Zajímavý jazyk na diplomku a následné uplatnění v praxi

asd

Ahoj.
budu dělat diplomku, zadání není důležité. Chtěl bych se na ní naučit nový jazyk (neberu java, céčka, python...) Je to krásný se učit novej jazyk ale zase nechci to dělat v SmallTalku - rád bych se tím jazykem pak třeba živil.

Přemýšlím nad Erlangem / Elixirem. Ale nevím jak s uplatněnním. Vím že GoodData v tom má asi něco napsaný? Ale nevím jak obstojím v konkureci lidí z MFF. Napadá mne Clojure, ale nechci se momentálně stěhovat z ČR.

Máte nějaké praktické nápady? Díky :)
« Poslední změna: 13. 11. 2017, 08:30:37 od Petr Krčmář »


Radovan.

Re:zajímavý jazyk na diplomku a následné uplatnění v praxi
« Odpověď #1 kdy: 11. 11. 2017, 17:29:05 »
COBOL

Kit

Re:zajímavý jazyk na diplomku a následné uplatnění v praxi
« Odpověď #2 kdy: 11. 11. 2017, 17:29:47 »
XSLT, Lua, Lisp, Haskell,...

asd

Re:zajímavý jazyk na diplomku a následné uplatnění v praxi
« Odpověď #3 kdy: 11. 11. 2017, 17:38:42 »
chtěl bych se tím pak třeba živit - kde např v Praze nebo Brně se schánějí lidi na Haskell nebo Lisp? nechápu to XSLT - v tom jsem dělal nějaký xml transformace... ta Lua proč ne. Cobol asi asi taky ne. Lidi se na to schánějí ale pochopil jsem, že to že mají spoustu peněz nedělá Cobol ale znalost mainframe a historických věcí. Aspoň tak jsem vyrozuměl tady v diskuzi na rootu...

Daniel Kozak

Re:zajímavý jazyk na diplomku a následné uplatnění v praxi
« Odpověď #4 kdy: 11. 11. 2017, 18:19:00 »
Ahoj.
budu dělat diplomku, zadání není důležité. Chtěl bych se na ní naučit nový jazyk (neberu java, céčka, python...) Je to krásný se učit novej jazyk ale zase nechci to dělat v SmallTalku - rád bych se tím jazykem pak třeba živil.

Přemýšlím nad Erlangem / Elixirem. Ale nevím jak s uplatněnním. Vím že GoodData v tom má asi něco napsaný? Ale nevím jak obstojím v konkureci lidí z MFF. Napadá mne Clojure, ale nechci se momentálně stěhovat z ČR.

Máte nějaké praktické nápady? Díky :)

Tak zkus jazyk D. https://dlang.org/


Trollopata

Re:zajímavý jazyk na diplomku a následné uplatnění v praxi
« Odpověď #5 kdy: 11. 11. 2017, 18:25:40 »
Nejdůležitějším jazykem, který je třeba v diplomce zvládnout, je v první řadě čeština. ;-)

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zajímavý jazyk na diplomku a následné uplatnění v praxi
« Odpověď #6 kdy: 11. 11. 2017, 18:27:18 »
To si musíš projet pracovní inzeráty. Ale co já vím, tak jedou hlavně jazyky, které ty nebereš, tzn. Java, C, C++ a Python. Kromě tebou vyjmenovaných ještě JavaScript, Swift, C#, CX, PHP a možná Perl a funkcionální odnože Javy.

Inkvizitor

Re:zajímavý jazyk na diplomku a následné uplatnění v praxi
« Odpověď #7 kdy: 11. 11. 2017, 18:32:34 »
Jednoznačně Rust, ten je hodně rozjetý, nějaké srazy se konají a určitě to někde využiješ. Zamysli se ale spíš nad doménou, které by ses chtěl po škole věnovat. Ne každý jazyk se dobře hodí na všechno. Někde využiješ Elm, někde Julia (oba jazyky jsou dost zajímavé) a jinde zase třeba Kotlin (méně hardcore, ale bude se prosazovat v aplikacích pro Android).

gll

Re:zajímavý jazyk na diplomku a následné uplatnění v praxi
« Odpověď #8 kdy: 11. 11. 2017, 18:58:48 »
nenapsal jsi, co chceš dělat. Na tvém místě bych se rozhodoval podle dostupných knihoven. Kdybys napsal co chceš dělat, diskuze by mohla být i zajímavá. V poslední době tu dost chybí technické otázky.

Jenda

Re:zajímavý jazyk na diplomku a následné uplatnění v praxi
« Odpověď #9 kdy: 11. 11. 2017, 19:11:20 »
„zadání není důležité“ není pravda. Jiný jazyk budeš chtít použít pro programování mikrokontrolérů, jiný pro GUI, jiný pro web a jiný pro numerické výpočty.

Nejdůležitějším jazykem, který je třeba v diplomce zvládnout, je v první řadě čeština. ;-)
Přijde mi škoda psát cokoli, co nemá z definice lokální dosah, v češtině - nikdo jiný z toho nebude nic mít.

Ondrej

Re:zajímavý jazyk na diplomku a následné uplatnění v praxi
« Odpověď #10 kdy: 11. 11. 2017, 19:13:28 »
Aby ti někdo smysluplně poradil, je nutné znát zadání. To je jako by ses ptal jestli máš raději použít hřebíky, vruty, nebo úplně něco jiného a už si neřekl co chceš stavět.

G

Re:zajímavý jazyk na diplomku a následné uplatnění v praxi
« Odpověď #11 kdy: 11. 11. 2017, 19:14:36 »
chtěl bych se tím pak třeba živit - kde např v Praze nebo Brně se schánějí lidi na Haskell nebo Lisp? nechápu to XSLT - v tom jsem dělal nějaký xml transformace... ta Lua proč ne. Cobol asi asi taky ne. Lidi se na to schánějí ale pochopil jsem, že to že mají spoustu peněz nedělá Cobol ale znalost mainframe a historických věcí. Aspoň tak jsem vyrozuměl tady v diskuzi na rootu...

vybrat zajimavy jazyk a jeste se tim pak zivit bych nevidel jako moc realne (aspon ne v cr). ale treba lisp bych prirovnal k latine v prirozenych jazycich, stale spousta "novych" veci v mainstreamovych jazycich je znovuobjevenim uz znameho. i kdyz aktualne pouzivany jazyk nektere veci neumoznuje, je stale mozne pouzit aspon nektere principy z lepe reseneho jazyka v ramci moznosti.

asd

Re:zajímavý jazyk na diplomku a následné uplatnění v praxi
« Odpověď #12 kdy: 11. 11. 2017, 19:18:38 »
omlouvám se, téma: prakticky jde o práci se souborama, zpracování XML... nic vyjimečnýho. ovládání z konzole, žádné gui, žádný web. O tématu nic nevím - dostávám se do toho. Záměrně nic nevím, nechci dělat něco co "znám", co mě živí, chci se naučit něco novýho. Stejně jako jazyk ve kterým bych zbušil praktickou část. Kdybych byl lempl, udělal bych to v Pythonu. Ale já se chci naučit něco novýho.

borekz: programoval jsem v Javě, teď hodně programuju v Pythonu. nebaví mě web ale bohužel mě živí (dělám backend takže to není tak hrozný). Takže JS a PHP padají. Perl mám někde na úrovni Cobolu. To že je v každým distru a je v tom spousta věcí pro mě nic neznamená. Navíc jsem v Perlu trošku něco dělal a ne, díky. Přestože je Swift open (? nevím) tak asi se mimo iOS moc nevyužije?

Inkvizitor: díky za Rust. není Rust spíš pro HW? něco takového jsem od lidí od železa slyšel. kde mu podobý může být GO lang, ovšem na servery, na backend. Nevím čemu se chci po škole věnovat. čím víc backend, tím víc mě to baví. čím víc klikání, grafika a web, tím víc mě to štve. Julia zní taky zajímavě.

myšlenka: přemýším jestli se na všechny javy, pythony a weby nevykašlat a jít dělat C++? to je takový backendový jazyk, dost používaný, prási bych si našel. Jen co tak od lidí slyším že na C++ musí mít člově pokročilejší intelekt. že je to "záhul". Asi ve smyslu hlídat si kam mi lítají pointry, co dělám s pamětí, jak si po sobě uklízím, segmentation fault. co si o tom myslíte?

díky Vám všem! :)

Kit

Re:zajímavý jazyk na diplomku a následné uplatnění v praxi
« Odpověď #13 kdy: 11. 11. 2017, 19:21:31 »
chtěl bych se tím pak třeba živit - kde např v Praze nebo Brně se schánějí lidi na Haskell nebo Lisp? nechápu to XSLT - v tom jsem dělal nějaký xml transformace... ta Lua proč ne.

PHP a XSLT mě živí. Lisp by se měl naučit každý programátor, i když ho živit nebude. Rozvíjí správné analytické myšlení. Haskel se na diplomku hodí, protože je to propracovaný funkcionální jazyk, který má budoucnost.

asd

Re:zajímavý jazyk na diplomku a následné uplatnění v praxi
« Odpověď #14 kdy: 11. 11. 2017, 19:26:57 »
Lisp by se měl naučit každý programátor, i když ho živit nebude. Rozvíjí správné analytické myšlení. Haskel se na diplomku hodí, protože je to propracovaný funkcionální jazyk, který má budoucnost.

díky Kite, asi zase nejsem zas tak true hardcore abych jel lisp nebo heskell... prostě kombinace něco nového, hodně backendového a praktického v realitě