Kde se naučit SQL

Milfaus

Re:Kde se naučit SQL
« Odpověď #45 kdy: 22. 10. 2017, 00:43:17 »
už jen OLAP

Vytvářet datovou kostku, transformace a řezy nad MySQL?  ;D
To jde?

I s nástroji od M$ to považuji za nechutnou práci.


Re:Kde se naučit SQL
« Odpověď #46 kdy: 22. 10. 2017, 01:35:26 »
už jen OLAP

Vytvářet datovou kostku, transformace a řezy nad MySQL?  ;D
To jde?

I s nástroji od M$ to považuji za nechutnou práci.

MySQL jsem zrovna pro OLAP na mysli neměl - ale třeba Netezzu nebo Vertiku.

Venca

Re:Kde se naučit SQL
« Odpověď #47 kdy: 22. 10. 2017, 18:25:19 »
Díky všem za reakce, nečekal jsem že se to tady tak rozjede. Taky se omlouvám, že reaguju až teď.

Jinak k věci - opravdu jde zatím jen o dovzdělávání se a rozšíření znalostí, takže nezáleží na konkrétní implementaci. Třeba MSSQL, protože na trhu práce je asi nejžádanější, nebo klidně PostgreSQL nebo Firebird, pokud jsou k učení nejvhodnější. Nějakou specializaci na jiné bych řešil až by to přišlo.
Šlo mi hlavně o tipy na tutoriály nebo knížky, podle kterých jste se např. někteří z vás učili.

citanus006

Re:Kde se naučit SQL
« Odpověď #48 kdy: 23. 10. 2017, 01:26:51 »
už jen OLAP

Vytvářet datovou kostku, transformace a řezy nad MySQL?  ;D
To jde?

I s nástroji od M$ to považuji za nechutnou práci.

MySQL jsem zrovna pro OLAP na mysli neměl - ale třeba Netezzu nebo Vertiku.

Je to asi raritka, ale vim o nasazeni desitek mysql (verze 3-4) jako datoveho skladu. Je to dost stary navrch a nulta vrstva se naliva maximalne 2x denne, protoze jinak se to vetsinou nestiha spracovavat. Kazdy sklad ma 5 vrstev pocinaje cca 300 tabulkama u prvni a konce cca 400 u posledni.  Neni vyjimkou ze db myvaji kolem tera. Cele to bezi na myisam bez transakci. ETL je udelane v perlu. Nad skladem pak sedi cognos.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde se naučit SQL
« Odpověď #49 kdy: 23. 10. 2017, 09:44:52 »
MySQL bych nezatracoval, protože projekty jako Presta, Magento to od sameho začátku používají a jede na tom spousty velkých eshopů.
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.


Re:Kde se naučit SQL
« Odpověď #50 kdy: 23. 10. 2017, 09:57:23 »
MySQL bych nezatracoval, protože projekty jako Presta, Magento to od sameho začátku používají a jede na tom spousty velkých eshopů.

Jo, ale když se podíváte do střev, tak se Vám chce plakat, jaká je to prasárna. Kdyby ti samí programátoři ovládali SQL, byli by s tím produktem někde jinde.

dustin

Re:Kde se naučit SQL
« Odpověď #51 kdy: 23. 10. 2017, 10:16:05 »
Oba projekty mají zdrojáky na githubu, buď konkrétní, kde bys použil jiné možnosti SQL, které by produkty posunuly dál.

Re:Kde se naučit SQL
« Odpověď #52 kdy: 23. 10. 2017, 10:26:11 »
Oba projekty mají zdrojáky na githubu, buď konkrétní, kde bys použil jiné možnosti SQL, které by produkty posunuly dál.

Stačí se podívat na to, kolik dotazů do databáze pošlou, aby vyrendrovali jednu jedinou stránku. Je "dobrým" zvykem myslqkařů vše řešit na úrovni aplikace, a z db dolovat data po drobcích. Nevím, jak víc být konkrétní, ale vím, že jsem nepotkal nikoho, kdo by z dospělejší databáze přešel na mysql, opačným směrem znám lidí dost.

dustin

Re:Kde se naučit SQL
« Odpověď #53 kdy: 23. 10. 2017, 10:44:15 »
Máš srovnání s jinou srovnatelnou aplikací, která to dle tvého popisu dělá "správně", abychom se mohli poučit? Nebo alespoň příklad v jejich zdrojáku, kde bys to uměl zoptimalizovat a běželo by to na podobném HW rychleji/kód by byl přehlednější/bylo by to lépe rozšiřitelné? Obecné hlášky mě nezajímají, buď konkrétní.

Re:Kde se naučit SQL
« Odpověď #54 kdy: 23. 10. 2017, 10:52:18 »
Máš srovnání s jinou srovnatelnou aplikací, která to dle tvého popisu dělá "správně", abychom se mohli poučit? Nebo alespoň příklad v jejich zdrojáku, kde bys to uměl zoptimalizovat a běželo by to na podobném HW rychleji/kód by byl přehlednější/bylo by to lépe rozšiřitelné? Obecné hlášky mě nezajímají, buď konkrétní.

Konkrétně chci po svých lidech, aby mi vysvětlili jakoukoliv situaci, kdy je potřeba víc než 5 dotazů do databáze na stránku, a to si přijdu často jako velkorysý. Zbytek se dá provést složeným dotazem a inteligentní prací s navrácenými daty.

Takže to udělejme opačně. Napište mi, kde si myslíte, že je potřeba dotazů víc.

dustin

Re:Kde se naučit SQL
« Odpověď #55 kdy: 23. 10. 2017, 11:23:48 »
Já si nestěžoval, tobě se zrovna tyto produkty/jejich přístup nelíbí, tak buď konkrétní. Kolik dotazů na stránku generují a kde se to dá spojit do jednoho?

Tyhle projekty neznám a nepoužívám, ale stránky komerčních webů obecně obsahují celou řadu spolu víceméně nesouvisejících bloků. Často více než 5 a je to věcí požadavků obchodu, který produkty na stránce prodává. Těžko vyrobit jeden dotaz, který obslouží všechny bloky najednou, a zároveň udržet kód rozšiřitelný.

Samozřejmě se spoustu řeší asynchronně ajaxem, ale i to ve finále vygeneruje query. Nebo se to různě řeší kešováním, ale to už s tímto nesouvisí.

Re:Kde se naučit SQL
« Odpověď #56 kdy: 23. 10. 2017, 11:39:43 »
Já si nestěžoval, tobě se zrovna tyto produkty/jejich přístup nelíbí, tak buď konkrétní. Kolik dotazů na stránku generují a kde se to dá spojit do jednoho?

Nepotřebuji vést tento způsob diskuse, abych obhajoval, že mysql mizerně joinuje (výše to dokonce někdo vysvětlil), a že programátoři nevolí popsaný programování způsob jako výsledek racionální volby, ale jako nutnost pro využití mysql.

To vše v rámci threadu o tom, že se někdo chtěl naučit SQL a v rámci odpovědi, že mysql je parodie na databázi, a vytvoří v lidech akorát zkreslenou představu o tom, jak mají databáze fungovat a založí u dalšího nešťastníka špatné návyky.

V rámci diealektiky nabízím zamyšlení nad tím, proč a jak si může někdo myslet, že zejména v PHP (!) vytvoří lepší datovou logiku, než databáze. Kdokoliv, kdo data zpracovává v aplikaci, zejména takto pomalé, zaslouží přes prsty.

dustin

Re:Kde se naučit SQL
« Odpověď #57 kdy: 23. 10. 2017, 11:55:38 »
Máš pravdu, označit něco

Citace
když se podíváte do střev, tak se Vám chce plakat, jaká je to prasárna. Kdyby ti samí programátoři ovládali SQL, byli by s tím produktem někde jinde.

a pak nebýt schopen konkrétně označit, kde konkrétně v daném open source produktu je to prasárna a jak by s jiným přístupem k SQL byli někde jinde, opravdu není diskuse. Jsem zvyklý, že jsou takto kategorická tvrzení podložená argumenty. Ty projekty neznám, je docela možné, že jsou prasácké (pro mě je show stopper samotné PHP), ale bez připravených linků na kód v githubu bych si to tvrdit netroufl.

Mimochodem tím by se tazatel docela naučil, kdyby konkrétně viděl špatný příklad.

Kit

Re:Kde se naučit SQL
« Odpověď #58 kdy: 23. 10. 2017, 11:57:24 »
..., proč a jak si může někdo myslet, že zejména v PHP (!) vytvoří lepší datovou logiku, než databáze. Kdokoliv, kdo data zpracovává v aplikaci, zejména takto pomalé, zaslouží přes prsty.

Nad tím mi občas také zůstává rozum stát. Mé aplikace v PHP jsou rychlé právě díky tomu, že v něm data téměř nezpracovávám, pouze přes něj protékají sestaveným kanálem.

Re:Kde se naučit SQL
« Odpověď #59 kdy: 23. 10. 2017, 12:14:19 »
a pak nebýt schopen konkrétně označit, kde konkrétně v daném open source produktu je to prasárna a jak by s jiným přístupem k SQL byli někde jinde, opravdu není diskuse. Jsem zvyklý, že jsou takto kategorická tvrzení podložená argumenty.

Ale já to nemám jak označovat, o žádný takový produkt se toho času nestarám. Většinou se s těmito projekty setkám ve chvíli, kdy něco zlobí, a kdy člověk může leda pokrčit rameny, že se s tím nedá nic dělat. Bohužel zákazníci Prestashopu nejsou připraveni zaplatit manday za hledání nějaké možnosti optimalizace. (Jen jako příklad).