Nízké mzdy v ČR

Tomáš Roll

Re:Nízké mzdy v ČR
« Odpověď #15 kdy: 24. 09. 2017, 10:25:05 »
Kdo chce německé mzdy, musí pracovat v Německu.


borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nízké mzdy v ČR
« Odpověď #16 kdy: 24. 09. 2017, 10:41:10 »
Pokud jsou lidi ochotni pracovat za takovéhle ceny, aniž by stávkovali nebo zvedli zadek a šli jinam, tak proč by zaměstnavatelé platili více?
Dovolím si nesouhlasit. Lidé u nás už za současné mzdy pracovat nechtějí a proto chce Babiš víza pro ukrajince a socani mu jdou na ruku.
Druhá strana mince je, že za "německou kvalitu" jsou si zákazníci ochotni připlatit, zatímco výrobek vyrobený v ČR je prostě výrobek z postkomunistické země, který musí konkurovat cenou.
Tak je to první pravdivý argument v této diskuzi. Nejlépe to vidíme na čínské elektronice a polských potravinách. Proč bychom platili za čínský Huawei jako za Iphone (i když ten Iphone je také vyroben v Číně) ?
Spotřebitel je blbec ochotný platit za západní značku. A speciálně polské potraviny nastavují zrcadlo nám čechům v roli těch blbců, kteří deformují trh. Některé polské potraviny jsou chutnější než naše, ale stejně za ně nezplatíme víc než za naše. Navíc takto vzniká spirála snižování kvality a ceny. Polák musí šidit potraviny, aby mohl prodávat za cenu akceptovanou Čechem. Čech je nespokojen s kvalitou, takže nekupuje a Polák musí ještě víc zlevnit. Stejné i to s čínskou elektronikou.

Ivan Nový

Re:Nízké mzdy v ČR
« Odpověď #17 kdy: 24. 09. 2017, 10:49:45 »
Novy o com zas meles? Ak chces byt pod americkym vplyvom, mozes ist do usa. Tam je dost tebe podobnych ludi so psychickymi poruchami

Proč do USA, já půjdu do Polska, tam už americká armáda má své základny, když Češi budou blbí a skončí pod vlivem čínským a nebo rusko-německým. Ovšem třeba takoví Číňané nepočítají s tím, že byste zde měli zůstat. Oni cizí populaci nepotřebují, své mají dost. Věci tak jak jsou, mohou zůstat jen v americké sféře vlivu. Ve všech ostatních se budou časem panovat neomarxistické a nebo komunistické multikulturní a internacionální poměry. A o ty nestojím. Já chci národní stát. Když ne český, vystačím i s polským.

Ivan Nový

Re:Nízké mzdy v ČR
« Odpověď #18 kdy: 24. 09. 2017, 11:06:47 »
Pokud jsou lidi ochotni pracovat za takovéhle ceny, aniž by stávkovali nebo zvedli zadek a šli jinam, tak proč by zaměstnavatelé platili více?
Dovolím si nesouhlasit. Lidé u nás už za současné mzdy pracovat nechtějí a proto chce Babiš víza pro ukrajince a socani mu jdou na ruku.
Druhá strana mince je, že za "německou kvalitu" jsou si zákazníci ochotni připlatit, zatímco výrobek vyrobený v ČR je prostě výrobek z postkomunistické země, který musí konkurovat cenou.
Tak je to první pravdivý argument v této diskuzi. Nejlépe to vidíme na čínské elektronice a polských potravinách. Proč bychom platili za čínský Huawei jako za Iphone (i když ten Iphone je také vyroben v Číně) ?
Spotřebitel je blbec ochotný platit za západní značku. A speciálně polské potraviny nastavují zrcadlo nám čechům v roli těch blbců, kteří deformují trh. Některé polské potraviny jsou chutnější než naše, ale stejně za ně nezplatíme víc než za naše. Navíc takto vzniká spirála snižování kvality a ceny. Polák musí šidit potraviny, aby mohl prodávat za cenu akceptovanou Čechem. Čech je nespokojen s kvalitou, takže nekupuje a Polák musí ještě víc zlevnit. Stejné i to s čínskou elektronikou.

Nemáte se starat o vysoké mzdy v cizích firmách, ale o prosperitu firmy vlastní. Vysokým mzdami ničeho nedosáhneme, jen množstvím firem, které budou vlastnit Češi a ne Němci. Život není o spokojenosti, ale ale o budování silného národního státu, který obstojí v konkurenci s ostatními. Myslet si, že někdo cizí se bude start o vaše blaho lépe než vy sami, je naivita. Pokud se naše národní elity, tedy i vy, rychle neproberou, nemá dnešní generace dvacetiletých šanci se dožít padesátky. To je můj odhad. Katolická církev už bude upravovat náboženské texty, tedy i Bibli, aby byly méně fundamentalistické vůči Koránu. Papež František už podepsal deklaraci o tomto s představiteli islámského wahábismu.


jpu

Re:Nízké mzdy v ČR
« Odpověď #19 kdy: 24. 09. 2017, 11:11:27 »
1. Je nutné si uvědomit, že Německé mzdy nejsou Evropským průměrem, ale i na EU nadprůměrné.
2. Němcům to v posledních letech také začíná dělat velké problémy (ztráta konkurenceshopnosti, ztráta efektivity (nová, línější generace), atraktivita pro imigraci (tím nemyslím uprchlíky, ale pracovníky)).
3. Odborníci a Praha za EU průměrem už moc nezaostávají (neříkám, že vůbec).
4. V ČR je mezi lidmi za 40 let totality zakořeněno, že platit za službu, či platit marži je zločinem. Díky tomu víc a víc nakupujeme zboží v mezinárodních řetězcích, a práci si děláme svépomocí. Peníze tečou z ČR pryč, místo toho, aby kolovaly mezi svými.
5. Nejsme zvyklí: a) dávat top prioritu (a peníze) vzdělání, b) nejsme ochotní za prací cestovat ani v ČR, natož po EU, c) jazyková vzdělanost není nejlepší, a čeština není bohužel světový jazyk. Němčina ano.
6. Naše produktivita práce je nízká - sice se dřeme jak mezci, ale výsledek tomu neodpovídá.
7. Velké mezinárodní (technologické) firmy k nám nejdou kvůli naší odbornosti (tu dokážeme mít srovnatelnou s ostatními), ale jen kvůli nižším nákladům. Jejich jediným účelem zde je najímat na stejné pozice levnější lidi - těch je pořád dost.
Ludia si radsej urobia veci sami preto, lebo ked za to zaplatia nekrestanske peniaze, tak to vacsinou stoji za hovno.


Re:Nízké mzdy v ČR
« Odpověď #20 kdy: 24. 09. 2017, 11:14:59 »
FREAKSHOW.

jpu

Re:Nízké mzdy v ČR
« Odpověď #21 kdy: 24. 09. 2017, 11:24:37 »
Hawrane mohol by si napisat, pri kolkych stavbach domov si bol, ci tebe niekto staval dom a ake si mal skusenosti s robotnikmi? co poznam ludi, ktorym stavaju domy, kazdy len nadava. Tolko k sluzbam

Re:Nízké mzdy v ČR
« Odpověď #22 kdy: 24. 09. 2017, 11:24:57 »
Ludia si radsej urobia veci sami preto, lebo ked za to zaplatia nekrestanske peniaze, tak to vacsinou stoji za hovno.

Moje zkušenost je, že zákazník považuje za nekřesťanské peníze takovou částku, za kterou dodavatel nevydělá ani na chleba. Tím je spuštěný kolotoč, ve kterém se práce odflákává, nikdo nechce nést odpovědnost a zákazník se, přesně jako Vy, utvrdí v tom, že všichni ostatní jsou debilové (zatímco on sám je letadlo).

jpu

Re:Nízké mzdy v ČR
« Odpověď #23 kdy: 24. 09. 2017, 11:26:52 »
zijete v dobe, kde mato pravo a moznost vyberu.

drk

Re:Nízké mzdy v ČR
« Odpověď #24 kdy: 24. 09. 2017, 11:31:04 »
"ztráta efektivity (nová, línější generace)"
Tohle je zrovna jeden z nejobvyklejších nesmyslů.
Jak je hodnocena efektivita práce? Podle toho kolik výrobků daný člověk vyrobí? Nikoli je to podle toho za kolik se ten výrobek prodá a kolik mu za tu práci může někdo zaplatit. Pokud budu dělat jednu součástku celý den, ale zaměstnavatel mi přesto bude platit víc než někomu v jiném státě kde toho samé dělník vyrobí za stejnou dobu 3x tolik za menší mnzdu a prodá se to 4x levněji bude mít on menší produktivitu než já, ale přesto já budu dělat méně...

Ivan Nový

Re:Nízké mzdy v ČR
« Odpověď #25 kdy: 24. 09. 2017, 11:41:38 »
"ztráta efektivity (nová, línější generace)"
Tohle je zrovna jeden z nejobvyklejších nesmyslů.
Jak je hodnocena efektivita práce? Podle toho kolik výrobků daný člověk vyrobí? Nikoli je to podle toho za kolik se ten výrobek prodá a kolik mu za tu práci může někdo zaplatit. Pokud budu dělat jednu součástku celý den, ale zaměstnavatel mi přesto bude platit víc než někomu v jiném státě kde toho samé dělník vyrobí za stejnou dobu 3x tolik za menší mnzdu a prodá se to 4x levněji bude mít on menší produktivitu než já, ale přesto já budu dělat méně...

No a když vám ten výrobce ten výrobek neprodá, vaše produktivita bude 0. A to západní civilizaci hrozí, komunistické vedení Číny toho může využít. Takže ve skutečnosti taháte za kratší konec. A přesně to je třeba změnit, práci z Číny přesunout do Evropy a USA, snížit mzdy a sociální vymoženosti, na které reálně nemáme. Proto my máme výhodu oproti Němcům, pro nás to probuzení bude snazší.

Čínská agentura se pak pomocí propagandy bude snažit živit dojem v lidech, že pracuji za malou mzdu.
 

Re:Nízké mzdy v ČR
« Odpověď #26 kdy: 24. 09. 2017, 11:45:07 »
"ztráta efektivity (nová, línější generace)"
Tohle je zrovna jeden z nejobvyklejších nesmyslů.
Jak je hodnocena efektivita práce? Podle toho kolik výrobků daný člověk vyrobí? Nikoli je to podle toho za kolik se ten výrobek prodá a kolik mu za tu práci může někdo zaplatit. Pokud budu dělat jednu součástku celý den, ale zaměstnavatel mi přesto bude platit víc než někomu v jiném státě kde toho samé dělník vyrobí za stejnou dobu 3x tolik za menší mnzdu a prodá se to 4x levněji bude mít on menší produktivitu než já, ale přesto já budu dělat méně...

Jenže to je ono. My se srovnáváme s Němci v tom, kolik vyfrézujeme matiček u pásu. To je o produktivitě. Pak ale z těch matiček můžete vyrobit něco, co má přidanou hodnotu, a to prodat. A to Češi, až na světlé výjimky, neumějí. Za práci u pásu (resp. v jakékoliv nižší pozici) bude vždy minimální mzda, za kterou ještě seženete pracovníky. Když se nevyplatí frézovat matičky u nás, přesune se výroba do jiné země, kde půjde dobře pořídit materiál a cena práce bude nízká.

Takže ano, efektivita je o tom, co se z toho dokáže prodat. Klidně můžete vytvářet miliony balených psích hovínek měsíčně. Patrně v tom budete nejlepší na světe. Ale když to nikdo nekoupí, je taková činnost naprosto k prdu.

Radovan.

Re:Nízké mzdy v ČR
« Odpověď #27 kdy: 24. 09. 2017, 11:48:39 »
6. Naše produktivita práce je nízká - sice se dřeme jak mezci, ale výsledek tomu neodpovídá.
Tohle už dávno neplatí. Produktivita práce v Čechách je vyšší než v Německu, nižší je produktivita firem. A to určitě není chyba těch málo zaplacených dělňasů ;)

Re:Nízké mzdy v ČR
« Odpověď #28 kdy: 24. 09. 2017, 12:03:04 »
Moje verze.

Česko zažívá rekordní růst, skoro nulová nezaměstnanost. Všichni čekají a ptají se: Kdy ty mzdy konečně přijdou? Mezitím jak si tak čekají, tak se zvyšuje něco jiného - cena nemovitostí a nájmů. Plošně. Praha prý přes 60% v posledních 3 letech. Ve skutečnosti se tady ničeho nedočkáte, polepší si jenom hrstka. Majitelé bytů nezahálí narozdíl od vás. Jakoukoliv zvýšenou produktivitu vám požerou dřív nájmy než se zvýší mzdy.

Náhoda? Vztah mezi minimální mzdou a cenou bydlení popisuje docela výstižně "zákon renty". Prakticky je mezi nimi tak trochu rovnítko. Jde to vidět na komoditní práci (prodavačky, dělníci), protože je jim úplně jedno ve kterém žijí městě - zbyde jim stejně.

Určitě to vidíte i v IT. "Přestěhuju se z Ostravy do Prahy? Půlku mi požere nájem + dojíždění, viz starší vlákno nedávno". U komoditní práce je to jedno, protože jim zbyde rovná nula. Nájem ji vždycky dorovná přesně do roviny, kdy se tim dělníkům ještě vyplatí zůstat a neodstěhovat se jinam.

Je to samozřejmě způsobené špatným zdaněním, které zvýhodňuje určité skupiny oproti ostatním. Zatímco práce je daněná přes 50% (příjem + odvody + dph, když si pak jdu něco koupit), nemovitosti a pozemky mají prakticky nulové daňové zatížení, takže logicky to do nich všichni nacpou.

Abych tohle viděl, tak se mi stačí podívat se na lidi ve svým okolí nebo tady na fóru. Vsadím se, že půlka z vás si narvala hypotéku, protože to klasicky česky "přece  nebudete vyhazovat z okna na nájem". Jak se pak má točit ekonomika, když všechny přebytečný prachy narvete rovnou do hypotéky?

Je to pak vidět na struktuře IT firem. Ty, co zásobují domácí poptávku, jsou většinou nějaká malá webová studia (takže php), kde jsou platy, ruku na srdce, jenom o pár procent nad průměrem. Zbytek jsou buď zahraniční firmy, takže tam kutíte nějakou podřadnou práci, co se Američanům nebo Němcům nechtělo, a pak dostáváte něco mezi platem pro ČR a zahraniční mzdou. Pak jsou tu banky, pojišťovny a firmy navázané na stát. Bankám se daří. Bodejť by ne, když jim všichni narvete půlku výplaty skrz hypotéku. Firmy, co dodávají pro stát, musí konkurovat platově bankám, takže platí klidně těch 100k. Že to pak bolí daňové poplatníky je věc druhá.
« Poslední změna: 24. 09. 2017, 12:05:55 od sofa_king »

jpu

Re:Nízké mzdy v ČR
« Odpověď #29 kdy: 24. 09. 2017, 12:05:02 »
Citace
Naše produktivita práce je nízká
zrejme ste nikdy nepracoval za pasom, alebo nikoho takeho nepoznate. Daleko viacej vyprodukujeme ako fasouni v Nemecku, ktori maju za to 3x vacsie prachy. Mam znameho, ktory robi v gumarenskom priemysle a sam to potvrdil, ze presahuju normy, tahaju nadcasy, ale platom to vobec neodpoveda. V Nemecku je to prave naopak. Ta ista fabrika, ta ista praca, menej vyprodukovaneho ale vacsie platy.