Optimální doba/čas, kdy změnit práci?

kacer

Optimální doba/čas, kdy změnit práci?
« kdy: 25. 09. 2017, 08:26:19 »
Co si myslite, po jak dlouhe dobe je dobre zmenit praci? Po 2,3,5,X letech? Je dobre byt v te same praci treba 20 let? Narazim na praci IT, ne nekde v tovarne. Podle me, tak 3-5 let. Kdysi jsem delal ve firme, kde byl clovek, kterej tam pracoval jiz pocas studia na VS a pote dalsich mozna 15 let a nevim jestli tam jeste dela, rekl bych, ze jo. Ja si myslim, ze to je strasne dlouha doba byt v te same firme tolik let. Clovek musi zacit stagnovat po case co se tyce novych technologii, hlavne kdyz delate na jednom a tom istom projektu.
Co je podle vas optimum?
« Poslední změna: 25. 09. 2017, 09:23:53 od Petr Krčmář »


karel

Re:Optimalni doba/cas, kdy zmenit praci?
« Odpověď #1 kdy: 25. 09. 2017, 08:52:18 »
Čas na změnu je pokud přestaneš být spokojen, nebo firma s tebou. Já třeba měnil zaměstnání ne kvuli penězům těch sem dostal přibližně stejně, ale právě proto, že mi přišlo, že jsem se zasekl co se nových znalostí týká, dělalo se to samé dokola a to mě nebavilo. K době u mě to bylo po 6 letech.

kacer

Re:Optimalni doba/cas, kdy zmenit praci?
« Odpověď #2 kdy: 25. 09. 2017, 09:04:24 »
ono spokojen muze byt -> nechci opustit svou komfortni zonu. firma je spokojena se mnou a ja taky, protoze uz mam sve pohodli. ja mam nekdy pocit stagnace uz i po roce nebo 2 letech, kdyz neni treba co delat, nebo neni kam pichnout, anebo delam totalni kraviny, ktere po mne chteji

Re:Optimalni doba/cas, kdy zmenit praci?
« Odpověď #3 kdy: 25. 09. 2017, 09:18:31 »
Podle me, tak 3-5 let. Kdysi jsem delal ve firme, kde byl clovek, kterej tam pracoval jiz pocas studia na VS a pote dalsich mozna 15 let

To se nedá úplně paušalizovat. Každý typ firmy má jiné pracovní nasazení, jiný postoj k inovacím, a jinak do tohoto procesu zařazuje názor jedince. Jednomu může vyhovovat ve stejné firmě pracovat dlouhé roky a pořád se posunovat vpřed, nebo být dokonce tím, kdo celou firmu posunuje vpřed.

Tam, kde to neplatí, a kde se pracuje na projektech, bývá vhodnou dobou dokončení nějakého velkého projektu. To je pak ideální prostor pro to začít jednat o změně zařazení, zvýšení mzdy atd. Pokud jednání nevyjde, tak ze strany zaměstnance se v tu dobu končí dobře (má dodělanou práci). A toho samého je si vědom i zaměstnavatel, o to větší má motivaci se domluvit.

Takže rozhodně bych to nepočítal podle let, ale podle toho, v jaké fázi vývoje s firmou jste.

Ivan Nový

Re:Optimální doba/čas, kdy změnit práci?
« Odpověď #4 kdy: 25. 09. 2017, 09:36:17 »
Rozhodnutí by se mělo řídit i ekonomickým cyklem, nepřeskakovat na konci oživení, ale spíše na konci útlumu, protože byste taky mohl zůstat na vodě, když poptávka rychle poklesne a firmy začnou šetřit, aby přežily. Proto nejdůležitější je první změna, aby byla dobře synchronizovaná s ekonomickým cyklem, pro další změny už ta počáteční synchronizace vydrží. Pokud ale v tom uděláte chybu na začátku, už se z toho nevyhrabete, protože práci budete stále hledat v poptávkovém minimu.

Já vím, vy si myslíte, že dnešní růst bude stálý a vše pořád půjde jako po másle :-)))


kacer

Re:Optimální doba/čas, kdy změnit práci?
« Odpověď #5 kdy: 25. 09. 2017, 09:37:33 »
Kdyz jsem tam nastoupil ja, byl jsem plny ocekavani. Pak prislo vytrizveni. Nedovedu si predstavit byt tam vice jak 3 roky, ne 10 a vic. Delali si sve produkty, vesmes to bylo o tom stejnym, zadne nove technologie. Dle meho nazoru, cas na zmenu je tehdy, kdyz clovek zacina zjistovat, ze se nikam dal neposouva a do prace si to prijde jenom odsedet. I kdyz nekomu to vyhovuje.

Offtopic:
Ty vole Ivan Novy vy jste kdo? Co to tu placate?

Re:Optimální doba/čas, kdy změnit práci?
« Odpověď #6 kdy: 25. 09. 2017, 09:46:14 »
Kdyz jsem tam nastoupil ja, byl jsem plny ocekavani. Pak prislo vytrizveni. Nedovedu si predstavit byt tam vice jak 3 roky, ne 10 a vic. Delali si sve produkty, vesmes to bylo o tom stejnym, zadne nove technologie. Dle meho nazoru, cas na zmenu je tehdy, kdyz clovek zacina zjistovat, ze se nikam dal neposouva a do prace si to prijde jenom odsedet. I kdyz nekomu to vyhovuje.

Offtopic:
Ty vole Ivan Novy vy jste kdo? Co to tu placate?

Pokud to cítíte, tak musíte změnit, a odpověděl jste si sám.
Komentář pana Nového má svůj smysl, opravdu se můžete hloupě trefit do doby, kdy nová práce bude horší / hůře placená, než ta současná. Jsou období, kdy si může vybírat zaměstnanec, jsou období, kdy zaměstnavatel.

Ivan Nový

Re:Optimální doba/čas, kdy změnit práci?
« Odpověď #7 kdy: 25. 09. 2017, 09:49:39 »
Kdyz jsem tam nastoupil ja, byl jsem plny ocekavani. Pak prislo vytrizveni. Nedovedu si predstavit byt tam vice jak 3 roky, ne 10 a vic. Delali si sve produkty, vesmes to bylo o tom stejnym, zadne nove technologie. Dle meho nazoru, cas na zmenu je tehdy, kdyz clovek zacina zjistovat, ze se nikam dal neposouva a do prace si to prijde jenom odsedet. I kdyz nekomu to vyhovuje.

Offtopic:
Ty vole Ivan Novy vy jste kdo? Co to tu placate?

Vy jste ještě nezažil propouštění programátorů ve velkém? Za posledních 20 let takových vln v USA i jinde proběhlo několik. Jinak krize horší než byla v roce 2008 je na spadnutí. Volby v Německu a z nich plynoucí snaha o utužování německé hegemonie v EU ten proces jen urychlí. Jen aby dnes nebyla doba sedět na zadku, a být rád, že jsem rád. To ale uvidíme až zpětně :-)))

zdenek henek nereg.

Re:Optimální doba/čas, kdy změnit práci?
« Odpověď #8 kdy: 25. 09. 2017, 10:12:21 »
Co si myslite, po jak dlouhe dobe je dobre zmenit praci? Po 2,3,5,X letech? Je dobre byt v te same praci treba 20 let? Narazim na praci IT, ne nekde v tovarne. Podle me, tak 3-5 let. Kdysi jsem delal ve firme, kde byl clovek, kterej tam pracoval jiz pocas studia na VS a pote dalsich mozna 15 let a nevim jestli tam jeste dela, rekl bych, ze jo. Ja si myslim, ze to je strasne dlouha doba byt v te same firme tolik let. Clovek musi zacit stagnovat po case co se tyce novych technologii, hlavne kdyz delate na jednom a tom istom projektu.
Co je podle vas optimum?

S timto Vam opravdu nikdo nepomuze. Pokud potrebujete alibi, tak to je asi jedine, co tady dostanete.

Myslim si, ze dulezitejsi nez technologie je jake mate zakazniky jaka je komunikace se zakaznikama a uvnitr firmy. Neni nic horsiho, nez chodit kazdy den domu nastvany a je jedno jak moderni technologie pouzivate nebo kolik penez za to dostanete.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optimální doba/čas, kdy změnit práci?
« Odpověď #9 kdy: 25. 09. 2017, 10:17:54 »
@Ivan Nový: Nebojte, trzni mechanismy nakonec najdou optimalni rozdeleni programatoru. Ten do McDonaldu, tamten do vratnice,..... A Ivan Novy pujde delat protestantskeho kazatele.

jpu

Re:Optimální doba/čas, kdy změnit práci?
« Odpověď #10 kdy: 25. 09. 2017, 10:33:33 »
tiez poznam zopar takych a podla mna uz maju vybudovanu komfortnu zonu, ktoru opustit nechcu, pretoze mozno taku pracu, kde by presedeli pol dna za internetom, by si tazko nasli :)

kojot4

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optimální doba/čas, kdy změnit práci?
« Odpověď #11 kdy: 25. 09. 2017, 11:59:27 »
Tak na tohle není jednoduchá odpověď, já jsem třeba za posledních 13 let od začátku mé kariéry vyměnil 14 jobů, přičemž dost velká část byla i ve zkušebce.

Za tu dobu jsem se naučil to, že najít a udržet si dobrou práci rozhodně není jednoduché, a rozhodně není nic špatného na tom, někde zůstat (z jedné práce, co jsem po 3 letech odešel, tak toho docela lituji, a až po několika letech a mnoho neúspěších se mi podařilo sehnat něco na podobné úrovni).

Nicméně je potřeba říci, že svojí kariéru je potřeba konzultovat se svým nadřízeným, a řešit s ním otázku zachování minimálně tržní mzdy. Rozhodně je chyba někde být třeba 10 let a dostat se na 1/2 tržní mzdy, to mi přijde jako blbost, člověk by měl v práci růst.

Další věc je taky o věku, po třicítce se už očekává, že se začneš usazovat, do třiceti je ta fluktuace tak nějak běžná, a řekl bych i užitečná.

qwertz

Re:Optimální doba/čas, kdy změnit práci?
« Odpověď #12 kdy: 25. 09. 2017, 19:59:57 »
Tak v práci musíte být v prvé řadě spokojený. Bez toho to nikdy nefunguje a jep otřeba udělat změnu.

Obecně je vhodná doba měnit práci za situace, kdy si vybírají zaměstnanci (což je aktuálně při nedostatku kvalifikovaných pracovních sil), nebo v momentě, kdy váš šéf nepochopil (nebo je mu to jedno), že jinde vám zaplatí výrazně více.