Základní matematické okruhy v informatice

Zvedavec

Základní matematické okruhy v informatice
« kdy: 06. 11. 2017, 18:05:27 »
Zdravim informatici,
poprosil by som jednu malu radu, pre tich čo študujete alebo ste študovali VŠ informatiky - Čo je podla vás z matematiky a informatiky (predmetov) najdôležitejšie, resp. kt. tematicke celky pri praxi skutočne potrebujete. A čo by ste naopak uplne vyškrtli a pride vám to ako uplne zbytočne?:)

Dakujeem vopred ze odpovede:)
« Poslední změna: 06. 11. 2017, 19:46:28 od Petr Krčmář »


Jenda

Re:ZAKLADNE MATEMATICKE OKRUHY V INFORMATIKE
« Odpověď #1 kdy: 06. 11. 2017, 18:41:19 »
Lingebra, DSP, diskrétka (grafy), statistika. Naopak analýza tak jak se učí na matfyzu je sice zajímavý vhled do teoretických základů, ale v praxi se moc nepoužije. Dokážu si ji představit s větším důrazem na počítačovou matematiku (symbolickou i numerickou), kdy by byla velmi užitečná.

Hidalgo

Re:ZAKLADNE MATEMATICKE OKRUHY V INFORMATIKE
« Odpověď #2 kdy: 06. 11. 2017, 18:59:41 »
Windows admin musí vedieť počítať do sto, linux admin do tisíc.

jk

Re:ZAKLADNE MATEMATICKE OKRUHY V INFORMATIKE
« Odpověď #3 kdy: 06. 11. 2017, 19:05:38 »
V občanském životě často používám praktickou znalost především logiky a statistiky. Kéž by to bylo rozšířenější.

S povděkem kvituji, že jsem si prošel matalýzou a hlavně univerzální algebrou, protože to usnadňuje porozumění mnoha věcem, které nad tím staví (takže skoro všechno: u softwaru např. datové typy nebo relační databáze). Docela zajímavá mi přišla také topologie. V praxi to asi člověk moc nepoužije, ale pokud občas zahloubá do nějaké teorie, usnadňuje to porozumění. Abych to nějak přirovnal, je to jako když se učím cizí jazyk a vím, co jsou zač mluvnické kategorie, takže si nová slovíčka snadno zařadím a vím, jak s nimi pracovat... kdybych to neznal, musel bych si to nějak intuitivně dovozovat a někdy bych se zmýlil.

Jinak programátor fakticky obvykle potřebuje znát jenom grafy, nějakou lingebru (matice), základy logiky, možná kombinatoriku.

Zvedavec

Re:Základní matematické okruhy v informatice
« Odpověď #4 kdy: 06. 11. 2017, 20:33:15 »
A Algoritmy, Paradigmy, Diskretna Matematika, Sématika a tak?:)



SB

Re:Základní matematické okruhy v informatice
« Odpověď #5 kdy: 07. 11. 2017, 14:17:45 »
Architektura a návrh softwareových systémů (nevím, zda se to někde učí jako předmět).

expert

Re:Základní matematické okruhy v informatice
« Odpověď #6 kdy: 07. 11. 2017, 14:41:06 »
Divím se, že tu nikdo nezmínil teoretickou informatiku, tedy jazyky, gramatiky, konečné automaty, touringovy stroje, teorie vyčíslitelnosti (P, NP) atd...
Tohle je must know každého lopaťáka.

Jerry

Re:Základní matematické okruhy v informatice
« Odpověď #7 kdy: 07. 11. 2017, 14:59:17 »
Z matematiky (mat. analýza) sme na vš měli celou Čeněk Kohlmann, Matematika sdělovací techniky a dále skoro celou J. Schmidtmayer, Maticový počet a jeho použití v matematice, dále vybrané kapitoly V. Knichal a kol., matematika I., dále vybrané kapitoly z Škrášek, Tichý, Základy aplikované matematiky, vybrané kapitoly Faddějev, Faddějevová, Numerické metody lineární algebry, většinu z Ventcelová, Teoria Pravděpodobnosti, dále celou V. Jarník, Integrální počet, některé příklady z A. Hlaváček, Sbírka řešených příkladů z vyšší matematiky, vybrané kapitoly z R. Rychnovský, Obyč. diferenciální rovnice a jejich řešení, pár kapitol z R. Sikorsky, Diferenciální a integrální počet, pak celou R. Míka, Numerické metody a pak eště 1 semsestr nějaký diferenciální rovnice v komplexním oboru - eliptický diferenciály apod. Jo byl to pěknej mejdan  :)

jk

Re:Základní matematické okruhy v informatice
« Odpověď #8 kdy: 07. 11. 2017, 17:48:10 »
Divím se, že tu nikdo nezmínil teoretickou informatiku, tedy jazyky, gramatiky, konečné automaty, touringovy stroje, teorie vyčíslitelnosti (P, NP) atd...
Tohle je must know každého lopaťáka.
Titulek je "matematické okruhy", jinak určitě (teda, "touringovy stroje"?).

expert

Re:Základní matematické okruhy v informatice
« Odpověď #9 kdy: 07. 11. 2017, 18:02:23 »
Divím se, že tu nikdo nezmínil teoretickou informatiku, tedy jazyky, gramatiky, konečné automaty, touringovy stroje, teorie vyčíslitelnosti (P, NP) atd...
Tohle je must know každého lopaťáka.
Titulek je "matematické okruhy", jinak určitě (teda, "touringovy stroje"?).
Titulek ano, ale content je: Čo je podla vás z matematiky a informatiky (predmetov) najdôležitejšie

Proto se jistě shodneme na tom, že teoretická informatika jako mezioborová disciplína sem pasuje.

Dejzdejz

Re:Základní matematické okruhy v informatice
« Odpověď #10 kdy: 07. 11. 2017, 18:35:01 »
Na matematiku sa pýtam konkrétne preto, lebo študujem Inf v zahraničí, kde je jej podľa mňa malo a chcem si samoucbou dobrat to co treba :) zaujímajú ma len použiteľné veci v MAT:)

Teoretickej aj aplikovanej inf. Mam až až ale dik:)

John V.

Re:Základní matematické okruhy v informatice
« Odpověď #11 kdy: 07. 11. 2017, 22:15:40 »
Zdravim informatici,
poprosil by som jednu malu radu, pre tich čo študujete alebo ste študovali VŠ informatiky - Čo je podla vás z matematiky a informatiky (predmetov) najdôležitejšie, resp. kt. tematicke celky pri praxi skutočne potrebujete. A čo by ste naopak uplne vyškrtli a pride vám to ako uplne zbytočne?:)

Dakujeem vopred ze odpovede:)

Studoval jsem VŠ informatiky, ale po roce jsem zjistil, že mám při škole docela zajímavou práci v IT, navíc skvěle ohodnocenou a perspektivní, a že informace, které se učí na VŠ zaostávají při nejlepším pět let za aktuálním stavem, proto jsem z VŠ odešel a zůstal při práci. V současné době pobírám trojnásobek průměrné mzdy absolventa IT a chystám se na předčasný důchod (ve 40), peněz už mám vyděláno dost, nic my nechybí. Proto si myslím, že řešit co z matematických a informatických předmětů je nejdůležitější, je naprostá ztráta času a úplně zbytečné, neboť sám se v praxi naučíš daleko víc a daleko rychleji.

Buď budeš lopata a jako cvičená opice strávíš rok života počítáním Děmidoviče, s kterým si pak akorát tak můžeš vytřít... nebo si sedneš k počítači a začneš něco produktivního dělat. V IT je nedostatek zaměstnanců, stačí, když napíšeš Hello world v vstupní pozici máš jistou.

Přemek

Re:Základní matematické okruhy v informatice
« Odpověď #12 kdy: 07. 11. 2017, 23:03:32 »
Z analýzy potřebuješ minimálně nějaké derivace, integrály, limity, součty základních řad. Byť uznávám, že tohle se často probere už na střední.

Zdravim informatici,
poprosil by som jednu malu radu, pre tich čo študujete alebo ste študovali VŠ informatiky - Čo je podla vás z matematiky a informatiky (predmetov) najdôležitejšie, resp. kt. tematicke celky pri praxi skutočne potrebujete. A čo by ste naopak uplne vyškrtli a pride vám to ako uplne zbytočne?:)

Dakujeem vopred ze odpovede:)

Studoval jsem VŠ informatiky, ale po roce jsem zjistil, že mám při škole docela zajímavou práci v IT, navíc skvěle ohodnocenou a perspektivní, a že informace, které se učí na VŠ zaostávají při nejlepším pět let za aktuálním stavem, proto jsem z VŠ odešel a zůstal při práci. V současné době pobírám trojnásobek průměrné mzdy absolventa IT a chystám se na předčasný důchod (ve 40), peněz už mám vyděláno dost, nic my nechybí. Proto si myslím, že řešit co z matematických a informatických předmětů je nejdůležitější, je naprostá ztráta času a úplně zbytečné, neboť sám se v praxi naučíš daleko víc a daleko rychleji.

Buď budeš lopata a jako cvičená opice strávíš rok života počítáním Děmidoviče, s kterým si pak akorát tak můžeš vytřít... nebo si sedneš k počítači a začneš něco produktivního dělat. V IT je nedostatek zaměstnanců, stačí, když napíšeš Hello world v vstupní pozici máš jistou.

-1.

jiri posPISSil

Re:ZAKLADNE MATEMATICKE OKRUHY V INFORMATIKE
« Odpověď #13 kdy: 08. 11. 2017, 10:10:21 »
Windows admin musí vedieť počítať do sto, linux admin do tisíc.
Binárně?

balki

Re:Základní matematické okruhy v informatice
« Odpověď #14 kdy: 08. 11. 2017, 10:48:25 »
Architektura a návrh softwareových systémů (nevím, zda se to někde učí jako předmět).

Na FIIT STU v Bratislave sme mali nejake parodie na to, ktore sa o postatu jemne obtreli. No aspon sa snazili nieco take zaradit do curricula.  Ale suhlasim, architektura, analyza  navrh softverovych systemov je dolezita, ale bohuzial velmi zanedbavana oblast.