Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)

Re:Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)
« Odpověď #135 kdy: 22. 11. 2017, 21:43:24 »
Měl jsem vždycky za to, že ta daň má brzdit spekulace s nemovitostmi - zpomalovat výkyvy na trhu. Jestli to je efektivní nástroj, o tom celkem pochybuju. Na druhou stranu, ono je to celkem jedno, kde stát ty peníze vybírá, tak jako tak je zaplatíme...

Těžko říct, myslím, že dnes už ani zákonodárce sám neví, co je důvodem. Mimochodem, soudy, jako jeden z pramenů při hledání správného výkladu, čtou i důvodové zprávy. Komické je, že judikatura už dnes uznává to, že stejný paragraf se může v jiné době vykládat úplně jinak - s tím, že zprvu se vykládal v souladu s důvodovou zprávou, později však proti ní. Je to hezký úkaz v právu, jeho aplikace může (částečně) žít i bez vůle zákonodárce...

Myslím, že účel daně z nabytí nemovitých věcí je jednou z těch, u kterých už vlastně nikdo neví, co má za účel, ale všichni vědí, že je potřeba ji udržet :).

Já osobně si myslím, že už je škodlivá. Kdyby mělo být po mém, zvyšoval bych daň z nemovitosti a snížil nebo zrušil daň z nabytí - aby lidé začali o nemovitostech a bydlení přemýšlet jako o jedné součásti života, nikoliv jako o jediném pilíři. Poměrně velký průšvih, a poznáme to ještě v budoucnu, jsou byty v osobním vlastnictví. Díky společným prostorám se nedá vlastnické právo vykonávat, a cena nemovitosti, i její užitnost je z velké míry dána náhodou, jaké máte zrovna sousedy, jestli náhodou soused nespadne do nějakých osobních problémů, nebo i tím, jestli není dům plný starších lidí, kteří už budou odmítat investice do nemovitosti. V zahraničí to dávno pochopili, a byty se daleko víc jen pronajímají, zatímco se vlastní domy. Dobrou volbou jsou bytová družstva, kde se dají nastavit a vykonávat činnosti daleko lépe, ale Češi k nim mají zcela iracionální averzi.


Re:Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)
« Odpověď #136 kdy: 15. 10. 2018, 12:20:40 »
Já bych zvyžovala spíše tu 2.variantu a to koupi bytu a potom pronájem. Sama jsem taková stěhovavá opice již několik let a vystřídala jsem moc podnájmů v různých městech (ČR i zahraničí), dokonce i zvažovala koupi bytu zrovna tak, kde jsem žila, ale postupem času jsem přišla na,že je možné, že se budu chtít vrátit do rodného města za 5-10 let a že by nebylo špatné mít nějaký základ tam. Tak či tak i kdybych si to rozmyslela stále tam mám rodinu a nějaké vazby a ono ve 30 se vracet totiž k rodičům není ideálka že jo ;D. Takže jsem jednoho dne sedla k internetu, udělala velký research a vzhledem k tomu, že moje město je malé, tak do týdne jsem tady našla byt a do 2 už jsme podepisovali kupní smlouvu :)

Cek

Re:Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)
« Odpověď #137 kdy: 15. 10. 2018, 12:51:18 »
Dobrou volbou jsou bytová družstva, kde se dají nastavit a vykonávat činnosti daleko lépe, ale Češi k nim mají zcela iracionální averzi.

To bude asi tim, ze na to banky v podstate kompletne odmitaji davat hypoteky.....a malokdo ma par mega v hotovosti. Ruceni jinou nemovitosti taky nema kazdej.....a investicni byty se neporizuji v druzstvu, kde muzou byt mnohem vetsi prekazky v dalsim pronajimani.

jeho lordstvo

Re:Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)
« Odpověď #138 kdy: 15. 10. 2018, 13:27:30 »
Otázka toho threadu pro aktuální datum, by spíš mělo být jak koupit byt s dnešními hypotékami?

Každý fakt nemá našetřeno mega vedle s těmi platy..

R223

Re:Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)
« Odpověď #139 kdy: 15. 10. 2018, 14:07:57 »
...Dobrou volbou jsou bytová družstva...
Tak to ani nahodou. Staci jedno hovado v druzstvu a vsichni muzou prijit o vse.


Dexter

Re:Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)
« Odpověď #140 kdy: 15. 10. 2018, 16:21:48 »
Otázka toho threadu pro aktuální datum, by spíš mělo být jak koupit byt s dnešními hypotékami?

Každý fakt nemá našetřeno mega vedle s těmi platy..
Kdybych trpěl nezměrnou touhou vlastnit byt (zatížený hypo), tak bych v dnešní době volil jednoznačně menší město, klidně i starší byt s nutností dojíždět a tím pádem mnohem nižší hypo oproti Praze. Stačí mít našetřeno pár set tisíc. Dneska už je houmofis celkem standard, takže ty útrapy dojíždění se dají mírnit a mimo to se dá ve vlaku/busu/tram dohnat nějaké to čtení/vzdělávání se. Pak podle situace zbavit se hypo a vydělat něco na bydlení v RD - na něj asi zase hypo, ale ta se dá pak aspoň částečně splatit z prodeje bytu.

Mimo to doporučuji si dávat nějaké ty finanční cíle např. na rok/dva dopředu. Lépe to motivuje něco ušetřit.
A je fajn na to nebýt sám, ve dvou se to lépe táhne ;)

Alone

Re:Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)
« Odpověď #141 kdy: 15. 10. 2018, 18:03:50 »
Ono taky zalezi "ve dvou" kdyz je zena na materske s ditetem, tak to rozhodne neplati :-)
A obecne bych byt ted nekupoval pokud bych nemusel, pockal bych par let, ono se zacnou refinancovat 100% hypoteky se sazbami 1,5% na rekneme 3,5% a rozhodne si dluznik nebude moci poradne dupat kvuli sprisneni od CNB (tzn. novou hypo by uz neziskal) a tak kyvne na nabidku od banky... Nicmene nemale procento lidi to ma fakt na dren a hypo nebude zvladat splacet a bum --> banka se zbavi nemovitosti za trosku nizsi nez trzni cenu a ceny bytu pujdou hezky dolu (teda krom Prahy asi, kde je tak silna poptavka (kvuli AirBnB?) ze to cenu udrzi porad vysokou) Takze za me pockat s koupi bytu tak 3-5 let (stejne ale clovek musi nekde nasetrit prvni mega takze alespon stihne usetrit - i kdyz takovy javaman to vydela tak za pul mesice urcite jen my lopaty na to makame par let...