jako lékař, který musel umět i ždibec psychologie, dokážete asi tento jev i pojmenovat, nebo aspoň nějak vnitřně zařadit.

Jestli nemáte vnitřní jiskru, průbojnost (tím nemyslím ostré lokty) v lékařství, pak se obávám, že Vaše osobnost Vás nepřivede ke kýženému výsledku ani v IT.

Stejně jako při přechodu do jiného oboru (do IT), se budete naučit moc nových věcí a poté hledat specializaci, můžete podle mě to samé udělat i v medicíně. Rozdíl je v tom, (zjednodušeně!, příměr!), že latinu už umíte, ale algoritmizaci ještě ne. V medicíně nebudete začínat na nule. V obou případech to bude trvat několik let dřiny, než se úspěch dostaví.

Nebo na konec usoudíte, že situace je dána spíš Vaší osobností - a pak bych asi zvažoval využít služeb nějakého profesionálního kouče, možná i využít postřehy psychologa; před "zrcadlem" se přecijen nový kabát kupuje lépe.

someone

Re:Z medicíny do IT
« Odpověď #4 kdy: 22. 11. 2017, 08:20:26 »
I v IT je nepochybně možné dělat 60-70 hodin týdně za menší peníze, než berete teď a třeba s noční pohotovostí.
Dobrovolně to podstupují zejména začínající podnikatelé.

Chápu, že lékaři mají v ČR problém s dobou pro získání kvalifikace a že zřejmě budete čerstvě po škole.
Také chápu, že běžný nemocniční systém je nastavený na šílené služby.

Medicína je velmi perspektivní obor s výhledovým nedostatkem lidí a tedy potenciálem pro lepší podmínky, navíc není tolik ovlivněna krizemi.
Pokud vás to principiálně baví, investoval jste řadu let do studia a získal odpovídající kvalifikaci, zkusil bych to nejprve v oboru.

Možná jsem naivní, ale zkusil bych
1) obejít další poskytovatele a vyjednat podmínky, které mi budou vyhovovat - pokud jsem ředitel nemocnice a chybí mi lidi, třeba vezmu i člověka, který bude dělat 40 hodin a na začátku odmítne přesčasy. Samozřejmě v týmu ze začátku populární nebudete, ale někdo s tím začít musí.
2) není mimo ČR situace lepší?


qwertz

Re:Z medicíny do IT
« Odpověď #5 kdy: 22. 11. 2017, 09:00:32 »
Zkusím se zeptat tady. Můj brácha vystavuje měsíční faktury kolem 130 000 jako programátor (jazyk nevím ale jeden z těch známých). Já chtěl pomáhat lidem a za odměnu pracuju 60-70h týdně podle pohotovosti, neustále mě někdo budí a mám totálně rozhozenej biorytmus a to všechno za... ani nebudu říkat kolik hrubého, protože byste asi umřeli smíchy.

Zcela upřímně... na tom jak se český stát chová k lékařům není vůbec nic směšného.

130 tisíc v IT téměř nikdo nebere a pokud ano, na nemanažerských pozicích jsou to výhradně někteří OSVČ (což vám samo o sobě negarantuje práci za 2 měsíce). Možná byste skutečně měl začít tím, kolik jako lékař berete. Nejen, že by to mohlo být zajímavé pro nás, ale alespoň získáte skutečně srovnání s běžným IT zaměstnancem.

ing

Re:Z medicíny do IT
« Odpověď #6 kdy: 22. 11. 2017, 09:11:26 »
Zkusím se zeptat tady. Můj brácha vystavuje měsíční faktury kolem 130 000 jako programátor (jazyk nevím ale jeden z těch známých). Já chtěl pomáhat lidem a za odměnu pracuju 60-70h týdně podle pohotovosti, neustále mě někdo budí a mám totálně rozhozenej biorytmus a to všechno za... ani nebudu říkat kolik hrubého, protože byste asi umřeli smíchy.

Bratr není žádná extra hlava. Vyrazili ho z VŠ, ale hodně rychle se vypracoval na tyhle velké sumy.

Otázka je, kdybych čistě hypoteticky chtěl změnit obor, za jak dlouho se dá dostat na tyhle peníze v IT? S živnosťákem počítám. Pamět mám velmi dobrou ale s kompem jen jako uživatel.
Jestli chceš mít slušné peníze, musíš dělat na sebe, takže si buď zařiď vlastní oridinaci, což není problém, pokud máš odbornou způsobilost, banky se můžou přetrhnout, aby ti daly úvěr na zařízení oridance, nebo si kup portfolio pacientů od nějakého dosluhujícího lékaře, taky ti to banky bez problému zafinancují, hodiny si nastav podle svých možností a časem najdi výpomoc. Na základání vlastní nemocnice už je dnes bohužel pozdě, většinu zprivatizoval Chrenek a Dospiva, případně zůstaly v rukou státu a jejich provázanost se státním sektorem je tak velká, že jejich dlouhodobé financování bez klíčových konexí na ministerstvu nelze bez dotování provozu z vlastních zdrojů vůbec realizovat. Povolí ti maximálně akutní případy, vše odbornější (onkologie, chirurgie, neurologie, ...) sežere konkurence, třeba nejbližší krajská nemocnice, na ruku vám nikdo nepůjde. Tedy dotace a státní příspěvky budou minimální a vzhledem k tomu, že si nemůžete nastavit ceny jak chcete, nezbude vám ani na údržbu a dřív nebo později vás koupí zase někdo větší, nebo nemocnici převezme stát.

Pokud půjdeš cestou obyčejného lékaře, musíš si zvyknout na to, že budeš státu celý život lízat zadek, tedy jestli náhodou nedojde ke zrušení státního zdravotního systému a jeho nahrazení soukromým. I v rámci vlastní ordinace se budeš topit ve zbytečné admnistrativě vůči státu, která zabere polovinu pracovní doby, to nejsou nejlepší vyhlídky. Pokud budeš pod někým jiným v jeho ordinaci/klinice, vždycky těch sajrajtů budeš muset snášet ještě víc.

Vykašli se na IT, jestli ti jde o peníze, najdi si bohatou manželku. Spolužačka, co vystudovala medicínu, vzdala práci v nemocnici po prvních několika měsících, psychicky to neustála, našla si o dvacet let staršího hodně bohatého chlapa, vzali se a dnes už řídí tři soukromé plastické kliniky a má pod sebou asi deset lékařů a dvacet sester. Podnik už má účetní hodnotu přes čtvrt miliardy a dál roste. Takový potenciál v IT sektoru nenajdeš, konkurence je zde mnohonásobně vyšší.

Tomáš Roll

Re:Z medicíny do IT
« Odpověď #7 kdy: 22. 11. 2017, 09:14:39 »

Zcela upřímně... na tom jak se český stát chová k lékařům není vůbec nic směšného.
Pokud stát udělá z lékařů komunální zaměstnance na úrovni metařů, nemůžou se divit, že berou jako komunální zaměstnanci.

anonym

Re:Z medicíny do IT
« Odpověď #8 kdy: 22. 11. 2017, 09:41:02 »
To mi pripomina clanek na iDNesu o tom, jak doktori stavkovali o zvyseni platu a luza si v diskuzi stezovala, jak uz ted berou dost a co si to dovolujou. A to jeste nevi, ze hornich 50% teto luze zdravotnictvi dotuje.

Coz mi pripomina tento socialni system ktery tu mame. Nechapu, proc je zdravotni pojisteni procentualni castka. Nechci si tady hrát na malého mindráka, ale celou ZŠ jsem musel čelit opovržení některých holek nad tím, že jsem tak trochu bystrý hoch a některé věci opravdu rád dělám. Potom si tyhle některé holky pořídili děcka s takovýma těma debilama, co dostávají v práci hovno, protoze jsou ksindoleve co nic neumi kde následně já a lidi jako já jim všechno musíme dotovat, počínaje zdravotnictvím, konče sociálním. No a pro tuhletu luzu jsme my programatori casto smesni ajtaci a jeste jim za to musime platit.

Mám ten dojem, že v Kanade si vzdelanych lidi vazi teda vice, nez u nas. Kdyz ma nekdo v Kanade vzdelani tak je automaticky tzv Richman, co jsem tak slysel. Proste bude mit prachy.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Z medicíny do IT
« Odpověď #9 kdy: 22. 11. 2017, 10:07:25 »
Mozna, ze snazsi, nez zmenit obor z doktoriny na IT, by bylo zmenit pusobiste a to radikalne, vcetne zeme. Na zapade je uz dav doktoru a zdravotnich sester z vychodu a par se jich tam jest vejde. Na vychode jsou vzdy prachy na rozkradani, ale nikdy prachy na zaplaceni lidi, kteri navic delaji prescasy, az padaji na hubu, jako nedavno polska doktorka, ktera padla s infarktem na hubu po 24 hodinove sichte a kdovi kolika prescasech a uz nevstala a to v nejakych triceti letech, mozna ani ne.

ing

Re:Z medicíny do IT
« Odpověď #10 kdy: 22. 11. 2017, 10:13:11 »
To mi pripomina clanek na iDNesu o tom, jak doktori stavkovali o zvyseni platu a luza si v diskuzi stezovala, jak uz ted berou dost a co si to dovolujou. A to jeste nevi, ze hornich 50% teto luze zdravotnictvi dotuje...

Mám ten dojem, že v Kanade si vzdelanych lidi vazi teda vice, nez u nas. Kdyz ma nekdo v Kanade vzdelani tak je automaticky tzv Richman, co jsem tak slysel. Proste bude mit prachy.
Ale ber v potaz to, že studium v Kanadě není zadarmo, za školné dáš během tří let zhruba $60k, za ubytování $30k a za jídlo a další výdaje $15k, tzn. 2.5 mio CZK jen to hvízdne a to ještě ani nemáš práci, půjčky na studium zdaleko nejsou bezúročné (5%+ p.a.), tedy na úrovni spotřebáku v ČR, katastrofa. Spočítej si, co ti to udělá jen za 10 let.

Your Canada Student Loan is payment-free until 6 months after you graduate or leave school. You won’t have to make loan payments during this 6 month period but interest will be charged.

You can choose between a fixed interest rate (where the rate doesn’t change for the duration of your loan) and a variable, or “floating,” interest rate (where it can fluctuate).

For Canada Student Loans issued on or after August 1, 1995:

    the fixed interest rate is prime + 5%
    the floating interest rate is prime + 2.5%


Klidně se může stát, že úvěr přeplatíš během dvaceti let o 100 %.

radi

Re:Z medicíny do IT
« Odpověď #11 kdy: 22. 11. 2017, 10:18:38 »
Já chtěl pomáhat lidem a za odměnu pracuju 60-70h týdně podle pohotovosti, neustále mě někdo budí a mám totálně rozhozenej biorytmus a to všechno za... ani nebudu říkat kolik hrubého, protože byste asi umřeli smíchy.

Dej se na radiologii, odborniku co dokazi spravne popsat radiologicky snimek je min nes safranu, v kazde nemocnici ti utrhaj ruce, budes si moct vybirat kam nastoupis a takove odbornika si nemocnice bude vazit (i po strance financni). Jako bonus budes dal pomahat lidem.

Tomáš Marný

Re:Z medicíny do IT
« Odpověď #12 kdy: 22. 11. 2017, 10:20:24 »
celou ZŠ jsem musel čelit opovržení některých holek nad tím, že jsem tak trochu bystrý hoch a některé věci opravdu rád dělám. Potom si tyhle některé holky pořídili děcka

Třeba zas tak bystrý nejste, když nezvládáte ani jednoduchá pravidla českého pravopisu.
Řekl bych, že spousta ajťáků se dost přeceňuje. Těží z toho, že je u nich momentálně převis poptávky, ale rozsahem znalostí a intelektuálních schopností zapadají spíš mezi střední odborné kádry. Ostatně je to vidět i na zdejších diskusích, jak tu neustále brečíte, když po vás na škole nebo u pohovoru chtějí nějaké znalosti a celkový přehled o oboru.

Mám ten dojem, že v Kanade si vzdelanych lidi vazi teda vice, nez u nas. Kdyz ma nekdo v Kanade vzdelani tak je automaticky tzv Richman, co jsem tak slysel. Proste bude mit prachy.

Vůbec ne. Prachy tam bude mít ten, kdo něco i doopravdy umí. Ne ten, kdo má na to jen nějaký glejt. To jen u nás si kdejaký trouba píše za jméno DiS. i na zvonek a myslí si, že si z něj všichni sednou na zadek, jen protože v nějakém zapadákově vychodil nějakou bezvýznamnou střední školu.

luzo

Re:Z medicíny do IT
« Odpověď #13 kdy: 22. 11. 2017, 10:24:14 »
Coz mi pripomina tento socialni system ktery tu mame. Nechapu, proc je zdravotni pojisteni procentualni castka. Nechci si tady hrát na malého mindráka, ale celou ZŠ jsem musel čelit opovržení některých holek nad tím, že jsem tak trochu bystrý hoch a některé věci opravdu rád dělám. Potom si tyhle některé holky pořídili děcka s takovýma těma debilama, co dostávají v práci hovno, protoze jsou ksindoleve co nic neumi kde následně já a lidi jako já jim všechno musíme dotovat, počínaje zdravotnictvím, konče sociálním. No a pro tuhletu luzu jsme my programatori casto smesni ajtaci a jeste jim za to musime platit.

Ses ani za ty roky nedokazal smirit s tim ze ti par holek na ZŠ v poslednik rocniku nechtelo dat, zatimco tomu grazlikovi ze zadni lavice co te tahal za usi, kradl svaciny a nastavoval nohu na chodbe, roztahli vsechny?  ;D
Takze vlastne protoze nedokazes zaujmout zenske pohlavi a za ty roky ses to ani nedokazal naucit, a tudiz musis zustat u toho co celej zivot rad delas  ::), je celej socialni system spatnej*, uf. Chybet tady nikomu nebudes, ovsem neverim ze by te v Kanade chteli  :P

* - nerikam ze zpusob jak funguje nyni v CR je vporadku ale to na co si stezujes jen ukazuje na to co jsi za cloveka

gll

Re:Z medicíny do IT
« Odpověď #14 kdy: 22. 11. 2017, 10:30:54 »
To mi pripomina clanek na iDNesu o tom, jak doktori stavkovali o zvyseni platu a luza si v diskuzi stezovala, jak uz ted berou dost a co si to dovolujou. A to jeste nevi, ze hornich 50% teto luze zdravotnictvi dotuje.

Coz mi pripomina tento socialni system ktery tu mame. Nechapu, proc je zdravotni pojisteni procentualni castka. Nechci si tady hrát na malého mindráka, ale celou ZŠ jsem musel čelit opovržení některých holek nad tím, že jsem tak trochu bystrý hoch a některé věci opravdu rád dělám. Potom si tyhle některé holky pořídili děcka s takovýma těma debilama, co dostávají v práci hovno, protoze jsou ksindoleve co nic neumi kde následně já a lidi jako já jim všechno musíme dotovat, počínaje zdravotnictvím, konče sociálním. No a pro tuhletu luzu jsme my programatori casto smesni ajtaci a jeste jim za to musime platit.

Mám ten dojem, že v Kanade si vzdelanych lidi vazi teda vice, nez u nas. Kdyz ma nekdo v Kanade vzdelani tak je automaticky tzv Richman, co jsem tak slysel. Proste bude mit prachy.

V Kanadě si v IT těžko vyděláte víc než tamní doktor.