Talent a vývoj

Martina

Talent a vývoj
« kdy: 22. 10. 2017, 13:03:26 »
Ahoj, chtěla jsme se zeptat, jestli je potřeba pro kvalitní vývoj talent? Dnes mi každý říká něco jiného a zároveň v minulosti se vývoji věnovali spíše jen lidé, kteří ten talent měli. Má to tedy vůbec začínat, když mi nikdy nic dobře nešlo? A nebo je možné, že třeba by mi to šlo, jen o tom zatím nevím? Jaký může být rozdíl mezi velmi talentovaným člověkem a tím skoro bez talentu, když do toho dají stejný čas? Jde mi o vývoj něčeho náročnějšího, ne bežné bankovní aplikace, ale třeba něco ve startupech. Díky za odpovědi. M.


Kiwi

Re:Talent a vývoj
« Odpověď #1 kdy: 22. 10. 2017, 13:21:08 »
Jako ve všem. Talent je veliká výhoda. Ale dnes je v IT takový převis poptávky nad nabídkou, že těch bez talentu je tu dnes většina. V nějakém korporátu se to ztratí, čím menší tým, tím víc ten chybějící talent bude znát. Ale i tam se to dá, zvláště, pokud teamleader sám talent postrádá.
Jestli ho máš nebo ne, to se snadno pozná u různých úkolů soutěží v programování, jak rychle a elegantně se ti podaří najít správné řešení.

Hu

Re:Talent a vývoj
« Odpověď #2 kdy: 22. 10. 2017, 13:23:13 »
Hlavni je zajem. Kdyz to cloveka nebavi, nikam to nedotahne talent netalent.

RDa

  • *****
  • 2 483
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Talent a vývoj
« Odpověď #3 kdy: 22. 10. 2017, 13:30:12 »
Podle mě je talent potřeba - jakýkoliv vývoj (sw, hw) je srovnatelný s uměním do té míry, že i laikům je zřejmý rozdíl mezi výsledky těch co ten talent mají a těch co ho postrádají.

Já bych za talent v startupovém prostředí a vývojovém oboru považoval schopnost vidět hned řešení. Lidem bez talentu to musíte holt vysvětlit.. ale oni za to nemůžou, jen prostě na to nemají buňky.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Talent a vývoj
« Odpověď #4 kdy: 22. 10. 2017, 13:42:02 »
A nebo je možné, že třeba by mi to šlo, jen o tom zatím nevím?

Mozne je vsechno.Kdyz to nezkusis, tak se to nedozvis.

Citace
Jaký může být rozdíl mezi velmi talentovaným člověkem a tím skoro bez talentu, když do toho dají stejný čas?

Velky.


balki

Re:Talent a vývoj
« Odpověď #5 kdy: 22. 10. 2017, 14:43:58 »
Jestli ho máš nebo ne, to se snadno pozná u různých úkolů soutěží v programování, jak rychle a elegantně se ti podaří najít správné řešení.

Na sutaziach sa vacsinou riesia standardne problemy na cas, kde je vopred znamy vysledok. A vacsinou sa tam skusa algoritmizacia, co je samo o sebe mala cast informatiky. Cize, mno, z casti je to talent, ale len z velmi malej casti.

Talent je aj napriklad to, aby clovek prisiel k zakaznikovi, ktory nevie, co chce a zistit presne, co vlastne potrebuje. Alebo navrhnut kvalitne automaticke testy, ze potom len ostatni kukaju s vyplestenymi ocami, ze aky bug sa nasiel. Pripadne vediet dobre napisat paralelne algoritmy, optimalizovat, atd ...

To sa na matfyzackych sutaziach moc neriesi, kazdy si musi najst to svoje, aby nebol lopata ...

Jenda

Re:Talent a vývoj
« Odpověď #6 kdy: 22. 10. 2017, 14:52:43 »
Jestli ho máš nebo ne, to se snadno pozná u různých úkolů soutěží v programování, jak rychle a elegantně se ti podaří najít správné řešení.

FYI mně třeba KSPčko zoufale nejde, ale reálné úlohy vždycky nějak zmastit dokážu.

Kit

Re:Talent a vývoj
« Odpověď #7 kdy: 22. 10. 2017, 15:37:54 »
Talent může mít mnoho podob. U někoho je to schopnost vyvinout bleskurychlý algoritmus, pro jiného schopnost udržet pořádek v projektu, pro dalšího i pouhé výstižné pojmenovávání entit. Je potřebné si vyzkoušet všechny role a zjistit, která ti bude i s ohledem na zbytek týmu sedět. Pak se ten talent může projevit, i když máš v tuto chvíli pocit, že ho nemáš.

Ivan Nový

Re:Talent a vývoj
« Odpověď #8 kdy: 23. 10. 2017, 08:43:33 »
Talent je taky pečlivost, která se ale psychologicky vylučuje s kreativností a je velmi potřebná pro dotažení projektu. Kreativní psychologicky prométeovské typy sice vymyslí snadno elegantní řešení, ale nikdy ho nedotáhnou do konce a musí proto spolupracovat s méně kreativními typy, které rády pracují podle návodu a jsou pečlivé v řešení detailů. Jejich poměr není 1:1, ale 1:10.

Turi

Re:Talent a vývoj
« Odpověď #9 kdy: 23. 10. 2017, 19:19:20 »
Talent je taky pečlivost, která se ale psychologicky vylučuje s kreativností

Jak jsi na *tohle* přišel?

Ivan Nový

Re:Talent a vývoj
« Odpověď #10 kdy: 23. 10. 2017, 21:55:03 »
Talent je taky pečlivost, která se ale psychologicky vylučuje s kreativností

Jak jsi na *tohle* přišel?

V typové psychologii. https://www.16personalities.com/intp-personality

Re:Talent a vývoj
« Odpověď #11 kdy: 23. 10. 2017, 22:36:59 »
Jaký může být rozdíl mezi velmi talentovaným člověkem a tím skoro bez talentu, když do toho dají stejný čas?
Velky. Ale vetsinou je to jinak - porovnej si zivotopisy Pavel Nedved, Jaromir Jagr na strane jedne a Jan Simak a Jiri Hudler na strane druhe.
Pak jsou tady jeste priklady jako treba Jirka Němec nebo Martin Hašek - nemeli talent, ale meli píli. Dotahli to asi nejak dale nez Simak, ale na talentovaneho borce, ktery tomu da vse to proste nestaci.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Kit

Re:Talent a vývoj
« Odpověď #12 kdy: 23. 10. 2017, 22:45:26 »
Pak jsou tady jeste priklady jako treba Jirka Němec nebo Martin Hašek - nemeli talent, ale meli píli.

Píle je významným talentem. Každý ji nemá.

asdf123

Re:Talent a vývoj
« Odpověď #13 kdy: 23. 10. 2017, 23:37:19 »
vyvoje nie je kvantova fyzika :) na 99% vyvoju ti staci sebadisciplina a ochota samostudovat.

balki

Re:Talent a vývoj
« Odpověď #14 kdy: 24. 10. 2017, 06:53:34 »
vyvoje nie je kvantova fyzika :) na 99% vyvoju ti staci sebadisciplina a ochota samostudovat.

Dodal by som, ze este nejaky osvieteny tutor, ktory usmerni sa zide, ak sa clovek tym samostudiom nauci bludy. (co casto byva). Niekde taky clovek nie je, pri niektorych obskurnych technologiach ;) Ale zide sa. Vtedy aspon niekto "hlupy", aby clovek vedel, ci si dokaze svoje vedomosti obhajit.