Rychlý přechod z Win na Linux

MD

Re:Rychlý přechod z Win na Linux
« Odpověď #60 kdy: 02. 10. 2017, 23:58:05 »
Citace
e nobody zmiňoval soft, který je pro obě platformy, ale Windows ho instalovat lehce jedním příkazem na rozdíl od Linuxu neumí,

Pokud vezmeme v potaz věci jako EasyPHP (tzn. Apache, MySQL a bůhvícoještě v jednom balení), dost se k instalaci na jeden příkaz přiblížíme.

A pokud jsou ty instalačky v MSI balení, asi by se dalo jednoho příkazu dosáhnout přes msiexec. Ale je otázka, zda jsou ty balíky na to dělané jejich výrobcem.

Jen mi trochu uniká smysl takovéhle drobnosti.


Kit

Re:Rychlý přechod z Win na Linux
« Odpověď #61 kdy: 03. 10. 2017, 00:10:37 »
Citace
e nobody zmiňoval soft, který je pro obě platformy, ale Windows ho instalovat lehce jedním příkazem na rozdíl od Linuxu neumí,

Pokud vezmeme v potaz věci jako EasyPHP (tzn. Apache, MySQL a bůhvícoještě v jednom balení), dost se k instalaci na jeden příkaz přiblížíme.

A pokud jsou ty instalačky v MSI balení, asi by se dalo jednoho příkazu dosáhnout přes msiexec. Ale je otázka, zda jsou ty balíky na to dělané jejich výrobcem.

Jen mi trochu uniká smysl takovéhle drobnosti.

Smysl je asi takový, že ve Windows není instalace skriptem běžným standardem. Dokonce se Windows ve většině případů spoléhají na instalátor, který autor musí ke svému softu přibalit. Samozřejmě je každý instalátor trochu jiný a občas se tak s instalací sveze nějaký ten malware - např. Lištička.

Re:Rychlý přechod z Win na Linux
« Odpověď #62 kdy: 03. 10. 2017, 00:47:11 »
Smysl je asi takový, že ve Windows není instalace skriptem běžným standardem. Dokonce se Windows ve většině případů spoléhají na instalátor, který autor musí ke svému softu přibalit. Samozřejmě je každý instalátor trochu jiný a občas se tak s instalací sveze nějaký ten malware - např. Lištička.

Ale to není pravda, instalace GUI není na Windows serverech dokonce ani výchozí volba. Naopak už roky se windows servery kompletně nastavují z PowerShellu. GUI jsou pak jen interface k PS příkazům.

Vůbec vhodnost platformy pro konkrétní soft neřeším. Upozorňuji na to, že je srovnáváno to, že nobody zmiňoval soft, který je pro obě platformy, ale Windows ho instalovat lehce jedním příkazem na rozdíl od Linuxu neumí, kdežto vy jste zmiňoval soft, který je pouze pro Windows, proto je to IMO nesrovnatelné...

Já Vám rozumím, ale srovnáváte něco, pro co existuje možná nějaký okrajový use case. Windows jsou primárně určeny pro jinou práci, a její pohodlí bychom měli srovnávat.

Mimochodem, nic nebrání vendorovi připravit apache do balíku, který půjde přesně takto jednoduše nainstalovat. Unattended install má už od věků i blbý msiexec: https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb490936.aspx?f=255&MSPPError=-2147217396.

Vytvořit balík pro instalaci powershellovskými příkazy také není problém.

V tomto ohledu spíš střílíte do vlastních řad, do OSS komunity, která se nenamáhá balíky dělat tak, jak by se mělo (a není sama, samozřejmě - abyste mě nechytali za slovo).

Konference

Re:Rychlý přechod z Win na Linux
« Odpověď #64 kdy: 03. 10. 2017, 01:20:03 »
Jít na LinuxDays nebo OpenAlt.


Re:Rychlý přechod z Win na Linux
« Odpověď #65 kdy: 03. 10. 2017, 01:44:23 »
Uz mam za sebou ruzny learning curves od stredni skoly (94), pocinaje slackware/mandriva, ale stejne jsem porad lezl na widle (hry a grafika) a dlouho jsem se snazil widle tunit pres nlite napr. vytvaret si custom images (vyrezany sluzby, ktery vubec nepotrebuju, apod.), ale driv nebo pozdejc ten system narost a zacal padat stejne, delal jsem si i images s cistym systemem jen applikace, ktere chci pro rychlou obnovu, ale uz me to sralo...

Pozdeji Ubuntu pro me jasna volba, ale sralo me, ze jsem i bez command line, jenom nejaky GUI utilitky dokazal ten system shodit (asi ne chyba systemu) a rychlejsi byl reinstall, nez zjistovani, co je v zadeki, to jsem byl porad na takovy pul cesty k Linuxu.

Nakonec jsem se na to vysral a prosel porodem ke Gentoo linuxu, to znamenalo, ze jsem se naucil vicemene celej system na urovni vetsiho detailu, no dneska mam Gentoo vsude a widle jen pres Qemu(ani uz dual boot) a PCI passtrough, takze mam GPU akceleraci taky, ale vlastne uz pouzivam jen vyjimecne. Gentoo mam na rapsberry, laptopu, stanici i vsech serverech. Pokud vadi kompilace temer vseho (zakladni dekstop je dnes skompilovanej celkem rychle), tak bych sahnul po Archu.

Dokumentace Gentoo uz je dnes na takove urovni, ze pokud ti jde o to nainstalovat cistej KDE desktop, tak zvladne i uplny novacek. Okej, instalace zabere asi cely den/vikend ze zacatku. Nastudovad specifika portage (balickovaciho systemu) a jedem.

PS: Uznavam, ze jsou rychlejsi moznosti prechodu nez Gentoo nebo Arch, ale pokud planujes prechod trvale, tak za sebe doporucuju. Pro fast install and use asi Ubuntu no.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Vůbec vhodnost platformy pro konkrétní soft neřeším. Upozorňuji na to, že je srovnáváno to, že nobody zmiňoval soft, který je pro obě platformy, ale Windows ho instalovat lehce jedním příkazem na rozdíl od Linuxu neumí, kdežto vy jste zmiňoval soft, který je pouze pro Windows, proto je to IMO nesrovnatelné...

Já Vám rozumím, ale srovnáváte něco, pro co existuje možná nějaký okrajový use case. Windows jsou primárně určeny pro jinou práci, a její pohodlí bychom měli srovnávat.

Říká kdo? Proč by si uživatel nemohl užívat Windows jak chce on? Vaše argumentace na můj vkus obsahuje moc neurčitosti formou "možná" ap. Já jen upozorňoval na nesrovnatelnost toho co napsal nobody a vy.

Jestli to je nebo není okrajové use case už je jiná diskuze a je subjektivní dle vkusu každého soudruha, že? ;-) Osobně mám jiný názor, vyvíjení na mysql, php, apache i pod Windows mi jako okrajové use case nepřijde, takže k tomu ani tar, gz a další věci.

Mimochodem, nic nebrání vendorovi připravit apache do balíku, který půjde přesně takto jednoduše nainstalovat. Unattended install má už od věků i blbý msiexec: https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb490936.aspx?f=255&MSPPError=-2147217396.

Vytvořit balík pro instalaci powershellovskými příkazy také není problém.

V tomto ohledu spíš střílíte do vlastních řad, do OSS komunity, která se nenamáhá balíky dělat tak, jak by se mělo (a není sama, samozřejmě - abyste mě nechytali za slovo).

Já do ničeho/nikoho nestřílím. V Linuxu je instalace jedním jednoduchým příkazem normální a obvyklá vlastně od jeho raných počátků. U Windows je zase odjakživa obvyklá instalace "každý pes jiná ves" a určitě tenhle stav nezpůsobila OSS komunita, že? ;-) Ta jen vyrábí způsobem, jaký je na Windows obvyklý. O důvodech proč to tak je můžeme diskutovat a polemizovat, ale nezměníme tím stav, jaký na Windows na rozdíl od Linuxu je.

neklan

bee

proc tento bezcenny imbecil jeste nema ban na forum?

MP

Re:Rychlý přechod z Win na Linux
« Odpověď #68 kdy: 03. 10. 2017, 09:50:58 »
Citace
e nobody zmiňoval soft, který je pro obě platformy, ale Windows ho instalovat lehce jedním příkazem na rozdíl od Linuxu neumí,

Pokud vezmeme v potaz věci jako EasyPHP (tzn. Apache, MySQL a bůhvícoještě v jednom balení), dost se k instalaci na jeden příkaz přiblížíme.

A pokud jsou ty instalačky v MSI balení, asi by se dalo jednoho příkazu dosáhnout přes msiexec. Ale je otázka, zda jsou ty balíky na to dělané jejich výrobcem.

Jen mi trochu uniká smysl takovéhle drobnosti.

Smysl je asi takový, že ve Windows není instalace skriptem běžným standardem. Dokonce se Windows ve většině případů spoléhají na instalátor, který autor musí ke svému softu přibalit. Samozřejmě je každý instalátor trochu jiný a občas se tak s instalací sveze nějaký ten malware - např. Lištička.

Tak u Linuxu je zhruba to same. Pokud ten balik (== instalator) nepripravi distribuce, tak si clovek musi pridat repozitar (==stahnout extra), v horsim pripade dokonce ten balik zkompilovat rucne, nainstalovat. A u tech zkompilovanych rucne uz zase aktualizace pres repozitar zase nefunguje. Jasne, Windows se to snazi aspon trochu dohnat skrz Store, podobne jako maji Apple a Google sve repozitare, ale ne kazdy SW tam proste bude uz z principu. A stejne bude zalezet na tom, kdo ty instalace vytvari, zda je pripravi.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
V Linuxu je instalace jedním jednoduchým příkazem normální a obvyklá vlastně od jeho raných počátků. U Windows je zase odjakživa obvyklá instalace "každý pes jiná ves" a určitě tenhle stav nezpůsobila OSS komunita, že? ;-)

Zaplatpanbuh za chocolatey.

Říká kdo? Proč by si uživatel nemohl užívat Windows jak chce on? Vaše argumentace na můj vkus obsahuje moc neurčitosti formou "možná" ap. Já jen upozorňoval na nesrovnatelnost toho co napsal nobody a vy.

Jestli to je nebo není okrajové use case už je jiná diskuze a je subjektivní dle vkusu každého soudruha, že? ;-) Osobně mám jiný názor, vyvíjení na mysql, php, apache i pod Windows mi jako okrajové use case nepřijde, takže k tomu ani tar, gz a další věci.

Tak samozřejmě, ráno můžete děti vozit do školy i traktorem. Projedete i břečkou sněhu, nebudou Vám dělat obtíže ani nájezdy mezi vozovkou a chodníky. Jen se pak nesmíte podivovat, že traktor nejezdí tak rychle jako osobák, v kabině je místo jen pro dva, a hodně hluku.

Za osobák patrně také dokážete připojit menší pluh, ale zorat i malé políčko bude dost obtížné.

Všechny varianty možné jsou, nikdo Vám v tom nebrání. Jen je potřeba se smířit, že pro určitou činnost je systém stavěný a jednoduchý na správu, zatímco pro druhou činnost to může být složitější.

Pokud linux používáte k tomu, co je mu přirozené, a stejně tak windows, je správa přinejmenším srovnatelně jednoduchá, a v některých ohledech jsou windows na správu modernější systém. To snad není zas tak kacířská myšlenka, když to napíšu.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Říká kdo? Proč by si uživatel nemohl užívat Windows jak chce on? Vaše argumentace na můj vkus obsahuje moc neurčitosti formou "možná" ap. Já jen upozorňoval na nesrovnatelnost toho co napsal nobody a vy.

Jestli to je nebo není okrajové use case už je jiná diskuze a je subjektivní dle vkusu každého soudruha, že? ;-) Osobně mám jiný názor, vyvíjení na mysql, php, apache i pod Windows mi jako okrajové use case nepřijde, takže k tomu ani tar, gz a další věci.

Tak samozřejmě ... když to napíšu.

Chápu, nemáte argumenty, tak stáčíte debatu k zemědělství. To je na mě moc offtopic, sorry jako :D

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rychlý přechod z Win na Linux
« Odpověď #72 kdy: 03. 10. 2017, 11:21:56 »
Citace
e nobody zmiňoval soft, který je pro obě platformy, ale Windows ho instalovat lehce jedním příkazem na rozdíl od Linuxu neumí,

Pokud vezmeme v potaz věci jako EasyPHP (tzn. Apache, MySQL a bůhvícoještě v jednom balení), dost se k instalaci na jeden příkaz přiblížíme.

A pokud jsou ty instalačky v MSI balení, asi by se dalo jednoho příkazu dosáhnout přes msiexec. Ale je otázka, zda jsou ty balíky na to dělané jejich výrobcem.

Jen mi trochu uniká smysl takovéhle drobnosti.

Smysl je asi takový, že ve Windows není instalace skriptem běžným standardem. Dokonce se Windows ve většině případů spoléhají na instalátor, který autor musí ke svému softu přibalit. Samozřejmě je každý instalátor trochu jiný a občas se tak s instalací sveze nějaký ten malware - např. Lištička.

Tak u Linuxu je zhruba to same. Pokud ten balik (== instalator) nepripravi distribuce, tak si clovek musi pridat repozitar (==stahnout extra), v horsim pripade dokonce ten balik zkompilovat rucne, nainstalovat. A u tech zkompilovanych rucne uz zase aktualizace pres repozitar zase nefunguje. Jasne, Windows se to snazi aspon trochu dohnat skrz Store, podobne jako maji Apple a Google sve repozitare, ale ne kazdy SW tam proste bude uz z principu. A stejne bude zalezet na tom, kdo ty instalace vytvari, zda je pripravi.

Zhruba to samé? Zablešené instalátory na Windows vs přidání repo (obvykle jeden konfigurační řádek) do balíčkovacího systému je zhruba to samé?
Porovnávat např. Debian se 70 tisíci (nebo kolik to teď je) balíčky a Windows Store a říkat tomu "snaží dohnat"?
A poslední věc, kompilace softu v Linuxu posledních 10+ let je tak ultra okrajová činnost, že to zmiňovat mi přijde zoufalost.

Žiju v jiném vesmíru? ;D

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
V Linuxu je instalace jedním jednoduchým příkazem normální a obvyklá vlastně od jeho raných počátků. U Windows je zase odjakživa obvyklá instalace "každý pes jiná ves" a určitě tenhle stav nezpůsobila OSS komunita, že? ;-)

Zaplatpanbuh za chocolatey.

Souhlas, ale o to větší ostuda, že to neudělal sám MS.

Re:Rychlý přechod z Win na Linux
« Odpověď #74 kdy: 03. 10. 2017, 11:25:47 »
Zhruba to samé? Zablešené instalátory na Windows vs přidání repo (obvykle jeden konfigurační řádek) do balíčkovacího systému je zhruba to samé?
Porovnávat např. Debian se 70 tisíci (nebo kolik to teď je) balíčky a Windows Store a říkat tomu "snaží dohnat"?
A poslední věc, kompilace softu v Linuxu posledních 10+ let je tak ultra okrajová činnost, že to zmiňovat mi přijde zoufalost.

Žiju v jiném vesmíru? ;D

Asi ano. Podle Vašich postů to vypadá, že jste nikdy neudržoval produkční prostředí ve větším ekosystému. Kompilace je bohužel i dnes nutná, jsou situace, kde předkonfigurované sety parametrů v distribucích nestačí na konkrétní účel. Nebo pak to musíte srovnávat s RHEL / CentOS, který má balíků méně, a verze, že by člověk brečel. Ale zase to mají velmi dobře vyladěné a supportované.

Nevím, co děláte, ale tipuji, že možná někde provozujete pár webserverů a tím to končí.