Desktopová distribuce pro RPi3

klokan

Desktopová distribuce pro RPi3
« kdy: 18. 11. 2017, 10:03:38 »
Podělte se prosím o své případné zkušenosti s používáním Raspberry Pi3 jako jednoduchého desktopu. Potřebuji pro přechodné období základní desktop a nechce se mi kupovat na to extra PC když mám v šuplíku dva nevyužité Raspberry.

Požadavek je v podstatě jenom běžný každodenní web, práce s emailovým klientem (ideálně Thunderbirdem, ale může být i jiný pokud bude umět IMAP s certifikáty a PGP) a občasné prohlížení PDF. Rýsují se mi čtyři možnosti:

a) Raspbian se svým vlastním desktopem (tuším založeným na LXDE?) a dál to neřešit;
b) Ubuntu MATE 16.04 pro Pi3;
c) instalovat Ubuntu Server (nikoli Core) pro Pi2 s nepodporovanou(!) aktualizací pro Pi3, a na něj ubuntu-desktop;
d) nějaká custom instalace, nejspíš na bázi Debianu nebo Arch.

Samozřejmě jsem zkoušel různé věci, ale je rozdíl mezi chvilkovými dojmy a běžným používáním po delší dobu. Přirozeně jde o to, aby to bylo stabilní, nějak přijatelně rychlé a tyhle základní věci fungovaly bez problémů. Prosím, vyhněme se flamům mezi desktopy nebo distry, zajímá mě, co se někomu osvědčilo a naopak neosvědčilo, případně jestli někdo doporučí nějakou jinou smysluplnou možnost.


petr

Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #1 kdy: 18. 11. 2017, 10:26:05 »
Před nějakou dobou jsem zkoušel pro zajímavost používat možnost A) na e-mail, web, office.  Systém jsem měl ovšem na externím disku. Karta se používala jen na zavedení jádra. Jako nouzové řešení by to šlo, ale bylo to hodně "dýchavičné". Přirovnal bych to rychlostí k Pentiu III.

Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #2 kdy: 18. 11. 2017, 12:27:13 »
No ja ted pouzivam Raspberri (poprve v zivote jsem na to ted saham) pro demo ukazky projektu pro IoT. Koupil jsem dotekovej display, a zatim to jeste skladam dohromady, cekam na nejaky kabely apod.

Kazdopadne ja pouzivam vsude jen Gentoo linux, takze jsem ho nainstaloval i na raspberry PI. Samozrejme nejsem (v tomhle pripade) masochista, a jelikoz je Gentoo zdrojova a ne binarni distribuce (krome par balicku), tak bych se u kompilace asi prosedel. Tak jsem si na workstation (kde mam 2 xeony -> 32 threads) nastavil distcc server a hlavne binarni host repozitar. To pak funguje tak, ze kdyz kompilujes na raspberry pi, tak posles zdrojaky na distcc host, kde ti je zkompiluje a pak posle zpatky. Zaroven po dokompilovani cele package se raspberry bi binarka ulozi do binarniho repozitare, pro budouci prepouziti, pokud bude potreba.

No a planuju nejak pristi vikend nainstalovat a odzkouset na raspberry tyhle widlacky prostredi:
- OpenBox
- FluxBox
- Engliightment
- i3

A pak si vyberu a vyzkousim je vsechny. Jeste koukam na XMonad, a uplne posledni me zaujal IceWM

Dam update, jak to vypada.

PS: Ne vsechno jde kompilovat pres distcc (nektere package to neunesou), ale ze zkusenosti na full dekstopu z ~1700 packages tak asi ~20 musi bezet lokalne, tak uvidim, jak to pujde s temadle windows managerama

Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #3 kdy: 18. 11. 2017, 13:34:12 »
Já, když jsem instaloval Raspbian, tak prostředí mně přišlo velmi pomalé.

Naopak, co mohu doporučit je Rock 64, Odroid C2/XU4.

Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #4 kdy: 18. 11. 2017, 14:12:57 »
Já, když jsem instaloval Raspbian, tak prostředí mně přišlo velmi pomalé.

Naopak, co mohu doporučit je Rock 64, Odroid C2/XU4.

Diky za info, Ja jsem chtel nejdriv taky ten Odroid kvuli vetsimu vykonu, ma prece jen 8 jader:
2.1GHz Quad-Core (Cortex®-A15) +
1.4GHz Quad-Core (Cortex®-A7)

Ale trochu jsem se bal, ze mi tam nebudou fungovat nektery frameworky na IO. Konkretne jsem poridil PiFace Digital 2  a jelikoz demo bude v Jave, tak jsem koukal po:
https://github.com/Pi4J/pi4j
https://github.com/piface/pifacedigitalio

Jak jsem psal, je to muj prvni projekt, tak jsem chtel necou, co mi bude fachat out of the box. Pro Rock64 jeste plati, ze jsem cetl nektere problemy s ovladaci na forech...

Ale koukam, ze Rock 64 je sice "jen" 4 core, ale zas ho nabizej az s 4GB ram aje postavenej na A53...

Tady je hezky aktualni prehled vsech RPi klonu:
https://www.techrepublic.com/article/raspberry-pi-not-powerful-enough-check-out-these-20-beefy-boards/

Pokud budu mluvit o vykonu a stabilite ovladacu, kterej z nich je lepsi Rock vs Odroid? Nejen CPU, ale rad bych to napojil na velky 4K monitor. Diky moc za odpovedi a i za tenhle dotaz tu.



Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #5 kdy: 18. 11. 2017, 15:24:20 »
Přikláněl bych se k možnosti a) nebo b). Já osobně bych vzal b), pokud to má oficiální podporu a nemusí se to lámat přes koleno (nezjišťoval jsem). POužívat plnohodnotně by to jít mělo. Já jel v jednu dobu (asi šest let zpět) na 2x 366MHz Celeron s 384MB RAM a GeForce 256 SDR grafikou. TO bylo připojené k FullHD LCD a šlo to - neběželo, pouze šlo... Použitelné to ale bylo, jen člověk pak musí oželet nenažrané prohlížeče a WM/DE, prostě počítat s odlehčením co to jde. Jelo na tom Gentoo ;-)

Ladislav Jech: Bylo by možné si pokecat o Gentoo na RPi? Používám Gentoo na všem kromě ARMů, rád bych to dotlačil i do RPi. Kdyžtak soukromá zpráva, pokud by to nebyl problém. Díky!

nobody(ten pravej)

Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #6 kdy: 18. 11. 2017, 16:02:50 »
a+x : Raspbian s doinstalovanym Xfce... jako prohlizec pouzit ve vychozim stavu predinstalovanej/odladenej_pro_pi Chromium... rychlosti se to chova jako klasickej "Atom netbook", takze pro toho kdo nema pupinky z atomu je to proste naprosto v pohode v ramci moznosti pouzitelne...

Ubuntu MATE sem zkousel asi pred rokem, tehdy (nevim jak ted) to bylo desne vlaaaccnneee/az_nepouzitelne ...

Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #7 kdy: 18. 11. 2017, 16:30:07 »
No, ja si k raspberry jeste jdu objednat i bud odroid nebo rock, zrovna koukam na jejich specifikace..:-)

MasoxCZ

Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #8 kdy: 18. 11. 2017, 17:40:49 »
S class 10 kartou v RPi3 to žádný velký opruz není, dá se to normálně používat. Akorát se, podle mojí zkušenosti, vyhni kartám od Sandisku, nemají se rády se spoustou čteček.
Osobně po instalaci Raspbianu vypínám logy, aby se na kartu psalo co nejmíň (a ne, fakt mě stovka za 8GB kartu jednou ročně žíly netrhá). Kromě toho přece přes VNC nebo RDP můžeš malinu klidně používat jako tenkýho klienta k výkonnějšímu počítači, takže výpočetní výkon taky není úplně klíčová otázka.

jiwopene@gmail.com

Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #9 kdy: 18. 11. 2017, 18:20:30 »
A co archlinux arm?

Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #10 kdy: 19. 11. 2017, 13:26:58 »
S class 10 kartou v RPi3 to žádný velký opruz není, dá se to normálně používat. Akorát se, podle mojí zkušenosti, vyhni kartám od Sandisku, nemají se rády se spoustou čteček.

Spíše tazatele bude zajímat tento konkrétní článek, kde najde která microSD karta je lepší pro vyvojové destičky.

Pokud budu mluvit o vykonu a stabilite ovladacu, kterej z nich je lepsi Rock vs Odroid?

Pokud budeme mluvit o Odroid C2 a Rock64, tak je to defakto to samé. Stejná cenová relace a stejné zameření tzn. multimedia +- stejný kernel.
U obou se pracuje na mainline kernelu. Oba mají eMMC. Jen prostě Rock64 má navíc USB 3.0 a Android 7.x

Pokud se budeme bavit o Odroid XU4 a Rock64,
tak Hardkernel před půlrokem vydal kernel 4.9 LTS a vy tuto chvíli se pracuje na kernelu 4.14.
Odroid XU4 je v EU velmi drahý, ale pokud má někdo znamé v U.S., tak proč ne.
Odroid XU4 má jiné zaměření než Rock64, ale dá se také použít pro multimedia.

TomBA

Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #11 kdy: 19. 11. 2017, 15:11:09 »
Z praktického hľadiska je to celé asi hlúposť.
Bežne nosím do zberného dvora stroje od klientov s podstatne lepším výkonom.
Teraz tu mám na vyhodenie jeden HP ProBook 4510s (15.6", 2GB RAM, cca. 120GB HD, Wifi, ethernet, dvd.......) s funkčným lubuntu 14.04. Ak sa zastavíš (BA), máš ho za jedno pivo.
Ak ti ale ide o hranie sa s RPI, hľadanie optimálnej distribúcie pre takéto arm dosky, to je iná vec. Ako hovorí klasik: "Kto si hraje, nezlobí.....".

Grundl

Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #12 kdy: 19. 11. 2017, 16:05:45 »
Rozhodně se vyhni raspbianu, má to nějaké podělané PIXEL alias LXDE, což je obdoba windows 98, je to až příliš jednoduché, například systray panel můžes customizovat do zblbnutí, ale jak je to jednoduché, ale až stupidní


Chtělo by to něco s waylandem, viděl jsem demo, kde to běhá svižně. Raspbian měl problém s 1080p videem v chromium, nevím jestli to bylo akcelerované. Omxplayer je údajně chválený player, ale  má dementní ovládání a nulové gui, tudiž bez myši neovladatelné.

nemá cenu radit odroid, protože to je hardwér a tazatel chce sofvér.

Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #13 kdy: 19. 11. 2017, 16:08:56 »
TomBA : som z BA a mám záujem o ten HP ProBook 4510s

MasoxCZ

Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #14 kdy: 19. 11. 2017, 17:04:22 »
Z praktického hľadiska je to celé asi hlúposť.
Bežne nosím do zberného dvora stroje od klientov s podstatne lepším výkonom.
Teraz tu mám na vyhodenie jeden HP ProBook 4510s (15.6", 2GB RAM, cca. 120GB HD, Wifi, ethernet, dvd.......) s funkčným lubuntu 14.04. Ak sa zastavíš (BA), máš ho za jedno pivo.
Ak ti ale ide o hranie sa s RPI, hľadanie optimálnej distribúcie pre takéto arm dosky, to je iná vec. Ako hovorí klasik: "Kto si hraje, nezlobí.....".

Sorry za dlouhou citaci,ale na telefonu je editace poněkud vopruz.
IMO klíčový je záměr tazatele: "na přechodnou dobu, základní desktop, v šupleti 2x RasPi".
S dobrou kartou je Rpi3 víc než rovnocenná chromebitu, a ten se pro kancelář využít bez problému dá.