Je legální dát si na dům kameru?

Re:Je legální dát si na dům kameru?
« Odpověď #90 kdy: 02. 10. 2017, 19:22:36 »
No já bych ten problém s nedovoleným nahráváním webkamery řešil tak, že bych to normálně nechal vysílat veřejně na internetu. To se smí, protože nikdo nic nezpracovává, jen to vysílá do internetu.
A pak až se na obrázcích objeví něco zajímavého, jako třeba nějaký zloděj, pak se prostě ona část záznamu, který pořídil někdo neznámý, na internetu někde objeví, nejlépe někde na druhé straně světa, kde se s českým úřadem nebude nikdo bavit. Jiná možnost je, že se nahrávka či fotografi objeví např. na flash disku, kterou najdu ve schránce. Mohl to být kdokoli, kdo chce pomoci, ale nechce mít opletačky. Pokud se bude jednat o vchod do činžovního domu, tento scénář je opravdu možný. Úřad pak sice může chtít dát někomu pokutu, kdo data nedovoleně zpracovával, ale nemá důkaz kdo nahrávání provedl ani okolnosti např. o tom jak soustavně se záznam pořizoval a kdy se mazal. Je totiž možné, že nahrávání začalo až v době, kdy se dělo něco podezřelého jako když zloděj začal rozbíjet dveře a v té době to bylo pro osobní potřebu. Mohl to být klidně i někdo z druhého konce světa, kde tohle zakázáno ani není a takovému člověku zjevně ani nelze dát pokutu i kdyby se přiznal.  Tedy se s úřadem nemusím vůbec bavit, protože já to přece nebyl a nikdo nemá schopnosti dokázat že to bylo jinak.
Uznávám, že je to sice arogantní nechutné řešení, ale na arogantní úřady se musí hledat arogantní řešení, protože jinak to nefunguje. A tohle arogantní řešení dovoluje nahrávat vše co má smysl, bez možnosti postihu a to je důležité.
« Poslední změna: 02. 10. 2017, 19:26:32 od xsouku04 »


Re:Je legální dát si na dům kameru?
« Odpověď #91 kdy: 02. 10. 2017, 20:42:25 »
Důkaz že není problém nechat kameru vysílat zabírání veřejné prostranství je zde: http://www.in-pocasi.cz/webkamery/

V ČR jsou dost možná tisíce takových kamer.

Re:Je legální dát si na dům kameru?
« Odpověď #92 kdy: 02. 10. 2017, 20:47:22 »
No já bych ten problém s nedovoleným nahráváním webkamery řešil tak, že bych to normálně nechal vysílat veřejně na internetu. To se smí, protože nikdo nic nezpracovává, jen to vysílá do internetu.
A pak až se na obrázcích objeví něco zajímavého, jako třeba nějaký zloděj, pak se prostě ona část záznamu, který pořídil někdo neznámý, na internetu někde objeví, nejlépe někde na druhé straně světa,

Směrnice říkají, že pokud použité zařízení (způsob užití) lehce umožňuje pořídit záznam, musí se na něj nahlížet tak, jako kdyby záznam pořizovalo. Vysílání do internetu je přesně ten případ - a právě na to směrnice poměrně logicky myslí.

Danke

Re:Je legální dát si na dům kameru?
« Odpověď #93 kdy: 02. 10. 2017, 22:33:58 »
Když bych chtěl ale kameru do zahrady, tak to s žádným zákonem nesouvisí ne?

Re:Je legální dát si na dům kameru?
« Odpověď #94 kdy: 02. 10. 2017, 22:42:21 »
Když bych chtěl ale kameru do zahrady, tak to s žádným zákonem nesouvisí ne?

Samozřejmě, absolutně nesouvisí. Zákon je potřeba přiměřeně aplikovat, pokud zabíráte nějaké místo, kde se pohybuje veřejnost. Zloděje švestek za veřejnost považovat nemusíte, přesto ale nesmíte jeho záběr zveřejnit.


Danke

Re:Je legální dát si na dům kameru?
« Odpověď #95 kdy: 02. 10. 2017, 23:10:02 »
Co to ale znamená zveřejnit? Jako předat záběry policii? Když se mi přes zahradu někdo vkrade do domu, mám právo na tento krok nebo ne?

Re:Je legální dát si na dům kameru?
« Odpověď #96 kdy: 02. 10. 2017, 23:20:07 »
Co to ale znamená zveřejnit? Jako předat záběry policii? Když se mi přes zahradu někdo vkrade do domu, mám právo na tento krok nebo ne?

Ano, policii můžete, a ta může rozhodnout o zveřejnění (tj. vystavení široké veřejnosti).
Aktuálně je u Ústavního soudu případ muže, který zveřejnil krádež svého kola sám, a dostal za to pokutu. Budou-li mít soudci, podle mého, dost rozumu, tak v takovýchto jasných případech, snad, do budoucna nadřadí ochranu majetku nad ochranu soukromí zlodějů. Ale zatím je to tak, jak píšu.

Danke

Re:Je legální dát si na dům kameru?
« Odpověď #97 kdy: 02. 10. 2017, 23:32:01 »
Děkuji za odpověď. Přeji hezký zbytek večera.

Re:Je legální dát si na dům kameru?
« Odpověď #98 kdy: 02. 10. 2017, 23:47:50 »
No já bych ten problém s nedovoleným nahráváním webkamery řešil tak, že bych to normálně nechal vysílat veřejně na internetu. To se smí, protože nikdo nic nezpracovává, jen to vysílá do internetu.
A pak až se na obrázcích objeví něco zajímavého, jako třeba nějaký zloděj, pak se prostě ona část záznamu, který pořídil někdo neznámý, na internetu někde objeví, nejlépe někde na druhé straně světa,

Směrnice říkají, že pokud použité zařízení (způsob užití) lehce umožňuje pořídit záznam, musí se na něj nahlížet tak, jako kdyby záznam pořizovalo. Vysílání do internetu je přesně ten případ - a právě na to směrnice poměrně logicky myslí.


Jakékoli užití kamery umožňuje lehce pořídit záznam, pokud není po cestě stream šifrovaný a to se prostě nedělá. Pořizovat záznam je zpravidla funkce jakékoli IP kamery, i když může a bývá vypnutá. Nebo snad ti lidé co to vymýšleli naznají věci jako wireshark? Pakliže je v lokální síti počítač s Windows, je snadné jej napadnout a záznam sledovat odtud. Odhaduji že cca každý druhý počítač s Windows je infikován škodlivým kódem a má tudíž do něj přístup někdo třetí, kdyby měl zájem. Ve firmách to bude trochu méně. Tedy je to celé blábol jako obvykle od podobných úřadů. Když nic jiného už třeba proto, že vrátný si lehce může vše na monitorech natáčet vše na svůj mobilní telefon, zvláště když se děje něco podivného. Tedy vždy lze snadno pořídit záznam, kdyby pohled na snímání kamery byl pod heslem  a měli k němu přístup jen tři lidé nebo dvě různá pracoviště.  Všichni kdo měli přístup pak mohou tvrdit, že zrovna on to nebyl, kdo si natočil zloděje. Komu dá úřad pokutu? Organizaci co kameru nainstalovala i když selhal zjevně někdo ze tří lidí co měli k živému přenosu přístup a nebo se tam k tomu dostal nějakou chybou někdo čtvrtý?

Je velmi zajímavé že do potírání tisíců kamer snímajících celá náměstí a lyžařské areály a vysílající to na internet se nikdo nehrne (jsou jich v ČR stovky), nebo ty snad také povoluje tento zbytečný úřad, kterému předkládají všichni provozovatelé webových kamer s živým streamem hlášení o tom, že to nikde neznamenávají ani nezpracovávají, ale může to dělat kdokoli na světě? A onen úřad pak chvílemi na záznam čučí, aby posoudil, že nikomu není moc vidět do obličeje a tak je to tedy v pořádku? A pak si chvíli drbou na hlavě, že je možné člověka poznat i bez podrobného pohledu do obličeje? Či jeho netypické auto?

Úřadu by se dalo pomstít tím, že hromadně hlásit podobné nesmyslné stížnosti a on je povinen na každou odpovědět? Jsem zvědav jestli bude po zavedení GDPR úřad schopen buzerovat i šmíráky jako facebook, když po facebooku budu chtít soupis všech dat které na mne šmírují a oni mi neodpoví, nebo budu mít důkaz, že to co mi předali není kompletní.
A nebo se Facebook oficiálně usadí někde v Irsku, kde bude mít kromě nízkých daní i místní úřad na soukromí uplacený, aby nedělal potíže a všichni se budou tvářit že je to v pořádku?

Je to docela katastrofa s podobnými úřady. Hlavně chroničtí stěžovači by je snadno mohli zahltit, což by mohla být dobrá pomsta úřadu za to, když někomu koho okradli dají pokutu za to, že si natočil zloděje, pokud je úřad opravdu povinnen prověřit jakoukoli stížnost.  Jeden chronický stěžovač by pak klidně mohl zaměstnan 10 úředníků, aby pak neměli čas škodit někde jinde.

Tedy navrhovaný postup zůstává. Tvářit se, že jsou všechny kamery bez záznamu případně i pod heslem a mají k tomu přístup jen lidé z firmy. A když se pak zloděj bude na úřadu bránit tím, že byl vypátrán díky záznamu z kamery, tak jen tvrdit, že se neví kdo přesně to provedl, ale záznam se objevil na flashce v poštovní schránce. K žádnému zpracovávání záznamů z kamer ale nedochází a nikdy nedocházelo.

A co se týče případného zveřejnění. Vždy je potřeba provést zveřejnění na anonymní službě co nebude spolupracovat s českými úřady a zveřejňovat jen odkaz a udělat to tak, aby nebylo zřejmé kdo přesně obrázek zveřejnil - komu dát pokutu. Na zahraniční web se lze odkazovat s tím, že tak nějak vypadal onen zloděj, kterého jste viděli čirou náhodou na kameře.

Naštěstí jsou zloději v naprosté většině případů hrozně hloupí a podobné stížnosti nepodávají a policie ČR naštěstí podobné věci úřadu nebonzuje. Tedy případy, kdy se zloděj takto pomstí jsou spíše kuriozity.

Re:Je legální dát si na dům kameru?
« Odpověď #99 kdy: 03. 10. 2017, 00:56:28 »
...

Ve většině máte asi část pravdy, ale nějak mi uniká, proč podnikat takto dětinské kroky, a proč spíš nechránit soukromí nás všech a každého obzvlášť? Ta totální ztráta soukromí vytváří neustálý tlak na psychiku každého z nás a prospěch nevidím žádný.

Re:Je legální dát si na dům kameru?
« Odpověď #100 kdy: 08. 10. 2017, 10:03:48 »
Mě teda baví řeči o nějakém streamování do internetu, pak nahrávání na tajňačku, a pak se tvářit, že nevím, kdo to nahrál. Zajímaly by mě myšlenkové pochody toho, kdo si myslí, že mu to soudce neomlátí o hlavu s tím, že dotyčný má kameru, tak za ni zodpovídá. Ať už je to Franta Vomáčka nebo Vomáčka s.r.o.

Podle mě je legislativa minimálně pro soukromé použití dobře. Franto, nahrávej si co chceš, ale předat to můžeš jen PČR, pokud nemáš souhlas těch, co jsi nahrál.

A firmy by bez nějaké legislativy asi úplně zvlčely. Hovořím z vlastní zkušenosti: kdysi dávno v O2 prováděla externí společnost Mystery shopping, s tím, že si prodejce na pobočkách nahrávala na diktafon. Později O2 vyrukovalo s tím, že si bude prodejce i točit na video. A to už se pár lidí šprajclo (včetně mě). Nemohli ale nic dělat, já jsem nedal souhlas, tedy mě si natočit nemohli.

Ten problém s ukradeným kolem není podle mě v legislativě na OOÚ, ale v PČR. PČR v ČR funguje velmi špatně, ti hoši chtěji přežít šichtu bez úhony a ne něco vypátrat. Klidně mohli rozhodit sítě a pozeptat se, kdo to mohl být a když nikdo nic nepustil, tak dát záznam do médií. Jenže se na to jako vždycky, tak se toho chopil majitel sám. Chyba je ale v policajtech. Co jim nedonesete na zlatém podnosu, to neřeší. Vlastní opakovaná zkušenost.

Tomáš Marný

Re:Je legalni dat si na dum kameru?
« Odpověď #101 kdy: 08. 10. 2017, 11:10:13 »
Pokud kamera snímá veřejně přístupný prostor (což je i vnější strana vchodu), musí mít závažný důvod své existence (aby vyhověl § 5 odst. 2 písm. e) Zákona o ochraně osobních údajů) a být nahlášena u Úřadu pro ochranu osobních údajů. Monitorovaný prostor musí být jako takový viditelně označen. Provozovatel musí odpovídat na (písemně položené) otázky typu jaký je důvod existence kamery, jak dlouho se záznamy uchovávají a kdo k nim má přístup. Připomínky můžete směřovat opět jemu nebo rovnou ÚOOÚ (bez ohledu na to, jestli je kamera nahlášena).

Tak když už házíme paragrafy zákona, je třeba číst všechny a zjistit, jestli se na nás daný zákon vztahuje:

§ 3
Působnost zákona


(3) Tento zákon se nevztahuje na zpracování osobních údajů, které provádí fyzická osoba výlučně pro osobní potřebu.

Aha ...
Jak sám říkáte – je třeba číst všechny paragrafy:
§ 84 obč. zák.: Zachytit jakýmkoli způsobem podobu člověka tak, aby podle zobrazení bylo možné určit jeho totožnost, je možné jen s jeho svolením.

A firmy by bez nějaké legislativy asi úplně zvlčely. Hovořím z vlastní zkušenosti: kdysi dávno v O2 prováděla externí společnost Mystery shopping, s tím, že si prodejce na pobočkách nahrávala na diktafon. Později O2 vyrukovalo s tím, že si bude prodejce i točit na video. A to už se pár lidí šprajclo (včetně mě). Nemohli ale nic dělat, já jsem nedal souhlas, tedy mě si natočit nemohli.
§ 88 obč. zák.:
(1) Svolení není třeba, pokud se podobizna nebo zvukový či obrazový záznam pořídí nebo použijí k výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů jiných osob.

Re:Je legalni dat si na dum kameru?
« Odpověď #102 kdy: 08. 10. 2017, 11:44:21 »
Jak sám říkáte – je třeba číst všechny paragrafy:
§ 84 obč. zák.: Zachytit jakýmkoli způsobem podobu člověka tak, aby podle zobrazení bylo možné určit jeho totožnost, je možné jen s jeho svolením.

§ 88 obč. zák.:
(1) Svolení není třeba, pokud se podobizna nebo zvukový či obrazový záznam pořídí nebo použijí k výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů jiných osob.

Souhlas. S tím se pak perou soudy, a jejich praxe se zatím mění. Dá se očekávat, že se změní s účinností GDPR. Právě proto doporučuji snažit se splnit, pokud to jde, raději ty přísnější výklady, než ty volnější. Než to někdo prosoudí, uběhnou roky. Pokud Vám úřad vymlaskne pokutu, buďto ji musíte zaplatit (a pak už ji nikdy nedostanete zpět, i kdyby to někdo v budoucnu prosoudil naopak), nebo budete ten první, kdo ty soudy bude platit.

BTW judikatura zatím říká cca to, že osobnostní ochrana se uplatňuje tam, kde se lidé projevují svými osobitými rysy. Např. záznam službu vykonávajícího policisty nebo úředníka není postižitelný, protože oba jsou v pozici, kdy jejich osobnostní rysy nemají co nedominovat. Naopak natočit někoho v restauraci, nebo třeba na ulici, už může být jiné. Ale i v tom jsou výjimky. Existuje v judikatuře příklad, kdy se tři společníci sešli u piva, prodiskutovali firemní záležitosti. Dva nahráli třetího, a nahrávku pak použili jako podklad, že proběhla valná hromada firmy. Soud v tom případě uznal, že i tam, v hospodě, převládl jiný zájem nad ochranou soukromí.

Zajímavá otázka je také ohledně určení totožnosti. Novináři by nemohli udělat fotografii nebo reportáž z ulice, kdyby se toto právo uplatňovalo absolutně. On je velký rozdíl, když zaznamenáte "anononymní" tváře na Václavském náměstí. Někdo se sice může poznat, nebo ho může poznat soused či manžel, ale obecně to nevede ke ztotožnění. Naopak, když budete natáčet vchod např. do Poslanecké sněmovny, víte s daleko bližší určitostí, jaké osoby tam procházejí, a díky záznamu je lehčeji ztotožníte.

Tedy, ony ty hranice nejsou pevně dané, a nikdy ani nebudou. Každý sám musí poměřit v konkrétní situaci, co může udělat pro ochranu soukromí. S kamerou na domě bych asi nejprve nastavil úhel tak, aby nezabírala víc, než je nutné. Nahrávku bych neměl připojenou do LAN, ale v nezávislém datovém okruhu - aby mi např. dítě, návštěva, nebo třeba wifi hacker nemohl data vytáhnout a já z toho neměl průšvih. Přístup k nahrávkám by měl být ještě vhodně chráněný (uzamknutý v bytě, heslo do playeru, ideálně šifrování dat). Pokud se zachováte takto, snížíte podstatně riziko postihu. A přesně o tom mluví GDPR.