Zboží z crowdfundingu a pošta 120

Sten

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #30 kdy: 27. 09. 2017, 13:31:55 »
Obdobně to funguje v daních. Pokud Vám někdo za 10 Kč převede automobil v hodnotě 200 000 Kč, musíte zdanit jako tzv. nepeněžní příjem zbylých 199 990 Kč, i kdyby to bylo dotované kýmkoliv. Pro Vás je to prostě příjem (zvýšilo se Vám o to jmění).

Tohle neplatí, pokud je to dotované státem. Pokud koupíte elektromobil dotovaný nějakým zeleným programem, daň platíte jen z kupní ceny a rozhodně ne i z dotované částky. U toho poštovného je to stejné, v případě Číny jde o dotaci státem, a doměřuje se jen proto, že EU to považuje za nekalou obchodní praktiku a explicitně vyžaduje stanovení obvyklé ceny pro účely celního řízení.


RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #31 kdy: 27. 09. 2017, 14:13:03 »
Mimochodem, jak jste to posílal ze Shipito přes DPD? Shipito posílání přes DPD neumožňuje (nejspíš proto, že DPD v USA není :D). Nebylo to spíš poslané přes USPS a ti to takhle „vyřešili“?

Takto: https://www.shipito.com/en/help/postage#shipito_preferred_carrier_dpd_expr

Bohuzel ten jejich "experienced and dependable Customs Broker" nevzal v potaz nase DIC (ktere je v uctu/profilu). Sjednat napravu nedokazali, ze je to jiz procleno a musim zaplatit, navic jeste i ten jejich poplatek. Ty ostatni ceny (ups/dhl) jsou vyssi nez nase domluvene zakaznicke. Shipito pak taky neumi pouzit zakaznicky ucet, fakt amateri.

A jak k tomu doslo - mame zakaznicky ucet u FedEx-u, takze si nechavam veci posilat skrz to, ale tahle vec byla od tak blbeho americana, kteremu byt jsem vysvetlil jak to ma poslat, tak zacal tvrdit ze mu ten poslicek rekl ze to bude xxx$ za dopravu a kdesi cosi.. tak jsem mu musel holt dat US adresu. Nevim co je nepochopitelne na "poslete to na ucet adresata", zde je adresa a cislo zakaznickeho uctu, hlavne kdyz tam staci zavolat na linku zdarma a panacek si to jeste i prijde vyzvednout.

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #32 kdy: 27. 09. 2017, 14:46:03 »
Tohle neplatí, pokud je to dotované státem. Pokud koupíte elektromobil dotovaný nějakým zeleným programem, daň platíte jen z kupní ceny a rozhodně ne i z dotované částky. U toho poštovného je to stejné, v případě Číny jde o dotaci státem, a doměřuje se jen proto, že EU to považuje za nekalou obchodní praktiku a explicitně vyžaduje stanovení obvyklé ceny pro účely celního řízení.

Z hlediska České republiky je lhostejné, jestli to dotuje ČLR nebo nějaká firma - z pohledu Česka je to prostě hodnota ze zahraničí. Nikdo v Česku nebude ani zkoumat, jestli je to dotované státem, Čínskou Poštou, nebo dodavatelem.

Lol Phirae

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #33 kdy: 27. 09. 2017, 16:39:04 »
Bože, zas ten pošuk Šilhavý. Ty jsi opravdu taky "hodnota", škoda že tě neproclili a neposlali zpátky.

anon

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #34 kdy: 27. 09. 2017, 18:04:44 »
Kdyz me prodejce natahne tak mi celnici nauctuji min jo? :P


Sten

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #35 kdy: 27. 09. 2017, 19:10:08 »
Z hlediska České republiky je lhostejné, jestli to dotuje ČLR nebo nějaká firma - z pohledu Česka je to prostě hodnota ze zahraničí. Nikdo v Česku nebude ani zkoumat, jestli je to dotované státem, Čínskou Poštou, nebo dodavatelem.

Pokud by to byla pravda, proč tohle neplatí třeba u Čínou dotované oceli nebo uhlí? Tam se taky clí jen ta dotovaná cena, ne nějaká odhadovaná „hodnota ze zahraničí“.

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #36 kdy: 27. 09. 2017, 21:35:07 »
Pokud by to byla pravda, proč tohle neplatí třeba u Čínou dotované oceli nebo uhlí? Tam se taky clí jen ta dotovaná cena, ne nějaká odhadovaná „hodnota ze zahraničí“.

Patrně tu dotovanou cenu lze stále považovat za cenu běžnou, ale to byste se musel zeptat spíš celníků.

Franta <xkucf03/>

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #37 kdy: 07. 10. 2017, 15:42:08 »
Obdobně to funguje v daních. Pokud Vám někdo za 10 Kč převede automobil v hodnotě 200 000 Kč, musíte zdanit jako tzv. nepeněžní příjem zbylých 199 990 Kč, i kdyby to bylo dotované kýmkoliv. Pro Vás je to prostě příjem (zvýšilo se Vám o to jmění).

Tohle neplatí, pokud je to dotované státem. Pokud koupíte elektromobil dotovaný nějakým zeleným programem, daň platíte jen z kupní ceny a rozhodně ne i z dotované částky. U toho poštovného je to stejné, v případě Číny jde o dotaci státem, a doměřuje se jen proto, že EU to považuje za nekalou obchodní praktiku a explicitně vyžaduje stanovení obvyklé ceny pro účely celního řízení.

I kdyby to tak bylo, tak čínská vláda má jen peníze, které vybrala na daních, tzn. tyto peníze pocházejí od čínských firem – tudíž nám to může být jedno, jestli firma zaplatila poštovné ze svého nebo zaplatila daně a následně stát zaplatil část poštovného.

Franta <xkucf03/>

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #38 kdy: 07. 10. 2017, 15:45:19 »
Tohle neplatí, pokud je to dotované státem. Pokud koupíte elektromobil dotovaný nějakým zeleným programem, daň platíte jen z kupní ceny a rozhodně ne i z dotované částky. U toho poštovného je to stejné, v případě Číny jde o dotaci státem, a doměřuje se jen proto, že EU to považuje za nekalou obchodní praktiku a explicitně vyžaduje stanovení obvyklé ceny pro účely celního řízení.

Z hlediska České republiky je lhostejné, jestli to dotuje ČLR nebo nějaká firma - z pohledu Česka je to prostě hodnota ze zahraničí. Nikdo v Česku nebude ani zkoumat, jestli je to dotované státem, Čínskou Poštou, nebo dodavatelem.

Bohužel tady v ČR existuje nějaký debilní předpis, který rozlišuje „poštovné zdarma“ a „poštovné v ceně“. Hloupému úředníkovi bohužel nevysvětlíš, že nic jako „poštovné zdarma“ z principu existovat nemůže. Proto je potřeba vždy uvádět „poštovné v ceně“.

Franta <xkucf03/>

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #39 kdy: 07. 10. 2017, 16:01:32 »
Máte někdo zkušenosti s poštou 120 a crowfundingem? Kupuju si zboží, takže platím clo a daň a nebo přispívám na vývoj a jako "dárek" obdržím to, co vytvořili?
S modrou poštou mám zkušenosti obecně se zásilkami ze zahraničí. Česká pošta je jediný doručovatel mezinárodních balíků, který za Vás nevyřídí celní deklaraci.

Tohle bych rád uvedl na pravou míru. Česká pošta je schopná všechno zařídit a pro příjemce je to otázka poslání jednoho e-mailu a zaplacení necelých 200 Kč. U soukromých firem jsem platil vyšší částky, ale jinak je postup stejný – poslat jeden e-mail s dokladem případně plnou moc.

Problém České pošty je spíš v tom, že jsou přetížení a někdy to u nich leží třeba týden. Jednou jsem zažil i absurdní případ, kdy zásilka z Japonska do Prahy dorazila za nějaké dva tři dny, ale v Praze trvalo skoro dva týdny než prošla celnicí.

Primární příčinou jsou ale špatné zákony a to, že stát omezuje mezinárodní obchod.

Soukromé firmy jsou většinou o trochu lepší než Česká pošta, ale taky to není žádná sláva – nekdy je to naopak horší – např. doručí zásilku do schránky k sousedům, kteří nebývají doma, takže se k svým věcem nedostaneš, nebo lžou o tom, že se zásilku pokusili doručit a údajně nikdo nebyl doma. U pošty je výhoda aspoň v tom, že balíček pak skončí na pobočce, kam si člověk dojde, kdy se mu to hodí, zatímco se soukromou firmou se musíš nahánět a domlouvat na dalším doručení a pokud nejsi dostatečně iniciativní a sám se nestaráš, tak prohlásí zásilku za nedoručitelnou a pošlou zpátky odesílateli (pošta má daleko příznivější limity a pro balíček si v pohodě stihneš zajít).

Celkově mám s doručováním zásilek ze zahraničí spoustu špatných zkušeností, ale nesouhlasím s nějakým démonizováním České pošty – problémy jsou prakticky všude a někdy i horší než na poště.

anon

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #40 kdy: 07. 10. 2017, 19:44:52 »
S balicky z Japonska mam take zkusenosti ...

DHL: Balicek prijde do CR, prijde mi SMS a email at na webu vyplnim formular. Vyreseno. Pri prevzeti zaplatim poplatek + clo/dph ... na webu si muzu vybrat jestli necham dorucit na adresu a nebo si to treba vyzvednu v centru prahy (maji pobocku i na Praze 1)

Ceska Posta: Balik prijde z Tokya do Prahy za dva dny (EMS). Po dvou dnech v Prahy mi z posty prijde email "Poslete nam kopii pasu/letenky" .. WTF?! ... "Aha, to si neposilate sam sobe ...  tak nam poslete screenshoty (oni tomu rikaj printscreeny :-D) objednavky (a obcas si reknou i o paypal/internetovy bankovnictvi)" .... Proc bych vam to mel posilat, kdyz vsechno toto je k baliku prilozeno a to prave z duvodu procleni ... "Tak nam aspon reknete co v tom je" ... Cely tento proces trva minimalne tyden. Jednou jsem se na ne radeji vysral, nechal zasilku vratit a poslal si ji DHL.

Nemluve o tom, ze vam prijdem email z posty od cloveka s kterym nejde komunikovat (nema email ani telefon), pripadne zavolate na tel. cislo nekoho z posty a telefon vezme nekdo jiny ... coz teda musite zjistovat, protoze se neumi ani predstavit.

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #41 kdy: 07. 10. 2017, 20:39:06 »
Tohle bych rád uvedl na pravou míru.

...

Soukromé firmy jsou většinou o trochu lepší než Česká pošta, ale taky to není žádná sláva – nekdy je to naopak horší – např. doručí zásilku do schránky k sousedům, kteří nebývají doma, takže se k svým věcem nedostaneš, nebo lžou o tom, že se zásilku pokusili doručit a údajně nikdo nebyl doma. U pošty je výhoda aspoň v tom, že balíček pak skončí na pobočce, kam si člověk dojde, kdy se mu to hodí, zatímco se soukromou firmou se musíš nahánět a domlouvat na dalším doručení a pokud nejsi dostatečně iniciativní a sám se nestaráš, tak prohlásí zásilku za nedoručitelnou a pošlou zpátky odesílateli (pošta má daleko příznivější limity a pro balíček si v pohodě stihneš zajít).

Tak tohle uvedení na pravou míru bych uvedl na pravou míru.

Jednotlivci - blbci - se najdou všude. Jeden rozdíl tu ale je. U soukromých přepravek tihle lidi rychle končí, a bez milosti. Zatímco Česká pošta je továrna na vytváření pracovníků bez odpovědnosti. Soukromá přepravka mi balík na jejich náklady doručí znovu hned druhý den (nejpozději). Česká pošta mnohdy ani neví, kde balík je. V Praze rozváží balíky z Hybernské, ale ukládají se na poštách podle obvodu. První den nejste s to ani zjistit, kdo balík má. Na pobočku se většinou nedovoláte, a když jo, tak Vám řeknou, že mají málo lidí, aby ještě brali telefony.

Pošta 120 - modrá na Plzeňské, je úplný extrém. Před Vánoci jsou překvapení, že chodí víc balíků. Všechny přepravky mají před Vánoci upozornění, že doručují +1 den oproti normálu. Česká pošta doručuje se zpoždením i několika týdnů.

Prezentovat jako výhodu, že si smím pro frankovaný balík doběhnout na poštu je podle mě mimo.

Franta <xkucf03/>

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #42 kdy: 07. 10. 2017, 21:20:14 »
Jednotlivci - blbci - se najdou všude. Jeden rozdíl tu ale je. U soukromých přepravek tihle lidi rychle končí, a bez milosti.

U jedné firmy se mi to stává opakovaně – prostě nestíhají, tak napíší „adresát nezastižen“ a ani se nepokusí o doručení. A to jsem si stěžoval – balík sice doručili druhý den, ale že by to nějak vyšetřovali a snažili se o nápravu, to ani náhodou. Snažil jsem se z nich dostat, co ten řidič říkal a jestli u nás byl, ale nic.

Česká pošta dělá totéž – když nestíhá, tak taky jen hodí lístek do schránky – ale rozhodně v tom není sama a děje se to i u soukromých firem a to celkem běžně.

Prezentovat jako výhodu, že si smím pro frankovaný balík doběhnout na poštu je podle mě mimo.

Chápu, že tohle je subjektivní, ale já si opravdu radši zajdu na pobočku v čase, kdy se mi to hodí, aniž bych se musel předem ohlašovat – místo toho, abych se s někým domlouval, kdy přijedou příště a pak v nějakém dvou až tříhodinovém časovém okně vyhlížel jejich řidiče a hledal ho na ulici nebo po telefonu navigoval k našim dveřím (BTW: tohle je další věc, kterou nechápu – jak dneska v době GPS a podrobných map nedokážou někdy najít adresu – ta naše se dá najít na OpenStreetMap, na Mapy.cz i na mapách Googlu spolehlivě – a oni mají snad i nějaké profesionálnější řešení…). Ona ta domluva je někdy totiž těžká, protože když večer zjistíš, že jsou to lemplové, co k tobě ani nejeli, tak jim sice napíšeš stížnost a že mají doručit znovu – a oni odpoví dotazem, kdy se ti to hodí – ovšem to si přečteš až třeba druhý den v osm, jenže jejich auta vyjíždějí brzo ráno a už se to ten den nestihne, takže opakované doručení se bude konat až třetí den.

S Českou poštou jsem byl hodněkrát nespokojený, ale jednak to má i svoje výhody (zejména pobočky na každém rohu) a jednak soukromé firmy poskytují často taky dost mizerné služby. Takže nemůžu říct, že bych jasně preferoval to či ono. Pak jsou samozřejmě firmy, se kterými problémy prakticky nejsou, ale ti doručují za ceny cca 3-5× vyšší.

anon

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #43 kdy: 07. 10. 2017, 21:43:08 »
> U jedné firmy se mi to stává opakovaně – prostě nestíhají, tak napíší „adresát nezastižen“ a ani se nepokusí o doručení

Tak to se prosimte podel u ktere. Hadam (podle pravdepodobnosti) DPD, GLS nebo PPL.

anon

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #44 kdy: 07. 10. 2017, 21:46:39 »
Taky souhlasim ze pobocky na kazdem rohu jsou super vyhoda a jsem za to rad ... akorat je tam teda casto potreba cekat tak 30 minut - a k vydani baliku je pak potreba obcanka a podepsat tri papiry. A neni to tak davno (asi mesic zpet) co neslo ani platit kartou.