Jak a čím čistit komponenty počítače

hdjfhdkf

Re:Jak a čím čistit komponenty počítače
« Odpověď #15 kdy: 21. 11. 2017, 19:36:21 »
osobne muzu doporucit http://m.foukace.cz/products/datavac-ed-500/ - sice je to drahy, ale praci to odvede suprovou (a da se s tim docela pekne rozdelat gril nebo tak :)))
tak takovou chujovinu koupi leda pako ... ekologicky kompresor


Evžen Šušeň

Re:Jak a čím čistit komponenty počítače
« Odpověď #16 kdy: 21. 11. 2017, 19:42:32 »
Zdravím. V podstatě bych potřeboval vyčistit počítač od veškerého bordelu.

A tak se ptám na vaše zkušenosti o tom jak a čím čistit vnitřek počítače, všechny jeho komponenty etc.

Myslím to vážně. Vím, že je to zvláštní téma pro diskuzi, ale i toto je problematika, která je důležitá z hlediska údržby hardwaru, se kterou se můžou ajťáci muset někdy vypořádat.
Nejlepší je koupit obyčejnou zubní sprchu nebo irigátor s nastavitelným tlakem a použít destilovanou vodu, jenom je třeba dát si pozor, aby tlak nebyl příliš velký. Používáme to běžně i na serverové racky, na uschnutí se nemusí čekat, destilovaná voda je nevodivá. S vysáváním můžeš udělat daleko víc škody než užitku, navíc to hučí a práší.

M.P.

Re:Jak a čím čistit komponenty počítače
« Odpověď #17 kdy: 21. 11. 2017, 20:48:24 »
Kompresor a opatrne s citem to vyfoukat venku, to by mohlo stacit.

nobody(ten pravej)

Re:Jak a čím čistit komponenty počítače
« Odpověď #18 kdy: 21. 11. 2017, 22:34:59 »
Takže skříň byla po třech letech bez airflow a plná mikroprachu, kterého se těžko zbavuje (to, že ho na první pohled nevidíš =  "temer dokonale cisto", neznamená, že tam nic není).
coz je porad brutalni rozdil v zaneradenosti oproti tazatelove ;)
[...] Všude tlusté nánosy prachu. Na grafický kartě mastný nános prachu a světe div se, co tam ještě bylo - pavučiny kolem větráku od CPU [...]

tulen

Re:Jak a čím čistit komponenty počítače
« Odpověď #19 kdy: 21. 11. 2017, 23:07:59 »
coz je porad brutalni rozdil v zaneradenosti oproti tazatelove ;)
Rozporována nebyla míra čistoty, ale praktický význam prachových filtrů. PC se dusí tak jak tak a je třeba ho vyčistit. Nejlehčí je vzít kompresor a venku to jednou za rok v létě vyfoukat. A proti pavoukům ti prachový filtr taky nepomůže :D


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak a čím čistit komponenty počítače
« Odpověď #20 kdy: 21. 11. 2017, 23:14:02 »
No, jestli tam ma mastny hnuj, tak to kompresorem nejspis moc nepujde. To spis tak louhem, ale obavam se, ze PC by bylo tak ciste, az by nefungovalo.

?

Re:Jak a čím čistit komponenty počítače
« Odpověď #21 kdy: 21. 11. 2017, 23:41:18 »
Hmmm, by mě zajímalo, ti z vás co mejete počítače vodou, kolikrát to oplachujete abyste měli jistotu, že to svinstvo který mejete vám z tý nevodivý destilky neudělá vodivou špinavou vodu. Zejména proplachovat BGA spoje, to musí bejt fajn, aby tam nezůstalo nějaký vodivý bahno.

CRT monitor nepochybně přežije důkladné umytí zahradní hadicí (otestováno po povodních), ale v něm nejsou žádné malé SMD a BGA sračky.

Já mám na vstupnícg větrákách filtr do vysavače. Žádný zázrak ale když už nic, alespoň nemám počítač plnej kočičích chlupů.

Jemný prach na PCB nakonec není prakticky žádný problém a chladiče se jím nezanesou. Je větší šanci, že si něco pokazíte při rozdělávání a úklidu počítače, než samo od sebe.

Jenda

Re:Jak a čím čistit komponenty počítače
« Odpověď #22 kdy: 22. 11. 2017, 04:07:47 »
Já jsem zatím vždycky luxoval, respektive na lux jsem přilepil tlustší brčko a vysál to tím. Kupodivu přitom nic na statickou elektřinu neodešlo.

Ta voda mi přijde jako trolling - sundat a propláchnout chladiče, klidně, ale elektroniku?!

Re:Jak a čím čistit komponenty počítače
« Odpověď #23 kdy: 22. 11. 2017, 07:20:44 »
No, jestli tam ma mastny hnuj, tak to kompresorem nejspis moc nepujde. To spis tak louhem, ale obavam se, ze PC by bylo tak ciste, az by nefungovalo.

Pokud vypadá PC takto, tak se musí rozebrat na prvočinitele. Elektronika se musí očistit mechanicky, v kombinaci s alkoholem. Větráky bývá jednodušší měnit za nové, samozřemě ale ne kupované v PC-obchodech, ale v běžných obchodech s elektrosoučástkami. Pak ventilátor nestojí několik stovek, ale několik desetikorun (jen konektory se musí vyrobit nové, ručně). K profylaxi velmi znečištěných strojů patří i přetěsnění chladičů na čerstvou pastu, protože po letech už je stará pasta křehká, a při manipulaci při čištění dostane poslední ránu.

Toto všechno se děsně blbě dělá v malém, na jedno PC mít nakoupené vše potřebné je drahé. Pak vyvstává legitimní otázka, jestli se vyplatí s náklady několik set korun za čisticí prostředky (sprej se vzduchem, čisticí sprej, IPA, náhradní větráky, kleště na konektory větráků, ...) a s dotací cca 1,5 hodiny na čištění opravdu znečištěného stroje, vůbec taková práce vyplatí.

P_V

  • ***
  • 227
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak a čím čistit komponenty počítače
« Odpověď #24 kdy: 22. 11. 2017, 08:52:28 »
Větráky bývá jednodušší měnit za nové, samozřemě ale ne kupované v PC-obchodech, ale v běžných obchodech s elektrosoučástkami. Pak ventilátor nestojí několik stovek, ale několik desetikorun (jen konektory se musí vyrobit nové, ručně).
Neřekl bych že jsou nějaké levnější.
https://www.gme.cz/dc-ventilatory-92x92-mm
https://www.alza.cz/levne-chladice-do-skrini-92x92-mm/18849244.htm

Borek

Re:Jak a čím čistit komponenty počítače
« Odpověď #25 kdy: 22. 11. 2017, 09:56:49 »
Ta voda mi přijde jako trolling - sundat a propláchnout chladiče, klidně, ale elektroniku?!

Vzdyt to. Muzes mi demineralizovanou destilku ale v spojeni s prachem se stane kvalitni mineralkou co po zaschnuti muze nechat vodive mustky.

j

Re:Jak a čím čistit komponenty počítače
« Odpověď #26 kdy: 22. 11. 2017, 10:08:41 »
To jako vazne elektroniku lze cistit vodou?
A v cem myslis ze se to vsechno koupe pri vyrobe?

Ano a kdyz pouzijes destilovanout gak nemusis komponenty ani susit protoze destilka je nevodiva!
Tohle je samozrejme blabol, ta destylka prestane bejt destilkou v okamziku kdy ji otevres. Jeji pouziti (nebo ty demineralizovany)je lepsi proto, ze nenechava mapy. Vysusit je to treba vzdycky.

Vysavac je blbej napad, muze vysat i nejaky soucastky.

lul

Re:Jak a čím čistit komponenty počítače
« Odpověď #27 kdy: 22. 11. 2017, 10:09:04 »
když se mi zda ze je se v PC usadil prach proste ho vemu vyhodim a koupim nove ne?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak a čím čistit komponenty počítače
« Odpověď #28 kdy: 22. 11. 2017, 10:52:15 »
Vysavac je blbej napad, muze vysat i nejaky soucastky.

Tak kdyz mas stroj v takovem stavu, ze ti z nej opadavaji soucastky, protoze tam drzi uz jen vrstvou spiny, tak je lepsi ho vyhodit. S tim uz nikdo nic nenadela.

?

Re:Jak a čím čistit komponenty počítače
« Odpověď #29 kdy: 22. 11. 2017, 11:29:43 »
Kompresor zásadně nepoužívat, to pak máte součástky rozfoukaný po okolí. Proto je lepší mýt vodou ve kbelíku, následně vodu přecedit a zachycené součástky nasypat zpátky do počítače.  Mýt se doporučuje zásadně v teplé vodě, jinak hrozí vznik studených spojů... :-D