Internetový kabel

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Internetový kabel - dotaz ne cizí slova
« Odpověď #15 kdy: 01. 11. 2017, 15:20:48 »
jsem amatér ve střihání konektorů, tak se chci zeptat?
...
díky za sumárizaci
-je výroba a zastřihávání konektorů náročné řemeslo? Konektory se nestřihají, to ty kabely, na kterých konektory jsou... Je to relativně jednoduchý, když máš odpovídající vybavení (kleště) a jsi trochu zručný. Rychlost a spolehlivost získáš praxí.
-Je na to nějaké potřeba nějaké speciální vybavení? Jde to i bez těch tajemných kleští? Kolik stojí? Musí se pak kabely nějak testovat? Bez kleští to možná jde, ale je to prasácký. Vždycky to chce správný kleště k danýmu konektoru. Stojí od cca 170 korun (šunty) po několik tisíc (kombinovaný/vyměnitelný čelisti). Na testování například ethernetového kabelu jsou přímo testery, nestojí zas tak moc, aby si je někdo, kdo to dělá ve velkém, nemohl dovolit. Povinnost asi není, ale v zájmu technika, který to krimpuje, je, aby to jelo hned a spolehlivě.
-co je licna - To je vodič, kterej je jako lanko, tedy dobře se ohýbá, není z jednoho tvrdýho jádra. Například klasický prodlužováky na 230V jsou licny, do zdí se ale dávají dráty (pevný jádro).
-co patch(cord)? Patchcord (nebo patchkabel) znám já osobně jako kabel s koncovkama RJ45 na obou stranách, kterej je takhle v kuse prodanej (nemusíš koncovky krimpovat). Nebude to ale přesný. Název se odvozuje nejspíš od patch panelu a to už je mimo moje znalosti/zkušenosti.
- od jaké tuhosti je tuhý kabel? jaké má využití oproti řídkému - Nechápu přesně dotaz. Tuhý kabel může být kvůli tomu, že je to drát (ten se oproti licně neochotně ohýbá) nebo kvůli tomu, že má velkej průřez (je "tlustší", tak se s ním hůř manipuluje). Pokud někdo řekne "tuhý kabel", je to jeho subjektivní pocit/názor. Neexistuje podle mě nějaká pevně daná hranice. Třeba 4x10mm2 je podle mě kurva tuhej kabel. Pokud jde o výhody tuhého oproti řídkému (tedy většího průřezu proti menšímu), tak je to nejspíš jen nižší úbytek napětí při rostoucí délce. Na signál by to nemělo mít takový vliv (bavíme se o kabelech v metrech, maximálně desítkách metrů). Ale nejsem elektrotechnik, abych to mohl něčím podložit!
- co je krimpovaný konektor na drátu? Je to špatné? CO je ten protipól ten správný? Krimpovaný není nutně zlo. Lze koupit už hotové kabely, které nejspíš udělala nějaká linka/stroj. Lze koupit samotný kabel a koncovky a nakrimpovat. Pokud je dobře nakrimpovaný, věřil bych mu víc, než kabelu s koncovkami z výroby.
- K čemu je žlab v síťařině? Ve žlabu se tahají kabely. Desítky kabelů :-)


Lol Phirae

Re:Internetový kabel - dotaz ne cizí slova
« Odpověď #16 kdy: 01. 11. 2017, 15:27:42 »
- od jaké tuhosti je tuhý kabel? jaké má využití oproti řídkému

To musíš pečlivě spočítat dle vzorce  8)

jk

Re:Internetový kabel
« Odpověď #17 kdy: 01. 11. 2017, 20:34:39 »
Citace
křížení párů se liší por 100 Mbit ethernet (kříží se jen 1 pár) a pro 1 Gbit (kříží se 2 páry)

V obou případech se kříží dva páry (2 a 3).
Jsem zvědav, jestli se taky někdo zeptá, jak správně nakrimpovat BNC konektor na kabel RG58, protože to je dotaz ze stejné éry jako dotaz na křížený kabel. Doufám, že lidi už konečně zapomenou, že něco jako křížené kabely někdy existovalo. Už nejmíň patnáct let jsem něco takového nepotřeboval, protože:
  • většina zařízení má aspoň gigabit (křížený kabel pro gigabit je z principu nesmysl)
  • ty co ho nemají mají aspoň Auto-MDI/MDI-X, takže vysílací a přijímací pár detekují automaticky
  • propojovat dva počítače s Fast Ethernetem mezi sebou  (s nutností kříženého kabelu) mohlo být in tak při prvních LAN párty kolem roku 2000, teď jsme trochu dál

Pro původního tazatele: Nakrimpuj tam konektor normálně podle T568B. Pokud to nebude fungovat, nebo nedejbože shoří, uškrť tím kabelem toho, kdo krimpoval opačný konec.

Milfaus

Re:Internetový kabel
« Odpověď #18 kdy: 01. 11. 2017, 21:25:14 »
s nutností kříženého kabelu

Hele, někde jsem to viděl a zaboha si nemůžu vzpomenout kde.
Nějaký dvě pojebaný krabice šly propojit jen vykříženým kabelem, kdybys mě chtěl zabít, tak si nevzpomenu, co to bylo, ale hrozně mě to překvapilo, protože to bylo celkem moderní (z roku ~2012).

Rozhodně mě to dostalo, protože jinak všechno má Auto-MDI/MDI-X  ::)

Že by nějaké průmyslové zařízení?  ::)

atarist

Re:Internetový kabel
« Odpověď #19 kdy: 01. 11. 2017, 21:29:50 »
Pro původního tazatele: Nakrimpuj tam konektor normálně podle T568B. Pokud to nebude fungovat, nebo nedejbože shoří, uškrť tím kabelem toho, kdo krimpoval opačný konec.

Klidně to tak udělej, ale fakt to napřed odpoj na obou stranách. Ono se poskytovateli internetu těžko vysvětluje, proč je například modem v h....u kvůli tomu, že se protahoval ethernet do vedlejší místnosti :-)


Re:Internetový kabel
« Odpověď #20 kdy: 01. 11. 2017, 21:54:35 »
... Už nejmíň patnáct let jsem něco takového nepotřeboval, protože:
  • většina zařízení má aspoň gigabit (křížený kabel pro gigabit je z principu nesmysl)
  • ty co ho nemají mají aspoň Auto-MDI/MDI-X, takže vysílací a přijímací pár detekují automaticky
  • propojovat dva počítače s Fast Ethernetem mezi sebou  (s nutností kříženého kabelu) mohlo být in tak při prvních LAN párty kolem roku 2000, teď jsme trochu dál

Jo, to je strašně hezké, ale to jste se asi ještě nesetkal s takovými věcmi, jakože někteří dodavatelé modemů dodávají patch kordy jen se dvěma páry. Nebo s tím, že je někdo schopný poslat po ethernetu 48 V modrém páru, bez jakékoliv detekce... Pak uděláte crossover a jste v háji.

Zařízení bez MDI-X jsou v menšině, ale i tak je jich ještě překvapivě hodně.

Podle by si to měl tazatel proměřit, pokud nevidí zapojení z konektoru, než se do něčeho pustí. Zbytek rad jsou jen výstřely do tmy a hra s (ne)pravděpodobností.