Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)

.

Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)
« kdy: 11. 11. 2017, 19:56:41 »
Mám dilema, jsem z Ovy, bydlím u rodičů a chtěl bych se odstěhovat. Nechci se mi moc jít do podnájmu. Byty tady v Ově začínají od 600000,- a za milion už jsou slušné byty 2+1 50m2. Dilema spočívá v tom, že jsem junior a pořád jsem nerozvážný, jestli vůbec zůstat v Ostravě. Možná bych odjel do zahraničí nebo do Prahy na pár let.

Podle některých názorů je kupovat si byt v takové situaci blbost, když nevím, jestli se budu stěhovat jinam. Podle jiných bych měl byt jednoznačně koupit, protože je to investice. Takže ikdyž se budu stěhovat, můžu ten byt pronajmout.

Nevím o tady té problematice moc. Co byste udělali vy?


gll

Re:Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)
« Odpověď #1 kdy: 11. 11. 2017, 20:10:11 »
jak to souvisí s IT?

barney

Re:Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)
« Odpověď #2 kdy: 11. 11. 2017, 20:14:10 »
Cavte. Tiez riesim moznost ako vyriesit bytovu otazku. Moznosti ako podnajom, spolubydleni a hypoteka su dost drahe.
Uvazoval niekto nad byvanim v privese alebo v maringotke? Viem ze to ide mimo stereotypu ale myslim to vazne.

mln

Re:Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)
« Odpověď #3 kdy: 11. 11. 2017, 20:24:37 »
Na maringotku ťažko prihlásis trvaly pobyt alebo odvoz smetí.

.

Re:Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)
« Odpověď #4 kdy: 11. 11. 2017, 20:29:34 »
Cavte. Tiez riesim moznost ako vyriesit bytovu otazku. Moznosti ako podnajom, spolubydleni a hypoteka su dost drahe.
Uvazoval niekto nad byvanim v privese alebo v maringotke? Viem ze to ide mimo stereotypu ale myslim to vazne.

Do toho bych nešel, uvidí to nějaká holka, zaklepe si na čelo a pošle tě někam.


asdfg2017

Re:Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)
« Odpověď #5 kdy: 11. 11. 2017, 20:35:38 »
Na maringotku ťažko prihlásis trvaly pobyt alebo odvoz smetí.
Vlastna skusenost?  ;D
Ja tak byvam  5 rokov a nic lepsie sa mi nemohlo stat.

.

Re:Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)
« Odpověď #6 kdy: 11. 11. 2017, 20:38:33 »
Na maringotku ťažko prihlásis trvaly pobyt alebo odvoz smetí.
Vlastna skusenost?  ;D
Ja tak byvam  5 rokov a nic lepsie sa mi nemohlo stat.

Nejsi to náhodou ty?

https://www.youtube.com/watch?v=UM2j0TrVQoI

htrhtrhrt

Re:Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)
« Odpověď #7 kdy: 11. 11. 2017, 20:51:41 »
Mám dilema, jsem z Ovy ...Nevím o tady té problematice moc. Co byste udělali vy?
Problematice absolutně rozumím a o trhu s byty vím všechno ... jen nevím kde je "Ova" ... .

Drunkard

Re:Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)
« Odpověď #8 kdy: 11. 11. 2017, 21:49:47 »
Mám dilema, jsem z Ovy, bydlím u rodičů a chtěl bych se odstěhovat. Nechci se mi moc jít do podnájmu.

Nevím o tady té problematice moc. Co byste udělali vy?
Kup si starou dodávku, zatepli zevnitř, dej si dovnitř chemické WC, barel s vodou, matraci, na střechu solární panely, židli a desku místo stolu ke zdi a přestěhuj se do Curychu/Lucemburska/Osla/Londýna.

Nechej se zaměstnat jako čistič veřejných WC a za pět let se vrať do Ostravy a kup si dva bytové domy.

Mezitím spi v dodávce.

Hotovo.

Na matfyz nechoď. Ztráta času.

justmeh

Re:Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)
« Odpověď #9 kdy: 12. 11. 2017, 06:31:25 »
Pred par lety sem si poridil hypoteku, ted sem v zahranici. Byt v CR pronajimam, ale mam vyhodu, ze mi s tim pomaha bratr. Otazka jestli koupit byt nebo ne urcite neni jednoducha. V CR lidi maji tendenci vlastnit bydleni, ale jsou zeme, kde je to spis naopak. Z ciste ekonomickeho hlediska mi dava vetsi smysl hypo, jelikoz to pak jednou bude tvoje. U pronajmu mi to prijde jako vyhazovat penize oknem, ale to je jen muj osobni nazor.

Re:Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)
« Odpověď #10 kdy: 12. 11. 2017, 07:07:49 »
Nevím o tady té problematice moc. Co byste udělali vy?

Podle mě to jsou oddělené otázky, obzvlášť ve Vaší situaci. Lidé to rádi emotivně motají do sebe, navíc v Česku je tradice "věřit cihle", jako etalon blahobytu je zakořeněné vlastní bydlení. Byt, stejně jako vlastnictví čehokoliv, Vás zároveň zavazuje. Náklady na obnovu si ještě jakš takš spočítáte (opravy a rekonstrukce s výhledem na 30 let). Pak tu jsou faktory, které ovlivníte jen stěží, nebo při vynaložení velkého úsilí; napadají mě dva nejčastější: 1) možnost z-/znehodnocení majetku v důsledku vývoje okolí (výstavba rezidenční čtvrti vs. výstavba výrobního provozu v blízkosti), 2) neschopnost společenství vlastníků domluvit se na rozumné údržbě společných částí domu a okolí.

Byt plní tři hlavní úkoly (ne všechny současně):
1) zajistit bydlení během aktivního života,
2) poskytnout sociální jistotu (kdyby se Vám něco stalo, máte kam se uchýlit a budete žít s přiměřeně nízkými náklady),
3) zajistit příjem z pronájmu.

Zajištění bydlení během aktivního života - to jste de facto vyloučil vlastními plány; nyní se Vás to netýká.
Sociální jistota - to musíte zvážit, hodně se odvíjí od toho, jaký jste, a jaké máte rodinné zázemí.

Hlavní otázkou pro rozhodnutí zůstává ta třetí možnost: pokud byt koupíte, jste schopný ho pronajímat tak, abyste z příjmů z pronájmu pokryl reprodukční cenu? Tedy abyste měl i při výkyvech ekonomiky na údržbu? (Opravy střechy, fasády, kotle, ... - to vše se často platí z mimořádných příspěvků vlastníků).

Podružné otázky pak jsou:
1. Pokud se to pronajímat nevyplatí, ale jen "o trochu", je ta "trocha" přiměřená tomu, že máte pokrytý ten sociální ohled? (Byt na stáří, nebo na dlouhodobou nemoc?).
2. Pokud v tom bytě sám budete ještě rok, dva bydlet, jak moc ušetříte na nájemném, které byste platil jinde? Je to tak zajímavé, aby to s třicetiletou ekonomikou hnulo?
3. Jak očekáváte, že se bude vyvíjet region a lokalita? Porostou ceny nemovitostí, nebo budou klesat? (Samozřejmě v relativních číslech, v absolutních rostou skoro vždy).

Já jsem větší zastánce nájemního bydlení, dává to člověku volnost i možnost pronajímat si byt o velikosti, kterou v dané části života potřebuje. Zároveň ale uznávám, že mít vlastní menší byt pro případ nečekaných událostí, může být velmi dobré a zodpovědné.

Jimmy

Re:Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)
« Odpověď #11 kdy: 12. 11. 2017, 08:02:47 »
Ještě je tu možnost zůstat u rodičů další rok nebo dva a šetřit. Mezitím si ujasníš zda chceš v Ostravě zůstat nebo se někam přesunout. V případě bydlení u rodičů není problém šetřit půlku platu či více což za rok už dá slušnou částku. Až se pak rozhodneš tak budeš mít pár set tisíc navíc, což se rozhodně hodí. Vzhledem k nárůstu úroků lze očekávat, že ceny bytů neporostou, neboť budou narůstat splátky hypoték. To pokud budeš mít hypo o pár set tisíc menší nebo v Ostravě možná i žádnou ti nemusí vadit.

Navíc pokud se mezitím spáruješ tak případná přítelkyně ocení pokud si bude moc zařizovat byt dle sebe.

Ono být samostatný je sice hezké, ale žít jako single je poměrně drahá sranda. V páru je to ekonomicky lepší a i rozhodování v páru je trochu jiné.

Nox

Re:Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)
« Odpověď #12 kdy: 12. 11. 2017, 08:57:04 »
Dost tu chybi, kolik vydelavas a kolik mas na uctu. To je taky dulezite pro rozhodovani, ikdyz se ti to asi zverejnovat nechce.  Jinak byt, ve kterem planujes sam bydlet, neni investice, ale spotreba, ikdyz v CR vetsina lidi jdouce do hospody tvrdi, ze jdou investovat do alkoholu.
Pokud mozna odjedes jinam, tak nic nekupuj, byt ma smysl kupovat na desitky let uzivani. Muzes sice spekulovat na cenu, ale jenom dan z prevodu nemovitosti jsou 4%, takze by te to vlastnictvi taky mohlo vyjit draho. A predstava, ze bydlis v Praze a pronajimas byt v Ove je sice hezka, ale kdo ti bude vybirat najemniky, resit opravy, dluzne najemne, atd? Bud budes muset otravovat pribuzne a zname, nebo na to snad sezenes firmu, ktera to rozhodne nebude delat zadarmo.

jpu

Re:Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)
« Odpověď #13 kdy: 12. 11. 2017, 10:58:00 »
V dnesnej situacii a sa kupa bytu nevyplaca. Byty su predrazene vplyvom nizkych hypotekarnych uverov, co ma za dosledok vysoky dopyt po bytoch, a tak sa umelo zdvihaju ceny, aj ked tie byty nezodpovedaju cene. Skor by som este pockal, ci nahodou nepride kriza a nepojde to dolu. A v CR mate este tu uzasnu dan, ktoru plati kupujuci, dalsie peniaze nazvys.

balki

Re:Koupit byt? Poraďte (pokud tomu rozumíte)
« Odpověď #14 kdy: 12. 11. 2017, 11:23:04 »
Cavte. Tiez riesim moznost ako vyriesit bytovu otazku. Moznosti ako podnajom, spolubydleni a hypoteka su dost drahe.
Uvazoval niekto nad byvanim v privese alebo v maringotke? Viem ze to ide mimo stereotypu ale myslim to vazne.

Do toho bych nešel, uvidí to nějaká holka, zaklepe si na čelo a pošle tě někam.

Pokial ma "holka" lepsie byvanie a vie si ho zaplatit, tak nech si zaklepe. Obvykle je to ale na styl 5 naplaviek v jednom private.