Externí disk z interního

koopi

Externí disk z interního
« kdy: 31. 10. 2017, 14:57:16 »
shanim spolehlive reseni co mi ze stareho SATA nebo IDE disku udela USB disk.
Vyrobcu je na trhu celkem dost, za kvalitu rad priplatim
« Poslední změna: 31. 10. 2017, 16:22:21 od Petr Krčmář »


VVO

Re:externi disk z interniho
« Odpověď #1 kdy: 31. 10. 2017, 15:20:07 »
Můžu doporučit AXAGO. Patří k levnějším, ale zvládnou i disky se kterými měly jiné boxy problém a nikdy neměl sebemenší problém s funkčností v Linuxu.

Mám dvakrát AXAGO EE25-XA3 a jeden AXAGO EE35-XA3, hliníkové provedení vypadá dobře a i po několika letech používání je jako nové.

Jedinou výhradu mám odvodu tepla u 3.5 varianty, disk se těměř nikde nedotýká hliníkového boxu a je neprodyšně uzavřen, nicméně hliník teplo relativně dobře propouští, takže se nejedná o žádnou katastrofu.

stable

Re:externi disk z interniho
« Odpověď #2 kdy: 31. 10. 2017, 15:35:56 »
V tomto segmentu trhu si neni za co priplacet a spolehlivost necekej.
Co doporuci jeden, pohani druhy, je to hlavne o tom jak se dane zarizeni pouziva a jak se s nim zachazi...

Pokud chces zvysit "spolehlivost", vyber takovy box, ktery ma USB konektor typu A (= USB normalni velikosti) i na strane boxu (samice).
Pokud pocitas s plotnovym diskem (HDD) tak by v/k ramecku mel byt disk pripevnem sroubky na obou koncich (aby v ramecku nelital) a ramecek obal necim mekkym, napr. kozenkovym pouzdrem a pri manipulaci/prenasi se k nemu chovej jako kdyby jsi mel bombu s nitroglycerinovou rozbuskou.
To zda odejde cip/prevodnik ze SATA na USB je ve hvezdach u vsech vyrobku nezavisle na tom kdo jej prodava a jakej na ni nalepil nazev.

Ja sem pakrat drive pouzil i-Tec (kvuli USB typ A konektoru, ale disk v nem spatne drzi, byt funguji bez problemu dodnes), o hodne drive jsem mel starsi Icy Box tusim, ten nevydrzel caste rozebirani, ale prevodnik USB/SATA funguje dodnes.
Konektor typ A maji i nejake AXAGON boxy, ale jinak je celkem jedno jestli to je axagon, icybox/raidsonic, i-tec, transcend, zalman.
Zalman ma velmi zajimave vyrobky rady ZM-VExxx, kde ti box umi nacist ISO soubory a v PC/NB se ti to po pripojeni tvari jako virtualni mechanika, ovsem dle zkusenosti z internetu jsou lepsi starsi rady ktere se jiz neprodavaji.

Osobne bych se vyhnul vyrobkum adata, zalman, connect it, evolveo, ale nekdo jiny nemusi souhlasit a treba ti je doporuci.

Nove produkty se uz s vnitrnim IDE(pata) rozhranim nedelaji, vsechno ma SATA, takze leda nekde pohledat a tam stejne nebudes mit na vyber.

Je to proste spotrebni zbozi, kup rovnou 2 kusy at mas do zasoby ;)
A neuvadis zda to chces pro 3.5" nebo 2.5" disky.

Hlavne na to nespolihej pri pouziti typu ze tam odsypes data z PC/notebooky a mas to jakoze "zalohu"  ;D

Re:externi disk z interniho
« Odpověď #3 kdy: 31. 10. 2017, 15:47:04 »
shanim spolehlive reseni co mi ze stareho SATA nebo IDE disku udela USB disk.
Vyrobcu je na trhu celkem dost, za kvalitu rad priplatim

To je oxymóron, hledat kvalitu ze starého disku.
Převodníky jsou na jedno brdo, bolestivým místem je napájení disků - takže vybírejte podle toho, co má dostatečně dobrý zdroj.
Žádné řešení v tomto segmentu nelze označit za etalon, nebo za "jistou kvalitu" - profesionálové o to nezavadí, takže to je, a bude kutilský segment.
Jestli Vám jde o důležitá data, kupte nový externí disk, stojí to prd.

wd

Re:externi disk z interniho
« Odpověď #4 kdy: 31. 10. 2017, 18:09:36 »
Jestli Vám jde o důležitá data, kupte nový externí disk, stojí to prd.

Jako ten co ma USB konektor naprimo misto SATA konektoru?  ;D  Tam bych dulezita data nestrcil ani omylem  :P
Rada hodna Brouka Pytlíka  ::)

(ne, nesrovnavam nakup noveho disku proti pouziti stareho externiho disku, dulezita data se maji zalohovat, coz jejich odsunuti na jakykoliv externi disk nesplnuje)


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Externí disk z interního
« Odpověď #5 kdy: 31. 10. 2017, 19:20:58 »
Jednak v tom muze byt zmineny USB konektor rovnou na plosnaku, jednak clovek vubec nevi, co je v tom za znacku a model disku, takze kolikrat je lepsi verit tomu staremu disku. Ostatne jestli to je treba jen na presypani dat mezi pocitaci nebo odlozeni nedulezitych dat, tak je putna, jak je ten disk stary, dokud funguje. A USB krabice na ebay nestoji tak moc.

ProcjerezervovaneJiwopene

Re:Externí disk z interního
« Odpověď #6 kdy: 31. 10. 2017, 19:30:22 »
Mám nějaký IcyBox (2,5"), bylo to i s pouzdrem (našupovacím), USB 3.0 kabelem a šroubováčkem. Šrouby byly jen na kryt, ale je možnost si disk připevnit i z boku tak, jak to bývá (vválely se mi tu šroubky z notebooku). Menší problém mám s tím, že po zmáčknutí "křupe" (něco trochu nedrží) a bez dalších šroubků disk moc nedrží a hýbe se. Funguje výborně, bere mi to každý počítač (Win, Linux, DOS, bootuje). Mám tam 1TB disk a běhá dobře. (Nebojte, nožičky nemá  :D )

Kit

Re:externi disk z interniho
« Odpověď #7 kdy: 31. 10. 2017, 19:51:30 »
Pokud chces zvysit "spolehlivost", vyber takovy box, ktery ma USB konektor typu A (= USB normalni velikosti) i na strane boxu (samice).

Proč zrovna typ A a ne typ B? Proč ne běžné USB mini které mi tak dobře slouží?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:externi disk z interniho
« Odpověď #8 kdy: 31. 10. 2017, 20:04:23 »
Proč zrovna typ A a ne typ B? Proč ne běžné USB mini které mi tak dobře slouží?

A nebo B, to je putna. Oboji je podstatne robustnejsi nez USB mini. obre je take to, ze tehlech kabelu se vsude par vali, kdyz clovek zrovna nemuze najit original. USB mini taky nekde mam, jen kdybych si vzpomnel kde. To jsem dostal k fotaku a prakticky nikdy nepouzil.

pavele


P_V

  • ***
  • 227
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Externí disk z interního
« Odpověď #10 kdy: 31. 10. 2017, 22:18:12 »
Znáte nějaký adaptér, který umí disky nad 2 TiB a zároveň NEslučuje sektory? Protože když slučuje sektory, jeví se disk jako s nativními 4 kiB bloky, a tudíž nejde přenášet data mezi SATA přípojením a připojením přes adaptér.

Lol Phirae

Re:Externí disk z interního
« Odpověď #11 kdy: 31. 10. 2017, 22:30:27 »
Protože když slučuje sektory, jeví se disk jako s nativními 4 kiB bloky, a tudíž nejde přenášet data mezi SATA přípojením a připojením přes adaptér.

He? Žbluňk?  ??? ??? ???

P_V

  • ***
  • 227
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Externí disk z interního
« Odpověď #12 kdy: 01. 11. 2017, 09:20:01 »
Protože když slučuje sektory, jeví se disk jako s nativními 4 kiB bloky, a tudíž nejde přenášet data mezi SATA přípojením a připojením přes adaptér.
He? Žbluňk?  ??? ??? ???
Adaptér udělá z osmi 512B sektorů disku navenek jeden 4 kiB sektor, aby sektorů nebylo víc než 2^32 a vystačilo se s nějakou prastarou sadou blokových příkazů. Takže co tam nahraješ v adaptéru, v připojení SATA nenamountuješ, a naopak.

Lol Phirae

Re:Externí disk z interního
« Odpověď #13 kdy: 01. 11. 2017, 09:27:07 »
Takže co tam nahraješ v adaptéru, v připojení SATA nenamountuješ, a naopak.

 ??? ??? ???

dustin

Re:Externí disk z interního
« Odpověď #14 kdy: 01. 11. 2017, 09:37:47 »
Pěkné, tohle jsem neznal. Koukám, že je o tom na netu spoustu povídání.

Co jsem pochopil, tak by mělo stačit jenom předělat partition tabulku v MBR, vlastního filesystému se změna velikosti sektorů netýká?